سوپِ خوشمزه ی فلسفه (۳)

مدتی از آخرین گفت و گوی ما گذشته! خب… پاییزه و هوای سرد و سرماخوردگی و… البته آمپول!!! چون من کمی (بخونید خیلی بیشتر از کمی!!) سرما خوردم، این بار، موضوع این نوشته رو مامانم براتون میگه. کاش شما هم مثه من از حرفای مامانم حسابی لذت ببرین. می دونستین وقتی سرما می خوریم، سوپِ فلسفه خیلی خیلی می چسبه؟! این شما و این هم موضوعی به اسمِ « تفکرِ انتقادی » که مامان براتون راجع بهش حرف می زنه. انصافا، اسم جذابی داره! مگه نه؟

تفکر انتقادی یکی از بحثای مهمه که بهتره بچه ها درباره اش بدونن و با دوستاشون راجع بهش، صحبت کنن. شما خوب می دونین که آدما در طول زندگی شون به مشکلات زیادی برمی خورن. مشکلات و اتفاقاتی که هر روز در زندگی ما پیش میان و ما بهتره که بتونیم به بهترین روش اون ها رو حل کنیم.

بچه تفکرِ انتقادی دقیقا همین جا به ما کمک می کنه. یعنی در پیدا کردن راه حل های بسیار خوب و درست برای حل کردن مشکلات مون.

تفکر انتقادی

همه ی ما در خانواده هایی تربیت شدیم که حتما در زمانی که مشکلی به وجود میومده، کارهایی انجام می دادن برای حل اون مشکل. تفکر انتقادی به ما یاد میده همیشه این طور نیست که تمام راهکارهای خانواده یا دوستان مون درست باشه. من باید خودم به اون مشکل فکر کنم و درست ترین راه حل رو پیدا کنم. درسته که از خانواده و یا دوست ها و برخی بزرگتر های قابل اعتماد کمک می گیرم اما، بهتره که بتونم به اندیشه و راهکاری که خودم پیدا کردم هم اطمینان کنم.

بچه ها تفکر انتقادی به ما  یاد میده که اون اتفاق یا مشکل رو کاملا بسنجیم تا تصمیم عجولانه نگیریم و صبر و تحمل بیشتر، درباره ی اون موضوع خوب فکر کنیم و بعد با آرامش بتونیم بهترین راه حل رو انتخاب کنیم.

بله می دونم! که شاید اولین بار سخت باشه، اما حتما بعد از چند بار که تلاش کنین کاملا تیزبینانه  به اون مشکل نگاه کنین، به قدری شیرین و لذت بخشه که همیشه از همین روش استفاده می کنین. چون نتیجه ای که می گیرین خوب و راضی کننده ست. یعنی شما از خودتون راضی هستین. و چی از این بهتر؟!

پ.ن : تمام مدت که مامان داشت این ها رو می نوشت من هم لیمو می خوردم!!! من که خیلی خوشحالم از این که یه دوست خوب به نام ” تفکر انتقادی “ پیدا کردم. حالا هر وقت مشکلی پیش بیاد می دونم که می تونم باهاش صادقانه صحبت کنم و راه حل پیدا کنم. راستی؛ نگاه تیزبینانه یعنی: وقتی یه اتفاقی میفته ما سعی می کنیم خیلی دقیق درباره ی اون موضوع فکر کنیم. طوری که چیزی از قلم نیفته.

نویسنده: زهرا یاسر

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *