رشته آی تی (IT) یا فناوری اطلاعات

 

فناوری اطلاعات یه رشته ی بسیار جذاب و رو به رشده که نیاز به مهارت های رایانه ای و همچنین مهارت های فردی داره. تاکیدش بیشتر روی شبکه هاس، همه ی انواع شبکه ها. این شبکه ها می تونن شامل شبکه های تخصصی در همه ی حوزه ها باشن. بهترین متخصص ها در فناوری اطلاعات افرادی هستن که ذهن باز دارن و برای پذیرفتن ایده های نو آماده ان. اگه هدف شما اینه که شغل اولتون در حوزه ی فناوری اطلاعات باشه، باید زمان زیادی رو برای اون کار صرف کنید، نظم و دیسپلین مخصوصش رو داشته باشید، و در شرکت هایی پذیرفته شین که نیاز به این گونه تخصص ها داشته باشن.

 

چطور بفهمیم به این رشته علاقه مند هستیم و واقعا این رشته بدردمون میخوره

تصمیم بگیرید که آیا میخواید در این رشته تحصیل کنید

تصمیم بگیرید که آیا میخواید در این رشته تحصیل کنید

شاید شما تصمیم داشته باشید تو رشته ی فناوری اطلاعات تحصیل کنید، اما قبل اون درست در موردش فکر نکرده باشید. اگه شما در منزل کامپیوتری دارید و از اون استفاده های فراتر از کار های روزمره، بازی ها، گشت زنی در اینترنت و… می کنید، در این صورت شاید شما توانایی های مناسب برای این نوع شغل ها رو داشته باشید.

*رشته ی تکنولوژی اطلاعات با مسایل و کسب تجربه های زیاد سر و کار داره. این حرفه به درد افرادی می خوره که به حل مسایل علاقه ی زیادی نشون میدن.

*افرادی که میخوان در این رشته وارد شن باید بتونن به طور مستقل کار کنن. این یعنی شما باید بتونید مسایل رو با فکر خودتون و متکی به خودتون حل کنید و با این کار به تدریج باعث پیشرفت خودتون شید.

فناوری اطلاعات یه رشته ی خیلی گسترده اس، پس ارزشش رو داره که روی اون بخش هایی تمرکز کنید که مرتبط با علایق شماس

علایق تونو مشخص کنید و روی اونا کار کنید

فناوری اطلاعات یه رشته ی خیلی گسترده اس، پس ارزشش رو داره که روی اون بخش هایی تمرکز کنید که مرتبط با علایق شماس. مثلا ممکنه یکی به بخش بازی های کامپیوتری علاقمند باشه. این فرد باید شغلش رو هم تو همین حوزه انتخاب کنه، مثلا تو شرکت هایی که نرم افزار های بازی های رایانه ای رو می سازن مشغول به کار بشه.

بر اساس روش کار تون تصمیم گیری کنید. مثلا شاید شما به بازی های رایانه ای علاقه نشون بدید اما این به این معنی نیست که شما درس خوندید که همه نوع کار در بخش بازی ها رو انجام بدید. همون طور که علایق شما در شکل گیری استعداد هاتون نقش داره، شخصیت شما هم بخشی از توانایی های شما رو شکل میده. برای فناوری اطلاعات هزاران حرفه و تخصص وجود داره ام همه ی اونا تقریبا تو ۳ بخش کلی طبقه بندی میشن

۱.مشاور فنی

۲٫مدیر پروژه

۳٫توسعه دهنده

اون بخشی که بیشتر مناسب شماس بستگی به نوع شخصیتتون داره. اگر میخواید به طور مستقل برای خودتون به بقیه مشاوره های فنی بدید، بخش مشاوره به درد شما می خوره. مشاور های فنی به طور مستقل به بقیه مشاوره میدن و اونا ور تو انجام کاراشون کمک می کنن. بهترین مشاور ها افرادی مهربون و صمیمی، صبور و کمک رسون هستن.

-اگه تو سر و سامون دادن به کارها و برنامه و جلب نظر مردم مهارت دارید، مدیریت پروژه ها به درد شما می خوره. مدیر های پروژه موفق افرادی پر انرژی، متمرکز هستن و تو دیدن پس زمینه های بزرگ مهارت دارن.

-اگه ذهن شما دایما ایده های نو خلق می کنه، بخش های توسعه دهنده به درد شما می خورن. توسعه دهنده ها همون بخش خلاق فناوری اطلاعات هستن. اونا استراتژی ها راهکار های نو کشف می کنن و اشتباهاتشونم جبران می کنن.

آدم هایی که توی رشته فناوری اطلاعات می تونن بهتون کمک کنن را بشناسین

آدم های درستو بشناسید. خیلی از افرادی که تو حوزه ی فناوری اطلاعات فعالیت دارن دوست دارن به مردم کمک کنن. شما هم به محض اینکه پاتونو تو این حوزه گذاشتید، سعی کنید دوست یا آشنایی پیدا کنید که شما رو تو این زمینه به شکل صحیح راهنمایی کنن. در مورد اشکالات و سوال هاتون به هیچ وجه خجالت نکشید. هیچ چیز اشتباهی تو سوال کردن وجود نداره.

یه الگو پیدا کنید. اگه کسی رو میشناسید که تو این شغل موفق بوده، خیلی مهمه که باهاش در این رابطه صحبت کنید. با اونا قرار ملاقاتی ترتیب بدید و سوالاتونو ازشون بپرسید. اینکه چه تحصیلات پایه ای دارن؟ آیا قبل از ورود به این حرفه علاقه و آشنایی با این حرفه داشتن؟

اگه هم نتونستین الگویی برای خودتون پیدا کنید، اشکالی نداره. به صفحات مجازی افراد موفقی که چنین حرفه هایی داشتن سری بزنین. از تجربه های چنین افراد موفقی نهایت بهره رو ببرین. ببینید روی چه نکات مثبتی از خودشون تاکید بیشتری داشتن.

روش دوم : تحصیلات و پذیرش در رشته فن آوری اطلاعات

داشتن یه مدرک کارشناسی فناوری اطلاعات کمک خیلی زیادی برای وارد شدن به حرفه های این حوزه می کنه، اما داشتن اون ضروری هم نیست

مدارک تحصیلی و دانشگاهی تونو مورد بررسی قرار بدید. داشتن یه مدرک کارشناسی فناوری اطلاعات کمک خیلی زیادی برای وارد شدن به حرفه های این حوزه می کنه، اما داشتن اون ضروری هم نیست. بعضی از شرکت ها مدارک تحصیلی مشابه با این رشته رو هم قبول می کنن(مثل مهندسی نرم افزار)، و حتی بعضی جاها به داشتن مدرک تو رشته های دیگه هم بسنده می کنن. ولی خب به هر حال خود ما هم ترجیح میدیم برای مشغول شدن تو یه حرفه، مدرک تحصیلی مناسب با اون رو هم داشته باشیم و حتی مدارک بالاتر رو هم کسب کنیم.

چطور میشه وارد رشته فناوری اطلاعات شد؟

شما از ۲ طریق می تونید توی این رشته تحصیل کنید ، اگه دوست دارید از طریق هنرستان وارد این رشته بشید، باید توی انتخاب رشته سال نهم به دهم رشته شبکه و نرم افزارهای رایانه را بخونید و بعد در آزمون کاردانی رشته فناوری اطلاعات را انتخاب کنید. از طریق لینک زیر بیشتر می تونید با این رشته شبکه و نرم افزارهای رایانه و درس هاش آشنا بشید:

رشته شبکه و نرم افزار رایانه هنرستان

از طریق دبیرستان هم اول باید رشته ریاضی را انتخاب کنید و در کنکور دانشگاه ، رشته مهندسی کامپیوتر گرایش فناوری اطلاعات را انتخاب کنید. چیزی که لازمه بدونید اینه که این رشته فعلا زیر مجموعه رشته مهندسی کامپیوتر حساب میشه و خیلی از درس هاش با رشته های دیگه مهندسی کامپیوتر مثل نرم افزار و سخت افزار مشترکه.

 

دروس رشته فناوری اطلاعات چیه؟

دروس رشته فناوری اطلاعات در مقطع کاردانی

دروس اصلی این رشته در مقطع کاردانی شامل ۵۸ واحد تئوری و ۱۶ واحد عملی است که مهترین اونها عبارتند از:

 • دروس عمومی
 • -مدار منطقی
 • – شبکه های کامپیوتری
 • -برنامه سازی شبکه
 • -آشنایی با سرویس دهنده اینترنت
 • -کارگاه طراحی صفحات وب
 • -شناخت و پیکربندی  ISP
 • -پیکربندی مسیر شبکه
 • -امنیت اینترنت
 • -تجارت الکترونیک
 • -مدیریت و سنجش شبکه های گسترده

 از طریق لینک زیر می تونید  لیست دروس مقطع کاردانی را دانلود کنید:

reshtITkardani

 

 دروس رشته مهندسی فناوری اطلاعات

همونطور که گفته شد چون این رشته در مقطع مهندسی زیر مجموعه مهندسی کامپیوتر حساب میشه، برخی از دروس این رشته با سایر درس های گرایش های دیگه مهندسی کامپیوتر مشترکه مثلا:

مبانی کامپیوتر و برنامه سازی، زبان ماشین و برنامه نویسی سیستم،ساختمان داده ها ، مهندسی نرم افزار ها و شبکه های کامپیوتری ،مدارهای منطقی،  برنامه سازی پیشرفته، پایگاه داده ها و طراحی الگوریتم ها ، مبانی الکترونیک دیجیتال هوش مصنوعی ، ساختمان های گسسته،معماری کامپیوتر،  سیستم های عامل

یک سری از درس ها هم خاص این گرایشه که شامل موارد زیر هستش:

مدیریت و کنترل پروژه های آی تی ،برنامه ریزی استراتژیک آی تی،  مبانی فناوری اطلاعات ، مهندسی فناروی اطلاعات، تجارت الکترونیک، آموزش الکترونیکی ، محیط های چند رسانه ای ، پروژه آی تی و کار آموزی

برای آشنایی از جزییات دروس رشته مهندس فناوری اطلاعات لینک زیر را مطالعه کنید:

لیست دروس مقطع مهندسی فناوری اطلاعات

مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی فناوری اطلاعات

لازمه که بدونید بعد از گرفتن مدرک مهندسی فناوری، در مقطع کارشناسی ارشد می تونید ۴ گرایش زیر را برای ارشد انتخاب کنید:

۱– تجارت الکترونیکی

۲- امنیت اطلاعات

۳- مدیریت سیستم های اطلاعات

۴-مهندسی فناوری اطلاعات

مهارت هاتونو مرور کنید. هر چقدر سطح تحصیلات دانشگاهیتون بالاتر باشه، به همون میزان، به مهارت های شما هم افزوده میشه. ولی فراموش نکنید که بخش مهمی از یادگیری مهارت ها در خارج از کلاس درس و دانشگاه اتفاق میفته. به پروژه هایی که انجام دادید فکر کنید(مثل طراحی وبسایت، بازی و…) شما تو انجام این پروژ ها چه نقش مهمی داشتید؟ آیا مهارت های خلاقیتی و برنامه ریزی شما به طور کامل مورد استفاده قرار گرفت؟ ببینید کدوم یکی از مهارت هاتون تحقق پذیره. تحقق پذیری به سادگی دادن یه امتحانه. اگه حس می کنید مهارت خاصی دارید و تو اون زمینه استعداد های خاصی دارید، تو امتحان های پذیرش شرکت کنید و گواهی نامه برای مهارت های خاصتون بگیرید.

چیزی حدود 40 ساعت در هفته به یادگیری فناوری اطلاعات اختصاص بدید

-میزان در دسترس بودن خودتونو مشخص کنید. آیا شما هنوز دانشجو هستید ، یا پدر و مادری هستید که بیشتر تو خونه می مونید؟ اون میزان از زمانی که شما برای این حرفه قراره بذارید، تو شکل دادن به مهارت هاتون تاثیر داره. اما اگر چنانچه نمی تونید چیزی حدود ۴۰ ساعت در هفته به یادگیری فناوری اطلاعات اختصاص بدید، باز هم نگران نباشید. می تونید به شکل پاره وقت به کار هاتون برسید و از هر فرصتی که براتون پیش میاد برای یادگیری استفاده کنید.

*به دنبال فرصت های آموزشی باشید. بر اساس حرفه ای که به اون علاقه دارید، میزان مهارت تون تو اون حرفه و میزان تحصیلات، و میزان زمان های خالی تون به دنبال آموزشگاه هایی متناسب با شرایط خودتون باشید. فراموش نکنید که در مورد هر موسسه ای بدونید که برای ورود چه شرایطی رو نیاز دارن.

روی یه برگه برنامه ریزی کنید و طبق مسیر درست پیش برید. این برنامه ریزی شامل زمان بندی مناسب، رفت و آمد های روزانه، هزینه های مالی، و گرفتن گواهی نامه های خاصه.

برای گرفتن مدارک بالاتر خودتونو بیش از حد درگیر نکنید تا میزان هزینه هاتون بالا بره. از برنامه های مناسب آنلاین استفاده کنید، هزینه های آموزشکده ی مورد نظر رو از قبل پیش بینی کنید یا در مراکز دولتی مشغول به تحصیل شید.

این نکته رو مد نظر قرار بدید که برای رسیدن به حرفه های حوزه ی فناوری اطلاعات فقط یه راه وجود نداره. فناوری اطلاعات یه رشته ی خیلی وسیع الطیفه و تحصیل در اون می تونه از چند ماه تا ۴ سال طول بکشه. مثلا برای گرفتن مدرک برای آنالیز سیستم نیاز به گرفتن کارشناسی در این رشته س اما برای انجام کار های دفتری فقط نیازه به صورت کوتاه مدت دوره هایی گذرونده بشه.

دنبال گرفتن گواهی نامه های معتبر توی زمینه آی تی باشید

-گواهی نامه های حرفه ای رو بررسی کنید. حتی بدون داشتن مدرک دانشگاهی بعضی از گواهی نامه های معتبر وجود داره که می تونید اونا رو بگیرید. برای گرفتن بیشتر گواهی نامه ها که روی یه موضوع خاص متمرکز هستن فقط کافیه تو آزمونش شرکت کنید. این آزمون ها معمولا پولی هستن ولی خیلی ساده و راحت برگزار میشن، حتی از توی خونه.

تحقیق کنید که کدوم گواهینامه ها برای کشوری که توش زندگی می کنید و رشته ای که در اون درس خوندید مناسب تره. به روز باشید. مثلا شاید در حوزه ی تکنولوژی به طور دایم مطالب و مباحث جدید اضافه بشه که باید خودتونو همیشه به روز نگه دارید.

همین طور می تونید گواهی نامه های زبان های برنامه نویسی معروف مثل جاوا رو بگیرید.

گواهی نامه ی دیتابیس هم از گواهی نامه های خیلی کاربردیه و خیلی از تاجران برای سر و سامون دادن به اطلاعاتشون از دیتا بیس استفاده می کنن.

تصور نکنید که فقط داشتن همون مدرک دانشگاهی براتون کافیه. داشتن این نوع گواهی نامه ها می تونه درآمد شما رو ۸تا۱۶ درصد افزایش بده. علاوه بر این داشتن گواهی نامه های مختلف می تونه جلوه ی مناسبی برای کارفرما ها از شما ایجاد کنه و نشون بده که شما شخصی اهل فن و رو به رشد هستید.

-به عنوان کارآموز در یک موسسه ی فناوری اطلاعات مشغول به کار شید. داشتن نمره های عالی خوبه ولی همراه با اون باید تجربه هم کسب کنبد. اگه احساس می کنید تو حرفه تون تجربه های کافی رو ندارید به عنوان کارآموز مشغول به کار شید. خیلی از این موسسه های کارآموزی حقوقی هم برای کار آموزان در نظر می گیرن که میتونه نکته ی مثبتی باشه.

با استادها یا استادیار های خودتون صحبت کنید تا موسسه ی مناسب رو برای این کار پیدا کنید.

تا حد ممکن رزومه تونو به بهترین شکل ممکن ایجاد کنید. حتی اگه تجربه ی کاری زیادی هم ندارید، نوشتن یه رزومه ی خوب که در اون به توانایی ها و استعداد هاتون اشاره شده باشه، می تونه کمک زیادی به گرفتن شغل به عنوان کارآموز به شما بکنه.

کارآموزی تونو تو شرکت ها و موسسه های مختلف از موسسه های کوچیک گرفته تا موسسه های معروف بگذرونید. شاید شما این رویا رو در ذهنتون داشته باشید که مثلا تو شرکت بزرگی مثل گوگل مشغول به کار شید، اما توانایی هاتونو دست کم می گیرید. اما به یاد داشته باشید که با کار و تلاش زیاد شما هم می تونید یکی از کارمندای چنین شرکت های بزرگی باشید.

 

روش سوم : جست و جو برای اولین شغل در حوزه آی تی(IT)

بازار کار رشته فناوری اطلاعات چطوره؟

باید بدونید که این رشته بازار کار خیلی خوبی داره. البته کار پیدا کردن توی این رشته ارتباط مستقیمی با مهارت شما داره. صرف داشتن مدرک و گذروندن دوره های مختلف دلیل نمیشه که بطور تضمینی استخدام بشید. خب حالا چرا میگیم این رشته بازار کار خیلی خوبی داره ؟ چون تجارت الکترونیک، بخش تقریبا نوپایی هست و جالبه بدونید مطابق با خبر خبرگزاری تسنیم  “برآوردها نشان می دهد که خرید آنلاین ایرانی ها از فروشگاه های اینترنتی سالانه به طور متوسط ۶۰ درصد افزایش می یابد” و این به معنای رشد انفجاری کسب و کار های اینترنتی هستش. باز جالبه که بدونید در ایران تنها ۱۰ درصد مشاغل وارد این تجارت شدن و این به معنای بازار بکر ۹۰ درصد باقیمانده هستش.

“طبق آمارهای موسسه «این وست» حجم مبادلات تجارت الکترونیک در سطح جهان در سال ۲۰۱۳ میلادی بیش از ۶۸۰ میلیارد دلار بوده که سهم ایران از این درآمد کمتر از ۱.۵درصد بوده است. بیش از ۲۰ میلیون ایرانی از گوشی های هوشمند استفاده می کنن. در اکثر شهرها اینترنت پرسرعت وجود داره و نرخ نفوذ تلفن همراه در ایران ۹۴٫۴۶ درصد است. این میزان از نفوذ اینترنت زمینه را برای توسعه تجارت الکترونیک فراهم میکنه ”

مهارت های کاریابی در حوزه آی تی

 

یه رزومه در زمینه آی تی تشکیل بدید

-یه رزومه تشکیل بدید. حتی اگه قبلا برای دوره های کارآموزیتون رزومه تشکیل دادید، برای گرفتن یه شغل تمام وقت دوباره رزومه ی قبلی رو بازنگری کنید. رزومه ها باید طبق راهنماهای مناسب شکل بگیرن و اگه رزومه ی شما اون معیار های مناسب رو داشته باشه، میتونه یه معرف خیلی خوب از شما باشه. به زبان ساده و قابل فهم بنویسید و از این نترسید که که شاید این رزومه شما رو بی تجربه نشون بده.

رزومه تون باید شامل تجربه های کاری و دستاورد هاتون هم باشه. تو خیلی از موارد شاید بعضی از تجربه های کاری شما ارتباط مستقیمی با حوزه ی فناوری اطلاعات نداشته باشه، اما اونا هم مهمن.

روی مدارک تحصیلی و گواهی نامه هاتون هم تاکید داشته باشید.

شاید لازم باشه بعضی از بخش های رزومه تونو متناسب با اون شغلی که بهش علاقمندید تغییر بدید. در این موارد انعطاف پذیر باشید.

رزومه تونو به مرکز یا دفتر مرکزی موسسه یا شرکت مورد نظر پست کنید.

-برای پذیرش شغل ها با دید وسیع نگاه کنید. حتما لازم نیست تمرکزتونو روی یه شغل خاص متمرکز کنید. همه ی شرایط پذیرش همه ی شغل های مربوطه رو بررسی کنید و ببینید کدوم یکیشون بیشتر با توانایی ها، علایق و تجربه های قبلی تون سازگاره. انتخاب های خودتونو محدود نکنید.

-برای نوشتن نامه ی درخواست پذیرش وقت کافی بذارید. رزومه ی شما در واقع نشون دهنده ی تجربه های کاری ، مدارک تحصیلی و مهارت هاتونه، اما نامه ای که می نویسید می تونه نشون دهنده ی شخصیت خود شما باشه. برای نوشتن این نامه ساختار خاصی توصیه نشده اما به طور کلی باید اونو به زیان اداری و رسمی بنویسید، مطالبش روی شغل مورد نظرتون متمرکز باشه و به درستی و با دقت ویراستاری بشه.

نامه رو متناسب یا شغل مورد نظرتون بنویسید. به جزییات ریز اون شغل اشاره کنید و بگویید که چرا فکر می کنید توانایی های شما برای چنین شغلی مناسبه.

به نکات و ویژگی هایی از خودتون اشاره کنید که نتونسته بودید اونا رو تو رزومه تون وارد کنید.

روی ویژگی های مثبت خودتون و دستاورد هایی که به دست آوردید اما نتونستید به اونا تو رزومه اشاره داشته باشید، تاکید کنید. به عنوان مثال اگه شما قبلا به شکل داوطلبانه مدیریت یه وبسایت رسمی خاص رو به عهده داشتید، این مورد رو تو نامه با توضیحات بیشتر و توضیح ارتباط این کار با پذیرش تون ذکر کنید.

مصاحبه رو هوشمندانه انجام بدید

-مصاحبه رو هوشمندانه انجام بدید. اگه رزومه و نامه ی درخواست شما تا حدودی مورد قبول واقع بشه، بعد از شما درخواست می کنن که یه مصاحبه باهاشون داشته باشید. مصاحبه ها در هر مقطعی معمولا اضطراب آور هستن، اما با کمی آمادگی قبلی می تونید برای این مصاحبه ها هم میزان استرستون رو کاهش بدید. با تمرین و ممارست سعی کنید تو مصاحبه تون اعتماد به نفس کافی برای جواب دادن به سوالها داشته باشید.

شب قبلش جواب هایی رو که قراره به سوالاشون بدید خوب تمرین کنید. البته نمیشه همه ی سوالاشونو از قبل پیش بینی کرد اما به طور کلی شما باید نقاط ضعف و قوت خودتون و توانایی ها و استعداد هاتونو بشناسید، و بتونید در فرصت کم بهترین حالت رو از خودتون به نمایش بذارید.

به موقع در محل حاضر شید و لباس مرتب بپوشید. معمولا کارمندای حوزه ی آی تی به این معروفن که افرادی نامرتب و شلخته ان، اما شما به هر حال مرتب حاضر شید و نکات ریز دقت داشته باشید.

یادتون باشه که شما هم دارید با شرکت  مصاحبه می کنید. در مورد راه و روش ها و انتظارتشون سوال بپرسید. می تونید سوالایی مثل اینا بپرسید: “آخرین نفری که تو این جایگاه کار می کرده چه سمتی داشته؟” یا “معمولا افراد تو این جایگاه شغلی با ابزارها سروکار دارن یا به شکل مستقل کار می کنن؟”

مهارت هاتونو گسترش بدید. رشته ی فناوری اطلاعات به طور دایم در حال تغییر و تحوله. شما به محض اینکه شغل رو به دست آوردید باید تلاش کنید که همراه با پیشرفت این رشته شما هم پیشرفت کنید. همراه با پیشرفت نرم افزار ها، اپلیکیشن ها و سخت افزار ها شما هم به روز باشید. برای این منظور وبسایت ها، مجلات و انتشارات آی تی در کنار کمک گرفتن از همکارهاتون می تونن خیلی کمک کننده باشن.

سعی کنید در کنار شغلتون برای گرفتن گواهی نامه های دیگه هم اقدام کنید. این کار باعث پیشرفت تو حوزه ی کاری شما و گسترش علم و مهارتتون میشه.

حواستون باشه تو شرکت اگه فرصت شغلی جدید و بهتری پیش اومد برای گرفتن اون فرصت هم تلاش لازم رو داشته باشید.

آیا رشته مهندسی آی تی مناسب من هست؟

تصور کنید که یه مهندس آی تی شدید، حالا به این سوالات پاسخ بدید. دقت کنید که بعضی از سوالات دارای چند پاسخ صحیح هستش.

مطالب مرتبط

۸ دیدگاه‌

 1. امین گفت:

  سلام
  از تجربی هم میشه رفت؟!

 2. aaaaaaaaaa گفت:

  خبرگزاری ایسنا:
  منصوری درباره بازار کار رشته آی.تی گفت: آی.تی اولین رشته بیکار ایران است و بخش اعظمی از فارغ التحصیلان این رشته فاقد مهارت‌های مورد نیاز بازار کار هستند.

 3. صبا گفت:

  سوالای جالبی بودممنون

 4. bitaabbasi گفت:

  سلام. من میخوام برم رشته فناوری اطلاعات itباید از جه رشته ای وارد شم؟

 1. خرداد ۲۲, ۱۳۹۶

  […] رشته آی تی (IT) یا فناوری اطلاعات […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *