معرفی رشته امور دامی

معرفی رشته امور دامی اگر تو هم جزو دانش آموزانی هستی که بیشتر از درس خوندن، به کار عملی علاقه داری، میتونی توی پایه نهم رشته های فنی و حرفه ای رو انتخاب کنی تا در ادامه وارد اون رشته بشی. ممکنه با خودت بگی که از کجا بفهمم به کار عملی علاقه بیشتری دارم؟ میتونی چندتا سوال ساده از خودت بپرسی مثل: دوس داری آشپزی کنی یا به گل و گیاه خونه رسیدگی کنی؟ دوس داری در مورد وسایل الکتریکی سر در بیاری؟ دوس داری در مورد محصولات غذایی که میخوری اطلاعات بیشتری داشته باشی؟ و …. جواب به این سوالات میتونه در مورد انتخاب درست بهت کمک کنه. شاخه فنی و حرفه ای خودش شامل ۴ گروه متنوع  از جمله صنعت، خدمات، هنر و کشاورزی هستش. هر کدوم از این گروه ها هم شامل تعدادی رشته جالب هستن. در مورد گروه کشاورزی هم میشه به امور زراعی و دامی، امور دامی، صنایع غذایی و… اشاره کرد. در اینجا قراره در مورد رشته امور دامی اطلاعاتی بهت داده بشه تا بتونی انتخاب آگاهانه ای داشته باشی.

میدونی که بدن انسان برای رشد کافی، نیاز به مواد غذایی از جمله پروتئین داره. برای تامین پروتئین هم دام و طیور نقش مهمی رو دارن. پس مشخصه که به پرورش دام و طیور هم نیاز هست تا بتونه این نوع محصولات رو تولید کنه. به همین علت، رشته امور دامی بیشتر مورد توجه قرار میگیره. توی این رشته، در مورد پرورش دام مثل گاو و گوسفند، پرورش طیور مثل مرغ، بوقلمون و…پرورش زنبور عسل، پرورش ماهی و پرورش اسب بحث میشه. اگه این رشته رو انتخاب کنی میتونی با فیزیولوژی بدن حیوانات، نحوه تولید مثل، دستگاه گوارش، پرورش و تغذیه اونها آشنا بشی. همچنین با درسهای تخصصی مربوط به دام هم آشنایی پیدا میکنی. در ادامه بیشتر برات روشن میشه که رشته امور دامی به چه صورتی است….

 

 

 

در مورد درسهای رشته امور دامی چی میدونی؟

در مورد رشته اموردامی میخونی. اما بعضی درسها به صورت مشترک توی سه تا مقطع است و بقیه درسها هم توی هر پایه  برای این رشته طراحی شده. برای اینکه بیشتر شناخت پیدا کنی، در اینجا لیست درسها آورده شده.

 

دروس پایه دهم رشته امور دامی

دروس پایه دهم رشته امور دامی

 

دروس پایه یازدهم رشته امور دامی

دروس پایه یازدهم رشته امور دامی

 

 

دروس پایه دوازدهم رشته امور دامی

دروس پایه دوازدهم رشته امور دامی

 

 

آیا رشته امور دامی به دردت میخوره؟

یه سوال مهمی که باید بهش جواب بدی این هست که آیا این رشته ای که انتخاب کردی به دردت میخوره؟ میتونی به عنوان مسیر شغلی آینده ات بهش نگاه کنی؟ و چقد به این رشته علاقه داری؟ تو نیاز داری که وقتی رشته ای رو برای ادامه تحصیل در نظر میگیری، بهش علاقه و اشتیاق هم داشته باشی و اینطور نباشه که از سر بی میلی به این رشته بیایی! به نظرت میتونی با حیوانات و طیور کار کنی؟ توی این رشته بیشترین بخش سر و کار داشتن عملی با دام و طیور هست و تو هم باید یه آدم کنجکاو در این مورد باشی. البته توی زمینه درسی هم به حد کافی بایستی مستعد باشی.

 

به نظرت  رشته امور دامی توی جامعه چه اهمیتی داره؟

برای اینکه توی کشور پروتئین مورد نیاز تامین بشه، هزینه زیادی براش صرف میشه. توی شرایط امروز جامعه هم، نیاز غذایی انسانها از طریق تولیدات گیاهی و تولیدات دامی داره تهیه میشه. از بین اینها، تولیدات دامی بهترین منبع برای تامین پروتئین مورد نیاز جامعه است. معلوم میشه که رشته امور دامی، اهمیت و جایگاه ویژه ای توی زندگی بشر داره. در واقع امور دامی به مجموعه ای از علوم در زمینه تغذیه و بهداشت، ژنتیک و اصلاح، مدیریت و پرورش حیوانات اهلی و طیور گفته میشه. پس میبینی که اگه هنرجوی این رشته هستی، نقش پررنگی هم توی آینده جامعه ات خواهی داشت.

نظرت در مورد ادامه تحصیل توی رشته امور دامی چیه؟

وارد هر رشته ای که بشی مثل رشته امور دامی، بعد از تموم شدن دوران هنرستان ذهنت درگیر میشه که آیا ادامه تحصیل بدم یا اینکه تا همینجا کافیه درس خوندن… بستگی به نظر خودت داره که بخوای چه تصمیمی بگیری. اگه دیپلم این رشته رو گرفتی میتونی یه سری جاها مشغول به کار بشی. اما اگه قصدت ادامه دادن باشه میتونی بدون اینکه دوره پیش دانشگاهی رو بگذرونی، توی کنکور سراسری شرکت کنی و اگه قبول شدی توی یکی از آموزشکده های فنی و حرفه ای یا دانشگاه علمی-کاربردی مشغول به علم و تحصیل بشی. یا اگه بعد از دیپلم از این رشته خوشت نیومد، میتونی توی آزمون تغییر رشته شرکت کنی و رشته دلخواهت رو پیدا کنی و بعد هم توی کنکور سراسری شرکت کنی و ببینی به کجا میرسی… پس میبینی که برای ادامه تحصیل هم دست و بالت باز هست و محدودیتی نداری.

 

چه مهارت هایی برای این رشته لازمه

چه مهارت هایی برای این رشته لازمه

 

چه توانایی هایی توی این رشته لازمه و چه مهارت هایی بهت یاد داده میشه؟

رشته امور دامی یه روحیه قوی میخواد بخاطر اینکه توی دامداری ها و بخشهای زراعی با نحوه پرورش و تغذیه دام آشنا میشی، پس نباید از از حیواناتی مثل گوسفند و گاو و همینطور از حشراتی مثل زنبور عسل بترسی! باید جسورانه باهاشون روبرو بشی یا به قولی روحیه روستایی داشته باشی و بین دامها زندگی کرده باشی و البته نباید هم به بوی کود و دام و… حساسیت داشته باشی. چون به هر حال این جزوی از برنامه کاریته که به طور عملی باهاش برخورد داری. در ضمن از لحاظ جسمانی هم بایستی در حد خوبی باشی. بعد از اون هم یه مهارتهایی توی این رشته بهت یاد داده میشه مثل کاربرد درست وسایل و تجهیزات دامپروری. البته میتونی توی پرورش طیور، دام، آبزیان، زنبور عسل و کرم ابریشم هم سرآمد بشی. توی این زمینه به تخصص کافی میرسی و میتونی اطلاعاتی پیدا کنی و جمع آوری شون کنی…

بازار کار و آینده شغلی رشته امور دامی

چه شناختی در مورد بازار کار و آینده شغلی این رشته داری؟

بعد از تموم کردن درس توی این رشته، تو حتما دوس داری که دنبال کار بری، و بدونی موقعیت کاری رشته ات چجوریه؟ از خوش شانسیت توی رشته امور دامی بخاطر اینکه رشته جدید و کاربردی تری هست، شغل های مناسبی هم براش وجود داره و توی واحد های مختلف مربوط بهش مشغول به کار بشی. همونطور که اینجا در موردش گفته شد، رشته امور دامی در مورد دام و طیور و… بود. با تحصیل میتونی توانمندی علمی و تخصصی بدست میاری و میتونی که توی اداره ها و آموزشگاههایی مثه هنرستان کشاورزی به تدریس و کار سرگرم بشی.

البته بستگی به توانایی فردی و علمی خودت هم داره و تو میتونی شغلهای مختلف دیگه ای رو هم انتخاب کنی. اما در کل از نظر بازار کاری مشکلی نداری بخاطر اینکه رشته امور دامی یه نیاز ضروری و مهم توی جامعه امروزی هستش. اگر هم علاقمند تر باشی میتونی تا مقاطع بالاتر هم ادامه بدی. انتخاب توی این زمینه با خودته اما برای راهنمایی بیشتر، اینجا چند تا شغل دیگه هم آورده میشه تا بدونی که این شغل ها هم برای رشته ات وجود داره و میتونی برای آینده و مسیر زندگیت در نظر بگیری.

* کار در کشت و صنعت ها

* کار در مزارع پرورش ماهی

* کار در گاوداری صنعتی

* کار در مرغداریهای صنعتی

* زنبور داری و تولید عسل

* کار در بخش پرورش اسب

* راه اندازی مجتمع های خصوصی دامپروری

* تاسیس شرکتهای خدمات دامپزشکی

* کار به عنوان دستیار دامپزشک

* اداره امور واحدهای پرورش دام، طیور و زنبور عسل

* مدیریت واحدهای تولیدی دولتی، تعاونی و خصوصی دامپروری

* تدریس  درسهای علوم دامی در آموزشکده ها و دانشکده های کشاورزی

* تحقیق در زمینه های مختلف امور دام و طیور

* کارشناس و متخصص در زمینه های مختلف علوم دامی

* و….

 

مطالب مرتبط

۴ دیدگاه‌

 1. Yeganeh گفت:

  تدریس ک در آمدی نداره
  راجب سختی راه اندازی کار و نیاز به سرمایه اولیه
  و در نتیجه درآمد کم و ریسک اینکار هم بگین ک ممکنه کل زندگیشون در اثر بیماری دام و طیور و آبزیان برفنا بره
  نه ک رویایی بچه هارو اسیر یه رشته ای بکنید ک در عمل کار خوبی نیست

 2. Maryam گفت:

  سلام من دیپلم عکاسی دارم میخوام دامداری بخونم باید چیکارکنم

 1. دی ۶, ۱۳۹۶

  […] امور دامی […]

 2. بهمن ۱۵, ۱۳۹۶

  […] معرفی رشته امور دامی […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *