قوانین مدارس استعداد های درخشان

مدارس تیزهوشان

هر ساله سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) سعی میکنه با برگزاری آزمون های سراسری دانش آموزان با هوش و مستعد را در  مقطع متوسطه  جذب کنه. یعنی دانش آموزان ششم که قصد ورود به دوره نوبت اول متوسطه را دارن و دانش آموزان نهم که به دنبال حضور در پایه دهم متوسطه هستن.  آزمون ها معمولا بر اساس سنجش هوش، ریاضی و علومه. دانش آموزان قبول شده در این آزمون ها میتونن در مدارس استعدادهای درخشان تحصیل کنن. البته گاهی اوقات نیز دانش آموزان سخت کوش با برچسب تیز هوشی وارد این مدارس میشن و مجبور میشن فشار و استرس زیادی را در طول تحصیل تحمل کنن. به هر حال اگر شما فکر میکنید جزء دانش آموزان با هوش و با استعداد هستین  و البته پشتکار حضور در این مدارس را دارین حتما با ما همراه باشین تا شما را با بخشی از قوانین مدارس استعداد های درخشان آشنا کنیم.

شرط ادامه تحصیل در مدارس استعدادهای درخشان چیه؟

اگه بخواهیم در مدارس استعدادهای درخشان درس بخونیم باید بدونیم که اولا نباید معدل سالانه ما در خرداد کمتر از ۱۵ باشه. ثانیا نمره سالانه هیچ کدام از درسهای ما تو خرداد یا شهریور نباید کمتر از ۱۲ باشه.

حالا اگه دانش آموزی معدل سالانه خردادماهش کمتر از ۱۵ باشه و شرایط قبولی مدارس عادی را هم نداشته باشه باید توی امتحانات شهریور ماه مدرسه استعدادهای درخشان شرکت کنه و با هر نمره یا معدلی، به مدرسه عادی فرستاده میشه و ادامه تحصیل میده.

اگه دانش آموزی در امتحان شهریورماه شرکت نکنه یا درامتحانات شهریورماه، شرکت بکنه ولی نمره نصاب قبولی را نیاره، اجازه ادامه تحصیل در مدارس استعدادهای درخشان را نداره.

اگه دانش آموز در شهریور نتونه نمره قبولی بگیره حالا اگه معدلش حداقل ۱۶ باشه یک درس و اگه ۱۷ باشه حداقل دو درس را با داشتن  نمره بین ۱۰ تا ۱۲، میتونه به تحصیل در مدارس استعداد درخشان ادامه بده البته باید بدونیم که در طول دوره دوم متوسطه دانش آموز فقط یکبار میتونه از این امتیاز استفاده کنه.

سوالات امتحانات شهریورماه، از محتوای کتاب درسی پایه مربوط طراحی می شه.

دانش آموزی که بخاطر داشتن نمره بین ۱۰ تا ۱۲ در خرداد مجبور بشه در امتحانات شهریور شرکت کنه نمراتش در شهریور فقط ملاک تحصیلش در مدارس استعدادهای درخشانه و تاثیری در معدل سالانه او  نداره.

اگه دانش آموزی واجد تحصیل در مدارس استعدادهای درخشانه و در سایر مدارس مشغول به تحصیله حداکثر پس از یه سال با موافقت شورای مدرسه میتونه در این مدارس ثبت نام مجدد کنه و ادامه تحصیل بده.

در مدرسه، برنامه درسی کاملی ( همچنین در درس ریاضیات) طی کن

شرایط انتقال دانش آموز در مدارس استعداد های درخشان چیه؟

اگه جابه جایی بین مدارس استعدادهای درخشان باشه باید این چند شرط باشه

داشتن نمره آزمون ورودی در سطح حداقل نمره مدرسه مقصد

وجود ظرفیت خالی در مدرسه مقصد

موافقت اداره کل آموزش و پرورش استان

اگه این جابجایی از یه استان به استان دیگه باشه موافقت اداره آموزش و پرورش استان مقصد هم لازمه.

البته باید بدونیم که انتقال بین مدارس استعدادهای درخشان یک شهرستان در سال اول پذیرش ممنوعه.

به سراغ یک مرکز آموزشی بروید و یا در مدرسه کمک بخواهید.

مدارس استعدادهای درخشان چه فرقی با مدارس عادی دارن؟

در مدارس استعدادهای درخشان برای غنی سازی محتوای برنامه های درسی، دروسی را با عنوان محتوای توسعه ای ارائه میدن. بنابراین دانش آموزان باید دروسی را اضافه بر دروس مدارس عادی بگذرونن حالا چه نمره ای برای این دروس در نظر گرفته میشه؟ در ارزشیابی نوبت اول و دوم حداکثر ۵ نمره از نمره مستمر و حداکثر ۵ نمره از نمره ارزشیابی پایانی (غیر از امتحانات نهایی) به این دروس اختصاص داره.

حداقل ساعت برنامه هفتگی مدارس استعدادهای درخشان چقدر است؟

برنامه هفتگی مدارس برای هر روز حداقل ۶ و حداکثر ۸ ساعت تنظیم میشه که میانگین حضور هفتگی در مدارس حداقل ۳۵ ساعته. که این ساعت برای مدارس استعداد های درخشان تا ۴۲ ساعت هم میتونه باشه.

طراح سوالات دروس امتحان هماهنگ مدارس استعدادهای درخشان چه سازمانیه؟

مرکز سنجش آموزش و پرورش میتونه در امتحانات پایانی نوبت دوم و شهریور ماه یک یا دو درس پایه های دهم و یازدهم را به صورت هماهنگ برگزار کنه. که طراحی این سوالهای هماهنگ برای مدارس استعداد درخشان به مرکز ملی پرورش استعداد های درخشان سپرده میشه.

اطراف مدرسه قدمی بزنید

ثبت نام مدارس تیزهوشان چطوری هست؟

ثبت نام معمولا در دو مرحله صورت میگیره ابتدا یک ثبت نام اینترنتی در سایت مدارس سمپاد انجام میشه بعد از چند ماه باید فرآیند تکمیل ثبت نام و واریز وجه ثبت نام انجام بشه. در سالهای قبل ثبت نام اولیه از بهمن تا اواسط اسفند بوده و مرحله تکمیل ثبت نام در فروردین و آزمون هم در اواسط اردیبهشت برگزار شده. ظرفیت و مشخصات مدارس هنگام ثبت نام مشخصه.

شرایط شرکت در آزمون مدارس تیزهوشان چیه؟

برای ورود به دوره اول متوسطه شرط لازم، داشتن نمره خیلی خوب در تمامی دروس یا نمره خوب، حداکثر در یک درس است و برای پایه دهم متوسطه داشتن حداقل معدل ۱۹ در امتحانات خرداد پایه هشتم است.

محتوای آزمون ها چیه؟

آزمون ها شامل دو دسته سوال هستن، سوالات استعداد تحصیلی و سوالات استعداد تحلیلی. ۲۰% نمره آزمون مربوط به سوالات استعداد تحلیلیه و ۸۰% مربوط به استعداد تحصیلی.سوالات استعداد تحلیلی برای ارزیابی توانایی تحلیل، طبقه بندی، ریشه یابی و سازماندهی مطالبه و صرفا بر مبنای محتوای کتاب درسی نیست.اما سوالات استعداد تحصیلی در سطح محتوای کتاب های درسیه و در بعضی سوالات دانش مفاهیم ومهارت چند ماده درسی با هم تلفیق شده. به ازای هر پاسخ درست ۳ امتیاز مثبت و هر غلط ۱ امتیاز منفی داره.

البته بهتره بدونین صرف قبول نشدن در این آزمون بدین معنا نیست که شما استعداد ندارین در هر موقعیت و مدرسه ای که باشین با تلاش و پشتکار میتونین موفق باشین تعداد شرکت کنندگان در آزمون دوره اول سالهای قبل ۲۰۰/۰۰۰ نفر با وضعیت خیلی خوب بود در حالیکه تعداد پذیرفته شدگان ۱۵/۰۰۰ نفر بود بنابراین تعداد زیادی از شرکت کنندگان با وجود داشتن استعداد بالا در این آزمون به دلایل متعددی موفق نشدن. پس عدم قبولی در این آزمون را نشانه ضعف و ناتوانی خود ندانین پذیرش در این آزمون یکی از ده ها مسیر رسیدن به موفقیت تحصیلی است.

مطالب مرتبط

۱۱ دیدگاه‌

 1. Sa__Sa گفت:

  مرسی از توضیحات کامل.
  اگه یه بد بختی مث من المپیادی بوده باشه و کل سال از رفتن سر بیشتر کلاسا معاف بوده باشه, (که معافیت از یه سری دروس برای بچه های المپیادی ضروریه مخصوصا اگه سال اخر المپیادشون باشه) و نهایتاً بعضی از امتحانات خرداد رو خراب کنه(ینی یکی دو تا نمره زیر ۱۰ داشته باشه) تکلیف چیه اونوقت؟؟ ینی هیچی به هیچی؟؟؟ خیلی شیک اخراج میکنن آدمو؟ ناموسن یعنی هیچکاری نمیشه کرد؟ بابا بخدا مام تو این مدت غاز نمیچروندیم داشتیم المپیادمونو میخوندیم… حتی اگه با مدیر مدرسه‌م حرف بزنیم نمیتونه کاری کنه برامون جدن؟؟؟ نویسندهٔ عزیز لطفا اگه اطلاعی تو این زمینه داری حتمن حتمننن بهم ایمیل بده ⊙﹏⊙

 2. مراد گفت:

  آیا درس علوم هشتم که شامل ۳ مبحث شیمی و فیزیک و ریاضی هست و بطور جداگانه امتحان گرفته می شود. مجموع نمراتش یک درس حساب می شود یا تک تک دروس برای خودش یک نمره است. و اگر در شیمی نمره ۸ بگیری و در فیزیک و شیمی نمره ۱۹و معدل درس علوم حدود ۱۵ شود آیا آن درس نمره قبولی گرفته یا شیمی را تجدید شده و باید مجدداً امتحان بدهد.

 3. Amirhoseyn گفت:

  با سلام .ببخشید من ی سوال داشتم اگه تو مدارس تیزهوشان درسی رو زیر ۱۲بگیرم تجدید محسوب میشع و باید خراد ماه بیاییم.حالا اگه خراد هم زیر ۱۲گرفتیم از مدرسه اخراج میشم یا نه؟؟؟کلا منظورم‌اینه ک اگ خردادم قبول نشیم از ندرسه اخراج میشیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 4. Amirhoseyn گفت:

  با سلام .ببخشید من ی سوال داشتم اگه تو مدارس تیزهوشان درسی رو زیر ۱۲بگیرم تجدید محسوب میشع و باید خراد ماه بیاییم.حالا اگه خراد هم زیر ۱۲گرفتیم از مدرسه اخراج میشم یا نه؟؟؟کلا منظورم‌اینه ک اگ خردادم قبول نشیم از ندرسه اخراج میشیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 5. m.m گفت:

  سلام اغا بخاطر اصلاح صورت به من گیر دادن در حدی که بزور تعهد کتبی گرفتن از من چه خبره اخه؟؟؟؟؟؟؟؟؟بعد منو تحدید به مرگ(اخراج) کردن چیکار کنم من الان ایا منو میکشن اخرش یا نه یعنی تنها مشکلشون این موهای ماست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 6. unknown گفت:

  سلام میخواستم بدونم درسته که میگن معدل هر درس جداگانه(یعنی پایانی+مستمر اون درس)باید بالای چهارده باشه؟

 7. ریاحی گفت:

  سلام ما امروز ۹۸/۰۲/۱۷ تازه برگه ثبت نام رو دریافت کردیم و پس از ثبت نام تایید نهایی و واریز نمیشه
  میشه خواهش کنم علت رو هر کس میدونه بگه بما

 8. مریم گفت:

  اگه تو شهریور زیر ۱۴ بگیری اخراجی

 9. Parham گفت:

  سلام من پایه نهم سمپاد هستم مدیر مدرسه می گیه برای اینکه برید دهم رشتی تجربی جا کم داریم به همین دلیل افرادی رو که نمره بالا تری بگیرند می گیرن من تاحالا نمره ای زیر ۱۷ نداشتم الان باید چیکار کنم و مجوموع کارنامه هم زیر ۱۹/۳۲ نداشتم ؟؟؟؟

 10. احمد گفت:

  آقا من چند تا درس زیر ۱۲ داشتم شهریور اگه مثلا یک نمره بالای ۱۲ بگیرم تکلیف من چیه اون موقع قبول میشم یا نه بعد معدل من هم شده ۱۶

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *