راه های افزایش تمرکز هنگام درس خواندن

خیلی وقت ها می خواید ، سفت و سخت شروع به درس خوندن کنید ولی چیزهای اطرافتون، حواس شما را پرت می کنن. خب بیاید با هم راه حل های ساده و سریع برای از بین بردن این عوامل را  مرور کنیم.

عوامل حواس پرتی هنگام مطالعه را از بین ببرید گوشی تون را سایلنت کنید

۱-همه وسایل الکترونیکی رو خاموش کنین

شما نمی خواین که با اینا حواستون پرت بشه پس این کارها را انجام بدید:

  1. -از شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام، اسنپ چت و … خارج بشین.
  2. -اپلیکشن های چت تون ، مثل تلگرام رو غیر فعال کنید تا براتون پیام نیاد.
  3. -اگه برای انجام درس به کامپیوتر احتیاجی ندارین، اونو خاموش کنین.
  4. -گوشیتون رو خاموش کنین یا اینکه توی یه اتاق دیگه بذارین.

از خانواده تون بخواید که برای تمرکز حواس کمک تون کنن

۲-به خونوادتون بگین که شما در حال مطالعه هستین

با اینکار اونا تلاش می کنن تا حواس شما پرت چیزی نشه. اگه خواهر و برادر کوچک تر دارین، از والدینتون بخواین که در زمان مطالعتون حواسشون به اونا باشه تا حواستون رو پرت نکنن. بهشون بگین که چه مدت می خواین درس بخونین. به والدینتون اطلاع بدین که تکلیفاتون چی هست و اگه یه موضوع به خصوصه، بهشون بگین.

زمانی رو انتخاب کنین که بیشترین تمرکز رو دارین

۴-زمانی رو انتخاب کنین که بیشترین تمرکز رو دارین

بیشتر مردم در یه زمان به خصوصی از روز بهترین عملکرد رو دارن. اگه عصرها یا بعد از ناهار زمان خستگی و بی حوصلگی شماس، بهتره این زمان ها رو برای کار کردن انتخاب نکنین. می تونین توی زمان های مختلف امتحان کنین و ببینین که کدوم زمان ها بهترین تمرکز رو دارین. بیشتر دانش آموزا این تجربه رو دارن که اگه بعد از اومدن از مدرسه، یه استراحت کوتاه بکنن و بعدش کاراشونو انجام بدن، می تونن کاراشون رو خیلی زودتر و حتی قبل از اینکه خسته و بی حوصله بشن، انجام بدن. در فواصل نیم ساعته یا یه ساعته در بخونین. باید بین تکالیفتون چند دقیقه استراحت کنین تا حواستون پرت نشه.

تموم کردن تکالیف

روی تکالیف درسی تمرکز کنید

۱-به برنامه تکالیفتون نگاه بندازین.

هر تکلیفو مرور کنین تا ببینین اگه نیاز بود در زمانش تغییر ایجاد کنین. در ابتدا باید تکالیف سختتون رو انجام بدین. همیشه در اوایل تمرکزتون بیشتره و هر چه به پایان انجام تکالیفتون نزدیک بشین، تمرکزتون کمتر میشه. وقتی که خسته شدین، می تونین به سراغ تکالیف ساده تر برین. موقع درس خوندن، لیست تکالیفتون رو در دسترس خودتون داشته باشین.

اگه وسط درس خوندن به مشکل برخوردین، از همکلاسی یا بزرگ ترتون کمک بگیرین

۲-اگه وسط درس خوندن به مشکل برخوردین، از همکلاسی یا بزرگ ترتون کمک بگیرین

یادتون باشه که این شخص نباید کسی باشه که موجب حواس پرتی شما بشه و نتونین بعدش درستون رو تموم کنین. هر کسی موقع انجام تکالیفش ممکنه به مشکل بر بخوره. در این مواقع می تونین یه تماس کوتاه با همکلاسیتون بگیرین و یا از یه نفر کمک بخواین تا گیج و ناامید نشین 🙂. وقتی ناامید شدین، حواستون راحت تر پرت میشه و مجبور میشین تکلیفاتون رو به تعویق بندازین.

توی برنامه زمانی کارهایی را که انجام دادید با علامت مشخص کنید

۳-هر یک از تکالیفی رو که انجام دادین، توی لیست روش خط بکشین

این کار باعث میشه شما حس کنین کاراتون داره انجام میشه. این کار بهتون کمک می کنه تا درکی از این داشته باشین که کجای کارین و چقدر دیگه مونده کارتون تموم بشه. این کار به برنامه ریزی برای زمان مورد نیازتون هم کمک میکنه. اگه تکلیفی بیشتر از اونچه فکر می کردین، زمان برد می تونین برنامه زمانیتون رو باهاش  منطبق کنین. یادتون باشه که مطابق با برنامه تکالیفتون رو انجام بدین. وسوسه نشین که کارای آسون رو زودتر انجام بدین چون برای انجام تکالیف دشوار نیاز به تمرکز بیشتری دارین.

نویسنده: معصومه اعظمی

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. دی ۳۰, ۱۳۹۶

    […] راه های افزایش تمرکز هنگام درس خواندن […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *