مختصر و مفید (دورۀ اول)

 

نویسنده: شهروز جانباز

آنچه در این دوره احتمالاً می­خوانید:

کافی است این هشت عدد را بشناسید

مقدمه

چون قرار است “مختصر و مفید” واقعاً مختصر و مفید باشد، چیز زیادی نمی ­نویسم؛ مگر چند مطلب ضروری! اول اینکه در این مجموعه(ها) قصد دارم در هر صفحه تنها یک مطلب و یک عکس مرتبط با آن بیاورم. چرا؟ واضح است؛ چون همه عجله دارند و اصولاً این شتاب و بی­ حوصلگی سرانۀ مطالعه کشور ما را چنان بلعیده که جناب آقای (بوق) با آن همه هنر نتوانسته بود موجودی گاوصندوق بانک مرکزی را این­گونه ببلعد. پس هر چه اختصار را رعایت کنید، احتمال مطالعه شدن کارتان بیشتر می­شود. اصلاً کار به جایی رسیده که مردم کتاب سفید می­ خرند، مطالعه می­کنند و کلی هم منت بر دیگران می­گذارند که از مُد کلاسیک مطالعه بیرون بیایید و کمی پَساپُست­ مُدرن مطالعه کنید. دوم اینکه، وقتی چیزی را الکترونیکی منتشر می­کنید نه غصۀ پیدا کردن ناشر را می­ خورید، نه غم انتشار غیر قانونی کارتان را دارید و نه کسی جز برای دانلود کارتان (آن هم تنها برای هزینۀ اشتراک اینترنت، منوط به اینکه وای­فای همسایه را هک نکرده باشد) به کسی پولی پرداخت می­ کند. یکی دیگر از مزیت­ها هم این است که درختی قطع نمی­شود، کار تمام رنگی از آب در می­ آید و همه، هر جا و در هر زمانی می­توانند با گوشی خیلی هوشمندشان (که گاهی از کاربر خودش هم باهوش­تر است و مصداق کامل غلبۀ هوش ماشینی بر هوش انسانی است) آن را مطالعه کنند. شاید کسی، جایی، لحظه ­ای، از این مطالب خوشش بیاید و کمی هیجانی شود. تحقیقات اخیر نشان داده که هیجانی شدن هم برای طول عمر مفید است و هم خطر زوال مغزی را به شدت کاهش می­دهد! پس همانند کودکان باشیم!!!

کافی است این هشت عدد را بشناسید!

بی­نهایت عدد، و بی­نهایت روش برای کار کردن با این اعداد و ترکیب کردن آنها وجود دارد. ریاضیدانان اعداد را اغلب با نقاطی که بر روی یک خط بی­ پایان قرار دارند توصیف می­ کنند؛ یک نقطه روی خط انتخاب کنید، این نقطه نشان­ دهندۀ یک عدد است. اگر در پایان یک روز فهرستی از اعدادی که استفاده کرده ­اید درست کنید، می­ بینید تنها انواع خاصی از اعداد در این لیست ظاهر شده است. همین چند عدد زیربنای تمامی ریاضیات محسوب می­شوند. در ادامه، هشت عددی را معرفی می­ کنیم که با آنها می­توانید همۀ اعداد روی یک خط را بسازید و هر نوع محاسبه ­ای را نیز به کمک آنها انجام دهید.

کافی است این هشت عدد را بشناسید

محور اعداد

صفر (دایره­ای توخالی)

در آغاز، فقط صفر بود.

صفر نشان می­ دهد که چیزی وجود ندارد. همچنین، صفر یکی از ارکان اصلی دستگاه اعداد است. ضروری بودن وجود چیزی که خود نشان­ دهندۀ عدم وجود چیزهاست بسیار جالب است! وقتی می­ خواهیم اعدادی چند رقمی بنویسیم، می­ توانیم از صفر برای مشخص کردن ارزش مکانی دیگر رقم­ها استفاده کنیم؛ صفر به ما می­گوید که عدد ۲۰ با عدد ۲ خیلی فرق دارد.

صفر به عنوان یک نوع مفهوم، نقشی بسیار مهمی را در ریاضیات ایفا می­کند. صفر “عضو خنثی در جمع” است! یعنی اگر صفر را با هر عددی جمع کنیم، دوباره خود عدد اصلی بدست می­ آید؛

جمع عدد با صفر

این خاصیت صفر یکی از مهم­ترین مفاهیم را در جبر و حساب به ­وجود آورده است. صفر در مرکز خط اعداد قرار گرفته و اعداد مثبت را از اعداد منفی جدا می­کند. بنابراین، صفر نقطۀ آغازین ساختن دستگاه اعداد محسوب می­ شود.

سیاه¬چاله¬ها مقصدهای نهایی در هیچ¬کجا هستند

سیاه چاله ها مقصدهای نهایی در هیچ کجا هستند

یک (الف وجود)

فقط با داشتن صفر نمی­توانیم به دوردست­ها سفر کنیم، بنابراین به یک نیاز داریم.

“یکی بود، یکی نبود …”، و همۀ داستان­ها از همین­ جا شروع می­شوند. نیستی جای خود را به هستی می­ دهد و تمامی ماجرا برای یک سفر شگفت­ انگیز آغاز می­شود. همانطور که صفر عضو خنثی در جمع است، عدد “یک” عضو خنثی در ضرب است! هر عددی در یک ضرب شود با خودش برابر می­شود؛

با استفاده از عدد یک می­توانیم شروع به ساختن خط اعداد کنیم. در حالت خاص، می­ توانیم از عدد یک برای ساختن “اعداد طبیعی” استفاده کنیم: ۰، ۱، ۲، ۳، ۴، و الی آخر. عدد یک را به­ طور متوالی با خودش جمع می­کنیم تا بقیۀ اعداد بدست بیایند؛ ۲ برابر ۱+۱ است، ۳ برابر ۲+۱ است، ۴ برابر ۳+۱ است، و این کار را آنقدر ادامه می­دهیم تا به بی­نهایت برسیم!

اعداد طبیعی بنیادی­ترین اعدادی هستند که می­شناسیم. ما از این اعداد برای شمردن استفاده می­ کنیم. همچنین، می­توانیم به کمک اعداد طبیعی کارهای محاسباتی انجام دهیم: اگر دو عدد طبیعی را جمع یا ضرب کنیم، دوباره یک عدد طبیعی بدست می­ آید. گاهی اوقات، البته نه همیشه، می­ توانیم دو عدد طبیعی را از یکدیگر تفریق کنیم و یا آنها را بر هم تقسیم کنیم به­ طوری که حاصل این عملیات دوباره یک عدد طبیعی باشد:

تنها با استفاده از صفر و یک و عملیات حسابی مقدماتی می­توانیم کارهای شگفت­ انگیزی با اعداد طبیعی انجام دهیم.

یک تولد، یک کشور، یک زندگی، یک مرگ، یک ابدیت!

 

ادامه دارد…

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *