معرفی رشته متالورژی هنرستان

حتما تو هم یکی از همون دانش آموزایی هستی که هنوز انتخاب رشته نکردی و داری فکر میکنی که کدوم رشته بری برات بهتره. در مورد علایقت چیزی نمیدونم ولی در مورد یه رشته ای میخوام برات توضیح بدم و بهت بگم که این رشته مناسب تو هست یا نه! البته میتونی خودت هم با توجه به اون چیزایی که اینجا گفته میشه، مسیر درست رو انتخاب کنی و ببینی که اصلا با علاقمندی هات جور میشه یا اینکه باید بری رشته دیگه. خب قراره در مورد رشته متالوژی توی هنرستان صحبت بشه. به ترتیب در مورد این رشته برات توضیح میدم و تو هم با دقت بهش توجه کن و ببین که ازش خوشت میاد یا نه…

متالورژی چیست؟

اول باید بدونی که معنا و مفهوم متالوژی چی هستش. اگه یه چیز کلی در موردش بخوای بدونی، متالورژی یعنی علم کار با فلزات هستش. یعنی اینکه در مورد فلزات تحقیق و بررسی میکنن. مثلا اینکه چجوری میشه آلیاژ تهیه کرد و به فلز شکل و شمایل داد؟ درسته که متالورژی بیشتر برای فلزات استفاده میشه ولی توی بخش های دیگه جامدات هم مثل سرامیک ها، پلیمرها و … کاربرد داره. البته این هم بگم که دوره فلزات از چندین هزار سال قبل رواج داشته و علم تازه ای هم نیستش و توی اون دوران هم میتونستن که یه فلز رو از مواد معدنی جداسازی کنن و بطور خالص بدستش بیارن. ولی خب تفاوتش توی این هست که در گذشته همه فلزات که کشف نشده بودن و نیاز بود که این علم ادامه پیدا کنه. تا امروزه هم تعداد زیادی فلزات جدید پیدا میشه. طوری که الان این علم متالوژی رو میگن مادر صنعت. یعنی ما اگه امروزه این علم جداسازی آلیاژهای خالص رو نداشتیم، به جرات میشه گفت که پیشرفت زیادی هم نمی کردیم! میدونی چرا؟؟ واسه این که امروزه خیلی از وسایلی که ازش استفاده میشه، حداقل یکی از قسمت هاش از فلز درست شده. اگه خودتم خوب فکر کنی میتونی توی محیط اطرافت ببینی که تقریبا خیلی چیزها از فلز درست شده و یا برای ساختش نیاز به فلز هست. مثلا همین ماشینی که سوار میشی تا تو رو به یه مقصدی برسونه و الان هم بیشترین استفاده رو داره. خب به نظرم تا اینجا متوجه شدی که کلمه متالوژی به چی گفته میشه و اهمیتش چی هست. در ادامه هم بیشتر توضیح میدم. ولی توی مقطع هنرستان تو میتونی توی این رشته هم اگه دوست داشتی به تحصیل مشغول بشی.

متالورژی

متالورژی در ایران

یه توضیح کوتاه در مورد نقش متالورژی توی کشور عزیزمون هم داشته باشم. جالبه بدونی که ایران یکی از اون کشورهایی محسوب میشه که داخلش منابع مختلف و زیادی از فلزات وجود داره. فلزاتی هم توی کشور بصورت انبوه داره تولید میشه و به نقاط مختلف هم صادر میکنن. از این مثال فلزات میشه به آهن، مس، آلومینیوم و… اشاره کرد. ولی خب هنوز ایران جای پیشرفت زیادی داره، البته نیاز داره که از نیروهای متخصص توی این زمینه کمک بگیره. برای همین اگه بتونی توی این رشته به درجات بالاتر برسی و ادامه تحصیل بدی، حتما تو یکی از همون نیروهایی خواهی بود که به کمک صنعت کشورمون میاد و باعث پیشرفت بیشترش میشه.

متالورژی

چه ویژگی هایی برات لازمه؟

 برای اینکه وارد هر رشته ای بشی باید ببینی که روحیاتت و مهارت هات به اون رشته میخوره یا نه. البته نمره کافی داشتن هم مهمه. در حالت کلی اولین چیزی که لازم داری این هست که آیا به این علم علاقه داری یعنی میتونی با فلز سر و کار داشته باشی و بخوای که در موردش تحقیق کنی. اگه علاقه داشته باشی، قدم بعدی این هست که بری دنبالش و در موردش اطلاعات خوبی پیدا کنی تا دقیق بدونی که کارش چیه. به نظر میرسه توی این رشته نیاز هس که از لحاظ جسمی هم توانایی داشته باشی و همینطور قدرت درکت هم بالاتر باشه. یه شرط دیگه هم مهمه و اون نمره هست. تو باید بررسی کنی و ببینی که نمره هات برای ورود به این رشته کافیه یا اینکه واقعا نمیشه با این نمره وارد بشی. چون هر چی باشه، سواد داشتن هم مهم هست.  یه نکته دیگه هم که باید بدونی اینه که برای اومدن توی این رشته باید مهارتش رو داشته باشی. اونم به این خاطر که این رشته توی هنرستان نسبت به بقیه رشته ها، عملی تر هستش. یعنی توی محیط کاری که قرار میگیری با قالب های صنعتی کار میکنی و  قطعاتی هم تولید میشه. پس احتیاط توی این رشته مهمه. چون با وسایل آلوده هم  سر و کار داری و همینطور دمای محیط هم بخاطر ذوب فلزات خیلی بالا میره، باید مواظب باشی که دچار سوختگی نشی. البته این فقط یه اطلاع داشتن از محیط بود ولی اگر مراقب باشی اتفاقی نمیفته. خب حالا که کامل متوجه شدی ویژگی هات با این بخش همخونی داره، میتونم بهت بگم که توی این رشته چه درسهایی قراره بخونی.

متالورژی

درسهای رشته متالورژی

 مثل همه رشته های هنرستان، این رشته هم شاخه های مختلف درسی داره که اینجا برات میگم که چه درسهایی توی کدوم شاخه قرار داره. درس های سه ساله متوسطه این رشته شامل چندتا قسمت میشه. اولین قسمتش دروس عمومی مثل (تعلیمات دینی۱و۲و۳، عربی ۱و۲و۳، ادبیات فارسی ۱و۲و۳ و زبان خارجی ۱و۲)، بعدی دروس خوشه مطالعات اجتماعی شامل ( جغرافیای عمومی و استان شناسی، علوم اجتماعی و تاریخ معاصر) و دروس خوشه انسان و سلامت (انسان و محیط زیست، سلامت و بهداشت و آمادگی دفاعی)، بعد از اون هم دروس انسان و مهارت های زندگی (درس انتخابی مثل هنر یا تفکر و سواد رسانه ای، مدیریت خانواده و سبک زندگی) و دروس شایستگی های غیر فنی مثل (الزامات محیط کار، کارگاه نوآوری و کارآفرینی، درس انتخابی مثل کاربرد فناوری های نوین یا مدیریت تولید و اخلاق حرفه ای)  و دروس شایستگی های پایه فنی (ریاضی ۱و۲و۳، شیمی و فیزیک) و در آخر هم شایستگی های فنی (تولید قطعات فلزی به روش ریخته گری، مدل سازی و ماهیچه ها، دانش فنی پایه، نقشه کشی فنی رایانه ای، عملیات ذوب و ریخته گری، تکمیل کاری قطعات فلزی، قالب گیری و آلیاژسازی، عملیات تغییر خواص متالوژیکی فلزات، دانش فنی تخصصی و کارآموزی) هستش که البته میشه واسه راحتی کار توی یه جدولی نشونش داد که اینجا من برات آوردم.

پایه دهم پایه یازدهم

پایه دوازدهم

متالوژی توی مقاطع بالاتر

تا اینجا حداقل فهمیدی که این رشته تا چه حدی میتونه برات مناسب باشه و در مورد درسهای هنرستان هم به اطلاعات خوبی رسیدی. حالا بعد از تموم شدن دوره هنرستان بحث به این میرسه که آیا ادامه تحصیل بدی یا اینکه بخوای تا همینجا از علمت استفاده کنی. اگه قصدت این باشه که وارد بازار کار بطور حرفه ای بشی. حتما نیاز به ادامه تحصیل داری. یعنی تو میتونی از طریق آزمون ورود به دانشگاه به مقطع بالاتری بری و حتی تا مقطع دکتری هم ادامه بدی. فرض بر این باشه که توی این رشته موفق شدی و به مقاطع بالا هم رفته باشی ولی در آخر چیزی که لازمه اینه که بتونی یه کار خوبی پیدا کنی. در بخش پایانی صحبتم در مورد بازار کار این رشته متناسب با سطحی که داری هست.

شغل های رشته متالوژی

شغل های رشته متالورژی

همه آدمها بعد اینکه یه مدرکی گرفتن، دوس دارن که به یه شغلی مشغول بشن و از علمی که خوندن استفاده کنن. من بهت میگم که با توجه به سوادی که داری چه شغلهایی برات فراهم میشه. در کل پنج سطح مختلف هست که هر کدام از اونها هم شاخه بندی داره. اگه توی سطح پایین و سطح یک باشی، به عنوان کارگر حساب میشی و میتونی که کارگر ماهر عمومی متالوژی باشی. توی سطح دو که کمک تکنسین هستی، سه شاخه کار رو شامل میشه. این شاخه ها به ترتیب: جوشکار و برشکار شعله ای، متصدی ماشین آلات پرداخت، آبکاری و اندودکاری فلزات، قالبگیر و ماهیچه گیر فلزی. یکم بالاتر که برسی به سطح سه، میتونی جزو تکنسین جوشکار، تکنسین متالورژی و کنترل کننده فرایند تولید فلز باشی. در سطح چهارم تو دیگه به عنوان تکنسین ارشد به حساب میایی که میتونی هم تکنسین ارشد جوشکاری بشی و هم تکنسین ارشد متالوژی بشی. در نهایت که به سطح پنج میرسی به عنوان مهندس حرفه ای متالورژی شناخته میشی و میتونی وارد بازار کارت بشی. در ضمن این کارها هم توی کارخانجات مختلفی هم انجام میشه و میتونی که وارد این کارخانه ها بشی. از جمله مواردی که میشه نام برد: کارخانه تولید قطعات صنعتی، خودرو و… و همچنین کارگاهای ریخته گری فلزات و  قطعات آلیاژی هست.

متالورژی

گاهی هم شاید دوس نداری که ادامه تحصیل بدی و در حد سطح یک و دو باشی. توی این مقطع هم یه سری شغل ها توی شاخه کارگر ماهر عمومی و قالبگیر فلزی هستش که توی یه جدولی برات نشون میدم تا بتونی مسیر شغلیت رو انتخاب کنی. در آخر هم برات آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم مسیر تحصیلیت رو پیدا کرده باشی.

کارگر ماهر عمومی متالوژی

کارگر ماهر عمومی متالوژی

قالبگیرهاو ماهیچه گیرهای فلزی

قالبگیرهاو ماهیچه گیرهای فلزی

برای آشنایی با بقیه رشته های شاخه فنی حرفه ای لینک زیر را کلیک کنید:

آشنایی با رشته های فنی حرفه ای

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. آبان ۳۰, ۱۳۹۶

    […] معرفی رشته متالورژی […]

  2. دی ۶, ۱۳۹۶

    […] متالورژی […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *