معرفی بازی شطرنج

4
بازی ذهنی

شطرنج یک بازی دو نفره بر روی صفحه های با ۶۴ خانه است. ۳۲ خانه ی سیاه و ۳۲ مهره سفید ( ۱۶سفید و  ۱۶ مهره ی سیاه) انجام میشود . موفقیت در این ورزش ذهنی، به داشتن ذهنی هوشیار بستگی دارد.

تاریخچه شطرنج

زادگاه شطرنج هند است. چین، ژاپن وتایلند نیز این بازی را انجام میداد ه اند؛ اما شطرنج امروزی از هند به ایران وارد میشود.پس از آن هم در کشورهای دیگر، اروپا و روسیه تکامل پیدا میکند.

2

مهره های بازی 

پیاده یا سرباز، اسب، فیل، رخ، وزیر و شاه ی مهره های این بازی اند. شخصی برنده ی بازی است که بتواند شاه حریف را با خطر روبه رو حریف، راهی برای دفاع نداشته باشد .


شگفتی های شطرنج

«مرتضی محبوب» استاد بزرگ شطرنج ایران در یک مسابقه توانست به طور هم زمان با ۵۰۰ شطرنج باز کشور مان مسابقه بدهد او پس از ۴۳ کیلومتر پیاده روی از ۳۹۷ نفر برد ، با ۹۰ نفر مساوی کرد و تنها به ۱۳ نفر باخت . این رکورد در کتاب رکوردهای جهانی ثبت شده است .

1769196-chess-grandmaster-garry-kasparov-marks-down-a-move-during-jpg-crop-cq5dam_web_1280_1280_jpeg

نابغه ی شطرنج

«گری کاسپاروف» در آوریل ۱۹۶۳ در باکو به دنیا آمد . او در سال ۱۹۸۵ به عنوان جوان ترین شرکت کننده ی تاریخ وارد مسابقات قهرمانی جهان شد . کاسپاروف با ۲۸۵۱ امتیاز ، هنوز در صدر جدول استادان بزرگان جانی ایستاده است . کاسپاروف در سن پنج سالگی با تماشای بازی پدر و مادرش ، شطرنج را یاد گرفت و به آن علاقه ی بسیار پیدا کرد . او توانست در مسابقه شطرنج بر یک «ابر رایانه» هم پیروز شود .

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *