راههای افزایش معدل در مدرسه

چطور معدل خود را افزایش دهیم

یکی از نگرانی های همه بچه ها  در گذشته ، حال و آینده افزایش معدل شونه و هرچی به امتحانات نزدیک می شن اونها دنبال راههایی می گردن که به راحتی بتونن نمره ها شون را افزایش بدن. اگه شما هم این مشکل را دارید بد نیست که روش های زیر را بررسی کنید.

۱-همیشه در کلاس حواست رو جمع کن

این یکی از اصول اولیه برای گرفتن نمرات خوب هس.  همیشه و همیشه و همیشه سر کلاس با دقت حواست رو جمع کن. اینجا چندین دلیل برای این کار وجود داره:

-ممکنه یه سری اطلاعات مهم رو از دست بدی. بسیاری از معلم ها درباره امتحانها  سر کلاس صحبت میکنن. اگه  توجه نکنی. ممکنه جوابها رو از دست بدی.

-تو میتونی جایزه، امتیاز بگیری. بیشتر معلمها به دانش آموزانی که فعال هستن و توی بخش های اضافی کلاس مشارکت میکنن، جایزه میدن. این میتونه یه امتیاز قابل توجه برای نمره ات باشه.

-توجه کردن در کلاس باعث میشه که تکالیف خیلی برات آسونتر بشه. چون اگه توی کلاس توجه نکنی و مدام به خوندن مشغول بشی اون موقع مجبوری که تا ساعتهای طولانی توی شب بیدار بمونی و در موردش فکر کنی. این باعث میشه که امتحانها هم آسونتر بشه. اگه تا به حال یه ساعت در روز توی کلاس شرکت کرده باشی، باعث میشه که به نسبت قبل کمتر هم مطالعه کنی.

-گاهی اوقات ممکنه نمره ات با یه منها و جمع  تغییر کنه . در بیشتر موارد اگه معلم، شما رو یه بچه خوب بدونه و دوست داشته باشه و سر کلاس هم حواست جمع باشه، احتمالش زیاده که این نمره ها رو به نفعت بالا ببره.

برای معدل خوب گرفتن باید تکالیفت رو انجام بدی

۲-تکالیفت رو انجام بده

اگر تکالیفت رو انجام بدی، و توی کلاس هم به دقت توجه کنی تقریبا هیچ راهی برای گرفتن نمره بد نداری. مطمان شو که هیچ تکلیف خاصی که گفته شده رو از دست نداده باشی. اگه که بخوای تکالیف رو درست انجام بدی حتما میتونی و همین تکالیف، بعدها برات توی امتحانها و آزمون نهایی مفید خواهد بود.

تکالیفت رو توی زمان خوشی انجام بده. موسیقی رو روشن کن و یه سری تنقلات برای خودت بیار. یادت باشه که معلم ها فقط تکالیفی رو تعیین میکنن که برای یادگیری مطالب ضروریه.

۳-هر چیزی رو مرتب کن

تمام یادداشت ها و مطالب  مرتب کن و اونها رو سازماندهی کن. وقتی بیشتر مرتب کنی، کارها برات راحت میشه و آسونتر میتونی هر چیزی که دنبالش هستی رو پیدا کنی. اینجا چندین ایده وجود داره:

-برای دسترسی راحت تر توی هر زمان که نیاز داری، از برچسب های رنگی و موضوعی استفاده کن. از برچسب کاغذی رنگی و یا از یه ماژیک رنگی استفاده کن مثلاً: ک د برای کلاس درس، ت برای تکالیف، ی برای یادداشت ها.

-کوله پشتی ات را تمیز کن. اون رو روی زمین بذار، همه چیز رو به ترتیب مرتب کن، هرچی را که لازم نداری رو بیرون بنداز.

یه مکان مطالعه درست کن

۴-یه مکان مطالعه درست کن 

اگه یه مکان مطالعه خاصی نداری پس معطل نکن همین الان اون رو درست کن. آیا مکان مطالعه ات تمیز و مرتبه؟ آیا روشنه؟ آیا آروم و با تهویه خوب هس؟ آیا وسایل ضروری رو اطرافت داری؟ اگه که اینجوریه، پس خوبه. اگر هم نه، پس روی اون کار کن. وقتی که یه مکان مطالعه خاص داشته باشی، درس خوندن برات راحت تر میشه و دیگه تلویزیون هم حواست رو پرت نمیکنه!

نکته: در صورتیکه میشه یه میز مطالعه برا خودت تهیه کن. یک صندلی که ارتفاع مناسب داشته باشه و مجبور نشی روی کتابت قوز کنی. یک چراغ مطالعه و ساعت رو میزی. این ها یه محیط مناسب مطالعه را فراهم میکنه.

در صورت امکان، تمام کتابهای درسی، یادداشت ها و … را در دسترست قرار بده و همچنین کامپیوترت رو با امکان دسترسی به اینترنت داشته باش. اگه خونتون همیشه شلوغ و پر سر و صداس پس کتابخونه رو امتحان کن.

برنامه ی درسی هر کلاست رو بدون

۵-برنامه ی درسی هر کلاست رو بدون

یه برنامه درسی از همه چیزهایی که در کلاس میخواهی انجام بدی، تهیه کن. به این ترتیب  میدونی که توی کدوم بخش ها متمرکز بشی  و میدونی که امتحانات چه موقعی هس. حتی می تونی توی این زمینه از معلمت کمک بخوای. دونستن برنامه درسی باعث میشه که بدونی موضوعاتی که معلمت بیشتر وقتش رو صرف میکنه کدوم هس، همینطور میدونی که چقد برای امتحانت  مهلت داری.  تاریخ امتحانت رو ماهها پیش میتونی بدونی. داشتن برنامه باعث میشه که اشتباه نکنی.

انگیزه های خودت را برای موفقیت قوی کن

۶-انگیزه های خودت را برای موفقیت قوی کن

به خودت و دیگران قول بده که نمرات قابل قبولی توی امتحانات بگیری و همه تکالیفت رو کامل انجام بدی. قبل اینکه دیگران بهت بگن چیکار کنی خودت فعالیت کن و راههایی برای ایجاد انگیزه برای خودت پیدا کن و خودت رو متقاعد کن که میخواهی بیشتر از هر چیزی به دانشگاه بری. انگیزه کلید موفقیت هست.

اگه این واقعا برات مهمه، با والدینت صحبت کن تا بتونی انگیزه ات رو حفظ کنی. اونها میخوان که تو نمره خوبی بگیری. پس میتونی از اونها کمک بگیری. شاید در پایان ترم، اونها تو رو برای نمره بازخواست کنن. پس بهتره از همین الان اونها را توی درس خوندنت مشارکت بدی.

هر شب کمی مطالعه داشته باش

۷-هر شب کمی مطالعه داشته باش

شب قبل از هر کلاس، از طریق مطالب موجود توی کتاب که معلم می خواد فردا درس بده ، میتونی مطالب اون روز رو نگاه کنی بببنی هدف درس فردا چیه؟ حتی توی اینترنت هم می تونی سرچی توی اون زمینه بکنی. از سوالات انتهای فصل که برای مرور هس میتونی استفاده کنی تا مطمان بشی که درک پایه ای ازش داری. هر سوالی که داری رو بنویس و از معلمت بپرس. در روز بعد، در طول کلاس تو منحصر بفرد خواهی بود و حتی سخت ترین سوال ها هم برات آسون میشه.

موقعی که به واقعیت های کوچیکی مثه تاریخ ها، اسامی و معادلات میرسی. حافظه ما توی فراموشی سریع، خیلی خوب عمل میکنه. بخصوص وقتی که حقایق جایگزین اونها میشن.  هر روز اگه مطالعه کمی داشته باشی و اطلاعات جدیدی  رو به حافظه ات اضافه کنی،  باعث میشه که اونها رو بهتر حفظ کنی.

به طور مناسب از مطالبی که سرکلاس گفته میشه خلاصه برداری کن

۸-به طور مناسب از مطالبی که سرکلاس گفته میشه خلاصه برداری کن

یه روش خوب اینه که خلاصه درس رو سر کلاس بنویسی و هر چیزی که فکر میکنی که توی یادت نمیمونه رو یادداشت کن  تا بعداً به راحتی بتونی مرورشون کنی. روش خلاصه نویسی را یاد بگیر، تا نیازی به نوشتن هر کلمه نداشته باشی. در صورت امکان از اختصارات استفاده کن تا بتونی توی ذهنت نگه داری.

سعی کن وقتی به خونه می ری یادداشت ها رو دوباره بنویسی. تو خونه، اطلاعات اضافی رو  هم بهش اضافه کن. بعضی از معلمها بین موضوعات به جلو و عقب میرن. ممکنه سر کلاس فراموش کرده باشی نکته ای را بنویسی  . بعد از اون هر چیزی که به یادداشت هات اضافی کردی رو مطالعه کن.

از معلم خصوصی استفاده کن

۹-یه معلم بگیر

یه معلم خوب میتونه بهت توی درک مفاهیم کمک کنه. معلم خصوصی میتونه توی مدرسه یا خونه باهات کار کنه.  می تونید با هم کلاسهای سرگرمی درست کنید و مسائلی که خیلی آسون نیس و خیلی دشواره رو حل کنید. معلم می تونه اشکالات کارت را بهت بگه ، روش های بهتری برای حل مسله یادت بده. مسله ها خوبی برات تهیه کنه. مسیر رسیدن به موفقیت را برات کوتاه کنه .حتی باهوش ترین بچه هم میتونه از تدریس بعد از مدرسه استفاده کنه. با مشاور یا معلمت در مورد یه معلم احتمالی که میتونه بهت کمک کنه، صحبت کن.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *