۶ تکنیک برای درس خواندن به شکل موثر تر

 

ز گهواره تا گور دانش بجوی. این یک امر مسلم است که همه ما باید درس بخوانیم و گاهی برخی افراد تا آخر عمر خود نیز به درس خواندن ادامه خواهند داد. به هر حال چندین تکنیک خاص وجود دارد که موجب می شوند درس خواندن تاثیر گذارتر و کاراتر و صحیح تر شود. در این مقاله قصد داریم ۶ تکنیک را به شما معرفی کنیم که به راحتی قابل انجام است و شما را در رسیدن به هدف یاری می نماید.

یادداشت برداری

۱-یادداشت برداری

برای انجام یک مطالعه مفید شخص باید بداند چه چیزی را قرار است فرا بگیرد. یک راه بسیار موثر، یادداشت کردن آن محتوایی است که قرار است یاد بگیرید. یادداشت برداری میتواند شامل نوشته های خلاصه شده ، نمودارها، جدول ها و امثالهم باشد. نکته کلیدی در هر یادداشت برداری ای این است که شما نکاتی که را که از یک متن درمی یابید بنویسید، یعنی آن چیزی که خودتان فهمیدید، نه صرفا تکرار عینی جملات متن. همچنین یادداشت های شما باید خلاصه ای از متن مورد مطالعه باشد. این خلاصه سر امتحانات درس مربوطه بسیار به کارتان خواهد آمد وباعث می شود آموخته هاتان به سرعت در ذهنتان مرور شوند.

مطالعه و تمرین کردن

۲-تمرین کردن

تحصیل کردن در واقع به این معناست که شما از علم و دانش و توانایی که در طول تحصیل به دست آورده اید، به شکل مناسب و مفیدی در موقعیت های مختلفی که در زندگی واقعی پیش می آید استفاده کنید. مثلا اگر شما در رشته حسابداری تحصیل می کنید سعی کنید آن چیزی را که یاد می گیرید از حسابداری، در زندگی واقعی به صورت مینیاتوری تمرین کنید. مثلا همیشه یک ماشین حساب داشته باشید و سود حاصل از گرفتن یک وام تحصیلی را محاسبه کرده و محاسن و معایب آن را بسنجید. به این ترتیب به این احساس می رسید که آن وقتی را که برای درس خواندن گذاشته اید به بطالت نگذرانده اید.

محیط مطالعه و دمای اتاق

۳-محیط مطالعه و دمای اتاق

همانطور که می دانید محل مطالعه هرکس باید به شکلی باشد که برای خود او راحت باشد. اطمینان حاصل کنید که آن اتاقی که برای مطالعه انتخاب کرده اید نه خیلی گرم باشد و نه خیلی سرد. مثلا یک اتاق گرم باعث القای احساس خستگی زودرس در بدن و تنبلی می شود. یک سیستم تهویه هوا یا یک پنجره باز که هوای اتاق را عوض کند بسیاد کمک کننده است.اتاقی انتخاب کنید که خودتان در آن احساس راحتی کنید. همچنین نور اتاق هم مهم است. نور با رنگ ترکیبی آفتابی و مهتابی با هم بهترین ترکیب نور است و نیز جهت نور باید از سمت بالاو سمت چپ برای یک فرد راست دست باشد و باالعکس.

 

۴-حواس پرتی ها و وقفه ها

حواس پرتی ها به چیزهایی مثل کامپیوتر یا گوشی همراه می گویند که خود شما به آنها مشغول می شوید و وقفه ها به چیزهایی مثل صداهای اضافه یک کودک،زنگ تلفن و … اتلاق می شود که موجب مزاحمت می شوند. تلاش کنید هنگام درس خواندن تمام این موارد مزاحم را از خود دور نگه دارید و زمانهایی را برای این کار انتخاب نمایید که خانه ساکت تر است عوامل مزاحم کمتری وجود دارد. برای درس خواندن بهینه و مفید باید تمرکز زیادی بگذارید و اگر عاملی به نحوی این تمرکز را از بین ببرد به دست آوردن دوباره تمرکز بسیار مشکل است.

هدف گذاری مطالعه

۵-هدف گذاری

برای اینکه در مطالعه خود پیشرفت داشته باشید، اهداف کوتاه مدت برای خود معین کنید. مثلا حجمی از کتاب را برای مدتی تعیین کنید و با خود قرار بگذارید که مثلا تا فلان ساعت باید تا این صفحه مطالعه کرده باشم و مطمئن شوید که آن را انجام دهید. هربار که به هر کدام از این اهداف کوتاه مدت نایل شدید ، به خود یک جایزه بدهید. مثلا وقت آزاد و تفریح میتوانند مثالهایی از جایزه شما به خودتان باشند. این باعث ایجاد انگیزه در شما میشود و این تصور را در شما بوجود می آورد که همه وقت خود را صرف درس خواندن نکرده اید و تعادل را نیز بین درس خواندن و تفریحات خود رعایت کرده اید.

خواب ، تغذیه ، و مکمل ها برای مطالعه موثر

۶-خواب ، تغذیه ، و مکمل ها

به عنوان آخرین حرف این مقاله به این نکته تاکید می کنیم که زندگی سالم در موفقیت تحصیلی شما امری بسیار تاثیر گذار است. بدن شما نیاز دارد برای یک درس خواندن سنگین و طولانی مدت خود را احیا کند، به همین دلیل نیاز است که در شبانه روز حداقل هفت ساعت بخوابید، و این نکته را در ذهن داشته باشید که قبل از ساعت ۱۲ شب به خواب رفتن بیشترین راندمان را برای مغز شما فراهم می کند. داشتن یک رژیم غذایی صحیح نیز به همان اندازه مهم و حیاتی است. مواد غذایی انرژی مورد نیاز مغز شما را فراهم می کنند پس حتما به آنها توجه کافی داشته باشید. یک رژیم غذایی صحیح میتواند شامل ۳ تا ۵ وعده سبک و کم حجم با میزان پروتئین متوسط باشد. برای حفظ قدرت جسمی و ذهنی خود حتما از مواد غذایی ویتامین دار مثل میوه ها و سبزی ها یا مولتی ویتامین ها استفاده نمایید. بزرگترین چالشی که باید با آن رو به رو شوید داشتن یک سبک زندگی متعادل است. درس خواندن یک فرایند وقت گیر و انرژی بر است و به همین علت است که یک سبک زندگی سالم بسیار ضروری است و توصیه ی اکید شده است.

 

مطالب مرتبط

۴ دیدگاه‌

 1. فروردین ۴, ۱۳۹۶

  […] خوندن طوطی وار نمی تونه شما رو به یه نمره ی عالی برسونه، این روش بخاطر اینکه شامل تحلیل و تفکر نمیشه، خیلی نمی تونه مفید باشه. دو مهارت زیر برای استفاده از دانشتون در مسائل جدید بسیا… […]

 2. اردیبهشت ۳, ۱۳۹۶

  […] ۶ تکنیک برای درس خواندن به شکل موثر تر […]

 3. آذر ۷, ۱۳۹۶

  […] ۶ تکنیک برای درس خواندن به شکل موثر تر […]

 4. بهمن ۱, ۱۳۹۶

  […] ۶ تکنیک برای درس خواندن به شکل موثر تر […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *