راه اندازی آتلیه خانگی

قدیم ترها عکاسی برای خودش مراسم ویژه های داشت و حتی به نوعی تجملاتی و لوکس بود خانواده هایی که وضع مالی خوبی داشتند حداقل سالی یکبار با لباسهای نو و اتوکشیده آتلیه می رفتند . اما الان هر کس می تواند با یک دوربین دیجیتال و فشردن یک دکه ، فیلم برداری و عکاسی کند . ای را مدیون دوربینهای دیجیتال هستیم اما با همه این امکانات هنوز هم عکس خوب گرفتن ، جایی و مکانی دارد و به هرکس که عکس بگیرد ، نمی شود گفت عکاس این یعنی این کار می تواند برای یک عده شغل باشد کاری که لازمه اش راه انداختن آتلیه عکاسی و فیلم برداری و البته بلد بودن هنر این کار است .

راه اندازی آتلیه خانگی

۱-سرمایه و تجهیزات

دوربین عکاسی : حتما فکر می کنید مهمترین و سیله عکاسی دوربین است اما بدنیست بدانید که اگر بقیه تجهیزات عکاسی فراهم نباشد ، از این مهمترین وسیله ، کار زیادی بر نمی آید غیر از دوربین که برای شروع کار می توانید بانیکون D90 و بعدا که کاروبارتان بهتر از دوربین های SLR استفاده کنید . وسایل نور پردازیتان هم باید تکمیل باشد . نور ، فلاش ، چتر ، سافت باکس ، صلیبی ( سه پایه) و پرده تقریبا تمام چیزهایی است که در ابتدای کار نیاز دارید . برای این تجهیزات مبلغی زیادی باید کنار بگذارید تقریبا ۱۰ الی ۱۵ میلیون فکر اجاره دوربین را هم نکنید . اجاره روزانه دوربین مقرون به صرفه نیست . بهتر است از همان اول پول هایتان را جمع کنید و به دنبال خرید باشید .

فیلم برداری : در بازار فعلی که فیلم بردارهای ناشی و تقلید کار زیاد شده اند ، یک فیلم بردار خوش ذوق و قریحه خیلی می تواند بترکاند . ( پاناسونیک  سری MD ) انجام می شوند که کار با آنها راحت است اگر کارتان خوب باشد غیر از عروسی و میهمانی ها برای سمینارهای و همایش دانشگاهها و ادارات نیز دعوت می شوید.

تدوین : اصلا فراموش نکنید .یک تدوینگر فرز و ماهر هم از ضروریات هر آتلیه است .

۲-آتلبه آرایی

-بعد از رعایت تمام نکات اتحادیه ، حداق به سه نفر احتیاج دارید ، عکاس ، فیلمبردار و تدوینگر . بعضی از فیلمبردارها کارهای تدوین را هم بلدند اما این فقط برای اول کار است . یک کمی که سرتان شلوغ شد باید فکر یا تدوینگر را هم بکنید .

-اتحادیه آتلیه ها را به سه درجه تقسیم می کند و تعرفه عکسهای پرسنلی براساس همین درجه بندی اعلام می شود . معیار این درجه بندی هم تجهیزات ، سابقه و مهمتر از همه کیفیت کار شماست.

-اگر میخواهید کارهای تخصصی مثل عکاسی از عروس یا کودک را انجام بدهید باید کمی آتلیه تان را مجهز کنید . برای آتلیه عروس باید از وسایل یا به قول عکاس ها دکورهایی مثل مبل ، آینه ، قاب عکس خالی و طناب کنفی استفاده کنید . در آتلیه کودک هم می توانید از توپ و عروسک یا لباس فارغ التحصیلی استفاده کنید . هر چه رنگ و لعاب دکورهایتان بیشتر باشد ، مشتری ها بیشتر خوششان می آید . مثلا در آتلیه کودک می توانید با استفاده از عروسکهای محبوب کارتها هر بچه بد عنقی را راضی به عکاسی کنید.

آتلیه خانگی

پیشنهاد ویژه

آتلیه خانگی

تمرین و دانستن چند نکته می تواند به شما برای ثبت عکس های بهتر از چهره ( پرتر) های دوستان و اقوامتان کمک کند . تابستان بهتر فرصت برای این کار هستش حتما انجام بدید

-فضای یک اتاق یا انباری در خانه بهترین گزینه است .

-به نور موجوددر اتاق دقت کنید و سعی کنید تاجای ممکن هر مانعی را که سر راه ورود نور قرار دارد ، بردارید. اگر نور کافی وجود نداشت از یکیا چند چراغ مطالعه قابل حمل استفاده کنید.

-یک پس زمینه خوب انتخاب کنید . عکاس ها از پارچه هایی از جنس کرباس یا چیت برای پس زمینه استفاده میکنند.

فاصله سوژه تا دوربین برای تهیه یک عکس با عمسق میدان مناسب باید حداقل سه متر باشد .

-فاصله سوژه تا پس زمینه هم باید حداقل نیم متر باشد سوژه در چرخس یک سوم شانه بهترین حالت را برای عکاسی از چهره دارد.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *