ماجرای پیوستن تگزاس به آمریکا

نقاشی

پرچم تگزاس تا کنون ۶ بار تغییر چهره داده‌است: پرچم اسپانیا، پرچم فرانسه، پرچم مکزیک، پرچم جمهوری تگزاس، پرچم کنفدراسیون ایالات جنوب آمریکا، و پرچم ایالات متحده آمریکا.

پس از اینکه مکزیک از اسپانیا اعلام استقلال کرد، طولی نکشید که تگزاس نیز از مکزیک در سال ۱۸۳۶ اعلام استقلال نمود.

مکزیک ادعای استقلال را نپذیرفت، و قشون جنگی به تگزاس اعزام نمود. پس از اینکه ژنرال سانتا آنای مکزیکی در سن آنتونیو در” نبرد آلامو” به پیروزی رسید.

ولی پس از مدتی رهبر استقلال طلبان تگزاس به نام هوستون با حمایت امریکا توانست قوای دولتی مکزیک را در نبرد “سن جاسینتو” شکست دهد.

این نبرد که در تاریخ ۲۱ آوریل ۱۸۳۶ و در نزدیکی شهر هیوستون امروزی رخ داد، به رهبری ژنرال ساموئل هیوستون ۱۸ دقیقه بیش نپایید و قوای آمریکایی نیروی برتر ارتش مکزیک به فرماندهی آنتونیو لوپز دو سانتا آنا را از پای در آوردند.

و بدین ترتیب در تگزاس رژیم جمهوری به ریاست هوستون اعلام گردید. در سال‌های ۱۸۳۶-۱۸۴۵ تگزاس یک کشور مستقل بود. نام این کشور جمهوری تگزاس بود.

در ۴ ژوئیه ۱۸۴۵م، مجلس نمایندگان جمهوری مستقل تگزاس مجبور شد تا عضویت در ایالات متحده را بپذیرد تا بتواند بدهی ده میلیون دلاری خود را به این کشور پرداخت کند.

این عمل موجب عکس العمل مکزیک شد و پس از قطع رابطه دو کشور، جنگ شدیدی میان مکزیک و امریکا در ۱۶ ژانویه سال ۱۸۴۶م درگرفت.

در نهایت با شکست مکزیک در فوریه ۱۸۴۸م، پیمان صلح منعقد شد که براساس آن امریکا مالک تگزاس عنوان گردید.

همچنین نواحی وسیعی شامل نیومکزیکو، کالیفرنیا، اریزونا و مناطق اطراف در شمال غرب مکزیک به امریکا واگذار شد و استعمار به صورتی دیگر شکل گرفت .

تصویر مربوط به ژنرال سام هستون در میانه جنگ سن جاستینو که بین قوای تگزاسی و ژنرال سانتا آنای مکزیکی که در ۲۱ آوریل ۱۸۳۶ رخ داد و منجر به شکست مکزیک و استقلال تگزاس از مکزیک و تشکیل جمهوری تگزاس گردید.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *