رشته شبکه و نرم افزار رایانه هنرستان

شاید بشه قرن ۲۱ را قرن کامپیوتر و اینترنت نامید.  امروزه از رایانه ها در همه سازمانها و ادارات شهرهای بزرگ و کوچیک استفاده میشه. حجم های بزرگ اطلاعات که شاید قبلاً هزاران ، هزار کتاب می شدن، امروزه به راحتی توی فلش هایی که به اندازه یک بند انگشت هم نیست جا می شن و اطلاعات و تصاویر از طریق شبکه اینترنت، در چند ثانیه، به دورترین نقطه کره زمین می رسن.  نقشه های ترافیک شهری، وضعیت آب و هوا، خرید های کالا همه از طریق اینترنت در دسترس هستن. قبلاً برای  یک خرید ساده بایستی مدت زمان زیادی را صرف می کردید ولی الان با  چند کلیک ، و وارد کردن شماره کارت الکترونیکی، اون کالا به  دستتون میرسه. به نظر میرسه که با پیشرفت ربات ها و ترکیب سیستم های کامپیوتری و علم رباتیک، استفاده از این وسیله در آینده بیشتر و بیشتر بشه. به همین خاطر رشته شبکه و نرم افزار رایانه، یکی از رشته های خیلی خوب و پر طرفدار  بین بچه های هنرستانی هست. این رشته در سال های گذشته با عنوان کامپیوتر در هنرستان ها شناخته می شد ولی با تغییر نظام آموزشی، از سال ۹۵ با عنوان جدید شبکه و نرم افزار رایانه ، یکی از بهترین انتخاب ها برای دانش آموزهای دختر و پسری که قصد رفتن به هنرستان را دارن ، هستش. رشته شبکه و نرم افزار رایانه

چطور بفهمم واقعاً به این رشته علاقه مندم و این رشته برام مناسبه؟

اگه این ویژگی ها را داشته باشید، این رشته بدردتون میخوره:

-اول باید روحیه مطالعه داشته باشید، چون سرعت پیشرفت علم در این رشته نسبت به رشته‌های دیگه زیاده و شما باید همیشه در حال یادگرفتن چیزهای جدید باشید. باید بتونی بروز باشی باید کلا اطلاعات جدید  بریزی داخل مغزت و لازم شد حتی تجربه چند سالت پاک کنی یا عوض کنی چون ممکنه هر چیزی اتفاق بیفته!مثلا شاید زبان برنامه نویسی اندروید جاوا فردا بشه یک چیز دیگه یا یک سری کد جایگزین بشه . – باید بدونید که اگه می خواید توی بخش برنامه نویسی و نرم افزار این رشته فعالیت کنید، برنامه‌نویسان بخش زیادی از وقت‌شون  را برای رفع خطاها صرف می‌کنند و شاید هم  روزها و شب هایی  طول بکشه تا بفهمند مشکل کجاست. پس به عنوان یک برنامه‌‌نویس نیاز به این خواهید داشت که واقعا صبور و باپشتکار باشید.

آشنایی با مشاغل رشته شبکه و نرم افزارهای رایانه (رشته کامپیوتر)

کامپیوتر(رایانه)  از دو قسمت متفاوت به اسم های سخت افزار و نرم افزار تشکیل شده. قسمت هایی  مانند کارتها و بردهای الکترونیکی ، مانیتور و صفحه کلید و غیره که قابل دیدن و لمس هستن سخت افزار می گن.   به قطعات قابل لمس کامپیوتر سخت افزار میگن   تعریف سخت افزار- رشته کامپیوتر نرم افزار: مجموعه ای هماهنگ از برنامه ها هست که کنترل و هماهنگی فعالیتهای سخت افزاری رایانه و هدایت و پردازش داد ه ها را انجام میده. کاربر از طریق نرم افزار با رایانه ارتباط برقرار می کند.  یادتون باشه که برای انجام هر کاری در رایانه، برنامه یا نرم افزار مخصوص وجود داره. در واقع به برنامه ها و اپلیکشن هایی که به رایانه دستور میدن که چه کاری را انجام بده  نرم افزار میگن.

 دسته بندی شغل هایی که مربوط به این رشته می شن :

مشاغل مربوط به رشته کامپیوتر( سخت افزار و نرم افزار) بخش نرم افزار بیشتر شامل برنامه نویسی هستش.   در این رشته شما باید مسلط به زبان های برنامه نویسی بشید. زبانهای برنامه نویسی را به سه دسته مهم  میشه تقسیم کرد: زبانهای برنامه نویسی دسکتاپ ، زبانهای برنامه نویسی وب و  زبان های برنامه نویسی موبایل. مزایای زبانهای برنامه نویسی دسکتاپ ، زبانهای برنامه نویسی وب و زبان های برنامه نویسی موبایل

زبان های برنامه نویسی دسکتاپ

زبانهای برنامه نویسی دسکتاپ برای تولید نرم افزارهای کاربردی مثل برنامه های آفیس، نرم افزارهای اتوماسیون اداری، نرم افزارهای چند رسانه ای و چیزهایی از این قبیل بکار میره! .  این بخش تمام برنامه های کاربردی که توی کامپیوترامون میتونه نصب و اجرا بشه رو شامل میشه. برای اطلاعات بیشتر در خصوص یادگیری زبان های برنامه نویسی دسکتاپ میتونید مقاله زیر را بخونید:

چطور برنامه نویس شویم؟ (قسمت سوم – برنامه نویس اپلیکشن دسکتاپ)

 

 

زبان های برنامه نویسی وب:

زبانهای برنامه نویسی وب  برای کاربرد های اینترنت و ساخت و مدیریت صفحات اینترنتی بکار میرن. زبان های برنامه نویسی موبایل هم برای نوشتن اپلیکشن های و برنامه های کاربردی موبایل و تبلت نوشته میشن و امروزه بازار کارشون داغ داغه!. برای کسب اطلاعات بیشتر از این زبان ها و نحوه یادگیری شون بهتره مقاله زیر را بخونید:

چطور میتونیم برنامه نویس شویم؟(قسمت دوم- برنامه نویسی وب)

 

برای موفقیت توی بخش برنامه نویسی چه چیزهایی لازمه؟

اما باید بدونین که  چیزی که خیلی  بیشتر از ریاضیات توی این رشته و خصوصاً بخش برنامه نویسی اون  اهمیت دارد، داشتن یه دید مخصوص هستش. این یعنی اینکه  یک برنامه نویسی موفق باید بتونه به تمام مسائل دید منطقی و الگوریتمی داشته باشد.

الگوریتم یعنی چی؟

نگاه الگوریتمی و فلوچارتی داشته باشید

نگاه الگوریتمی و فلوچارتی داشته باشید

الگوریتم یعنی ، تقسیم یه مسئله به چند مرحله و پیدا کردن یه راه حل برای هر مرحله  هست بطوریکه با ترتیب مشخص شده و انجام مراحل، جواب مسله بدست می آید.   ، الگوریتم به ما کمک میکند مراحل حل مسئله را به زبان رایانه نزدیک‌تر کرده و در نهایت آن را به کدهای قابل فهم کامپیوتر تبدیل کنیم. در هر الگورتیم:

 • ۱-یه سری اطلاعات یا ورودی داریم.
 • ۲-یک سری خواسته یا خروجی هم داریم
 • ۳-دستورات محاسباتی که برای هر مرحله نیاز است
یک مسئله را به چند بخش تقسیم کنید

یک مسئله را به چند بخش تقسیم کنید

برای مثال اگه به من بگن که الگوریتم برنامه صبحت را بنویس اینجوری مینویسم:

 • ۱-ساعت ۷ صبح بیدار میشم
 • ۲-دست و صورت خودم را میشورم
 • ۳-صبحانه می خورم
 • ۴-مسواک می زنم
 • ۵-اگه روز تعطیل نباشه میرم مدرسه
 • ۶-اگه روز تعطیل باشه میرم توی اتاق خودم و مطالعه می کنم

همونطور که می بینید ترتیب انجام کارها خیلی مهمه مثلا اگه مرحله دوم و سوم عوض بشه از لحاظ منطقی برنامه شما به مشکل می خوره!

چطور میشه وارد رشته شبکه و نرم افزار رایانه شد؟

رشته های هنرستان در چهار زمینه اصلی دسته بندی میشن. این تقسیم بندی ها عبارتند از : ۱- صنعت ۲- کشاورزی ۳- هنر ۴- خدمات. رشته شبکه و نرم افزار رایانه در دسته صنعت قرار میگیره.  مهمترین و تعیین کننده  درس برای این رشته در سه ساله اول متوسطه، درس کار و فناوری هستش که از همه ضریبش بیشتره بعد از اون  تربیت بدنی و سلامت. ضرایب دروس ریاضی و فرهنگ و هنر و علوم تجربی هم کمی تعیین کننده  است. ضرایب دروس رشته شبکه و نرم افزار رایانه(کامپیوتر قدیم) بعد از انجام هدایت تحصیلی که در خردادماه و پایان سال تحصیلی انجام میشه، در صورتیکه در لیست اولویت های مشخص شده، بخش صنعت رشته های فنی حرفه ای، شما حداقل نمره ورود را کسب کرده باشید، می تونید به هنرستان هایی که این رشته را دارن مراجعه کنید و ثبت نام کنید.

درس های این رشته در سه ساله دوم متوسطه چیه؟

لیست دروس رشته شبکه و نرم افزارهای رایانه (کامپیوتر) پایه دهم

لیست دروس رشته شبکه و نرم افزارهای رایانه (کامپیوتر) پایه دهم

لیست دروس رشته شبکه و نرم افزارهای رایانه (کامپیوتر) پایه یازدهم

لیست دروس رشته شبکه و نرم افزارهای رایانه (کامپیوتر) پایه یازدهم

 • لیست دروس رشته شبکه و نرم افزارهای رایانه (کامپیوتر) پایه دوازدهم

  لیست دروس رشته شبکه و نرم افزارهای رایانه (کامپیوتر) پایه دوازدهم

کتاب های این رشته را چطور میشه تهیه کرد؟

از طریق لینک زیر می تونید کتاب های این رشته را دانلود کنید و اونها را بررسی کنید: http://tve.medu.ir/portal/home.php?block=school_dpage&ocode=1000000828&pageid=4540

من میخوام به این رشته خیلی هم علاقه دارم کلا همه به من میگن مخ کامپیوتر ولی بدبختانه ریاضیم صفره صفره چیکار کنم؟

اگر واقعا به این رشته علاقه دارید، بخاطر همه خوبی هایی که داره ، سختی هاش را تحمل کنید. در این رشته شما توی سه سال تنها یه فیزیک و یه شیمی دارید و البته ۳ تا ریاضی. پس مهمه و ارزشش را داره که ریاضیتون را تقویت کنید. حتی اگه می تونید به کلاس های تقویتی ریاضی ، خارج از مدرسه برید. اگه هزینه کلاس رفتن براتون سنگینه میتونید، دی وی دی های آماده این دروس را که توسط معلم های خیلی خوب درست شدن، تهیه کنید و استفاده کنید. خلاصه اینکه ارزشش را داره که به جنگ ریاضی برید. نترسید، نامید نشید با کار اصولی و پشتکار حتی می تونید ریاضی را برای خودتون لذت بخش کنید و باید این نکته را بدونید که برای ادامه تحصیل ، ریاضی یه درس خیلی مهم هستش. توی آزمون کاردانی ،  از هر سه ریاضی سال دهم و یازدهم و  دوازدهم  سوال میاد و ضریب ۴ هم داره. پس ارزشش را داره که تقویتش کنید و حتی معلم خصوصی بگیرید:

چطور ریاضی بخونیم

ریاضی یاد نمی گیرم

زبان انگلیسی برای پیشرفت توی این رشته چقدر لازمه؟

یاد گرفتن زبان انگلیسی بطور مستقیم روی کار شما تاثیر میذاره چون که بسیاری از منابع در سطح حرفه‌ای اول به زبان انگلیسی مطرح میشن، در صورتی‌که زبان انگلیسی‌تان خوب باشه، می‌تونید خیلی زود پیشرفت کنید. برای مثال سایت هایی هستن که برنامه نویس های بزرگ دنیا و حرفه ای ها اونجا اطلاعات شون را به اشتراک میذارن و شما می تونین از این طریق کلی چیز یاد بگیرید. و به اصطلاح به روز باشید. . سایت‌هایی مثل «کد آکادمی» (Code Academy)، «کورسرا» (Coursera) و «خان آکادمی» (Khan Academy) منابع بسیار خوبی هستند.از طرفی برای سخت افزار هم خیلی از تجهیزات و بردهای الکترونیکی کاتالوگ های انگلیسی دارن که شما برای راه اندازی این تجهیزات و همین طور فهمیدن پیام ها و خطا هاشون،  باید بتونین کاتالوگ ها را بخونید. پس برای حرفه ای شدن بهتره که زبان تون را کامل کنید.

هنرستان هایی که این رشته را دارن در تهران کجا هستن؟

رشته کامپیوتر هنرستان(شبکه و نرم افزارهای رایانه)

ردیف نام مدرسه آدرس منطقه شماره تماس نوع جنسیت
۱ علم وصنعت آیت الله صدر/ ضلع شمالی بین میدان پیروزو بلوارکاوه ابتدای کاوه شمالی /ک کاوه شمالی ۱ ۲۲۲۱۰۵۲۳ غیردولتی پسرانه
۲ کارواندیشه حرفه ای اقدسیه/بزرگراه ارتش/خیابان نخل/روبروی دانشگاه پیام نور/پ ۷ ۱ ۲۲۴۴۰۷۵۶ غیردولتی پسرانه
۳ شهیدرحمانی م نوبنیاد شهید لنگری شهرک شهید چمران فاز  ۲ ۱ ۲۶۱۰۲۲۲۳ دولتی دخترانه
۴ شهید مفتح الهیه بالاتر از پل صدر خ خزر بن بست جهاد ۱ ۲۲۶۰۵۰۲۲ دولتی پسرانه
۵ آئین زندگی اشرفی اصفهانی نرسیده به پل همت شهرک هما ۲ ۴۴۲۴۱۳۳۲ غیردولتی دخترانه
۶ انفورماتیک

 

شهرک غرب- بلوار خوردین-خیابان هرمزان- خیابان پیروزان جنوبی-خیابان دهم- گذر فروردین-پلاک۶ ۲ ۸۸۳۷۶۸۶۲ غیردولتی پسرانه
۷ فن آموز بزرگزاه محمدعلی جناح _خیابان بایندریها_پ ۸ ۲ ۶۶۰۰۵۵۷۷ غیردولتی پسرانه
۸ هاجر بلوار فرحزادی- ۱۸ متری مطهری ۲ ۲۲۳۵۳۲۶۲ دولتی دخترانه
۹ انقلاب اسلامی مرزداران اطاعتی شمالی ۲ ۸۸۲۸۴۷۸۲ دولتی پسرانه
۱۰ جواهری خ شریعتی – خ یخچال – روبروی موزه آب ۳ ۲۲۶۲۱۵۸۵

۲۲۶۲۱۵۸۵

دولتی دخترانه
۱۱ عصر انقلاب خ مادر – میدان مادر – خ بهروز –ک پنجم ۳ ۲۶۴۱۰۷۵۸ دولتی پسرانه
۱۲ دارالفنون تهرانپارس خ ۲۰۲شرقی (خدابنده) – بین مظفری و خیری- پ ۵۰ ۴ ۷۷۷۰۹۲۳۳ غیردولتی پسرانه
۱۳ علی (ع ) بین فلکه سوم وچهارم تهرانپارس- خیابان ۲۱۲شرقی پلاک ۲۱ ۴ ۷۷۳۷۱۲۲۲ غیردولتی پسرانه
۱۴ فن آوران فرجام میدان صدم کوچه ۳۲ شرقی پلاک ۳۵ ۴ ۷۷۸۰۰۱۰۴ غیردولتی پسرانه
۱۵ میلاد(غیرانتفاعی ) میدان رسالت هنگام روبروی شهرداری منطقه ۴ پلاک ۱۶ ۴ ۷۷۸۰۳۹۸۷ غیردولتی پسرانه
۱۶ هنرستان علم وصنعت (غیرانتفاعی ) خیابان پاسداران – خیابان عیوض توحیدی ( گلستان ۴ ) – تقاطع پایداری فرد – پلاک ۱۵۴ ۴ ۲۲۴۵۴۰۶ غیردولتی پسرانه
۱۷ ارشاد خیابان پاسداران – میدان فرخی یزدی نگارستان هشتم ۴ ۲۲۵۱۹۰۱۲ دولتی دخترانه
۱۸ نرگس فرجام- بین سراج و اتوبان باقری-کوچه هنرستان ۴ ۷۷۸۶۷۰۸۵ دولتی دخترانه
۱۹ حافظ حکیمیه-شهرک والفجر- بوستان هشتم ۴ ۷۷۳۱۴۸۰۰ دولتی دخترانه
۲۰ شهیدان خدامردی حکیمیه-شهرک والفجر-جنب پست برق ۴ ۷۷۳۰۲۴۷۴ دولتی پسرانه
۲۱ خواجه نصیر فلکه دوم تهران پارس- خیابان جشنواره- خیابان سجده ای جنوبی ۴ ۷۷۷۳۱۵۰۰ دولتی پسرانه
۲۲ بهان تکنیک (فنی غیرانتفاعی ) سردارجنگل کوچه غروی مجتمع بهان

 

۵ ۴۴۴۴۹۹۶۶

 

غیردولتی پسرانه
۲۳ تهران تکنیک آیت اله کاشانی خ شاهین جنوبی کوچه عزتی پور پ۳ ۵ ۴۴۰۷۰۷۵۰ غیردولتی پسرانه
۲۴ نفیسه (هنرستان غیرانتفاعی ) آیت اله کاشانی خیابان حسن آباد ک چهارم ۵ ۴۴۰۸۴۵۵۲ غیردولتی دخترانه
۲۵ نرجس دهکده، انتهای امیرکبیر، اول هوانیروز ۵ ۴۴۷۱۹۵۶۵ دولتی دخترانه
۲۶ پاپلی خلعتبری بلوارفردوس خ بهارشمالی، خ منوچهری، کوچه خلعتبری ۵ ۴۴۱۳۸۸۴۴ دولتی دخترانه
۲۷ احرار فلکه دوم صادقیه ، ابتدای بلوار اشرفی گلستان ۸ ۵ ۴۴۰۸۹۲۰۲ دولتی پسرانه
۲۸ فرهنگ جوان بالاتر ازمیدان ولیعصر روبروی سینما استقلال کوچه شهید فخاری

 

۶ ۸۸۹۰۷۴۴۷ ۸۸۸۹۹۱۰۹ غیر دولتی پسرانه
۲۹ شهید صدوقی خیابان مطهری – خیابان میرزای شیرازی کوچه ۲۴ – پلاک ۲ ۶ ۸۸۹۰۵۴۹۳

۸۸۹۱۳۹۳

دولتی دخترانه
۳۰ جابربن حیان خیابان ولی عصر- نرسیده به چهارراه طالقانی- کوچه رحیم زاده- پلاک۱۳ ۶ ۸۸۸۲۸۳۹۱ دولتی پسرانه
۳۱ علم وتکنیک خ مطهری خ سلیمان خاطر کوچه اصلی پور پ ۲۳ ۷ ۸۸۸۳۲۰۲۴ غیردولتی پسرانه
۳۲ باقرالعلوم خ انقلاب،ابتدای خ نامجو ۷ ٧٧۵١۴٠۴١ دولتی پسرانه
۳۳ خدیجه جهان خ شهید مدنی – خ داوری بن بست پرنیان ۸ ۷۷۸۱۱۳۳۶ غیردولتی دخترانه
۳۴ آفرینش شهر جدید پردیس- فاز ۲ نرسیده به میدان عدالت- جنب بانک صادرات ۸ ۷۶۲۴۳۰۳۰ دولتی دخترانه
۳۵ کارآموز نارمک– خ گلستان– خ شهید امامی– روبه روی پارک فدک ۸ ۷۷۸۱۹۴۹۴ دولتی پسرانه
۳۶ هادی جاجرود- روبروی پلیس راه ۸ ۷۶۲۰۱۳۵۰ دولتی پسرانه
۳۷ ره پویان صنعت بیست متری شمشیری شهرک توحید ۹ ۶۶۶۴۸۹۰۴ غیردولتی پسرانه
۳۸ فلق سه راه آذری ، ۲۰ متری شمشیری ، انتهای خیابان ملکی ۹ ۶۶۶۹۴۶۶۵ دولتی دخترانه
۳۹ طاهریان تهرانسر ، بلوار یاس ، جنب شهرک آسمان ۹ ۴۴۵۱۹۱۸۱ دولتی دخترانه
۴۰ حضرت معصومه شهرک وردآورد ، خیابان شهید مطهری ، خیابان شهید قرتی ۹ ۴۴۹۸۶۳۰۰ دولتی دخترانه
۴۱ شهید قاسمی جاده قدیم کرج ، روبروی شرکت ویتانا شهرک آسمان ۹ ۴۴۵۶۶۰۴۰ دولتی پسرانه
۴۲ کوثرالنبی

 

خ رودکی بین کمیل و مرتضوی ک درخشان راد پ ۲

 

۱۰ ۶۶۳۶۵۸۴۸ غیردولتی دخترانه
۴۳ شهید حسن قدمی خ بریانک ، روبروی بوستان نور ۱۰ ۵۵۷۳۶۱۱۱

۵۵۷۳۳۴۳۴

۵۵۷۳۹۳۲۱

دولتی دخترانه
۴۴ محمد فرح بخش انتهای خیابان امام خمینی ۱۰ ۶۶۸۶۵۴۵۳ دولتی پسرانه
۴۵ فرزانگان خ هلال احمر – بعد از انبار نفت

کوچه شهید یکه تاز پلاک ۱۲

۱۱ ۵۵۶۷۳۱۲۷

۵۵۶۴۲۶۲۳

دولتی دخترانه
۴۶ فیروزکوهی خ شیخ هادی شمالی نرسیده به

خیابان جمهوری اسلامی

۱۱ ۶۶۴۰۲۹۵۲

۶۶۹۶۵۰۵۰

دولتی دخترانه
۴۷ شهید بنکدار خ حافظ – خ نوفل لواتو – مقابل سفارت فرانسه ۱۱ ۶۶۷۰۵۴۱۷

۶۶۷۳۶۰۴۷

دولتی پسرانه
۴۸ علم و صنعت خ حافظ – ابتدای خیابان فرهنگ

کوچه غفاری

۱۱ ۵۵۳۸۴۹۵۵ دولتی پسرانه
۴۹ فنی دختران پیچ شمیران – خ شهیدنور محمدی کوچه اصانلو پ ۱۲ ۷۷۶۵۲۸۲۷ دولتی دخترانه
۵۰ شهید مقدم خ جمهوری مابین خ حافظ و سی تیر ۱۲ ۶۶۷۰۲۱۰۱ دولتی پسرانه
۵۱ فیروز بهرام (اقلیت) خ جمهوری – خ میرزا کوچک خان ۶۶۷۰۲۱۰۱ پسرانه
۵۲ پایگاه انقلاب

(هیأت امنائی)

خ دماوند – ایستگاه وحیدیه – خ شهید حصیری –پلاک ۶ ۱۳ ۷۷۸۱۲۱۷۷ دولتی پسرانه
۵۳ شهیدصیاد شیرازی خیابان نبرد جنوبی – خ شهید ده حقی – جنب دانشگاه آزاد واحد جنوب ۱۴ ۳۳۰۳۰۰۰۱ دولتی پسرانه
۵۴ هیئت امنایی حمزه سید الشهداء خیابان پیروزی – مقابل فروشگاه اتکا – خیابان شهید بیدهندی – کوچه شهید سناردک ۱۴ ۳۳۳۴۳۹۶۷ دولتی پسرانه
۵۵ شهید احمدی روشن(شاهد) اتوبان شهید محلاتی – خیابان میثم – خیابان شهید کیانی – خ شهید میر محمدی ۱۴ ۳۳۴۳۹۳۸۳ دولتی پسرانه
۵۶ بعثت خیابان پیروزی – چهارصددستگاه – خیابان فارابی – جنب آموزش و پرورش منطقه ۱۴ ۱۴ ۳۳۳۰۹۱۱۳ دولتی دخترانه
۵۷ توحید خاوران . ۸ متری مولا .کوچه شهید مطهری ۱۵ ۳۳۶۵۸۳۲۱ دولتی پسرانه
۵۸ کوثر میدان خراسان .خ طیب. خ شهید عابدی ۱۵ ۳۳۰۳۲۷۲۷

۳۳۰۲۴۹۴۹

دولتی دخترانه
۵۹ گل یاس)معماری( جوادیه  خ شهیددارابی)نهرفیروزآباد( ۱۶ ۵۵۶۵۲۳۵۳ دولتی دخترانه
۶۰ امیرکبیر نازی آباد  بازاردوم  جنب پارک هفده شهریور ۱۶ ۵۵۵۰۱۸۰۰ دولتی پسرانه
۶۱ شهیدبهشتی جوادیه  ابتدای بیست متری  سکوی نظامی ۱۶ ۵۵۶۴۰۸۲۱ دولتی پسرانه
۶۲ شهیددبیریان

)جدیدالتاسیس(

نازی آباد  خیابان شهید عراقی  خیابان شهید اوجانی ۱۶ دولتی پسرانه
۶۳ پروین اعتصامی

)هیأت امنایی(

خیابان قزوین- خیابان تهمتن- نبش خیابان شهید مهدوی ۱۷ ۵۵۱۴۰۰۲۴

۵۵۷۴۴۹۵۲

دولتی دخترانه
۶۴ قدس ) هیأت امنایی ( خ قزوین – پشت ساختمانهای انقلاب ۱۷ ۵۵۷۰۸۲۵۵ دولتی پسرانه
۶۵ برهان جاده ساوه-روبروی سه راه فلاح-جنب اداره آموزش پرورش منطق ۱۸ ۶۶۳۲۱۴۵۳ دولتی پسرانه
۶۶ پاسداران سه راه شریعتی – خ ماهان – میدان ماهان ۱۹ ۵۵۸۲۴۵۴۵ دولتی دخترانه
۶۷ نمونه دولتی شهید نصیرزاده شهرک شکوفه – عبدل آباد- خ مطهری – روبه روی پارک شریعتی ۱۹ ۵۵۸۶۷۷۷۰ دولتی پسرانه

 

چطور ادامه تحصیل بدیم؟

در پایه دوازدهم می تونید توی آزمون، کاردانی ثبت نام و شرکت کنید. این آزمون از طریق سازمان سنجش هرساله انجام میشه و از یه سری دروس سه ساله متوسطه امتحان گرفته میشه.

لیست دروس عمومی و اختصاصی برای آزمون کاردانی:

لیست دروس عمومی و ضرایب آنها در آزمون کاردانی فنی حرفه ای رشته کامپیوتر(رشته شبکه و نرم افزارهای رایانه)

لیست دروس عمومی و ضرایب آنها در آزمون کاردانی فنی حرفه ای رشته کامپیوتر(رشته شبکه و نرم افزارهای رایانه)

دروس اختصاصی آزمون کاردانی رشته شبکه و نرم افزار های کاربردی (کامپیوتر)

دروس اختصاصی آزمون کاردانی رشته شبکه و نرم افزار های کاربردی (کامپیوتر)

** توجه کنید که با توجه به اینکه مطابق با تغییرات نظام جدید، از سال ۹۵ عنوان درسها سال به سال عوض خواهد شد، لیست درس ها اندکی با لیست دروس نظام جدید فرق می کند. در وافع لیست دروس مربوط به رشته کامپیوتر (نظام قدیم) است که از سوی سازمان سنجش اعلام شده است.

در مقطع کاردانی، برای رشته شبکه و نرم افزار رایانه ، چه گرایش هایی  وجود داره؟

آموزشکده های زیادی  در کشور وجود دارند ،که پذیرش دانشجو می کنند.  در مقطع کاردانی می تونید توی بخش های زیر درس بخونید:

 • ۱-نرم افزار کامپیوتر

 • ۲-سخت افزار کامپیوتر

 • ۳-فناوری اطلاعات و ارتباطات

و از طریق لینک زیر می تونید ببینید که تعدادشون توی کشور کم هم نیست.

لیست آموزشکده های فنی حرفه ای در مقطع کاردانی

درامد برنامه نویسی چقدره؟

برنامه نویسی یکی از شغل های نون و آب دار توی تموم دنیاست. توی ایران هم اونهایی که توی کار خودشون حرفه ای هستن درآمد خوبی دران. یه نکته ای دیگه که باید بدونین اینه که این علم خیلی به روزه و در واقع هر روز با اومدن یه تکنولوژی جدید ، یه بازار جدید برای برنامه نویس ها ایجاد میشه. مثلاً با یه جستجوی ساده توی اینترنت می تونین ببینید که ظرف همین چند سال اخیر چقدر بازار ساخت و فروش اپلیکشن ها داغ شده.

در ادامه می تونید با رشته نقشه کشی معماری آشنا بیشید

معرفی رشته تحصیلی نقشه کشی معماری

 

 

مطالب مرتبط