فرصت ها و تهدید های آموزش فنی حرفه ای

رشته فنی و حرفه ای جزو اون رشته هایی است که اگه بری سمتش امکان اینکه بتونی به شغل مناسبی برسی زیاد هست. و اگه خیلی ماهر و کار بلد باشی میتونی به راحتی پول در بیاری. اما همیشه هم اوضاع بر وفق مراد نیست. به همون اندازه که فرصت شغلی توی این رشته وجود داره، یه سری عوامل هم هست که ممکنه تهدید به حساب بیاد! فکر میکنی چه تهدیدی؟  خب ممکنه شرایط جوری رقم بخوره که هنرجو خوب ، نتونه توی رشته اش پیشرفت کنه.

تحقیقاتی که طی سالهای گذشته در این مورد انجام شده، نشون میده که اگه کسی واقعا استعداد ذاتی برای کار عملی رو داشته باشه و فرصت کاری هم براش فراهم باشه، خیلی خوب می تونه توی هنرستان پیشرفت کنه. البته شرایط آموزشی هم توی این مورد خیلی تاثیر داره. محیط هنرستان طوری باید باشه که روحیه کار و خلاقیت رو تقویت کنه تا هنرجو بتونه با انگیزه و تلاش به کارش ادامه بده و حتی تمایل داشته باشه که توی مقاطع بالاتری هم توی این زمینه ادامه تحصیل بده و برای خودش یه جایگاهی پیدا کنه.

در اینجا برخی از عواملی که می تونن مانع  پیشرفت رشته فنی حرفه ای در کشور بشن را آوردیم:

عوامل اجتماعی: بعضی مواقع ، خانواده ها دید درستی در مورد هنرستان های فنی حرفه ای یا کاردانش ندارن. بنابراین دانش آموزان هم برای ورود به رشته های فنی حرفه ای و یا کاردانش دچار تردید و نگرانی میشن.

عوامل اقتصادی: ایجاد و تاسیس رشته های فنی حرفه ای نیاز به سرمایه گذاری در زمینه تجهیزات و قطعات و نیروی ماهر دارن. متاسفانه در برخی از نقاط کشور امکانات و سرمایه لازم فراهم نیست.

دولت: آموزش فنی و حرفه ای نسبت به آموزش های عمومی هزینه بیشتری لازم داره. برای همین اینجا نقش دولت پررنگ میشه که بتونه از لحاظ مالی این رشته رو حمایت کنه. چون اگه یه سرمایه گذاری خوبی انجام نشه پس بازده مناسبی هم نداره.

سایر عوامل

  • -بعضی دانش آموزان و والدین و حتی مسئولان یه دید منفی نسبت به آموزش فنی و حرفه ای دارن! شایدم خیال میکنن اگه کسی این رشته رو انتخاب کنه نمی تونه به اندازه رشته های نظری موفق بشه
  • -دنیای دانش و حرفه با سرعت زیاد در حال پیشرفته و علوم و مهارت های متنوعی داره اضافه میشه و این یکم گیج کننده است!
  • -فرصت شغلی توی جامعه هم روز به روز داره کمتر میشه و یه جورایی داره بی عدالتی توی رسیدن به فرصت شغلی اتفاق میفته. با افزایش تقاضای کار این هنرجوهای فنی و حرفه ای، دولت هم پاسخگوی همه نیست و فرصت های شغلی محدودی توی صنعت  وجود داره.
  • -توی بخش آموزش و پرورش چه در قسمت خصوصی و چه در قسمت دولتی، سرمایه گذاری صنعت انجام نمیشه!
  • -توی بخش هنرستان هم یه آموزش مناسبی برای تربیت نیروی انسانی ارائه نمیشه.

نویسنده: محمد نعیمی

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *