شرایط ادامه تحصیل در ترکیه چگونه است ؟

کشور ترکیه از کشورهایی است که مقصد بسیاری از ایرانیان برای تحصیل و تفریح است .ترکیه علاوه بر شرایط جغرافیایی که با ایران دارد از لحاظ فرهنگی نیز بسیار به کشور ایران نزدیک است و تقریبا جز گزینه هایی است که اکثرا برای ادامه تحصیل و مهاجرت انتخاب میکنند . اما شرایط تحصیل در ترکیه چگونه است ؟

یادگیری زبان ترکی

زبان ترکی یکی از شیرین ترین زبانهای دنیاست . اکثرا ایرانیانی که برای ادامه تحصیل به ترکیه را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند ، ترک زبان هستند . البته زبان ترکی استانبولی با ترکی اذری تفاوت دارد ولی بسیار بهم نزدیک هستند برای یادگیری زبان ترکی ، کلاسهای آموزشی مختلفی وجود دارد که در سفارت ترکیه از طریق بنیاد یونس امره برگزار میشود .

سایت یونس امره

http://tahran.yee.org.tr/fa_IR/examinationcenterunit

هزینه اقامت‌‌
هزینه اقامت و خوراک در ترکیه شبیه ایران است و هزینه پوشاک به مراتب ارزانتر از ایران میباشد . علاوه بر این معمولا روی بلیطها مترو و اتوبوس برای دانشجویان تخفیفات ویژه ای دارند .

شرایط ادامه تحصیل در ترکیه چگونه است ؟

تحصیل تا دوره متوسطه در ترکیه

تحصیل در مقطع  ابتدایی ۵ سال طول می کشد. دو نوع مدرسه ابتدایی دولتی و خصوصی در ترکیه وجود دارند. تحصیل در مدارس دولتی رایگان است و شهریه تحصیل در مدارس خصوصی نسبت به مدارس مختلف متفاوت است. سطح آموزش زبان های خارجی در مدارس خصوصی معمولاً از مدارس دولتی بیشتر است. زبان آموزشی که غالباً آموزش داده می شود انگلیسی است و در برخی مدارس به جای انگلیسی،‌ آلمانی، فرانسه یا اسپانیایی تدریس می شود. برخی از مدارس خصوصی هم دو زبان خارجی را به صورت همزمان آموزش می دهند. مقطع متوسطه ۴ ساله است که برخی مدارس دبیرستانی که بیشتر در قسمت آناتولی ترکیه است به نام امام هاتیپ که دروس مذهبی بیشتری در آن تدریس میشود . پس از سال چهارم دبیرستان دانش آموزان در حال تحصیل امتحان نهایی دبیرستان را می گذرانند و برای ورود به دانشگاه باید در این امتحان قبول شوند نمره دانش آموزان در هر درس در قبولی آن ها برای تحصیل در رشته های مختلف دانشگاه های ترکیه به صورت زیر تأثیر گذار هستند:‌

زبان ترکی استانبولی-ریاضی: در صورتی که دانش آموزان در این دو درس نمره بیشتری بیاورند قبولی آن ها برای تحصیل در رشته های روابط بین الملل، حقوق، آموزش، روانشناسی، اقتصاد و مدیریت بازرگانی آسانتر خواهد بود.

علوم:‌ در صورتی که دانش آموزان دراین درس نمره بیشتری بیاورند قبولی آن ها برای تحصیل در رشته های مهندسی، علوم کامپیوتر، پزشکی و دیگر رشته های مربوط به علوم آسانتر می شود.

علوم انسانی: در صورتی که دانش آموزان در این دروس نمره بیشتری بیاورند قبولی آن ها برای تحصیل در رشته های تاریخ، جغرافی و آموزش آسانتر خواهد شد.

زبان: نمره بیشتر در این درس قبولی دانش آموزان برای تحصیل در رشته های زبان و زبان شناسی را آسانتر می سازد.

شرایط ادامه تحصیل در ترکیه چگونه است ؟

مراحل تحصیل پس از دوره متوسط در ترکیه

  • Ön Lisans Diplomasiشامل‌ دو تا سه‌ سال‌ تحصیل‌ بعد از دیپلم‌ دبیرستان‌ است
  • Lisans Diplomasi شامل چهار سال‌ تحصیل‌ و گذراندن‌ حداقل‌ ۱۴۷ واحد است
  • Yuksek Lisans Diplomasi شامل دو سال‌ تحصیل‌ تمام‌ وقت‌ است. برای‌ ورود به‌ این‌ دوره‌ داشتن‌ مدرک‌ Lisans Diplomasi الزامی‌ است
  • Veterner Hekimligi Yuksek Lisans Diplomasi شامل پنج‌ سال‌ تحصیل‌ تمام‌ وقت‌ در رشته‌ دامپزشکی‌ بعد از دیپلم‌ دبیرستان‌ است
  • DOKTORA (Ph. D.). شامل سه‌ تا چهار سال‌ تحصیل‌ تمام‌ وقت‌ است. برای‌ ورود به‌ این‌ دوره‌ داشتن‌ مدرک‌ Yuksek Lisans Diplomasi الزامی است .

امتحان سراسری برای دانشجویان خارجی وجود ندارد هر دانشگاه با توجه به شرایط خود دانشجو را میپذیرد. تحصیل در دانشگاه های ترکیه معمولا به زبان ترکی است و د ربرخی دانشگاه ها به زبان انگلیسی و فرانسوی است .

 

اعتبار علمی دانشگاههای ترکیه در سالهای اخیر بسیار افزایش پیدا کرده بخصوص در رشته پزشکی و امکان بورسیه شدن در تمامی رشته ها وجود دارد .رده بندی دانشگاه های ترکیه در سال ۲۰۱۵ بشرح ذیل میباشد .

http://www.cnnturk.com/universiterehberim/2015-2016-siralamasina-gore-en-basarili-20-devlet-universitesi?page=2

شرایط ادامه تحصیل در ترکیه چگونه است ؟

رده بندی ۱۵ دانشگاه برتر کشور ترکیه

 

شرایط دریافت بورسیه تحصیل در ترکیه

دریافت بورسیه در تمامی مقاطع و رشته های تحصیلی در کشور ترکیه امکان پذیر است .

  1. برای کارشناسی باید متولد ۱۹۹۵٫۰٫۱٫۰۱ باشید و شرط معدل آن ۱۴ تا ۲۰ است
  2. برای کارشناسی ارشد باید متولد ۱۹۸۶٫۰۱٫۰۱ باشید و شرط معدل آن ۱۵ تا ۲۰ است
  3. برای دکتری باید متولد ۱۹۷۱٫۰۱٫۰۱ باشید و شرط معدل آن ۱۵ تا ۲۰ است

معمولا زمان ثبت نام برای دریافت بورسیه تحصیل از ابتدای ماه فوریه هر سال آغاز میشود و تا پایان ماه ادامه دارد .


شرایط ادامه تحصیل در ترکیه چگونه است ؟

امکانات دانشگاهی و خوابگاهی‌‌

اکثر دانشگاههای ترکیه برای دانشجویان امکانات وسیعی را قائل شده اند شامل کتابخانه تجهیزات آزمایشگاهی ، فضای آموزشی مناسب ، اینترنت ،امکانات تفریحی و خدمات درمانی . هزینه خوابگاه بسیار اندک است . با وجود اینکه دانشگاه‌ها از پیش تعهدی جهت خوابگاه ارائه نمی‌کنند ولی در سال‌های گذشته معمولاً امکان استفاده از خوابگاه برای دانشجویان ایرانی فراهم بوده است .

کار دانشجوئی در ترکیه

با توجه به افزایش دانشجویان خارجی در ترکیه ، دولت ترکیه تصمیم گرفته است که دانشجویان خارجی که به تحصیل در ترکیه مشغول هستند برای تامین هزینه های زندگی و تحصیلی ، مجوز کار دهد.  بسیاری از دانشجویان بعلت عدم کسب مجوز کار دچار مشکل شدند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *