مدیریت ترس در پروسه ی دندانپزشکی

خیلی از کار های دندان پزشکی برای اغلب مردم ترسناک هستن. خیلی ها هم به خاطر ترس از این پروسه های درمانی ترجیح میدن به دندان پزشک مراجعه نکنن. اما این می تونه آسیب خیلی زیادی به دندون هاشون وارد کنه توی این مقاله به راهکار هایی اشاره شده که با رعایت اون ها می شه تو طول پروسه ی دندونپزشکی استرس نداشته باشیم و بتونیم به ترسمون از دندانپزشکی غلبه کنیم.

مدیریت ترس در پروسه ی دندانپزشکی

با دکترتون در ارتباط باشید

۱- با دکترتون در ارتباط باشید

پایه ی هر ارتباط دکتر – بیمار خوب یک ارتباط موثر است. صحبت کردن با دکتر قبل از جراحی دندان و بعدش می تونه باعث بشه ترس شما از کار ها و معاینات دندانپزشکی کمتر بشه.
– قبل از انجام معاینات دندانی بهتر با پزشکتون در باره ی هر کاری که باعث ترس یا نگرانی شما می شه صحبت کنین. حتی می تونین برای اینکه ترس شما از معاینات دندانی کمتر بشه از پزشکتون بخوایین که پروسه ی انجام معاینه رو قبل از شروع به کاربراتون توضیح بده.
– از پزشکتون بخوایین حین انجام معاینه هم براتون توضیح بده که دقیقا در کدوم مرحله از معاینه هست و همینجوری به دادن اطلاعاات به شما ادامه بده. این رو به خاطر داشته باشین که این حق شماست که بخوایین بدونین پزشک الان چیکار داره می کنه.

مدیریت ترس در پروسه ی دندانپزشکی

ترس هاتون رو یادداشت کنید

۲- روش هایی که باعث ترس و نگرانی شما می شن رو یادداشت کنین

با توجه به این که تو قسمت قبل گفتیم از پزشک بخوایید که روش معاینه رو براتون توضیح بده، تو هر قسمتی که فک کردید احساس ترس و نگرانی کردین رو بنویسید و سعی کنین با پزشکتون در این مورد حرف بزنید. این نکات و نوشته هاتون رو نگه دارید و هر موقع پیش دندون پزشکتون رفتین در اختیارش قرار بدین تا بدونه از چه چیز هایی شما می ترسید و یا احساس نگرانی می کنید و سعی کنه به شما کمک کنه که به این ترستون غلبه کنین یا منطقی باهاش برخورد کنین.
– یادداشت کردن یه تکنیکی هست شما می تونین با استفاده از اون چیز هایی که فک می کنین از یادتون میرن رو یاد داشت کنین و به راحتی بتونین پیگیریش کنین. برای مثال اگه شما می ترسید که دندون تون توی آینده خراب شه بهتره اون رو یاد داشت کنین و برنامه ای بریزید که موقعی که با دندان پزشکتان ملاقات دارید در بارش حرف بزنین و به پاسخ های دندون پزشکتون گوش کنین و بنویسید که چه کار هایی برای جلوگیری از خرابی دندون باید انجام بدین.

مدیریت ترس در پروسه ی دندانپزشکی

روند درمانی دندانتان را به ساده ترین روش تصور کنین

۳- روند درمانی دندانتان را به ساده ترین روش تصور کنین

اگه شما از کار های دندان پزشکی و یا کلا از مراجعه به دندان پزشک می ترسید و واهمه دارید، این کار ها رو به ساده ترین حالتش تصور کنین. تصور کردن و چهارچوب سازی بهترین راه هست که می تونه به شما کمک کنن و این توانایی رو به شما بده که شما درباره ی یک ترس در یک شرایط خاص فکر کنین و با تصور این که این یه کار عادی هست به ترس خودتون غلبه کنین و به خودتون بگید که اون کار دیگه تو ذهن شما ترسناک نیست و حتی خیلی هم عادی به نظر می رسه .
– اگه شما در مورد جرم گیری دندونتون ترس دارید، می تونید اون رو اینجوری اصلاح کنین: “این یک روش سریع است درست مثل مسواک زدن من است و دندون هام رو سفید تر می کنه .”
– کار با واحد های کوچکتر و قابل کنترل تر می تواند به شما کمک کند تا بر هر گونه ترس و وحشت غلبه کنید .

۴- از تکنیک های آرام سازی استفاده کنین

آرامش داشتن می تواند به شما در کسب یه تجربه دندانپزشکی مثبت بیشتر کمک کند و ممکن است هست حتی ترس شما را به حداقل برساند. از تمرینات تنفسی تا دارو، روشهای آرامش بخش مختلفی وجود داره که می تونید برای کنترل ترس از دندان پزشکی استفاده کنین .
– خیلی از دندانپزشکان توصیه می کنن از داروهای ضد اکسید نیتروژن ، آرام بخش یا ضد اضطراب مانند آلپرازولام برای کمک به آرامش در طول پروسه ی دندون پزشکی استفاده کنین .
– برخی از دندانپزشکان اگر متوجه شوند که مراجعه کننده استرس خیلی زیادی برای کار های دندان پزشکی دارن ، قبل از انجام کار های دندان پزشکی از دارو های ضد اضطراب استفاده می کنند .
– اگر قبل از کار های دندان پزشکی از دارو های ضد اضطرابی که دندانپزشکتان تجویز نکرده استفاده کردین بهتره دندانپزشکتون رو با خبر کنین و مطمئن شین این دارویی که خوردین در طول پروسه ی درمانی تاثیر خطرناکی روی شما نخواهد داشت .
– مطمئن بشید که داروهای ضد اضطرابی که مصرف می کنید تحت پوشش بیمه هستند یا نه، چون امکان داره اگه تحت پوشش بیمه نباشه هزینه ی زیادی برای شما داشته باشن .
– سعی کنید برای کمک به احساس آرامش، تمرینات تنفسی داشته باشین. شما می توانید به صورت ریتمیک به ۴ ثانیه دم و ۴ ثانیه بازدم داشته باشین.
– در صورت لزوم، روش های آرامش بخش خود را دو برابر کنید

مدیریت ترس در پروسه ی دندانپزشکی

حواستون رو پرت کنین

۵- حواستون رو پرت کنین

شما می توانید از انواع رسانه های مختلف کمک بگیرید تا بتونین حواس خودتون رو وقت پروسه ی دندون پزشکیتون پرت کنین. گوش دادن به موسیقی یا تماشای تلویزیون هایی که دندانپزشک شما نصب کرده می تونه به شما کمک کنه تا آروم بشین و ممکن هست ترس شما رو به حداقل برسونه .
– بسیاری از دندانپزشکان در حال حاضر دارای پخش کننده های MP3 یا تلویزیون و قرص هایی هستند که به بیماران ارائه می دهند تا به کمک آنها حواسشان پرت شه و احساس ترس نکنن.
– اگر پزشک شما هیچ کدام از اینها را ارائه نکرده، شما ازشون بخوایید که در نوبت بعدی این ها رو برای آرامش مراجعه کننده هاش تعبیه کنه .
– شما همچنین می تونید از یک توپ کاهش استرس برای کمک به پرت شدن حواستون و کسب آرامش در طول دوره ی دندونپزشکیتون استفاده کنین.

۶- با یک دوست یا اعضای خانواده تون به دندان پزشکی مراجعه کنین

اگه یکی از افراد خونوادتون یا یکی از دوستاتون پیش شما باشن می تونن به پرت شدن حواس شما کمک زیادی کنن.
– اگه به شدت مضطرب هستین، از دکتر بپرسید که آیا دوست شما اجازه داره که همراه شما تو اتاق باشه یا نه. و به دکتر بگید کگه این فرد خیلی می تونه موثر باشه و استرس شما رو کم کنه.

مدیریت ترس در پروسه ی دندانپزشکی

با کار های ساده از مشکلات جدی درمانی جلوگیری کنین

۷- از مشکلات جدی دندانی با مراجعه ی منظم به دندان پزشک جلوگیری کنین

بسیاری از مردم به دلیل روش های پیچیده و اغلب دردناک مانند عصب کشی از دندانپزشک ترس دارن. با تمیز کردن و بررسی های منظم، نه تنها به خودتون کمک می کنین بلکه به ترس از دندون پزشکی هم غلبه می کنین.
– دندان هایتان را حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و مطمئن باشید که نخ دندان می تواند در جلوگیری از مشکلات پیش رونده ی دندانی موثر باشد.

۸- بعد از کسب هر تجربه ی مثبت دندان پزشکی به خودتون جایزه بدید.

پس از یک قرار ملاقات و کسب تجربه ی مثبت ، به خودتون یه جایزه بدید یا کار های سرگرم کننده انجام بدید. مثلا شاید دلتون بخواد یه مانتو و یا یه کفش خوب بخرید برا خودتون و یا حتی برید سینما و یه فیلم خیلی خوب نگاه کنید .

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *