معرفی رشته راهنمای گردشگری شاخه کاردانش

یکی از رشته های جذاب شاخه کاردانش رشته راهنمای گردشگریه. راهنمای گردشگری هر شهر و کشوری، جاذبه های طبیعی و توریستی و فرهنگ و آداب و رسوم اون محل رو برای مسافران توضیح میده. برای اینکه در این شغل موفق باشین باید روابط عمومی خوبی داشته باشین و بتونین ارتباط نزدیک و همراه با احترام با مسافران برقرار کنین و به تاریخ و هنر علاقه زیادی داشته باشین. باید حافظه خوبی داشته باشین و بتونین اطلاعات تاریخی، رویدادها، حقایق، اعداد و ارقام رو حفظ کنین و برای مسافران بیان کنین. اگه میخواین یک راهنمای گردشگری موفق باشین باید توانایی مدیریت داشته باشین و بتونین در موقعیت های مختلف تصمیم های درستی برای گروه بگیرین و مسئولیت پذیر باشین. همینطور باید ظاهری شیک و مناسب داشته باشین. اگه این خصوصیات رو دارین این شغل براتون مناسبه.

رشته راهنمای گردشگری شاخه کاردانش

راهنمای گردشگری باید اطلاعات کامل درباره میراث طبیعی و فرهنگی و اقلیمی و اجتماعی هر منطقه و همینطور درک خاصی از آداب و رسوم و مقررات مرتبط با این منطقه ها داشته باشه و بتونه با قدرت بیانش این اطلاعات رو برای گردشگران توضیح بده و یا حتی اگه لازم بود برای مسافران خارجی ترجمه کنه. راهنمای گردشگری همراه گروه سفر می کنه و همیشه در دسترس مسافرانه و در شرایط مختلف اونها رو راهنمایی میکنه و اگه اطلاعاتی در سفر نیاز داشتن در اختیارشون قرار میده.

در ادامه با ما باشین تا با شغل راهنمای گردشگری و در مورد مسئولیت ها و وظایف، دانش و مهارت مورد نیاز، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل، بازارکار و فرصت شغلی راهنمای گردشگری بیشتر آشنا بشیم.

وظایف راهنمای گردشگری چیه؟

راهنمای گردشگری یه سری وظایفی داره که اونها رو در طرح زیر آوردیم.

وظایف راهنمای گردشگری

مهارت و دانش مورد نیاز شغل راهنمای گردشگری

برای اینکه یک راهنمای گردشگری موفق بشین باید دانش و یه سری مهارت های لازم رو داشته باشین که اونها رو در طرح زیر آوردیم.

 

مهارت و دانش مورد نیاز شغل راهنمای گردشگری


رشته راهنمای گردشگری در شاخه کاردانش وجود داره که دانش آموزان می تونن بعد از گذروندن پایه نهم و در صورت کسب امتیاز و شرایط لازم برای ورود به شاخه کاردانش، وارد این رشته بشن. در صورت علاقه مندی می تونن در رشته مدیریت گردشگری در دانشگاه علمی و کاربردی و یا رشته مدیریت جهانگردی، تاریخ و باستان شناسی در دانشگاه های دیگه ادامه تحصیل بدن.

نحوه ورود به رشته راهنمای گردشگری چیه؟

خوبه بدونین که برای داشتن این شغل حتما نیازی به مدرک دانشگاهی مرتبط نیست. بعضی از موسسات ، دوره های آموزشی حرفه ای در این زمینه برگزار میکنن و به افرادی که با موفقیت این دوره ها رو میگذرونن گواهینامه میدن و میتونن به عنوان راهنمای گردشگری فعالیت کنن.

یک راهنمای گردشگری به چه مهارت هایی میرسه

یک راهنمای گردشگری به چه مهارت هایی میرسه؟

هنرجویان در این رشته علاوه بر گذراندن دروس عمومی و تخصصی، مهارت‌ها و توانایی‌های استاندارد زیر رو به دست میارن.

  • استاندارد گردشگری موزه: هنرجویان با انواع موزه‌ها و طراحی و دوره‌ها و زمان‌های مربوطه آشنا میشن و اطلاعات لازم رو به دست میارن.
  • استاندارد آشنایی با روحیات ملل: هنرجویان با آداب و فرهنگ تمام کشورها، سنت‌ها، غذا و غیره آشنایی کامل پیدا می‌کنن و میتونن این اطلاعات رو در اختیار مسافران قرار بدن.
  • استاندارد گردشگری عمومی: هنرجویان با جاذبه طبیعی کشور و شهر خود آشنا میشن و میتونن بهترین خدمات رو به توریست‌ها بدن و به عنوان رهبر گردشگری می‌تونن مؤثر باشن.
  • استاندارد زبان تخصصی: هنرجویان با زبان اصلی و بین‌المللی آشنا می‌شن و می‌تونن با دیگر گردشگران و توریست‌ها به راحتی ارتباط برقرار کنن.
  • آینده تحصیلی و شغلی رشته راهنمای گردشگری چطوره

آینده تحصیلی و شغلی رشته راهنمای گردشگری چطوره؟

دانش‌آموزان بعد از اینکه تحصیلاتشون رو با موفقیت پشت سر گذاشتن می‌تونن در مقطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه علمی ـ کاربردی و سراسری و فنی و حرفه‌ای در رشته مرتبط ادامه تحصیل بدن. فارغ‌التحصیلان می‌تونن به عنوان رهبر گردشگری و کارمند آژانس هواپیمایی و دفتر فروش بلیط در مراکز زیر مشغول به کار بشن.

  • دروس رشته راهنمای گردشگری چیست؟

دروس رشته راهنمای گردشگری چیست؟

رشته راهنمای گردشگری ۴۲ ساعت دروس عمومی، ۴۵ ساعت شایستگی های فنی، ۹ ساعت شایستگی های غیرفنی، ۴ ساعت شایستگی های پایه، ۵ ساعت شایستگی های کارگاهی، و ۹ ساعت شایستگی های غیرفنی و در مجموع کل ساعات آموزشی ۱۰۵ ساعت است. استاندارد مهارت و درس این رشته شامل «ریاضی متشکل از ۲ واحد نظری»، «زیست‌شناسی متشکل از ۲ واحد نظری»، «راهنمای عمومی گردشگری متشکل از ۸ واحد نظری و ۲ واحد عملی»، «راهنمای موزه متشکل از ۷ واحد نظری و یک واحد عملی»، «راهنمای گردشگری فرهنگی متشکل از ۲ واحد نظری و ۴ واحد عملی»، «راهنمای محلی متشکل از ۳ واحد نظری و یک واحد عملی»، «راهنمای طبیعت گردی متشکل از ۶ واحد نظری و ۴ واحد عملی»، «راهنمای گردشگری سلامت متشکل از یک واحد نظری و ۲ واحد عملی» و «کارورزی متشکل از ۴ واحد عملی» هست. ما هر یک از دروس رو به صورت کامل و به تفکیک نام درس، تعداد ساعت در هر یک از پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم در جدول زیر آوردیم.

ردیف دامنه محتوایی پایه دهم پایه یازدهم پایه دوازدهم
نام درس ساعت نام درس ساعت نام درس ساعت
۱ تربیت دینی و اخلاقی تعلیمات دینی (دینی، قرآن و اخلاق) ۱ ۲ تعلیمات دینی (دینی، قرآن و اخلاق) ۲ ۲ تعلیمات دینی (دینی، قرآن و اخلاق) ۳ ۲
عربی، زبان قرآن ۱ ۱ عربی، زبان قرآن ۲ ۱ عربی، زبان قرآن ۳ ۱
۲ زبان و ادبیات فارسی فارسی ۱ ۲ فارسی ۲ ۲ فارسی ۳ ۲
۳ زبان های خارجی زبان خارجی ۱ ۲ زبان خارجی ۲ ۲
۴ خوشه دروس: مطالعات اجتماعی جغرافیای عمومی و استان شناسی ۲ تاریخ معاصر ۲ علوم اجتماعی ۲
۵ خوشه دروس:

انسان و سلامت

تربیت بدنی ۱ ۲ تربین بدنی ۲ ۲ تربیت بدنی ۳ ۲
انسان و محیط زیست ۲ سلامت و بهداشت ۲
آمادگی دفاعی ۳
۶ خوشه دروس: انسان و مهارت های زندگی درس انتخابی (۱- هنر ۲- تفکر و سواد رسانه ای) ۲ مدیریت خانواده و سبک زندگی ۲
۷ خوشه دروس: شایستگی های غیرفنی الزامات محیط کار ۲ کارگاه نوآوری و کارآفرینی ۳ اخلاق حرفه ای ۲
درس انتخابی (۱- کاربرد فناوری های نوین ۲- مدیریت تولید) ۲
۸ خوشه دروس: شایستگی های پایه فنی (ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی) ریاضی ۱ ۲ زیست شناسی ۲
۹ خوشه دروس: شایستگی های فنی استانداردها: استانداردها: استانداردها:
راهنمای عمومی گردشگری کد ۳/۱/۳۳/۹۱-۵ ساعت ۳۳۰ ۱۰ راهنمای گردشگری فرهنگی کد ۳/۱/۹۵/۹۱-۵ ساعت ۲۲۶ ۷ راهنمای طبیعت گردی (اکوتوریسم) کد ۲/۱/۳۶/۹۱-۵ ساعت ۳۸۸ ۱۲
راهنمای موزه کد ۳/۱//۳۰/۹۱-۵ ساعت ۲۸۰ ۹ راهنمای محلی کد ۲/۱/۹۴/۹۱-۵ ساعت ۲۲۶ ۴ استاندارد مهارت اختیاری ساعت ۱۶۰

 

۵
راهنمای گردشگری سلامت کد ۱/۱/۳۷/۹۱-۰ ساعت ۱۰۸ ۳
کارورزی تجمیعی*
جمع ۳۴ جمع ۳۶ جمع ۳۵
۱۰ برنامه ویژه مدرسه زمینه سازی برای اجرای بند ۵-۵ سند تحول بنیادین و بند ۲-۱۳ برنامه درسی ملی مشتمل بر عناوینی مانند: پژوهش و ارائه خلاقانه (سمینار)، یادگیری پروژه محور و آموزش مهارت تامین معاش حلال (سالانه ۵۰ تا ۱۰۰ ساعت)

بازارکار و آینده شغلی راهنمای گردشگری چطوره

بازارکار و آینده شغلی راهنمای گردشگری چطوره؟

بازارکار راهنمای گردشگری ارتباط مستقیمی با صنعت گردشگری داره. اگه این صنعت رونق بگیره، بازارکار این شغل هم خیلی بهتر میشه. متاسفانه در حال حاضر به دلایل مختلفی در کشور ما خیلی توجه ویژه به صنعت گردشگری نمیشه و تعداد تورهای مسافرتی ما نسبت به کشورهای دیگه خیلی کمتر هست. بنابراین بازارکار خوبی برای علاقه مندان این رشته در کشورمون وجود نداره و تعداد زیادی از راهنمایان گردشگری بیکار هستن.

به طور کلی راهنمای گردشگری می تونه در آژانس های مسافرتی و گردشگری، موسسات گردشگری، هتل ها و متل ها مشغول به کار بشه. وقتی تجربه بیشتری به دست آورد میتونه به سمت های مدیریتی برسه. همچنین می تونه به صورت مستقل با تورهای شرکت های مختلف همکاری کنه. اگه تجربه و سرمایه لازم رو کسب کنه حتی می تونه خودش آژانس مسافرتی و گردشگری تاسیس کنه.

میزان درآمد راهنمای گردشگری چطوره

میزان درآمد راهنمای گردشگری چطوره؟

نمیشه گفت یه راهنمای گردشگری چقد درآمد به دست میاره! چون آمار دقیقی از میزان درآمد راهنمای گردشگری وجود نداره. مشکلات زیادی در رابطه با حقوق اونها هست. راهنمایان گردشگری که در آژانس های مسافرتی مشغول به کار هستن، استخدام رسمی نیستن و حقوق کمی میگیرن. نرخ حقوق اونها در مقایسه با راهنمای گردشگری در کشورهای دیگه، خیلی کمتر هست. بیشتر راهنمایان گردشگری به صورت نیمه وقت و در زمان های تعطیلات که مسافرت بیشتر انجام میشه به این کار مشغولن و معمولا شغل دیگه ای هم دارن. چون درآمدشون اونقدر نیست که بتونن همه ی مخارجشون رو فقط از درآمد این کار به دست بیارن.

لیست هنرستان های راهنمای گردشگری 

ردیف نام هنرستان منطقه آدرس تلفن
۱ البرز ۲ سعادت آباد- خ اوین- بعد از بلوار بهزاد- کوچه پیر بسطامی

کوچه مرادی

۲۲۰۶۱۴۶۴
۲ هگمتانه ۶ م انقلاب- ابتدای جمالزاده شمالی- بالاتر از تقاطع فرصت

کوچه اعتماد- پلاک۱۲

۶۶۹۱۲۲۴۰
۳ آسمان ۷ خ مطهری- بعد از مفتح- پ ۱۵۵ ۸۸۷۴۲۴۰۹

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. Zaris گفت:

    از نظر بنده که یک کارشناس ارشد رشته راهنمای گردشگری مدرس در هوورستان هستم مطالب عالی بود.فقط بهتر هست کد کتاب زیست نیز معرفی می شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *