روشهای جدید برای تولید انرژی برق

انرژی از راه‌های متفاوتی قابل تولید است. تولید برق از منابع تجدید پذیر نسبت به تولید برق از ذغال‌سنگ، نفت یا گاز، کمتر به محیط زیست آسیب می‌زند.

وقتی هوا تاریک می‌شود ما چراغ را روشن می‌کنیم چون به برق دسترسی داریم و از آن برای بسیاری از چیزهای دیگر در زندگی مان استفاده می‌کنیم. راه‌های متفاوتی برای تولید برق وجود دارد: مثلا از راه سوزاندن ذغال‌سنگ، نفت و گاز. اما این راه به محیط زیست آسیب می‌زند زیرا با سوزاندن این مواد گاز CO2 تولید می‌شود.

تولید برق از خورشید، باد و آب

راه‌های دیگری هم برای تولید برق وجود دارند که کمتر به محیط‌ زیست آسیب می‌زنند: مثلا تولید برق با استفاده از خورشید، باد و آب. به این دلیل به آن انرژی‌های تجدید پذیر می‌گویند که برخلاف مثلا ذعال سنگ و نفت، گرمای خورشید نباید توسط انسان تولید بشود و هرروز بدون دخالت انسان این گرما در دسترس است و به این دلیل به آن تجدید پذیر می‌گویند که همیشه می‌توان از آن استفاده کرد بدون اینکه تمام بشود.

انواع انرژی‌های تجدید پذیر کدام اند؟

انواع انرژی‌های تجدید پذیر کدام اند؟

  تولید انرژی از نور خورشید    

از نور خورشید می‌توان انرژی تولید کرد به این صورت که نور خورشید به سلول‌های خورشیدی برخورد می‌کند و این سلول‌ها نور را با تکنیک خاصی به انرژی تبدیل می‌کنند. معمولا سلول‌های خورشیدی را روی سقف خانه‌ها یا چمنزارها         می‌سازند. اینطوری برق تولید شده از آن‌ها می‌تواند در همان خانه‌ها استفاده شود.

سلول‌های خورشیدی البته بسیار گران هستند. متخصصان هم می‌گویند که به سختی می‌شود مقدار تولید برق توسط نور خورشید را از قبل پیشبینی کرد. زیرا در فصول مختلف، میزان تابش خورشید متفاوت است.

تولید انرژی از باد

پرّه‌های توربین‌های بادی عظیم توسط نیروی باد به حرکت در‌می‌آیند و یک ژنراتور نیروی حاصل از این حرکت دورانی را به برق تبدیل می‌کند و به این صورت هیچ‌ گاز سمی‌ای به هوا وارد نمی‌شود. در سال ۲۰۱۷ در آلمان بخش بزرگی از برق تولیدی از راه‌های تجدید پذیر، به وسیله نیروی باد تولید شد.

برخی از دوستداران محیط زیست با این حال مخالف توربین‌های بادی هستند. توربین‌های بادی سر و صدای زیادی تولید می‌کندد و ممکن است پرندگان و حیوانات دیگر را اذیت کنند. از طرفی ساخت توربین‌های جدید ممکن است باعث بیرون کردن حیوانات دیگر از محل زندگی‌شان شود. علاوه بر این پرندگان هم ممکن است به پرّه‌های توربین بادی برخورد کنند.

تولید انرژی از گیاهان و زباله‌های ارگانیک

از گیاهان هم می‌شود انرژی تولید کرد. در تاسیسات تولید گاز از زباله گیاه‌هایی مانند ذرت یا زباله‌هایی که منشا حیوانی یا گیاهی دارند فرآوری می‌شوند. باکتری‌های کوچک در این تاسیسات از گیاهان یا زباله‌های ارگانیک، گازی تولید می‌کنند که به وسیله آن می‌توان برق تولید کرد. گیاه‌هایی که در این تاسیسات گاز مورد استفاده قرار می‌گیرند همیشه قابل کشت هستند.

یکی از انتقادات مخالفین گاز ارگانیک این است که می‌گویند این راه باعث رواج تک کشتی در کشاورزی می‌شود. تک کشتی یعنی مثلا در یک زمین کشاورزی برای سال‌های سال فقط ذرت کشت شود. اگر در یک زمین کشاورزی فقط یک نوع گیاه کشت شود، خاک آن زمین آسیب می‌بیند.

تولید برق بیشتر از انرژی‌های تجدید پذیر

تولید برق انرژی‌های تجدید پذیر به طور کلی کمتر به محیط زیست آسیب می‌زنند. اگرچه این راه‌ها معایبی هم دارند ولی در آینده احتمالا برای آن‌ها راه حل‌هایی پیدا می‌شود. هدف سیاست مداران آلمانی این است که تا سال ۲۰۵۰ حداقل ۸۰ درصد نیاز برق آلمان را از راه‌های تجدید پذیر تامین کنند.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *