مشکلات دانش آموزان کاردانش

وقتی یه رشته ای مثه کاردانش رو برای ادامه تحصیل انتخاب میکنی، لازمه که با شرایط اون رشته آشنا باشی و بتونی خودت رو با محیط آموزشیش وفق بدی ولی از اونجایی که روحیه دانش آموزها با هم متفاوته پس خصوصیات متنوع تری هم دارن که بعضی ها توی اجتماع و توی محیط کاری به راحتی میتونن ارتباط برقرار کنن و بعضی ها هم نمیتونن اینکار رو انجام بدن. دلیل این ناسازگاری با محیط هم به عواملی بستگی داره مثل: شیوه های تربیتی، عوامل آموزشگاهی، خانواده، ارزش های فردی. به هر حال دوره نوجوانی یه دوره حساسی از زندگی است. در این مرحله خانواده و مدرسه بیشترین و مهمترین تاثیر رو دارن. مثلا اگه دانش آموزی سر ناسازگاری داره و حرف حرف خودشه! معلم مدرسه بایستی بجای تنبیه و اخراج از مدرسه، شیوه بهتری رو انتخاب کنه. با ادامه این مطلب همراه باش تا با راهکارهای مناسب آشنا بشی.

مشکلات دانش آموزان کاردانش

چه عواملی در ناسازگاری دانش آموزان کاردانش تاثیر داره؟

عوامل زیادی توی ناسازگاری و گستاخی دانش آموزان کاردانش تاثیر داره. در اینجا به مهمترین این عوامل اشاره میشه.

نداشتن انگیزه: یه دلیل مهمی که دانش آموز رو نسبت به درسش بی اشتیاق نشون میده، ضعف درسی و نمره های پایینشه و اینکه بدون در نظر گرفتن استعدادهای تحصیلیش به این رشته فرستادنش  خب این دانش آموز وقتی از روی اجبار و بی علاقه وارد رشته کاردانش میشه، تحت فشار قرار میگیره و از زیر کار در میره و از اونجایی که درس های عملی توی این رشته است، این دانش آموز وقتی میبینه نمیتونه انجامش بده پس جیم میزنه و شروع به ناسازگاری میکنه

نحوه عملکرد معلم ها و نظام آموزشی: دانش آموزی که درس نمیخونه رو نمی شه با تنبه درس خون کرد بلکه باید ببینیم ریشه و علت این عدم علاقه به تحصیل چیه؟ گاهی هم مدیران مدرسه و معلم ها به دانش آموزان فشار وارد میکنن تا کلاس های فوق برنامه شرکت کنن. هدف این مدرسه ها بالا بردن راندمان و کاهش افت تحصیلی دانش آموزانه. اما خیلی از دانش آموزان هم هستن که وقتی بفهمن با چماق بالا سرشون هستی خلاف میل عمل میکنن و انگیزشون رو برای درس خوندن از دست میدن و به عنوان یه دانش آموز بی مسئولیت توی مدرسه حضور پیدا میکنن.

نقش خانواده: خانواده نقش اصلی و مهم رو توی شکل گیری شخصیت اجتماعی دانش آموز داره. البته توی سال های اول تحصیلی این تاثیر بیشتره ولی رفته رفته هر چه دانش آموز برخورد ناسازگارتری داشته باشه، خانواده هم ممکنه باعث افزایش این گستاخی بشه. نحوه برخورد خانواده با دانش آموز خیلی مهمه که حتی میتونه این مشکلات رو بیشتر کنه یا کمتر کنه و این بستگی به نوع رفتار داره. بعضی خانواده ها با آگاهی نداشتن در مورد رشته دانش آموز و یا تامین نکردن هزینه های مالی نمیتونن به خوبی از دانش آموز حمایت کنن و این دانش آموز به مرور سرخورده و پرخاشگر میشه.

از بین این سه عامل طی تحقیقاتی که انجام شده آمار انگیزه نداشتن دانش آموزان ۸۹ درصد بوده، آمار نقش خانواده ها ۸۲ درصد بوده و عملکرد معلم ها و نظام آموزشی هم ۷۶ درصد بوده است.

مشکلات دانش آموزان کاردانش

چه راهکارهای موثری برای برخورد با دانش آموز ناسازگار است؟

برای اینکه با این نوع دانش آموزان برخورد موثر و مناسبی بشه، راهکارهایی تعیین شده. در واقع برای نتیجه بهتر و رفع ناسازگاری این دانش آموزان  دو بخش نقش اساسی دارن. یکی خانواده و دیگری  نقش مدرسه که مهمترین عوامل موثر هستند.

تکیه به خانواده و نقش موثر آن در دانش آموزان ناسازگار:

تکیه کردن به یه خانواده خوب  میتونه بر تعیین سازش و رشد شخصیتی دانش آموزان کمک کننده باشه و نه تنها باعث عملکرد بهتر دانش آموزان میشه، حتی میتونه مشوق بزرگی هم به حساب بیاد! در واقع محیط خانواده و عواملی مثه رفاه خانواده، تحصیلات والدین، رشد اخلاقی خانواده، نحوه برخورد خانواده با مشکل و رفع نیازهای عاطفی همه این ها تعیین کننده هستند. پس میشه گفت که شیوه صحیح رفتارهای خانواده میتونه زمینه رفتارهای سالم رو توی نوجوان هم ایجاد کنه. همچنین کمترین  بی توجهی والدین و عملکردهای نادرست خانواده میتونه باعث ایجاد ناسازگاری و پرخاشگری نوجوان باشه. برای همین توی این مورد باید والدین دانش آموزان ناسازگار پاسخگو باشن و مسئولیت کارهای نامناسب نوجوانشون رو توی مدرسه بپذیرن. پس خانواده یه نقطه قوت برای بهبود رفتارهای یه دانش آموز است.

نقش همکاری و همراهی معلم ها در سازش دانش آموزان:

معلم ها هم نقش پررنگی توی رفتار سالم دانش آموز دارن. اگه معلمی رفتار دوستانه با دانش آموز داشته باشه، باعث میشه که دانش آموز هم توی درس و کلاس فعال تر بشه و عزت نفسش هم افزایش پیدا کنه و سازگاری اجتماعیش هم بالاتر میره. معلم میتونه رفتار و هیجان های دانش آموز رو با رفتار مناسبش کنترل کنه به شرطی که باهاش با ملایمت و دوستانه رفتار کنه. از این طریق دانش آموز هم استعدادهای بیشتری از خودش نشون میده و دیگه ساز مخالف نمیزنه و سعی میکنه که تکالیفش رو به خوبی انجام بده. خلاقیت هم توی بخش های عملی رشته اش افزایش پیدا میکنه و به رشته اش علاقمندتر میشه. البته در شرایطی که لازمه باید با قاطعیت یه رفتار رو کنترل و مدیریت کرد. نکته دیگه در مورد تشویق دانش آموزان است که میتونه اونها رو دعوت به رقابت سالم توی محیط آموزشی کنه.

در نهایت…همکاری خانواده و معلم ها میتونه یه عامل بسیار تاثیر گذار توی زمینه آموزش و تربیت دانش آموزان سازگار باشه. البته این دو در کنار هم باید باشن نه اینکه خانواده توجهی نکنه و فقط مدرسه توجه داشته باشه که فایده ای نداره! پس تعلیم و تربیت صحیح با هماهنگی این دو گروه امکان پذیره که میتونه یه دانش آموز موفق رو تحویل جامعه بده که برای اجتماع هم مفید باشه.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *