شما نمی توانید در هیچ بحثی پیروز شوید!

بحث نکنید

شبی در یک مجلس میهمانی حضور داشتم. در هنگام شام   صاحبخانه در کنار من نشسته بود  و داستان خنده داری را تعریف کرد و نقل قولی را گفت و ادامه داد که این نقل قول در تورات آمده است من می‌دانستم که اشتباه می کند اما از آنجا که یکباره حس مهم بودن و برتری به من دست داده بود با اینکه هیچ کسی از من این تقاضا را نکرده بود به او گفتم که این سخن از شکسپیر است و از تورات نیست.

ولی او نپذیرفت و گفت محال است که این سخن از شکسپیر باشد.

در طرف دیگر من دوست قدیمی ام نشسته بود که سالها در آثار شکسپیر تحقیق کرده بود و در واقع متخصص شکسپیر بود هر دو رو به او کردیم و از او تقاضای داوری کردیم . دوستم پس از شنیدن صحبت‌های ما با پایش ضربه سختی در زیر میز به پای من زد و گفت دیل شما اشتباه میکنید حق با آقا است و این عبارت از تورات نقل شده است

آن شب بعد از بازگشت از خانه به دوست خود گفتم تو که میدانستی این کلام ااز شکسپیر است ?

او جواب داد البته که می‌دانستم در کتاب تورات پرده پنجم این عبارت نقل شده است اما امشب ما در یک مجلس دوستانه دعوت داشتیم چرا بایستی خطای کسی را به او ثابت کنیم و صفا و صمیمیت خود را از بین ببریم آیا این وسیله ای است که  با آن محبوبیت به دست می آوریم ?

چرا نباید بگذاری که کسی آبروی خود را حفظ کند ?چرا حرف او را قطع کردی ?همیشه سعی کن از بحث و جدل دوری کنی.

من خیلی به این درس احتیاج داشتم زیر رو عاشق بحث بودم و در دوران جوانی با برادر خود راجع به هر موضوعی که پیش می آمد بحث میکردم

در مدرسه نیز منطق خوانده بودم و در بحث و استدلال تخصص داشتم. حتی دوست داشتم کتابی در این زمینه بنویسم. در هزاران مجلس بحث و مناظره حاضر شده بودم و دلایل طرفین را بررسی کرده بودم. بعد از این تجارب به این نتیجه رسیدم که بهترین وسیله برای پیروزی در این گونه بحث و جدل ها ، دوری کردن از انهاست همینطور که از یک مار زنگی یا زلزله فرار می‌کنید !!

باور کنید که از هر ده مباحثه ، نه بار آن ، طرفین در حالی از مجلس بیرون می ایند که خودشان را صاحب حق میدانن و حتی در عقیده خود مصمم تر میشوند

در اینگونه مبارزه ها هیچ کس پیروز نیست حتی اگر پیروز باشید باز هم شکست خورده اید چطور? توضیحش این است که تصور کنید در مقابل طرف مقابل خود موفق و پیروز شده باشید و به او اثبات کرده باشید که او اشتباه میکرده است . خب بعد از ان چه میشود?

احتمالا به خاطر خوشحالی دست های خودتان را به هم می مالید اما فکر کنید که طرف مقابل در در چه حالی است شما غرور او را لگدمال کرده اید. این را هم  بدانید که او همچنان به مواردی که گفته است  پایبند می ماند و فقط از شما متنفر میشود. در یکی از شرکتهای بزرگ بیمه این عبارت را برای نمایندگان و کارمندان شعار کرده بودند:

“هرگز بحث نکنید “

راه متقاعد کردن بحث کردن نیست این دو موضوع به هیچ وجه با هم ارتباط و پیوندی ندارند راه نفوذ در افکار دیگران غیر از این است. چند سال پیش شاگردی داشتم از اهالی ایرلند.  جوانی  با محبت و ساده بود اما علاقه عجیبی به مباحثه و بحث داشت. او میگفت شغلش نمایندگی اتومبیل های باری است ولی در کار خود موفق نمی شود. بعد از تحقیقات بیشتر معلوم شد که او هم میشه با اشخاصی که مشتری هستند بحث و جدل می‌کند و آنها را عصبانی می‌کند و در حین گفت و گو شروع به فریاد می کند و اگر مشتری عیبی از اتومبیل های او بگیرد فوراً سرخ شده و می خواهد با او گلاویز شود . او در اغلب بحث ها پیروز شده و بارها هنگام جدا شدن از مشتری با خود گفته است دیدی چه طور سخنش را در دهانش بند آوردم اما بعدا که به خودش آمده است می گوید که ای دل غافل عجب کاری کردم درست است که صحبتش را قطع کردم ولی چیزی هم نتوانستم به او بفروشم.

من شروع به اصلاح رفتار او کردم و اولین درسی که به او دادم این نبود که چطور باید سخن بگوید بلکه این بود که چطور باید صحبت نکند

امروز او از نمایندگان طراز اول فروش شرکت اتومبیل‌سازی مشهوری در نیویورک است او می‌گوید :

“اکنون وقتی پیش مشتری می روم اگر در جواب پیشنهاد من برای خرید اتومبیل بگوید اتومبیل های شما بی دوام و بی فایده است و اگر رایگان هم به من بدهند نمی پذیرم ،عصبانی نمی شوم و با او بحث نمیکنم.”

از بحث و جدل فرار کنید

روزی لینکلن رئیس‌جمهور آمریکا ،  جوانی را دید که با یکی از دوستانش به بحث مشغول بود. به او رو کرده و گفت :”مردی که طالب ترقی و کمال است این این قدر وقت ندارد که عمر خودش را صرف بحث و ستیزه با دیگران بکند و به مجادلات شخصی بپردازد”، اینگونه رفتار اخلاق آدم را نابود می کند و و تسلط بر نفس خودش را از دست میدهد. هرگز ترسی نداشته باشید که گاهی حق را به طرف مقابل خودتان بدهید . اگر به سگ درنده ای برخورد کردید بهتر است که از راه او به کناری رفته و برای عبور با او بحث نکنید زیرا بر فرض آن که پس از گاز گرفتن او را بکشید ، باز هم جای  آن  زخم  تا مدت ها باقی میماند. پس به یاد داشته باشید که بهترین وسیله برای  پیروزی در بحث دوری کردن از ان است.

 

منبع: کتاب آیین دوست یابی- نویسنده دیل کارنگی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *