ریاضیدان نابغه فرانسوی

 

بلز پاسکال

 

در  سال ۱۶۲۳ در ناحیه اوژن یکی از شهرهای فرانسه، بلز پاسکال بدنیا اومد. وقتی بلز کوچولو سه ساله بود، مادرش  رو از دست داد. داغ بی مادری تا همیشه با بلز همراه بود ولی این غم باعث نشد که کمر بلز رو خم کنه. بلز زندگی پر ثمری داشت و جسورانه به راه زندگیش ادامه داد. پدرش که اسمش “اتین پاسکال” بود ، تربیت بلز رو به عهده گرفت. پدر بلز، با قانون سر و کار داشت و قاضی بود. البته به علوم و ریاضی هم علاقه داشت. پدر بلز روی تربیت پسرش خیلی حساس بود و بعدها که متوجه شد، بلز یه بچه باهوشیه برای همین تصمیم گرفت که  بیشتر تشویقش کنه. بلز یه برادر و دو تا هم خواهر داشت.

در سال ۱۶۳۱ پدر بلز به همراه بچه های قد و نیم قدش تصمیم گرفت که بساطش رو جمع کنه و به پاریس کوچ کنه. هر چی که بلز بزرگتر میشد و قد میکشید، استعدادهای بیشتری نشون میداد و علاقه شدیدی به ریاضیات داشت و همه جا کتابهای ریاضی دستش بود. پدرش خیلی دوست نداشت که بلز مغزش رو با اعداد و ارقام پر کنه. بجاش علاقه داشت که بلز کتابهای علمی و ادبی بخونه و زبانهای لاتین و یونانی رو یاد بگیره.  اما بلز این غول کوچک ریاضی تصمیم گرفت که دور از چشم پدرش به مطالعه ادامه بدهد. اما وقتی بلز ۱۲ ساله شده بود، یه روز پدرش متوجه شد که بلز با یه تکه زغال روی دیوار یه اثبات ریاضی رو نوشته در مورد اینکه مجموع زاویه های یه مثلث برابر با دو زاویه قائمه هس.  وقتی پدرش اینهمه هوش و آیکیوی بلز رو دید، انگشت به دهن موند و تصمیم گرفت که دیگه بهش گیر نده و بذاره که به مطالعه ریاضی ادامه بده. از اون موقع به بعد بلز اجازه داشت تا در مورد اقلیدس مطالعه کنه. بعد از اون بلز موتور ریاضیش روشن شد و با تمام قدرت گاز میداد تا به کشف مهمی برسه. توی سن ۱۶ سالگی یه مقاله در مورد مخروطی ها نوشت که یه نتیجه مهم این مقاله در مورد قضیه پاسکال بود. بعدها که پشت لبش هم سبز شده بود، یه ماشین حساب مکانیکی ساخت تا به پدرش کمک کنه تا بتونه حساب کتاب کنه. این ماشین حساب رو بعدها به اسم پاسکال نامگذاری کردن.

ماشین حساب مکانیکی پاسکال

ماشین حساب مکانیکی پاسکال

آثار بلز پاسکال

در سال ۱۶۵۳ یه مقاله ای به اسم “در باب مثلثات” حساب نوشت. توی این مقاله هم یه جدول برای ضرایب دو جمله ای توضیح داد که امروزه بهش مثلث پاسکال میگن. در سال ۱۶۵۴  با مشاهده بازی یکی از دوستاش که قمارباز بود، مبحث “امید ریاضی” رو مطرح کرد که توی کتابهای آماری ازش استفاده میشه.

پاسکال مدت زیادی را به تماشای بازی قماربازها می گذروند

پاسکال مدت زیادی را به تماشای بازی قماربازها می گذروند

 

مثلث پاسکال و پیدا کردن ضرایب

مثلث پاسکال و پیدا کردن ضرایب

پاسکال علاوه بر اینکه توی ریاضیات نابغه بود، توی فیزیک هم مخش خوب کار میکرد. به طوری که در زمینه فیزیک هم به کشفیات مهمی رسید. اصل پاسکال که در مورد انتقال فشار مایعات هس، از یافته های پاسکال محسوب میشه.

بعد از اینها توی اوج جوونی، فاز بلز پاسکال یهو عوض شد. برای مدتی قید اعداد و ریاضی رو زد و به عرفان و مذهب علاقه پیدا کرد. پاسکال خیلی دوست داشت تا در مورد دگرگونی مذهب و شناسایی روح انسانی مطالعه داشته باشه و نامه هایی با عنوان “اگر خدا نبود” رو برای انسانهای بی اعتقاد به خدا می نوشت تا شاید هدایت بشن و سرشون به سنگ بخوره. اما این مطالعه توی همون دوران موند و بعد از اون توی تنهاییاش غرق شد و توی لاک خودش فرو رفت. البته بلز از سن ۱۸ سالگی به نوعی بیماری عصبی گرفتار شده بود، که مدام آزارش می داد و خیلی زود هم این بیماری باعث شد که مرگ گریبانگیرش بشه.

پاسکال نابغه ریاضی بود

پاسکال نابغه ریاضی بود

پاسکال توی ۴ سال آخر عمرش کار مفیدی رو توی بخش فیزیک و ریاضی انجام نداد. توی یه حادثه ای هم وقتی پاسکال سوار بر کالسکه اش بود، بعلت سرعت بالای اسب های کالسکه  ، بلز از بالای پل به داخل رودخانه  افتاد و بدنش دچار آسیب شد. هر چند تونست که از این قضیه جان سالم به در ببره اما همچنان توی شوک بزرگی بود و احوال خوشی نداشت. از قبل هم که با بیماری عصبی دست و پنجه نرم می کرد و این حادثه هم بر اون اضافه شد. پاسکال خیلی نتونست که با این مریضی دووم بیاره و توی اوج جوانی در سن ۳۹ سالگی در شهر پاریس چشمهاشو بست و آخرین جمله ای که توی آخرین نفس های عمرش گفت این بود که: خدایا هرگز تنهایم نگذار…

نویسنده: زینب قضاوتی

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *