رشته های مبل سازی کار دانش

صنعت تولید مبلمان در جهان در حال رشده هر کشوری که بتونه تولیدات مبلمان خود را با این بازار بین المللی پیوند بزنه تحول بزرگی در زمینه صنعت چوب خودش بوجود میاره. صنعت مبلمان در ایران از ۵۰ سال قبل پیشرفت های زیادی داشته و در تولید چوب و ساخت انواع مبلمان حرکت رو به رشدی شروع شده چرا که امروزه استفاده از مبل تنها مختص به ثروتمندان نیست و مبلمان به عنوان کالای اساسی در اکثر خانه ها استفاده میشه. کشور ایران ده هزار سال گنجینه تاریخی تمدن، فرهنگ، هنر و معماری ارزش های اصیل و متنوعی را برای طراحی و زندگی مدرن در دست داره.

رشته مبل سازی

بچه هایی که علاقه مند به کار در زمینه مبلمان هستن باید شناخت خوبی نسبت به رشته های آن داشته باشن. ما در این مقاله سعی کردیم ۴ رشته مربوط به مبلمان در شاخه کاردانش را معرفی کنیم.

۱-مبل سازی کلاسیک

۲-مبل سازی مدرن

۳-رنگ کاری مبلمان چوبی

۴-بازسازی مبلمان

این رشته ها در شاخه کارودانش زمینه صنعت گروه تحصیلی مکانیک قرار داره. در این مقاله می خواهیم درباره این رشته ها، درس هاشون و توانایی هایی که در اونها یاد میگیرین، توضیح مختصری بدیم. پس اگه به مبل سازی علاقه مند هستین با ما همراه باشین.

 مبل سازی کلاسیک

صنعتگران ایرانی در زمینه مبلمان کلاسیک که نیازمند انجام کارهای هنری است از جایگاه مناسبی در بین کشورهای منطقه و جهان برخوردار هستن.

این رشته شامل ۱۱۰ ساعت اموزشه که شامل ۴۲ ساعت شایستگی های عمومی، ۵۹ ساعت شایستگی های فنی و ۹ ساعت شایستگی غیر فنی است. دروس اختصاصی این رشته شامل:

فروشنده مصنوعات چوبی

کلاف ساز مبل استیل چوبی

منبت کار درجه ۲

مبل سازی کلاسیک

برای آشنایی بیشتر با این رشته در مورد توانایی هایی که در این دروس آموزش داده میشه بیشتر توضیح میدیم.

درس کلاف ساز مبل استیل چوبی: توانایی هایی که در این درس یاد میگیرین عبارتند از تجهیز و سازماندهی کارگاه، انتخاب مواد اولیه چوبی و غیر چوبی، طراحی انواع کلاف های مبل استیل و صندلی و مبل تمام پارچه، رسم نقشه های فنی، کار با وسایل و ماشین آلات، برشکاری قطعات کلاف ها، ساخت اتصالات چوبی کلاف ها، ساخت انواع کلاف های مبل و صندلی و کنترل کیفیت کار.

درس منبت کار درجه ۲: توانایی های این درس عبارتند از شناخت منبت کاری و انواع آن، شناخت و انتخاب چوب، شناخت مصالح و ابزار دستی مورد استفاده در منبت کاری، اندازه گیری ابعاد و زوایای قطعات با شکل هندسی منظم و غیر منظم، برشکاری چوب با استفاده از انواع اره دستی، رنده کاری سطوح قطعات چوبی، شناخت و ساخت اتصال های چوبی طولی و عرضی،سوهان کاری و چوبساء کاری قطعات، تیز کردن انواع مغار مورد استفاده در منبت، انتخاب طرح، انتقال طرح بر روی چوب،برش چوب با دستگاه اره نوکی، بستن قطعه کار به گیره و میز کار، منبت کاری روی چوب، پرداخت کاری و سنباده کاری چوب.

درس فروشنده مصنوعات چوبی:توانایی های این درس عبارتند از آشنایی با اصول اولیه حسابداری و محاسبه قیمت تمام شده مصنوعات چوبی، برآورد مواد اولیه مصرف شده در ساخت مصنوعات چوبی،قوانین و مقررات گمرکی مرتبط با چوب، توانایی فروش مصنوعات چوبی.

درس درودگر درجه ۲: این درس در تمام  رشته های مبل سازی کلاسیک، مبل سازی مدرن، رنگ کاری مبلمان چوبی و بازسازی مبلمان مشترکه. توانایی هایی که در این در یاد میگیرین عبارتند از: انبار کردن و خشک کردن،برشکاری قطعات چوب با وسایل دستی و ماشینی و رنده کردن اونها با ابزارهای مختلف، ساخت انواع درب پرسی، مونتاژ کارهای ساده طبق نقشه های داده شده و سرویس و نگهداری تمام ابزارهای درودگری.

دروس مبل سازی کلاسیک

دروس مبل سازی کلاسیک

مبل سازی مدرن

با توجه به اینکه صندلی و مبلمان یکی از اساسی ترین وسایل مورد استفاده روزمره‌اند، بررسی ویژگی های ارگونومیک یک صندلی مناسب ضروریه تا به کمک آن بتونیم بهترین و کم عارضه ترین صندلی یا مبلمان را انتخاب کنیم، چرا که عوارض بسیاری مانند دردهای ستون مهره ها، گردن، شانه ها، بازوها و حتی خواب رفتگی عضلات و ..در صورت استفاده از صندلی نامناسب بوجود میان. در واقع مبل استاندارد مبلی است که برای استفاده کننده ضرر جسمی به دنبال نیاره و زمان نشستن روی آن احساس راحتی بکنه. در رشته مبل سازی مدرن هنرجو با انواع استانداردهای تولید مبل آشنا میشه و با توجه به شناخت اندازه و حالت های بدن و ارگونومی آن به تولید مبل استاندارد میپردازه.

این رشته شامل ۱۱۱ ساعت اموزشه که شامل ۴۲ ساعت شایستگی های عمومی، ۶۰ ساعت شایستگی های فنی و ۹ ساعت شایستگی غیر فنی است. دروس اختصاصی این رشته عبارتند از:

سازنده تزئینات چوبی با استفاده از بازیافت

سازنده مبلمان راحتی

فروشنده مصنوعات چوبی

مبل سازی مدرن

هنرجو در این رشته چهار استاندارد مهارت شغلی را میگذرونه و در آخر استانداردها توانایی‌هایی که بدست میاره عبارتند از:

استاندارد طراحی: شناخت مبانی هندسی و انواع طرح استاندارد، توانایی طراحی اصولی

استاندارد شناسایی مواد و ماشین‌آلات: شناخت و شناسایی مواد و ماشین‌آلات،

استاندارد اندازه مبل و ارگونومی بدن: شناخت انواع استانداردهای تولید مبل، شناخت اندازه و حالت های بدن و ارگونومی آن

استاندارد تولید مبلمان: آموزش روش‌های مختلف تولید مبلمان

دروس مبل سازی مدرن

دروس مبل سازی مدرن

رنگ کاری مبلمان چوبی

رنگ کاری چوب به دلایل مختلفی از جمله زیبایی، حفاظت در مقابل صدمات، پنهان کردن معایب و جلوگیری از نفوذ حشرات انجام میشه.

این رشته شامل ۱۰۹ ساعت اموزشه که شامل ۴۲ ساعت شایستگی های عمومی، ۵۸ ساعت شایستگی های فنی و ۹ ساعت شایستگی غیر فنی است. دروس اختصاصی این رشته عبارتند از:

رنگ کار چوب مقدماتی

رنگ کار چوب پیشرفته

فروشنده مصنوعات چوبی

رنگ کاری مبلمان

توانایی هایی که در رشته رنگ کاری مبلمان چوبی آموزش داده میشه عبارتند از:

توانایی انتخاب و کار با مواد اولیه درود گری

توانایی کار با انواع ابزار و ماشین های تولید مصنوعات چوبی و صفحه‌ای

توانایی مونتاژ و ساخت انواع مصنوعات چوبی و رنگ آمیزی آن

توانایی ساخت انواع رنگ و بتونه برای رنگ گاری مصنوعات چوبی و صفحه‌ای

دروس رنگ کاری مبلمان چوبی

رنگ کاری مبلمان

بازسازی مبلمان

مبلمانی که زمانی تهیه میشه و در خانه قرار داده میشه روزی کهنه و فرسوده میشه یا زمانی با توجه به نوع دکوراسیون مستعد تغییر شکل میشه و نیاز به تغییر پیدا میکنه. رشته بازسازی مبلمان کار ترمیم، بازسازی و یا تغییر مبلمان را آموزش میده.

این رشته شامل ۱۰۹ ساعت اموزشه که شامل ۴۲ ساعت شایستگی های عمومی، ۵۸ ساعت شایستگی های فنی و ۹ ساعت شایستگی غیر فنی است. دروس اختصاصی این رشته عبارتند از:

تعمیر کار مصنوعات چوبی

رنگ کار مقدماتی

رویه کوب مبل

بازسازی مبلمان

توانایی هایی که در این رشته آموزش داده میشه عبارتند از:

آشنایی با رسم و ترسیم طراحی، توانایی و شناخت انواع چوب ها، ساخت و آموزش کلیه اتصالات چوبی،آشنایی تعمیر و عیب یابی دستگاه های مکانیکی و الکترونیکی در صنایع چوب، نحوه پرداخت و رنگ آمیزی چوب، آشنایی تعمیر و بازسازی مبلمان، تعمیر فرم مبل ها، تعویض پارچه و انواع بافت ها، پرداخت رنگ آمیزی به روش های مختلف و ساخت انواع رنگ ها.

درس رویه کوب مبل: در این کتاب روش های ساخت انواع مبل نشیمن به صورت تمام چوبی و یا رویه کوبی شده آموزش داده شده که به شما کمک میکنه با تکنیک های ساخت انواع مبل آشنا بشین و با بکارگرفتن طرح های جدید، مبل با فناوری روزتولید کنین. به این صورت که اول به روش های تولید انواع صندلی و مبل نشیمن پرداخته بعد رویه کوبی به روش سنتی گفته شده و مبانی رویه کوبی مطرح شده در آخر هم پروژه های رویه کوبی آورده شده.

دروس بازسازی مبلمانبازسازی مبلمان

 

چطور یه طراح مبلمان بشی؟؟

طراحی مبلمان یک کاره هیجان انگیزه که ترکیبی از مد و کار فنی است. اگه دنبال خلاقیت میگردی و کار فنی رو دوست داری پس میتونی این حرفه با ارزش رو انتخاب کنی. تو میتونی از مهارت های هنری و قوه تخیلت در این کار استفاده کنی. همچنین با یادگیری در مدرسه، تمرین کردن و ایجاد نمونه کار میتونی فرصت ها رو دنبال کنی و سطح آموزشت رو توی این زمینه کاری ارتقا بدی.

کامل کردن تحصیلاتت

کامل کردن تحصیلاتت

۱ یه مدرک لیسانس بگیر.

همچنین میتونی یه مدرک از طراحی توی یه رشته از دانشگاه داشته باشی. به طور خاص، این مدرک میتونه توی طراحی مبلمان یا طراحی داخلی باشه. در واقع این مدرک تو رو برای موقعیت های بالاتری توی این زمینه واجد شرایط میکنه.

۲ دوره هایی رو بگذرون که کارفرماها دنبالش هستن.

تو نیاز داری که طراحی سه بعدی و طراحی فضایی رو بلد باشی. مهارت های طراحی مورد نیازت رو میتونی توی کلاس های طراحی دستی تقویت کنی. لازمه که طراحی با کامپیوتر رو هم یاد بگیری که برای ورود به حرفه های امروزی الزامیه.

لازمه توی زمینه مبلمان یا چوب کار عملی انجام بدی. مخصوصا اگه قراره برای خودت کار کنی.

همچنین باید کلاس هایی در مورد مبلمان، تحول مبلمان، تاریخ مبلمان و تکنولوژی مبلمان بگذرونی.

۳ یه دوره کارآموزی و آموزش حرفه ای رو پیدا کن.

میتونی از دوره کار آموزی مدرسه استفاده کنی. و اگه میخوای استعدادهای خودت رو شکوفا کنی پس لازمه که توی این دوره‌ها شرکت کنی. بعد از اون میتونی یه مدرک از این دوره داشته باشی که داخلش در مورد مهارت هایی که در زمینه طراحی مبلمان یاد گرفتی نوشته بشه. همچنین در این نامه باید هر مهارت و تجربه کاری که با شرکت توی این دوره بدست آوردی مواردی قید بشه. این نامه میتونه برای مصاحبه شغلی مفید باشه.

رزومه ات بایستی شامل کلاسهایی که شرکت کردی، تجربه ات در زمینه طراحی مبلمان و کسب و کار باشه.

همچنین میتونی برای گذروندن دوره های کارآموزی به مغازه های مبلمان سر بزنی.

یه دوره کارآموزی و آموزش حرفه ای رو پیدا کن

۴ ارزش کارآموزی و آموزش حرفه ای رو به حداکثر برسون.

لازمه که تجربه عملی رو با همکاری متخصصان توی پروژه های واقعی بدست بیاری. میتونی با مشارکت توی این پروژه ها تجربه ات رو بیشتر کنی و همچنین دیگران رو با انجام بهترین کار تحت تاثیر قرار بدی تا زمانی که دنبال کار میگردی، شانس پذیرشت بیشتر بشه.

تهیه نمونه کار

تهیه نمونه کار

۱ -بهترین نمونه کارت را به نمایش بزار.

از بین ۵ تا ۱۰ تا از بهترین قطعاتی که روش کار کردی، یکیو باید انتخاب کنی که مهارتت رو بیشتر نشون میده و ارزش کارت دیده میشه. مثلا اگه روی صندلی، جدول ها، طراحی روشنایی کار کردی پس لازمه یه نمونه کاری ارائه بدی که اینها رو بهتر نشون بده. یعنی باید بهترین کارت رو نمایش بدی.

۲- مراحل کارت رو نشون بده.

برای هر بخشی که طراحی کردی، بهتره که نمونه های اولیه‌ات رو که به طراحی نهایی ختم شده رو هم نشون بدی. ممکنه نمایش مدل، چاپ سه بعدی و مراحل انجام توی هر بخشی رو جداگانه داشته باشی. با نشون دادن این مراحل در واقع ارزش کارت بیشتر حفظ میشه.

ابتدا نهایی شدن طرح اولیه رو نشون بده. بعد با اطلاعات اضافی طراحی مربوط به مرحله نهایی رو توضیح بده.

مراحل کارت رو نشون بده

۳ -از یه طرح ساده استفاده کن.

یه طرح ساده و تر و تمیز رو انتخاب کن که هر بخشی رو  نمایش میده. میتونی مواد مورد استفاده‌ات رو هم مرتب کنی. برای مثال میتونی یه عکس واضح و مشخصی از هر بخشی رو نشون بدی که اطلاعات هر بخش مربوط به طراحی، فرم و فرایند اون رو شامل بشه.

اطمینان حاصل کن که نمونه کارت از یه روش آسانی آماده شده.

یه شاخصی رو ایجاد کن که کار خاص و اطلاعات مربوط به طرح هات رو به سرعت انجام بده.

۴ -د ر مورد مراحل کارت متن کوتاهی بنویس.

کار خودت رو به روشی ساده بیان کن و تنها اطلاعاتی که در اختیار داری رو ارائه بده. بهتره بدون استفاده از متن های طولانی و کلمات قلبمه سلمبه این کار رو انجام بدی. پاراگراف های کوتاهی برای طرح ها، مدل ها و طراحی‌هات بنویس.

برای مثال عنوان هر قسمت رو یادداشت کن. در مورد عملکردش توضیح بده و اینکه ایده کارت رو چجوری الهام گرفتی.

مثلا برای میز، اگه میزی برای کودکان طراحی شده، میتونی بگی که درهای مختلفی در دو طرف در نظر گرفته شده که رشد کودک رو میتونه نشون بده.

مثلا برای لامپ یه طبقه، میتونی بگی که این طرح از یه گیاه نخل انگور ایده گرفته شده و این لامپ، رنگ سبز داره که به رنگ انگوره!

د ر مورد مراحل کارت متن کوتاهی بنویس

۵- به طور خلاصه در مورد خودت توضیح بنویس.

میتونی در مورد خودت، پیش زمینه کاریت، اهداف حرفه ایت و منابعی که ازشون ایده گرفتی رو به کارفرما توضیح بدی. اما لازمه که به حد کافی بنویسی و چیز بیشتری رو هم توضیح ندی.

برای پس زمینه کاریت میتونی بگی که اهل کجا هستی و کجا تحصیل کردی:” مثلا من اصلیتم اصفهانیه و مدرکم رو توی طراحی مبلمان  از دانشکده هنر تهران گرفتم”.

میتونی اطلاعاتت رو در مورد کار آموزیت شرح بدی.مثلا بگی:”من بیشتر تمرکزم روی مبلمان صنعتیه و من شروع کارم با طراحی صنعتی بوده”.

اگه از استاد هات، کارفرماهات و مشتری هات یه توصیه نامه ای داری میتونی اونها رو هم ارائه بدی.

هر جایزه ای که برای طرح هات و یا مهارت‌های مربوط به اون دریافت کردی رو میتونی یادداشت کنی و برجسته نشونش بدی مثل بورسیه تحصیلی.

 پیگیری پیشرفت حرفه ای

۱-از آخرین تحولات با خبر باش.

از طریق نشریات مربوط به صنعت طراحی مبلمان میتونی از آخرین تغییرات و پیشرفت ها در این زمینه آگاه بشی. با اشتراک شدن توی مجلات تخصصی و وبلاگ ها و وب سایت ها اخبار این حرفه رو دنبال کن.

۲ -شرکت در نمایشگاههای تجاری.

میتونی با شرکت توی این نمایشگاه ها از سلیقه فعلی عموم افراد باخبر بشی و کار خودت رو برای نمایش و فروش ارائه بدی. همچنین میتونی با طراحان دیگه در مورد کار فعلیت و در مورد اونچه که تخصص داری، صحبت کنی.

۳ -پیوستن به یه انجمن حرفه ای.

بهتره یه سازمان حرفه‌ای برای طراحی مبلمان پیدا کنی. تا با شرکت در جلسات از آخرین تغییرات  مطلع بشی و با شرکت توی این نمایشگاهها ایده های جالبی رو پیدا کنی.

در طول جلسات باید سعی کنی که با متخصصان ارتباط برقرار کنی و در مورد مسیرهای شغلیشون بپرسی. حتی میتونی یه کارفرمایی رو پیدا کنی که تمایل داره توی حرفه کاریت تو رو راهنمایی کنه.

با دیگران ارتباط برقرار کن.

۴ -با دیگران ارتباط برقرار کن.

با شبکه ای از طراحان دیگه توی نمایشگاهها و جلسات انجمن حرفه ای در ارتباط باش. یه رابطه دوستانه برقرار کن تا در مورد استعداد هات باهاشون صحبت کنی. یا اگه سوالی داری و نیاز به مشاوره داری، میتونی ازشون اطلاعات جمع آوری کنی.

با همکلاسی هات و معلمان مدرسه طراحی در ارتباط باش و به عنوان یه بخشی از شبکه حرفه ایت دنبالش کن.

۵ -دوره های آموزشیت رو ادامه بده.

مهارتهای تکنولوژیکی و هنریت رو از طریق دوره های موضوعاتی در طول برنامه تحصیلیت دنبال کن. حتی میتونی با شرکت توی دوره های آموزشی یه مدرک پیشرفته هم بگیری.

با شرکت توی کارگاههای آموزشی با نحوه ساخت مبلمان از چوب، فلز و مواد دیگه و استفاده از ابزار مناسب آشنا شو.

با شرکت توی دوره های کسب و کار با نحوه برخورد با مشتریان آشنا شو و همچنین کسب و کار طراحی مبلمان رو یاد بگیر.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. mahta گفت:

    سلام خسته نباشید
    لطفا در مورد مبلمانی ک طراحی کردیم و میخواهیم طرح خودمون رو به قیمت مناسب بفروشیم راهنمایی کنید. و اینکه چطور میشه طرح رو فروخت و باید چه مراحلی رو طی کرد؟ سپاس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *