معرفی رشته تراشکاری و فرزکاری کاردانش

اگر به اطراف خود نگاه کنیم قطعه ها و اجسام مختلفی را می بینیم که این قطعه ها از وسایل ابتدایی مانند خودکار، دستگیره درب، چکش تا وسایل پیشرفته همگی با روش خاصی تولید شده اند. تراشکاری یکی از روش های معمول و پر استفاده در صنعت جهت ساخت قطعات و مجموعه های مهندسی است که در آن عواملی از قبیل ۱-قطعه کار ۲-رنده تراشکاری ۳- مهارت تراشکار ۴- دستگاه تراش نقش اصلی را به عهده دارن.

قطعات تراشکاری

دستگاه تراش ماشینیست که از قطعات مختلفی تشکیل شده و وظیفه ایجاد یک حرکت نسبی بین قطعه کار و رنده تراشکاری را به عهده داره. در نتیجه این حرکت  رنده تراشکاری از روی قطعه کار براده برداشته و قطعه کار، شکل مورد نظر را پیدا میکنه. بهتره بدونین براده برداری در واقع یکی از روش های ساخت قطعات است که در آن با در نظر گرفتن محاسباتی خاص، قسمتی از حجم قطعه خام توسط لبه های برنده ابزار طی مراحل مختلف برداشته میشه و در نهایت قطعه شکل مورد نظر را به خود می گیره.

ماشین تراش

ماشین تراش

رشته تراشکاری و فرزکاری در زمینه صنعت، گروه مکانیک و زیرگروه ساخت و تولید قرار داره.این رشته دارای ۱۰۵ ساعت آموزشه که شامل ۴۲ ساعت دروس عمومی، ۴۷ ساعت شایستگی‌های فنی، ۳ ساعت شایستگی‌های کارگاهی، ۴ ساعت شایستگی‌های پایه و ۹ ساعت شایستگی‌های غیرفنی است.

برای ورود به رشته تراشکاری و فرزکاری به چه مهارت هایی نیاز دارین؟

شما باید سالم باشید تا بتوانید کارهای کارگاهی را به خوبی انجام دهید و همچنین باید استعداد کارهای فنی را داشته باشید. در عین حال باید دقت بالایی در کار داشته باشین.

تراشکار

شما چه مهارت هایی در رشته تراشکاری و فرز کاری یاد میگیرین؟

در این رشته ابتدا با دستگاه تراش و متعلقات آن آشنا میشین و طرز کار با آن را یاد میگیرین و بعد از آن مهارت هایی مثل براده برداری، داخل تراشی، کف تراشی، پرداخت کاری ، پله تراشی ، پیشانی تراشی، شیار تراشی و پخ زنی خارجی، برش زدن و مرغک زدن را یاد میگیرین.

برای آشنایی بیشتر با این رشته به اختصار توانایی هایی که در دروس اختصاصی این رشته آموزش داده میشه را توضیح می دهیم.

درس تراشکاری ۲

به فرورفتگی یا برجستگی که روی قطعه کار ایجاد میشه آج میگویند. در این درس ابتدا با مفهوم آج زنی آشنا میشین بعد اصول آج زنی روی قطعات و نحوه آج زنی را یاد میگیرین. در ادامه اصول تیز کردن انواع رنده های تراشکاری را یاد میگیرین بعد از آن توانایی تراشیدن مخروط های خارجی و داخلی را کسب میکنین در واقع مخروط تراشی عبارت است از براده برداری  با یک زاویه مشخص از یک قطعه با قطر و طول مشخص به گونه ای که پس از تراشیدن ، قطعه کار دارای یک قطر کوچک و بزرگ و زاویه گردد. بعد از آن اصول پیچ و مهره تراشی سر تیز اینچی و میلیمتری یک راهه و چند راهه را یاد میگیرین. اگر بخواهیم بصورت موردی بگوییم:

آج زنی

تیز کردن رنده

مخروط تراشی

رزوه تراشی

حدیده و قلاویز

فرم تراشی

درس فرزکاری ۲

در ابتدا انسان ها از وسایلی مثل چرخ، سطح شیبدار، کانال و.. برای کنترل نیروهای طبیعی استفاده میکردند. با گذشت زمان ابزارهای جدیدانتقال و تبدیل انرژی اختراع شدند. یکی از این وسایل چرخ های اصطحکاکی بودند که تحت اعمال بار و اصطحکاک بوجود آمده بین آنها انتقال حرکت اتفاق می افتاد چرخ دنده ها شکل تکامل یافته چرخ های اصطحکاکی هستند که برای جلوگیری از لغزش، دندانه به آنها اضافه شد. چرخ دنده ها در صنعت تحول عظیمی را به عنوان انتقال دهنده نیرو ایجاد کرده اند. در این درس ابتدا با انواع چرخ دنده ها آشنا میشین و بعد از آن توانایی تراشیدن چرخ دنده ساده، چرخ دنده ساده اختلافی، چرخ دنده های مارپیچ، قوس تراشی و سوراخ کاری با ماشین فرز را یاد میگیرین.

چرخ دنده

در واقع طی گذراندن این مهارت شما به توانایی های زیر میرسید:

توانایی تراشیدن چرخ دنده ساده میلی متری با ماشین فرز

توانایی تراشیدن چرخ دنده ساده اختلافی میلی متری با ماشین فرز

توانایی تراشیدن دنده های شانه ای ساده و مایل

توانایی تراشیدن شیارهای مارپیچ توسط ماشین فرز افقی و عمودی

توانایی تراشیدن چرخ دنده های مارپیچ با ماشین فرز

توانایی خط کش و سوراخ کاری با ماشین فرز

توانایی قوس تراشی

توانایی سرویس و نگهداری ماشین فرز

دروس رشته تراشکاری و فرزکاری

دروس رشته تراشکاری و فرزکاری

آینده شغلی این رشته چطوره؟

کارهای فنی یکی از مشاغل سخت اما برای عده‌ای جذاب و در عین حال سودآوره. تراشکاری علاوه بر اشتغال‌زایی می‌تواند منبع درآمد مناسبی هم باشه. راه‌اندازی یک تراشکاری به مجموعه‌ای از ابزارآلات و یک ملک مناسب در یک منطقه غیرمسکونی نیاز داره. تمامی موارد یادشده نیاز به سرمایه‌ای دارند که به راه‌اندازی این کسب‌وکار کمک می‌کنه. اما اگر سرمایه ایجاد یک کارگاه را نداشتین بهتره بدونین با گذراندن این مهارت در تمام کارخانه‌های تولید وسایل خانگی، کارخانه‌های ماشین‌سازی،کارخانه های خودروسازی، تولید ابزار و ماشین‌آلات کشاورزی،کارگاه‌های قالب‌سازی، قطعه‌سازی، ابزارسازی،تراشکاری، فرزکاری، چرخ دنده تراشی، سنگ‌زنی خدماتی و غیره برای شما زمینه کار هست. گفته شده با توجه به خودکفایی صنایع کشور این رشته دارای بازار کار خوبی است.

ادامه تحصیل در این رشته چگونه است؟

بعد از تمام شدن دوره سه ساله اخذ دیپلم شما می توانید در مقطع کاردانی و کارشناسی در دانشگاه علمی ـ‌ کاربردی و دانشگاه آزاد و فنی حرفه‌ای ادامه تحصیل دهید.

هنرستان های رشته تراشکاری و فرزکاری

ردیف نام هنرستان منطقه آدرس شماره تلفن
۱ آزادی ( تراشکاری CNC ) ۳ خ ولیعصر- بالاتر از میدان ونک – روبه روی خ ظفر ۸۸۷۷۰۲۳۰
۲ مدرس ۷ میدان امام حسین(ع) – ابتدای خ دماوند – کوچه عاشقبا ۷۷۵۵۸۳۱۱
۳ تربیت ۸ خ گلبرگ غربی – خ ش رشتی – پلاک ۱۷ ۷۷۸۴۱۱۰۰

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *