رژیم ممنوع!

رژیم غذایی

 

ممکنه کمی عجیب باشه ولی همه آدمها رژیم دارند رژیم غذایی به مجموعه غذاهایی که معمولا میخوریم یا نمیخوریم گفته میشه یعنی عادت های غذاییمون. اما غالبا رژیم به معنای تلاشی برای کاهش وزنه که با محدود کردن کالری دریافتی یا تنوع غذاهایی که میخوریم همراهه. و هر کسی ممکنه به دلایل مختلفی رژیم بگیره. بعضیا چون وزن بالایی دارند و این وزن بالا برای سلامتیشون مضره. بعضیا هم چون ورزش میکنن دوست دارن که در بهترین وضعیت فیزیکی باشن. بعضیای دیگه دوست دارن خوب و خوش اندام دیده بشن و حال بهتری داشته باشن.

بهرحال عمده ترین دلیل رژیم های غذایی سنگین مخصوصا برای نوجوون ها لاغرتر و زیباتر شدن هست که ناشی از تبلیغات رسانه هاست. رسانه ها مدام بهمون میگن که به اندازه کافی متناسب و زیبا نیستیم همه عکس ها و کلمات میگن که لاغر بودن مساوی است با زیبا و خوشحال بودن اما در دنیای واقعی افراد شاد و موفق به هر شکل و اندازه ای هستن.

فشار اطرافیان برای لاغزی

حالا وسط این همه فشار رسانه ها، اطرافیان و… برای لاغر بودن، ممکنه راههای مختلفی برای کاهش وزن رو هم بشنوی و تصمیم بگیری همه رو امتحان کنی. اما منظور از رژیم گرفتن فقط کم خوردن نیس چرا که این خودش به شدت آسیب زننده اس هم برای سلامتیت هم برای زیبایی پوست و مو و… چون خیلی از ویتامین ها و پروتئین های موردنیاز بدنت رو دریافت نمیکنی بلکه رژیم غذایی سالم به معنی تغییر عادت های غذایی است که همه ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدنت رو تامین کنه و به وزن مناسب (نه فقط لاغر) برسونه. یک رژیم غذایی سالم باید میزان کالری های اضافی مصرفی رو محدود کنه.

میدونستی که :

در حدود نصف دخترای نوجوون یعنی از هر ۲ نفر یکیش و در حدود یک چهارم پسرهای نوجوون یعنی از هر ۴ نفر یکی به دنبال رژیم گرفتن فقط برای زیبایی هستن.

از هر ۳ دختر نوجوون که وزن مناسبی هم دارند یکیشون به دنبال لاغر شدن هست.

کسایی که از خودشون راضی نیستن شروع به رژیم گرفتن برای لاغری میکنن.

چرا نباید رژیم بگیریم؟

رژیم کار نمیکنه.

وقتی رژیم میگیری وزنت کم میشه اما آب بدنت و ماهیچه ها تحلیل میرن نه چربی. چون بدن فکر میکنه که میخوای با گرسنگی دادن بهش بکشیش! بنابراین با کم کردن سرعت مصرف کالری واکنش نشون میده.

رژیم گرفتن بدنت رو متناسب و خوش اندام نمیکنه

بعضی آدمای لاغر (البته که همشون نه) وزنشون واقعا پایین هست و ممکنه دچار سوءتغذیه هم باشن. حتی امکانش هست که به خاطر سبک زندگی بی فعالیتشون یا کمبود وزن ماهیچه ای کاملا استخونی و بی شکل هم باشن.

رژیم گرفتن میتونه چاقت بکنه

رژیم گرفتن میتونه چاقت بکنه

 تحقیقات نشون میده که کسایی که ۱۰ کیلو یا بیشتر رو در یک رژیم خیلی سخت گیرانه کوتاه مدت کم کردند وقتی به عادت های غذایی سابقشون برمیگردن وزنی که کم کردن دوباره برمیگرده. دوباره رژیم میگیرن برای لاغری اما چاق میشن. در این نوع رژیم غذایی فرد به جای اینکه در دراز مدت وزن کم کنه در زمان کوتاه و به مقدار زیاد وزن کم میکنه اما وقتی به عادت غذایی معمول خودش برمیگرده دوباره چاق میشه علتش هم به هم خوردن تعادل هورمون های بدنه. بدن سعی میکنه تعادل ایجاد کنه و این باعث میشه خیلی سریع تر از قبل وزن زیاد بشه. به این رژیم ها رژیم یویویی گفته میشه. وزن مثل یویو بالا و پایین میره.

رژیم گرفتن سرعت متابولیسم (سوخت و ساز) بدن رو کم میکنه

بدن ما یه وزن ژنتیکی از قبل برنامه ریزی شده داره به اسم “نقطه تنظیم” که اگه سعی نکنیم دریافت کالری رو محدود کنیم به طور طبیعی به محدوده اون وزن برمیگرده. وقتی غذا خوردن خیلی کم بشه نقطه تنظیم به “وضعیت زنده موندن” تغییر حالت میده. در این حالت متابولیسم بدن کم میشه تا انرژی حفظ بشه و چربی بدن ذخیره بشه.

رژیم گرفتن یه مبارزه بیخودی با ژن های بدنه

وزن ایده آل مبتنی بر نوع بدن و اندازه بدنه و نوع بدن همه ما قبلا توسط ژن های بدنمون تعیین شدند.

رژیم گرفتن ناسالمه

وقتی در یک رژیم غذایی کم کالری هستی غیر ممکنه که همه ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدنت رو دریافت کنی. نوشیدنی های رژیمی ممکنه مواد مغذی داشته باشه اما بدن منافع بیشتری رو از ویتامین ها و مواد معدنی طبیعی موجود در غذاهای سالم میبره.

رژیم تنبلت میکنه

وقتی بدن رو از مواد مغذی سالم محروم کنی به درستی نمیتونه کار کنه. کاهش شدید کالری تنبلت میکنه ضعیف ترت میکنه و باعث میشه کم تر هشیار و متوجه اطرافت باشی.

رژیم میتونه منجر به بیماری های تغذیه ای بشه

وسواس در وزن و در غذا خوردن میتونه باعث بیماری هایی مثل آنورکسیا (بی اشتهایی) یا بولیمیا (پرخوری) بشه.

رژیم میتونه باعث بدخلقی بشه

رژیم میتونه باعث بدخلقی بشه

 کسی رو میشناسی که سرحال باشه و روحیه مثبت و شادی داشته باشه در عین حال متوجه بشی که رژیمه؟!

رژیم تو رو پرطرفدار یا خوشحالتر نمیکنه

فرض کن رژیم گرفتی و ۱۰ کیلو یا بیشتر هم کم کردی. آیا زندگیت به طور ناگهانی تغییر کرده؟! و لاغر شدن به صورت جادویی تو رو  تبدیل به یه آدم محبوب و پرطرفدار میکنه؟! یا تو رو به یه آدم بهتر تبدیل میکنه؟! لاغر شدن کلید حال خوب نیست.

رژیم گرفتن مانع لذت بردن تو از زندگی میشه

شده تا حالا استخر نری فقط به این دلیل که فکر میکنی خیلی چاقی؟! یا اینکه با خونواده برای شام خوردن بیرون بری اما فقط یه ناخنک به غذا بزنی؟! اینها چند مثال از لذت های زندگی هستن که بی دلیل خودتو از اونها محروم میکنی.

اگه دختری رژیم گرفتن میتونه باعث آمنوره بشه

آمنوره به معنی توقف پریوده. از دست دادن بیش از اندازه وزن میتونه در چرخه پریود اختلال ایجاد کنه و یا اونو به کلی متوقفش کنه. ممکنه فکر کنی که خیلی اتفاق خوبیه اما باعث انواع مشکلات و بیماری هم الان و هم در سنین بالاتر میشه.

رژیم میتونه عزت نفست رو پایین بیاره

چون رژیم گرفتن راه سلامتی و خوش اندام بودن نیست بنابراین به چیزی که میخوای نمیرسی و سخته که احساس خوبی نسبت به خودت داشته باشی.

رژیم روند رشد رو دچار مشکل میکنه

بدن به میزان زیادی ویتامین، مواد معدنی و کالری نیاز داره تا به طور مناسب و طبیعی رشد کنه. در صورتیکه به اندازه کافی از اینها به بدن نرسه ماهیچه ها کوچیک میشن استخونا ضعیف تر میشن و اگه دختر باشی باعث آمنوره میشه.

بدون خطر وزن کم کنم

خب اگه رژبم نه پس چطوری میتونم بدون خطر وزن کم کنم؟

تنها راه ایمن برای کم کردن وزن با خیال راحت و موثر و حفظ اون تغییر سبک زندگیه به طوریکه به طور منظم ورزش کنی و غذاهای سالم شامل ویتامین ها، مواد معدنی کالری و … بخوری نه اینکه غذا خوردنت رو کم کنی. در این رژیم غذایی حتما باید میوه، سبزی، غلات مثل نون و برنج باشه. غذاهای سرخ شده، شیرینی، برگرها و هله هوله رو هم کنار بذار.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

T

مطالب مرتبط

۳ دیدگاه‌

  1. samira گفت:

    میشه یه پست راجب اینکه تابستون چیکارا کنیم بنویسید

  2. Ehsan گفت:

    سلام میشه یه پست درباره اینکه در تابستان چگونه درس بخونیم بنویسید.

  3. parsa گفت:

    من همه چی می خورم ، به اندازه و هیکلم هم ورزشی و خیلی خوبه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *