شرایط کار در آلمان برای دانشجویان ایرانی

آیا می‌توانم در کنار تحصیلم در آلمان کار هم بکنم؟ آیا می‌توانم با کار کردن در آلمان هزینه های زندگی دانشجویی را بپردازم؟ آیا محدودیتی برای کار دانشجویی در آلمان هست؟ چگونه در آلمان به عنوان دانشجو کار پیدا کنم؟ آیا باید مالیات بپردازم؟ آیا مدارک دوره هایی که در ایران دیده ام کمکی به یافتن شغل می‌کنند؟ دانستن زبان آلمانی چقدر در پیدا کردن شغل تاثیر دارد؟ اینها سولاتی هستند که معمولا ذهن کسانی که قصد تحصیل در آلمان را دارند به خود مشغول می‌کنند. در این مقاله سعی می‌کنیم که به تمام این پرسش ها پاسخ دهیم و اطلاعات و نکات مفیدی در مورد پیدا کردن شغل و شرایط زندگی در آلمان خدمتتان ارائه کنیم.

شرایط کار در آلمان برای دانشجویان ایرانی

به دلیل رایگان بودن دانشگاه های آلمانی، آلمان یکی از مقاصد جذاب دانشجویان ایرانی است که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند. شاید اولین نگرانی هر دانشجو قبل از اقدام، تامین هزینه های زندگی در این کشور اروپایی باشد. برای کار کردن در آلمان به عنوان دانشجو، دو نوع قانون وجود دارد؛ یکی برای دانشجویانی که از کشورهای اتحادیه اروپا به آلمان سفر میکنند که ما در این مقاله از آن می‌گذریم و دیگری برای دانشجویانی است که از کشورهای غیر اروپایی مثل ایران به آلمان سفر می‌کنند. بله! شما در کنار تحصیلتان در آلمان می‌توانید مشغول به کار بشوید. در این که چه کاری انتخاب می‌کنید محدودیتی وجود ندارد ولی برای ساعات کاری شما در قانون حداکثری در نظر گرفته شده است. به عنوان دانشجو شما حداکثر ۸۰ ساعت در ماه (کمی بیشتر از دو ساعت و نیم در روز) اجازه کار دارید. البته روزهای تعطیل جزء ساعت کاری شما حساب نمی‌شوند یعنی شما می‌توانید بدون این که حداکثر ساعات کاری دانشجویی را بشکنید در روزها آخر هفته و روزهای تعطیل کار کنید. البته بسیاری از دانشجویان به کارهایی که به آن اصطلاحا کار های سیاه گفته می‌شود مشغول هستند که این شغل ها به اطلاع دولت آلمان نمی‌رسند و ممنوع هستند. البته ما آن ها را توصیه نمی‌کنیم.

حداقل دستمزد برای هر ساعت کار دانشجویی در حال حاضر ۸۴/۸ یورو تعیین شده است. مادامی که درآمد ماهیانه شما کمتر از ۴۵۰ یورو در ماه باشد، شما معاف از مالیات هستید و اگر در آمد شما بیشتر از این مبلغ باشد بسته به کلاس مالیاتی (مثلا برای دانشجوی ۲۵ ساله ۲۰ درصد درآمد سالیانه) باید مالیات بپردازید که خوب این مالیات هم با این شرط که اگر درآمد سالیانه شما کمتر از ۸۱۳۰ یورو در سال باشد، پس از طی مراحل اداری به شما برگردانده می‌شود. برای مثال اگر شما ۶۰ ساعت در ماه کار کنید، درآمد ماهیانه شما ۵۳۰ یورو می‌شودکه مشمول مالیات است اما درآمد سالیانه شما ۶۳۶۴ یورو می‌شود و شما می‌توانید درخواست بازپرداخت مالیاتی که داده‌اید را بکنید. میزان حقوق به مهارت های شما هم بستگی دارد. مثلا کسی که برنامه نویسی بلد است حقوقی به مراتب بیشتر دریافت می‌کند. توصیه می‌شود که اگر مدرکی از سازمان فنی و حرفه ای یا مجتمع فنی تهران دارید آن را به همراه ترجمه رسمی آن به همراه خود به آلمان ببرید؛ این مدارک می‌توانند در پیدا کردن شغلی مناسب شما را یاری کنند.

شرایط کار در آلمان برای دانشجویان ایرانی

کار دانشجویی برای دانشجویان و همچنین بازار کار آلمان امری جا افتاده است. تقریبا تمام دانشجویان در کشور آلمان برای تامین هزینه های خود، مشغول به کار هستند. از آنجایی که دانشجو، نیوری کار به نسبت ارزان تری برای کارفرمایان است، آنها هم معمولا به استخدام دانشجویان تمایل دارند. یکی از موارد مهمی که در پیدا کردن شغل در آلمان بسیار موئثر است، دانستن زبان آلمانی است. برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های آلمان معمولا به مدرک زبان B1 نیاز دارید ولی برای کار و زندگی در آلمان باید بیش از اینها برای یادگرفتن زبان آلمانی وقت صرف کنید. به طور معمول شانس یافتن شغل برای کسانی که زبان آلمانی را به خوبی صحبت می‌کنند و متوجه می‌شوند از بقیه افراد بیشتر است. در کنار زبان آلمانی، دانستن زبان انگلیسی هم در یافتن شغل امری مثبت محسوب می‌شود.

یافتن شغل برای دانشجویان در آلمان آنقدرها سخت نیست. دانشگاهی که در آن تحصیل می‌کنید هم می‌تواند در پیدا کردن شغل به شما کمک کند. حتی شما می‌توانید درهمان دانشگاه خود نیز مثلا در بخش کتابخانه یا بوفه مشغول به کار بشوید. کارهای دانشجویی معمولا برای دانشجویانی که مهارت خاصی ندارند، شغل هایی مثل کار در کافه یا رستوران، فروشندگی و از این قبیل شغل های ساده هستند. در زیر، لینک چند سایت کاریابی آلمانی را برای شما قرار می‌دهیم:

یکی از نگرانی های دانشجویان متقاضی تحصیل در آلمان این است که آیا می‌توان با کار دانشجویی تمام هزینه های زندگی در آلمان را تامین کرد یا خیر؟ جواب دادن به این سوال کمی مشکل است زیرا به عادت های شخصی فرد و شهر محل تحصیل و محل زندگی فرد و… غیره بستگی دارد. مثلا ممکن است کسی با درآمد ماهیانه ۱۵۰۰ یورو نتواند از پس هزینه های زندگی در آلمان بربیاید اما فردی دیگر با در آمد ماهیانه ۶۰۰ یورو به راحتی در آلمان زندگی کند. هزینه زندگی در ایالت های آلمان متفاوت است. مثلا در ایالت های جنوبی آلمان (مثلا شهر مونیخ) هزینه زندگی به نسبت بالاتر از ایالت های شرقی آلمان است. در مونیخ اجاره یک خانه دانشجویی ممکن است تا ماهیانه ۶۰۰ یورو هم برسد ولی اجاره همان خانه در شهری مانند لایپزیش در شرق آلمان ۳۵۰ یورو در ماه باشد. البته امکان زندگی در خوابگاه هم برای دانشجویان فراهم است که از مزیت های آن نسبت به خانه مستقل میتوان داشتن اینترنت رایگان برشمرد. بقیه هزینه های زندگی هم بستگی به عادت های فرد دارند؛ مثلا شخصی دوست دارد که هر هفته به رستوران برود که خوب این مسئله هزینه های آن شخص را بالا می‌برد! درضمن در بوفه دانشگاه روزانه یک وعده غذایی با قیمت کم (حدود ۲٫۵ یورو) فراهم است. به طور کلی میتوان گفت که هزینه ماهیانه یک زندگی دانشجویی از ۵۰۰ یورو تا ۱۰۰۰ یورو متفاوت است و شما می‌توانید با کمی صرفه‌جویی با کار دانشجویی، از پس هزینه های زندگی در آلمان بربیایید. امکان استفاده از بورس های تحصیلی نیز در آلمان فراهم است؛ البته بیشتر بورس های تحصیلی برای دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دکتری در نظر گرفته شده اند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *