شهر پررمز و راز «اور»

اور

اور نام شهری باستانی است در جنوب میان رودان که در نزدیک دهانه دو رود دجله و فرات آنجا که به سوی خلیج فارس می ریزند قرار دارد. این مکان همچنین به عنوان یکی از شهرهای تمدن سومر و اکد ، یکی از مناطق باستانی و پر ابهت در عراق محسوب می شود. از این شهر در کتاب مقدس به عنوان زادگاه حضرت ابراهیم یاد می شود.

شهر اور به عنوان یکی از مهم ترین شهرهای تمدن سومر، در حدود ۲۴۵۰ سال پیش از میلاد به وسیله “اورایگور اول ” پادشاه سومر پایه گذاری شد.

بر طبق افسانه ها و نقل قول های کتب مقدس حضرت ابراهیم گوسفندانش را در آن حوالی می چرانید. در حوالی این شهر افسانه ای یک قبرستان قدیمی نیز کشف شده برخی قبرهای آن بیش از ۵۵۰۰ سال قدمت دارند.

در زیر برخی از گوردخمه های متعلق به پادشاهان این تمدن ، رشته ساختمانهائی کشف شده که از شاهکارهای حیرت انگیز معماری آن زمان است و بر زبق آنها معلوم می شود سومریان نه تنها در ساخت آنها از ستون بهره برده اند بلکه با طاق و گنبد و نیز قبه ، هزاران سال پیش از اروپاییان آشنا بودند .

یکی دیگر از عجایب آن زمان اینکه در دفن جنازه شاه رسم بوده که انسان های زیادی را قربانی و همراه شاه دفن میکردند ، و در قبر ملکه هم عده ای از بانوان در بار را قربانی و همراه وی دفن میکردند و همچنین همراه جنازه ها هدایای زیادی از جمله طلا و نقره و حتی ظروف نیز میگذاشتند.

در پایان می توان گفت که پیشرفت سومر در ۳۳۰۰ سال قبل از میلاد به نحوی بوده که که در دنیای قدیم بندرت قومی پیدا میشود که بدان پایه رسیده باشد.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *