قدردانی و تقدیر از معلم مدرسه

معلم ها از تاثیرگذار ترین افراد تو زندگی همه ی ما هستن، اما معلمی حرفه ایه که امروزه کمتر مورد تقدیر و تشکر قرار می گیره. نشون دادن حس قدر شناسی به معلم هاتون چه دوره ی دبیرستان و چه دوره ی دانشگاه کاریه که ارزش خیلی بالایی داره، با توجه به همه ی زحمت هایی که اونا براتون می کشن. نشون دادن این حس قدردانی به معلم ها باعث میشه اونا متوجه بشن که چه نقش مهمی تو زندگی همه ی ما دارن. به بهونه روز ۱۲ اردیبهشت که روز گرامیداشت معلم نامیده شده می خواهیم نکاتی در این زمینه را بهتون بگیم.

قدردانی از معلم
روش اول : نوشتن یک یادداشت تشکر

۱-یه نوشته با دست خط خودتون براشون بفرستید

نوشتن یه نامه ی واقعی به شکل کارت پستال خیلی بهتر از فرستادن نامه به شکل مجازی مثل ایمیل می تونه باشه. این کار بیشتر به کار شما ارزش میده. با فرستادن این چنین چیزایی اون معلم می تونه اون نامه یا کارت پستال رو یادگاری نگه داره و با دیدنش یاد دانش آموزاش بیفته.
اگه از آدرس پستی معلمتون خبر ندارید، می تونید یک کار کاوش گرایانه کنید. مثلا می تونید به شکل مستقیم با مدرسه ای که اون معلم توش تدریس می تونه تماس بگیرید، یا به سازمان های تربیت معلم زنگ بزنید و به شکلی آدرسش رو گیر بیارید. اگه معلمتون تو یه دبیرستان تدریس می کنه می تونید نامه رو به آدرس همون مدرسه یا موسسه ی محل تدریسش بفرستید. آدرس مدرسه رو هم که به راحتی می تونید از وبسایتش بگیرید.
اگه میخواید از یه استاد دانشگاه قدردانی کنید یه کم موضوع پیچیده تر میشه. یا باید با دفتر موسسه ای که استادتون توش فعالیت میکنه تماس بگیرید . آدرس پستی شو بپرسید، یا اینکه به وبسایت اون دانشگاه سری بزنید و تو لیست اعضای هیئت علمی آدرس رو گیر بیارید. مثلا اگه میخواید از یه استاد علوم سیاسی سابق تشکر کنید، باید با دفتر آموزش دانشکده تماس بگیرید یا به سایت اون دانشکده علوم سیاسی مراجعه کنید. کارت پستال رو به آدرس خود دانشکده نفرستید، این کار برای معلم های مدرسه و دبیرستان جواب میده، نه استادای دانشگاه.
استادا و اعضای هیئت علمی دانشگاه خیلی زود به زود عوض میشن، پس شاید اگه بخواید به استاد خاصی نامه بدید که قبلا استاد اونجا بوده، شاید الان دیگه مشغول تدریس تو اون مرکز نباشه. در این شرایط با دفتر دانشکده تماس بگیرید و ازشون بخواید که محل جدید استاد مورد نظر رو بهتون اطلاع بدن. شما همین طور می تونید به شکل مستقیم در روز آخر تحصیلتون نامه رو به دست استاد برسونید که خیلی از مشکلات بالا رو هم حل میکنه.

کارت پستال تونو انتخاب کنید
۲ -کارت پستال تونو انتخاب کنید

وقتی که برای خرید کارت پستال میرید تو ذهنتون باشه که با انتخاب اون کارت چه مفهمومی رو میخواید برسونید. آیا میخواید یه نامه ی رسمی باشه یا بیشتر میخواید روی طراحی جالب اون کارت تمرکز کنید؟ سعی کنید مفهومتون رو طوری برسونید که قدردان رابطه ی بین خودتون و استاد هستید. حواستون به متن نامه باشه که مفهوم اشتباهی رو نرسونید. و به این دقت داشته باشید که محتوای نامه خیلی مهم تر از طراحی و شکل و قیافه ی کارته.

به شکل صحیح معلمتون رو مخاطب قرار بدید
۳-به شکل صحیح معلمتون رو مخاطب قرار بدید

نامه تون باید به این شکل شروع شه :”استاد عزیز…(اسم استاد)” برای اینکه مطمئن شید متن نامه به دست خودش میرسه همون جوری که سر کلاس استاد رو صدا می کردید استاد رو مخاطب قرار بدید :”استاد عزیز خانم فلان” یا “دکتر فلانی” دقیقا به همون شکلی قبلا با معلم ارتباط داشتید.
البته اگه استادتون مدرک دکترا داره حتما لفظ “دکتر” رو اول اسمش بیارید. اگه به طور دقیق از عنوان و سمت استادتون اطلاع ندارید، باید یه کم بیشتر تحقیق کنید. به وبسایت دانشکده تون مراجعه کنید. برای هر استادی تو وبسایت دانشکده یه صفحه وجود داره که تو اون یه بیوگرافی مختصر نوشته شده. اونجا می تونید ببینید که لفظ “دکتر” رو باید به کار ببرید یا نه.

علت قدردانی از معلم را معلوم کنید
۴ -باید براتون مشخص باشه که چرا میخواید ازشون قدردانی کنید

معلم ها دوست دارن از دانش آموزاشون بازخورد های مثبت بگیرن. پس باید براشون مشخص کنید که چه عاملی باعث شده اونا پیش شما دوست داشتنی بشن.
مثلا آیا معلمتون بعد کلاس وامیستاد و به سوالاتون جواب میداد و مطلب رو بهتر بهتون آموزش میداد؟ آیا نحوه ی تدریس خاصی داشت که خیلی درسو براتون جذاب می کرد؟ آیا تو مشکلات شخصی زندگیتون هم به شما کمک کرده؟ پس وقتی ازش تشکر می کنید علتش رو براشون بنویسید.

نامه تقدیر از معلم مدرسه را به شکل حرفه ای بنویسید
۵ -نامه رو به شکل حرفه ای بنویسید

نامه رو با عنوان “استاد گرامی فلان…” شروع کنید و حواستون باشه اشکالات دستو زبانی و نگارشی نداشته باشید. از کلمات غیر رسمی و خودمونی استفاده نکنید چون به نوعی بی احترامی محسوب میشه. اگه نگران این هستید که حین نوشتن نامه اشکال داشته باشید، اول تو یه کاغذ دیگه به شکل چرک نویس بنویسید بعد پاک نویسش کنید. این کار باعث میشه هم اشتباهاتتون از بین بره و هم نامه تمیز و مرتب و بدن خط خوردگی باشه.

 

روش دوم : هدیه دادن

 

هدیه معلم را با دست خودتون درست کنید
۱-یه هدیه ی دست ساز یا خونگی رو در نظر داشته باشید

لازم نیست هدیه ی شما خیلی تجملی و گرون قیمت باشه. می تونید برای تشکر از زحمات معلمتون یه هدیه که دست ساز خودتون باشه بدید. هدیه هایی که با باز کردنشون توجه مخاطب رو جلب کنه یا هدیه ای ساخته شده از شغل خودتون باشه، هدیه های مناسبی به نظر میرسن.
به این فکر کنید که چه هدیه ای دادنش برای شما آسونتره. اگه دست پخت خیلی خوبی دارین، می تونین کیک و شیرینی و کلوچه درست کنین. اگه ذهن خلاق و هنرمندی دارین می تونین یه آلبوم یا دفترچه از خاطرات تحصیلی تون از همون زمان درست کنین.

هدیه های شخصی به معلم ندید
۲ -هدیه های شخصی ندید

حتی اگه احساس صمیمیت زیادی بین شما و معلمتون هست، سعی کنید هدیه هایی مثل عطر و ادکلن ندید. این کار باعث میشه هدیه ی شما از یه کار خلاقانه و تفکر برانگیز به یه کار خیلی عادی تبدیل شه. اشیایی مثل شمع هایی با رایحه های مختلف هم انتخاب مناسبی به حساب نمیاد.

هدیه به کلاس درسی
۳- به کلاس درس هدیه ای بدید.

یه راه خیلی خوب برای نشون دادن حس قدردانی تون به معلم اینه که هدیه ای یا کاری که از دستتون برمیاد برای کلاس درسش کنید. این کار حتما لازم نیست کمک های مالی باشه. مثلا میتونه اشیا و وسایلی باشه که به درد دانش آموزا و معلم سر کلاس می خوره. یا حتی می تونید وقتتون رو هدیه بدید. مثلا وقت بذارید و کمک کنید که کلاس رو تمیز کنید یا برای دانش آموزا وقت بذارید که پروژه هاشونو انجام بدن. وقت گذاشتن خودش میتونه بهترین هدیه باشه.

کارت های هدیه اعتباری برای کادوی معلم
۴ -اگه نمی دونید که چی هدیه بدید،کارت های هدیه اعتباری می تونن گزینه های مناسبی باشن

اگه اونقدر به معلمتون نزدیک نیستید و در مورد علایق و سلیقه هاش اطلاعی ندارید، کارت های هدیه، یا کارت های اعتباری رستوران ها و مراکز خرید و… انتخاب خیلی خوب و مطمئنی هستن. البته مقادیر مالی زیاد رو برای هدیه در نظر نگیرید، چون انتخاب مناسبی برای هدیه دادن و تشکر کردن به نظر نمی رسن.
قطعا هدیه دادن به معلم راهیه برای نشون دادن حس قدردانی. اما این نکته هم مهمه که ارزش هر کاری به قصد و نیت انجام اون کاره. همین که سعی تونو می کنید که زحمات معلمتونو در نظر داشته باشید و برای جبرانش تلاش کنید، ارزش داره، وگرنه هدیه ها و اجناس ملاک نیستن. حتی هدیه هایی با قیمت های پایین هم ارزش و اهمیت خودشونو دارن.

 

روش سوم : فکر کردن خارج از کلیشه ها و محدودیت ها

از معلمتون یه ارزیابی مثبت داشته باشید
۱-از معلمتون یه ارزیابی مثبت داشته باشید.

تو دانشگاه ها ارزیابی و نظرسنجی از اساتید نقش خیلی مهمی تو جایزه بردن اون اساتید، انتخاب شدن به عنوان استاد نمونه، ارتقای رتبه ی استاد و… دارن. یکی دیگه از راه های تشکر کردن از استاد می تونه این باشه که شما به شکل ناشناس اما موثر در مورد ویژگی خاصی از اون استاد نظر و ارزیابی خودتونو براش بفرستید و بگید که اون ویژگی مثبت یا اون فداکاریش چه نقش مهمی تو زندگی شما داشته و خواهد داشت. این کار باعث میشه حس خوبی در اون شخص القا بشه.

جایزه برای معلم
۲ -معلمتون رو برای گرفتن جایزه های مختلف در نظر بگیرید.

تو خیلی از مدرسه ها عنوان هایی مثل “معلم نمونه” ، “محبوب ترین معلم” و… هست. تو دانشگاه ها هم چنین عنوان هایی وجود داره و براش جایزه تعیین می کنن. تلاش کنید برای حمایت از معلمتون کاری کنید که تو چنین عناوین و لقب هایی رای بیارن و انتخاب شن. این کار برای اونا خیلی ارزش داره و یکی از بهتربن راه های نشون دادن حس قدردانی شما از اوناس.

معرفی معلم خوب به بقیه
۳-معلم هاتونو به بقیه توصیه کنید

اگه یه استاد یا معلم خاصی رو خیلی دوست دارید، بذارید بقیه هم با اونا آشنا شن. اگه شاگردای زیادی برای کلاس های یه معلم ثبت نام کنن، این باعث میشه اون معلم بفهمه که یه کاری رو داره کاملا درست انجام میده.. برای محبوب شدن معلم تون ویژگی های خوبش رو بین بچه ها سر زبونا بندازید. اگر چه این راه، یه راه غیر مستقیم برای تشکر کردن از معلم هاس اما یه روش عالی برای نشون دادن قدردانی تون محسوب میشه.

دست آورد هاتون تقدیم معلم هاتون کنید

۴ -دست آورد هاتون تقدیم معلم هاتون کنید

این کار البته بیشتر تو دانشگاه ها شدنیه. دانشگاه جاییه که احتمالا شما در اون باید یه پروژه ی بزرگ رو آماده کنید و تحویل بدید. به طور معمول شما می تونید حاصل کارتون رو به یه نفر تقدیم کنید. اگه شما در طول دوره ی تحصیلتون استادی داشتید که تو این راه خیلی کمکتون کرده یا راه های مناسبو نشونتون داده، می تونید برای قدردانی از زحماتش، حاصل کار و دستاودتونو تقدیمش کنید.
به عنوان مثال اگه شما تو دبیرستان یا دانشگاه معلم تاریخی داشتید که شما رو مجذوب یه موضوع تاریخی کرده و باعث شده شما در اون زمینه به یه فرضیه یا نظریه برسید و اونو به شکل پروژه درآرید، می تونید حاصل کارتونو تقدیم استادتون کنید.(البته اجباری برای این کار وجود نداره). با این کار نه تنها مراتب قدردانی و تشکر رو به جا آوردید، بلکه به اونا نشون دادید که اون چیزی که سر کلاس هاشون یاد گرفتید در نهایت به کار مفید تبدیل شده.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *