قصه گویی به سبک تیم برتون

اگر از علاقه مندان به سینما هستید و ژانر فانتزی یکی از ژانرهای مورد علاقه شما است بنابراین بدون شک نام تیم برتون را شنیده اید. به کارگردان هایی مانند او صاحب سبک می گویند این یعنی بسیاری از کارگردانان آگاهانه و یا ناخودآگاه از این کارگردان هالیوودی الهام گرفته اند.

نام کامل او تیموتی والتر تیم برتون است یکی از ویژگی های اصلی آثار او خلق شخصیت های عجیب و غریب و غالبا تنها است. برتون اغلب با تعداد خاصی از هنرمندان در آثارش همکاری می‌کند؛ مثل جانی دپ که از اولین همکاری‌شان در فیلم ادوارد دست قیچی تاکنون در ۸ فیلم با هم همکاری کرده‌اند و هلنا بونهام کارتر که تا سال ۲۰۱۴ با وی زندگی می کرد و در بیشتر آثار تیم برتون حضور داشت.

ذر ادامه این مقاله به بررسی تیم برتونی ترین آثار این کارگردان صاحب سبک می پردازیم:

1

  1. ادوارد دست قیچی

این فیلم داستان پسری به نام ادوارد است که توسط دانشمندی ساخته شد اما پیش از آن دست هایش را درست کند می میرد بنابراین ادوارد با دست های قیچی مانند تنها می ماند. ادوارد به دلیل ظاهر متفاوت از جامعه طرد می شود.

این فیلم یکی از مهم ترین آثار تیم برتون محسوب می شود جدا از اینکه با این توانست خود را به عنوان یک کارگردان موفق ثابت کند این فیلم بسیاری از ویژگی های فیلم های تیم برتونی را دارد؛ دنیای فانتزی، حضور جانی دپ ، شخصیتی طرد شده و… از جمله این موارد هستند.

2

  1. چارلی و کارخانه شکلات‌سازی

این فیلم با اقتباس از رمانی با همین نام که رولددال نوشته ساخته شد. به گفته بسیاری از کارشناسان هیچ نویسنده ای در دنیا به اندازه رولددال با دنیای عجیب تیم برتون همخوانی ندارد و چه خوب که خود تیم برتون هم این موضوع را می داند.

فیلم داستان پسری فقیر به نام چارلی است که علاقه عجیبی به شکلات دارد و در همان نزدیکی مرد عجیبی به نام ویلی ونکا با بازی جانی دپ صاحب مشهور ترین کارخانه شکلات سازی در دنیا است. ویلی ونکا که تا به حال کسی او را ندیده تصمیم می گیرد تعدادی از بچه ها را به داخل کارخانه راه دهد…

3

  1. عروس مرده

این انیمیشن در نگاه نخست مثل بسیاری از آثار دیگر درخصوص تداخل دنیای زنده ها و مرده ها است اما تفاوت تیم برتونی ای که دارد این است که دنیای زنده ها بی رنگ و افسرده اما دنیای مرده ها پر از شادی ، سرزندگی و آواز است و حتی مرده ها عاشق می شوند.

ماجرای این انیمیشن از این قرار است که دختر مرده ای به نام امیلی با صدا پیشگی هلنا بونهام کارتر عاشق پسر جوان و زنده ای به نام ویکتور با صداپیشگی جانی دپ می شود این در حالی است که …

4

  1. آلیس در سرزمین عجایب

۱۰ سال از نخستین سفر آلیس به سرزمین عجایب می گذرد و همه چیز در این سرزمین به هم ریخته است و آلیس به کمک دوستانش می خواهد اوضاع را سامان دهد.

شک نکنید که بازیگر عجیب ترین شخصیت که کلاهدوز دیوانه کسی نیست جز جانی دپ!

به گفته بسیاری از منتقد ها این فیلم اثری ضعیف محسوب می شود اما شما توجهی به این حرف ها نکنید این فیلم کاملا تیم برتونی است!

5

  1. فرانکن وینی

داستان این انیمیشن از این قرار است که پسری سگ خود را از دست می دهد اما با غم فقدان او کنار نمی آید برای همین با کمک علم او را زنده می کند و…

همان طور که از نام فیلم پیدا است از رمان فرانکشتاین الهام گرفته شده است.

به سادگی از کنار این انیمیشن عبور نکنید این اثر بازسازی فیلمی کوتاه است که تیم برتون در دهه هشتاد ساخته است و احتمال قوی برشی از کودکی خود تیم برتون است. من اصلا تعجب نمی کنم اگر روزی بفهمم تیم برتون در کودکی سگی به نام اسپارکی داشته و تنها دوست او بوده اما روزی به شکلی ناگهانی می میرد.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *