عاقبت  مرد رنسانسی: حقایقی جالب در مورد لئوناردو داوینچی

داوینچی در ۱۵ آوریل سال ۱۴۵۲ به دنیا آمد. او در طی زندگی خود حرفه های زیادی از جمله نقاش، مهندس، معماری و دانشمند داشت. نقاشی او با نام مونالیزا، یکی از معروف ترین آثار نقاشی در دنیا است. اما این اثر او همانند نوک قله ی موفقیت های اوست. او با مطالعات گسترده اش در زمینه ی طبیعت و آناتومی، از علم به عنوان راهی برای متحول ساختن هنرش استفاده کرد.

لئوناردو دواینچی

این مرد در تخیلاتش بسیاری از امکانات مدرن امروز را تصور کرده بود. او طرح هایی برای یک لباس غواصی ترسیم کرده بود. همچنین یک وسیله ی نقلیه خودکار و یک ماشین پرنده که طرحی از هلیکوپتر بود را نیز طراحی کرده بود. اجازه دهید برای بزرگ داشت روز داوینچی، به برخی موضوعات وسوسه بر انگیز در مورد این مرد خارق العاده بپردازیم.

داوینچی زندگی خانوادگی پیچیده ای داشت. او پسر باهوش پیرو داوینچی و یک زن محلی به نام کاترینا بود. او تنها فرزند آن دو با هم بود اما ۱۷ خواهر و برادر ناتنی نیز داشت. مادرش با یک شخص دیگر ازدواج کرد و پدرش که یک وکیل و دفتردار بود، ۴ بار دیگر نیز ازدواج کرد. او به تنهایی در خانه ی جد پدری اش بزرگ شد، دیوید آلن لئوناردو  را یک نابغه واقعی توصیف کرده بود. داوینچی در این مدت، با عموی خود فرانچسکو داوینچی ارتباط نزدیکی داشت تا اینکه پدرش بدنبال وی آمد و او را در ۱۵ سالگی به کارآموزی در نزد هنرمندی به نام آندرا وروچیو فرستاد. بعدها پدرش او را در اجرای چندین کار همراهی کرد. زمانی که پدرش فوت کرد، داوینچی با اینکه چیزی به ارث نبرده بود اما از خواهر و برداران ناتنی اش تقدیر کرد.

 

بیوگرافی کوتاهی از لئوناردو داوینچی

لئوناردو کارآموزی را زیر دست هنرمندی به نام وروچیو آغاز کرد. شناخته شده ترین کارهای وی، دو نقاشی مشهور وی  با نام های “مونالیزا” و “شام آخر” هستند.

داوینچی همیشه دوست نداشت آن چه را که آغاز کرده به پایان برساند. او عادت داشت مسئولیت ها را بپذیرد و آن ها را به پایان نرساند. در سن بیست و پنج سالگی برای نقاشی یک تصویر مذهبی در ساختمانی دولتی استخدام شد. و با اینکه مبلغی را برای انجام کار دریافت کرد، اما هیچوقت آن نقاشی را نکشید.  پروژه بعدی بزرگ وی در سال ۱۴۸۱ بود که مربوط به طرح نقش دیگری برای راهبان سن دوناتو بود. در این پروژه، میزانی پیشرفت داشت. این نقاشی که با نام “ستایش مغ” مشهور شده است، لحظه ی حضور مسیح و مریم سه پادشاه را نشان می دهد. او بجای اتمام نقاشی، تصمیم گرفت به میلان برود و فرصت های بهتری را در آن جا بیابد. با وجود ناتمام ماندن این اثر، استعداد ها و مفاهیم خارق العاده ی او، در این اثر که در موزه ی مشهور یوفیزی در فلورانس نگه داشته می شود، به خوبی نمایان است.

زن باکره در صخره ها

“زن باکره در صخره ها” کشیده شده توسط داوینچی و به نمایش گذاشته شده در گالری ملی لندن.

دردسرساز ترین پروژه نقاشی او، “بانوی صخره ها” بود. انجمن معتقد به باروی پاک حضرت مریم در سال ۱۴۸۳، داوینچی و برادران اوانجلیستا و جیووانی آمبروگیو را برای تولید کارهای هنری برای کلیسای خود در سان فرانچسکو در میلان بکار گرفتند. تنش ها بین دو طرف این معامله بر سر موضوع دستمزد، باعث شد نقاشی مریم باکره در حدود دو دهه طول بکشد و در نهایت در سال ۱۵۰۸ به اتمام برسد. امروزه ، دو نسخه از تابلوی بانوی صخره ها موجود است_ یکی در گالری ملی لندن و دیگری در موزه لوور پاریس.

در بیشتر پروژه ها، کار داوینچی وابسته به برخورد و مهربانی صاحبان آن پروژه بود. چنان که او سال های زیادی را صرف کار برای دربار سلطنتی کرد. طی سال ۱۴۸۲،  به منظور کار برای حاکم میلان، لودویک اسفورزا به آنجا رفت. او خود را به عنوان یک مهندس نظامی به اسفورزا معرفی کرد تا برای وی گونه های مختلفی از سلاح ها را بسازد. اسفورزا سال های زیادی پشتیبان او بود و داوینچی نقاشی های بسیاری از جمله پرتره هایی از معشوقه ها اسفورزا را برای او کشید. گفته می شود یکی از این پرتره ها، نقاشی” بانویی با راسو” است. داوینچی همچنین طرح های معماری برای کلیساها می کشید و مجموعه ی تئاتر مکانیکی را برای فستیوالی به افتخار یک عروسی خانوادگی طراحی کرد.

داوینچی در سال های پایانی عمرش از حمایت شاه فرانسه، فرانسیس اول برخوردار بود. او در ۱۵۱۶ به فرانسه نقل مکان کرد تا به عنوان نقاش، مهندس و معمار برتر بارگاه پادشاه فعالیت کند و در خانه ای ارباب نشین به نام قصر چاتیو در آمبوزی (اکنون با نام قلعه چاتیو دی کلاوس لوچ) زندگی می کرد.

بانویی با راسو

نقاشی داوینچی با نام “بانویی با راسو”

با اینکه داوینچی را مردی صلح طلب می شناسند اما وی بر روی چندین پروژه نظامی کار کرد. او برخی از سلاح ها را طراحی می کرد، از جمله یک کمان فولادی بزگ برای حاکم میلان کشید.. اما، همانطور که استفان کلاین در کتاب میراث داوینچی اشاره کرده است، این طرح ها بیشتر به منظور تحت تاثیر قرار دادن حامی وی بود تا ایجاد سلاح های قابل استفاده.

در سال ۱۵۰۲، داوینچی با سزار بورگیا که فرزند نامشروع پاپ الکساندر ششم و فرمانده ی ظالم ارتش پاپ بود همکاری کرد. بورگیا قصد داشت تا با فتوحات خود، یک امپراطوری برپا کند ، و از داوینچی خواست تا نقشه راه های محافظت از زمین های غنیمتی خود را بکشد. داوینچی روش های دفاعی مختلفی را پیشنهاد داد. داوینچی پس از گذراندن زمستان در کنار بورگیا و ارتش وی،  در فوریه ۱۵۰۳ آن ها را  ترک کرد. حتی احتمال می رود که او قبل از دریافت دستمزدش آنجا را  ترک کرده است. فریجوف کاپرا حدس می زند که داوینچی با علم به اینکه ” خبرهای قتل عام زیادی توسط سزار را خواهد شنید” و باید مانع از آن گردد، مجبور به فرار شد. داوینچی هزاران صفحه دست نوشته از خود باقی گذاشته است. شرح حال نویس زندگی داوینچی حدود کارهای داوینچی را ۶۰۰۰ صفحه تخمین زده است و این ها ممکن است تنها بخشی از آنچه باشد که او در طول زندگی خویش نوشته است. او در جهت تصویر آینه می نوشت، بدین معنی که نوشتن هر خط را از سمت راست شروع کرده و به سمت چپ می رفت. دلیل این کار وی هنوز مشخص نشده است، اما برخی نظریات اینگونه می گویند که او برای ممانعت از شناسایی و ایده گرفتن از کارهای او ، این کار را می کرده و یا برای او این شیوه نوشتن راحت تر بوده زیرا او دست چپ بود. در هر صورت، عمق و وسعت کار او خارق العاده است.

طرحی برای یک ماشین پرنده ، توسط داوینچی

طرحی برای یک ماشین پرنده ، توسط داوینچی

بسیاری از این یادداشت ها و مشاهدات  در کتابی با نام ” مجموعه دست نوشته ها” گردآوری شده است و مطالعات جالبی را فراهم نموده است. بزرگ ترین آن ها دست نوشته ی آتلانتیس است که برخی از طرح های اولیه ی مکانیکی او را نشان می دهد و شامل ۱۱۰۰ صفحه است. مستندات وینزور که متعلق به خانوده ی سلطنتی بریتانیا است، شامل مطالعات آناتومی انجام شده توسط داوینچی است. در سال ۱۹۹۴ بیل گیتس، بنیان گذار مایکروسافت، مستندات لستر را از تاجر ملک آرمند هامر به مبلغ ۳۱ میلیون دلار خرید و این مستند موضوع روزنامه های سال ۱۹۹۴ شد. این کار وی نشان دهنده ی علاقه داوینچی به آب- خواص آن- و ایده های مختلف وی برای استفاده و مدیریت آن است.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *