رشته دندانپزشکی در آمریکا

دندانپزشکی یکی از شاخه های پزشکیه که طرفداران زیادی داره و برای کسانی که به سلامت و کمک به دیگران علاقه مندن رشته محبوبی است. اما در این مقاله قصد داریم به شما توضیح بدیم که برای دندانپزشک شدن در آمریکا چه مسیری باید طی بشه.

یک مدرک کارشناسی در زمینه علمی مرتبط بگیر

مفیدترین دوره مقدماتی، دوره علمی در زمینه دندانپزشکی است که قبل از ورود به دانشگاه برگزار می‌شود. مدارکی در زمینه‌های علمی مرتبط به تو کمک می‌کنند هر گونه پیش‌نیازی که قبل از ورود به دانشگاه و یا مدرسه دندانپزشکی  نیاز داری، را فرا گرفته باشی. زمانی که در مدرسه و دبیرستان هستی باید تا جایی که امکان دارد، خوب درس بخوانی و نمرات عالی کسب کنی و عادت به مطالعه را در خودت پرورش دهی.

رشته دندانپزشکی در آمریکا

 • -تمام مدارس دندانپزشکی آمریکا، دوره‌های پیش از ورود به رشته دندانپزشکی را دارند، که بر روی وب‌سایتشان قابل مشاهده است. برای مثال دوره‌هایی برای دروس زیست، شیمی، فیزیک، آناتومی، بیوشیمی و فیزیولوژی.
 • -برای خودت توصیه نامه جمع کن. زمانی که برای رشته دندانپزشکی، به مدارس دندانپزشکی، درخواست می‌فرستی، باید توصیه‌نامه‌ هایت را نیز به همراه نامه درخواست بفرستی. باید افرادی رو انتخاب کنی که شخصیت و توانایی‌های تو را می‌شناسند تا توصیه‌نامه‌هایی خوب و قوی برای تو بنویسند.
 • -می‌توانی از پروفسور‌ها یا دندانپزشک‌هایی که زیر دستشان کار می‌کنی، در زمان تحصیلی دبیرستانت بگیری.
 • -برای پذیرش در مدرسه دندانپزشکی، درخواست بفرست. بسیاری از متقاضیان برای بیش از یک جا، درخواست می فرستند. تو فقط باید به مدارسی درخواست بفرستی که توسط سازمان‌های دولتی، اعتبار آن‌ها تایید شده باشد.
 • -نمرات دوره تحصیلی دبیرستانت، نمره ات در آزمون پذیرش دندانپزشکی، توصیه‌نامه‌ها و مصاحبه‌ها در فرآیند پذیرش، در نظر گرفته می‌شوند.
 • -دوره کارشناسی‌ات در مدرسه دندانپزشکی را تکمیل کن.
 • -زمانی که به یک مدرسه دندانپزشکی می‌روی، یک مدرک دکترا خواهی گرفت. یک برنامه استاندارد ۴ ساله که واحد‌های دانشگاهی و درس های کلینیکی را شامل می‌شود. تو می‌توانی مدرک دکتری جراحی دندان و یا دندانپزشکی را دریافت کنی. این‌ها مدارک مشابهی هستند که فقط اسمشان با هم یکی نیست. نوع مدرسه‌ یا دانشگاهی که می‌روی تعیین کننده اسم مدرکت خواهد بود. همچنین می‌توانی مدرک تخصص هم بگیری که چندین سال بیشتر طول خواهد کشید.
 • -مهم‌ترین کار در این مرحله، اینه که یک برنامه معتبر از سازمان دندانپزشکی بگیری.(که مسیر پیش رو را برایت ترسیم کند.)
 • تخصص دندانپزشکی

 

اگر می‌خواهی متخصص بشوی، گام به گام مراحل لازم را انجام بده.

بعد از آن‌که دوره مدرسه دندانپزشکی را تمام کردی، ممکن است بخواهی به جای دندانپزشک عمومی شدن، یک دندانپزشک متخصص باشی. متخصص شدن، نیاز به دوره‌های رزیدنتی و دوره‌های پس از تحصیل دارد. که با توجه به زمینه تخصصت، این دوره‌ها ممکن است بین ۲ تا ۶ سال به طول بینجامد.

 • رقابت‌ برای دوره‌های تخصصی دندانپزشکی، بسیار سخت و شدید است و فقط داوطلبان بسیار شاخص و سطح بالا می‌توانند صاحب موقعیتی شوند. باید در دوره عمومی جزء بهترین‌های کلاس باشی و در فعالیت‌های تحقیقاتی شرکت داشته باشی.
 • ۹ زمینه تخصصی در دندانپزشکی وجود دارد: بهداشت عمومی دهان، اندودنتیکس، آسیب شناسی دهان و فک و صورت، رادیولوژی، جراحی، ارتودنسی و ارتوپدی دندانی، دندانپزشکی کودکان، پریودنتیکس و پروتز‌های دندانی.

آزمون پذیرش دندانپزشکی

در آزمون پذیرش دندانپزشکی، نمره‌ی بالایی به دست بیار.

برای ورود به مدرسه دندانپزشکی، باید در آزمون پذیرش دندانپزشکی، شرکت کنی. در آمریکا، این آزمون توسط سازمان دندانپزشکان آمریکا، طرح می‌شود. آزمون ۲۸۰ سوال دارد و ۵ ساعت به طول می‌انجامد. نمره میانگین در این آزمون، ۱۹ از ۳۰ می‌باشد. این آزمون، یک و نیم سال قبل از آن‌که دوره دندانپزشکی‌ات شروع شود، برگزار می‌شود. اکثرا داوطلبان در بهار و یا تابستان آخرین سال تحصیلی دبیرستان در این آزمون شرکت می‌کنند.

 • سوالات آزمون بیشتر مربوط به علوم طبیعی، همراه با درک مطلب و استدلال می‌باشد.
 • نمره‌ی بالا در این آزمون بسیار مهم است زیرا که، ورود به مدرسه دندان، بسیار رقابتی است. برای مثال برخی از مدارس دندانی معتبر، هرساله هزاران هزار درخواست دارند که تنها ۱۰۰ الی ۲۰۰ تا از آن‌ها پذیرفته می‌شوند.

در آزمون ملی دندانپزشکی شرکت کن و امتحانش رو بگذرون.

بعد از آن‌که دوره‌ی تحصیلی‌ات در مدرسه دندانپزشکی رو تموم کردی، باید مراحل مورد نیاز برای کسب مجوز و گواهینامه انجام بدی. در بسیاری از جاها این مراحل رو باید بعد از دریافت مدرک کارشناسی‌ات طی کنی. معمولا این امتحان تشریحی است و اطلاعاتت را در زمینه دندانپزشکی می‌سنجد.

 • مدرسه دندانپزشکی‌ات معمولا برنامه این امتحان را طوری هماهنگ می‌کند که فارغ‌التحصیل‌ها با هم امتحان بدهند.

 آزمون ملی دندانپزشکی

امتحان‌های کلینیک رو هم باید بگذرونی.

 • کشور یا منطقه‌ای که در آن تحصیل می‌کنی مجوز برای  دندانپزشکی ‌ات را صادر می‌کند. در آمریکا آزمون‌ها ممکن است از یک ایالت به ایالت دیگر متفاوت باشد. این آزمون‌ها معمولا در کلینیک‌های دندانپزشکی برگزار می‌شود و توانایی‌ات در برخورد و رفتار با بیمار را می‌سنجد.  در مدرسه‌های دندانپزشکی معمولا هر سال یک بار و یا سالی دو بار برگزار می‌شود.
 • بعضی ایالت‌ها و کشور‌ها ، فقط امتحان منطقه‌ای خودشون را قبول دارن. مانند امتحان‌هایی که در ایالت‌های غربی و شرقی آمریکا برگزار می‌شود.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

 1. امیرافشار گفت:

  خیلی متاسفم که در کشور ما با برگزاری این مافیای کنکور لعنتی و سهمیه های تحمیلی چقدر با سرنوشت ملت بازی می شود و فقط جیب افرادی مثل کاظم قلم چی ها پر پول میشود که هیچگونه صلاحیت در اداره اموزشگاه علمی ندارد چون این فرد یک مهندس معدن میباشد وهیچ رزومه تدریس ندارد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *