مراقبت از دوستی

پیدا کردن دوستای خوب و برقراری رابطه صادقانه و دور از نیرنگ و فریب کمی مشکله. اما این دلیل نمیشه که بخوای برای همیشه تنها بمونی، به خصوص اینکه داشتن دوست برای شادی، رضایت درونی و سلامتی خیلی مهمه. طبق تحقیقات دانشمندان، داشتن یه شبکه از دوستان صمیمی و نزدیک استرس رو کم میکنه و سلامتی رو بهبود میده و طول عمر رو زیاد میکنه.

متاسفانه ایجاد رابطه دوستی و حفظ اون خیلی آسون نیس اما میشه انجامش داد. برای کسایی که راجع به ایجاد دوستی های جدید یا تقویت دوستی های قدیمی شون کمی سردرگم شدن در اینجا چند راهنمایی خلاقانه و عملی وجود داره که کمک کننده اس. فقط کافیه خودت رو در اون موقعیت قرار بدی.

پیدا کردن دوستای خوب و برقراری رابطه صادقانه و دور از نیرنگ و فریب کمی مشکله

 • سعی کن ارتباط برقرار کنی.

همیشه منتظر نباش که بقیه رابطه رو شروع کنن اینبار اگه کسی رو دیدی و ازش خوشت اومد سعی کن تو حرکت اول واسه شروع رابطه رو بزنی. مثلا:

 • یه سلام و یه لبخند ساده، دوستی رو خیلی میتونه پیش ببره.
 • همه از صحبت کردن راجع به اینکه چطوری هستن و چطوری به نظر میان لذت میبرن. وقتی کمتر صحبت کنی و بیشتر گوش بدی این فرصت رو به اون ها میدی که راجع به خودشون حرف بزنن، بنابراین از نظر اون ها دوست مناسبی به نظر میای.
 • یه راه دیگه صحبت کردن راجع به آب و هوا و تغییرات لحظه ای آب و هواس.
 • میتونی درخواست کمک کنی. مثلا موقع خرید بپرسی که کدوم لباس بیشتر بهت میاد یا مناسب توئه. یا بگی: “اگه وقت داری ممکنه کمکم کنی تا این چند تا جعبه رو جابجا کنم؟”
 • کمی تعارف کن و از دیگران تعریف کن. آدمها عاشق اینن که از اون ها تعریف بشه. مثلا بگو کفشاتو خیلی دوس دارم یا اینکه ماشین فوق العاده ای داری، امروز چقد خوشگل شدی، پیرهنت خیلی خوشرنگه و…
 • سعی کن یه مکالمه کوتاه با سوالات هدف دار درست کنی. مثلا بپرس که کفشاتو از کجا خریدی؟ یا به نظرت هوا زیادی گرم نیس؟ معمولا چه کادویی برای مادرت میخری؟ و …
 • در فعالیت های اجتماعی مختلف مشارکت کن.
 • توی چندین باشگاه ورزشی عضو بشین و به این ترتیب دوستهای بیشتری پیدا کنین حتما عضو یک باشگاه یا ورزشگاه بشین.

به گروه های جدید ملحق شو گروه هایی که بهشون علاقمندی. اینطوری احتمالا آدم های زیادی رو ملاقات خواهی کرد.

 • باشگاه ورزشی، کتابخونه ها و کتابفروشی ها و کلاس هایی که در داخل یا خارج از مدرسه ثبت نام میکنی و یا جاهایی شبیه به این ها مناسب برای ملاقات آدمهای جدیده.
 • دوست شدن با دوستای دوستانت هم یه گزینه مناسب دیگه برای پیدان کردن دوسته. مهمونی هایی که دوستات میگیرن بهترین جا واسه دیدن دوستاشونه.
 • همسایگی و همینطور سازمان های اجتماعی که در اون ها فعالیت میکنی هم جاهای مناسبی برای این منظور هستن. یه راه ارتباطی اینه که اون جا از آدمها راجع به خودشون و علایقشون سوال کنی.
 • به مردم نشون بده که جذبشون شدی و بهشون علاقمندی.

یه ریز راجع به خودت صحبت نکن از بقیه هم راجع به خودشون و علاقمندی هاشون بپرس. سعی کن کمتر حرف بزنی و بیشتر گوش کنی، این یه توانایی اجتماعی پایه ای هس که خیلی از مردم ندارن.

شنونده خوبی باش

 • شنونده خوبی باش

وقتی مردم باهات حرف میزنن بهشون توجه کن. دقت کن ببین چی میگن. نشون بده که بهشون علاقمندی. یه قانون کلی هست که باید در۴۰ درصد مواقع حرف بزنی و در۶۰ درصد مواقع ساکت باشی و فقط گوش کنی.

 • ارتباط چشمی رو حفظ کن. اینطوری مخاطبت حس میکنه که بهش توجه میکنی. ارتباط چشمی نشون دهنده صداقت و اعتماد به نفسه و یک راه اتوماتیک طبیعی برای برقراری ارتباطه.
 • رازدار و قابل اعتماد باش. مخاطبت باید اطمینان پیدا کنه که حرفاش بین خودتون میمونه و جایی درز پیدا نمیکنه. وقتی اطمینان کنه به مرور راجع به هر چیزی باهات حرف میزنه.
 • ریسک کن و درباره خودت با دیگران صحبت کن.

 

وقتی یه مدت از رابطه گذشت و احساس خوبی نسبت به این دوستی داشتی راجع به خودت هم حرف بزن و اجازه بده از تو چیزای بیشتری بدونه. مثلا تجربه های خوب و بدی که در زندگی داشتی رو بگو. راجع به استعدادها و توانایی هات و کلا هر چیزی که برات مهمه حرف بزن. مسئله فقط نشون دادن زندگیت به اون شخص نیست، این ها کشکمش هایی هستن که همه ما در زندگی تجربه کردیم و این تجربیات انسان ها رو به هم پیوند میده. اما …

زیاد از حد راجع به توانمندی ها و علایق و داشته هات صحبت نکن

شوآف (خودنمایی) نکن

زیاد از حد راجع به توانمندی ها و علایق و داشته هات صحبت نکن. از طرف دیگه نباید اون ها رو پنهان کنی یا کوچیک و بد جلوه بدی چون این هم یه راه برای جلب توجه هست. مثلا اگه مدام از وضعیت ظاهرت شاکی باشی یا راجع به کارو درس و مدرسه ات حرف بزنی و بگی که سرت شلوغه یا از بوی وسیله یا لباس نویی که خریدی شاکی باشی در واقع داری چیزهایی که واقعا بهشون افتخار میکنی و دوسشون داری رو کم اهمیت جلوه میدی. غرور بی دلیل یا فروتنی ساختگی هردو تصویر بدی از شما در ذهن دیگران به جا میذاره و کمتر کسی مایل به ارتباط با شما میشه.

 • صادق باش.

حقیقت رو راجع به خودت بگو، هرچیزی که بهش باور و اعتقاد داری، موضع خودت نسبت به مسائل مختلف. وقتی کسی نظرتو راجع به چیزی میپرسه صادقانه و صمیمی نظرتو بگو. دوستان صداقت رو در همدیگه به راحتی تشخیص میدن. اما…

بدجنس نباش. مهربون باش.

یه وقتایی هست که مودب و موقع شناس بودن خیلی مهم تر از صادق بودن یا رک بودنه محضه. گفتن حقیقت نباید به عواطف و احساسات دیگران صدمه بزنه.

** دوستانت رو فقط در ناراحتی ها و مشکلات خودت سهیم نکن. دوستان خوب ارزش این رو دارن که حال خوبت رو هم با اون ها به اشتراک بذاری. **

دوستانی برای خودتون پیدا کنید

 • سهمتو از کار انجام بده.

هر رابطه ای تلاش میخواد. به دوستانت وابسته نباش که همیشه باید باهات در تماس باشن. هر نقشه و طرح و برنامه که لازمه، درست کن و همه تصمیماتی که لازم هست رو خودت بگیر.

 • دوستانتو همونطوری که هستن بپذیر.

لزومی نداره که همه دوستات مثل تو باشن مثل تو فکر کنن و مثل تو رفتار کنن.(اگه اینطوری باشه، به نظرت خسته کننده نیست؟)

 • یاد بگیر کسایی که به اصطلاح دوست هستن (دوستای الکی) رو تشخیص بدی.

بعضی آدم ها از سر تنهایی با هر کسی حتی کسایی که واقعا دوست خوبی نیستن، دوست میشن.

متن درباره دوستی

داشتن دوست برای ما مهم هست. اما باید یادمون باشه که اگه به دنبال دوست واقعی هستیم خودمون هم باید یه دوست واقعی باشیم.

باتوجه به شخصیت و شرایط اجتماعی پیدا کردن دوست خوب ممکنه با مشکلاتی روبرو بشه. سعی کن مهارتهای دوست یابی رو یاد بگیری و رو خودت کار کنی و نکته آخر اینکه نا امید نشو.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *