راههای افزایش تمرکز هنگام مطالعه (قسمت دوم)

موقع درس خوندن همش حواست پرت میشه ؟ تو قسمت قبلی گفتیم که باید شرایط را فراهم کنی برای مطالعه مثلا موبایلت را خاموش کنی 🙂 تو این قسمت راههای دیگه را بهت یاد میدیم

مرحله دوم : متمرکز ماندن

۱-یه روش مطالعه ی موثر پیدا کن

این کار باعث میشه تمرکزت رو بیشتر افزایش بدی. دوباره این کار برای هر شخصی متفاوته. پس این کار لازمه ی تمرین و پیدا کردن روش مطالعه ی موثره. هر چی بیشتر روش های مختلف رو تمرین کنی بهتر خواهی فهمید چی واست خوبه. بعضی وقت ها، خوندن یادداشت ها و یا امتحان گرفتن از خودت یه روش مطالعه ی خوبن، راه های دیگه به شرح زیر هستن

*درست کردن کارت

برای لغت یا اصطلاحات آکادمیک، درست کردن فلش کارت خیلی روش موثریه و تکرار باعث به خاطر سپاری بهتر خواهد شد.

*نقاشی کردن

بعضی از مطالعات نیازمند دوره کردن و نقاشی کردن بعضی ساختارها هستش. کپی کردن اون نمودارها و طراحی اون ها باعث یادگیری بهتر میشه.

*خلاصه نویسی

این کار هم چنین باعث میشه نکات کلی درس رو بهتر بفهمی، و حای باعث میشه رو جزئیات هم خوب تمرکز کنی.

 

۲-یه فرد فعال برای یادگیری باش

وقتی داری چیزی رو تمرین میکنی سعی کن درگیرش بشی. این به این معنی هستش که باید خودت رو با موضوع مورد نظر به چالش بکشی. درباره ی چیزهایی که داری میخونی از خودت سوال بپرس و مثلا حتی میتونی مسائل رو به زندگی روزمره ت ربط بدی.

*این جوری فعال درس خوندن مطالب رو قابل فهم تر میکنه و باعث میشه علاقه ت بیشتر بشه، از طرف دیگه باعث میشه بیشتر تمرکز کنی.

چگونه در زمان مطالعه تمرکزمان را زیادتر کنیم6

۳-روش های ذهنی رو تمرین کن

کار کردن بر روی افزایش تمرکز وقت میبره. بعد از تمرین کردن بعضی از استراتژی های ذکر شده خواهی دید که چقدر تمرکزت افزایش پیدا میکنه. بعضی از استراتژی های ذکر شده به شرح زیر هستن.

*در حال زندگی کن

این کار باعث میشه که دقت و تمرکزت فقط جذب زمان حال بشه. وقتی دیدی دقتت به چیزی که داری میخونی نیست، به خودت بگو : به زمان حال برگرد. سعی کن توجه و دقتت رو دوباره جلب مطالعه کنی.

*برای مثال فکر کن که تو کلاس نشستی و یهو حواست پرت حرف هایی میشه که دیروز با دوستت صحبت کردین. همون لحظه به خودت بگو: به حال برگرد. و توجهت رو،تا جایی که میتونی جلب کن.

*تمرین تمرکز ذهنی

روشی که ذکر شد رو باید بارها و بارها تمرین کنی و در نهایت بعد از مدتی خواهی دید که توجهت به موضوع مورد نظر جلب میشه و کم تر حواست پرت میشه

چگونه در زمان مطالعه تمرکزمان را زیادتر کنیم 9

۴-حتما یه زمانی رو برای نگران شدن اختصاص بده

مطالعات نشون داده کسانی که وقت میزارن و به مشکلاتشون فکر میکنن و نگران مسائل میشن ۳۵% کم تر نگران خواهند بود. این نشون میده که در طول زمان مشخصی اگه یه زمانی بای نگران شدن اختصاص بدی بعدا دیگه خیلی زیاد نگران موضوع هات نخواهی بود و بیشتر متمرکز خواهی شد.

*حتی زمانی که داشتی مطالعه میکردی و دیدی نگرانی سمتت اومد به خودت یاد آوری کن که تو یه زمان خاصی برای نگران شدن اختصاص دادی و الان وقتش نیست.  همچنین میتونی همونطور که قبلا توضیح داده شد زمانی که در حین مطالعه نگران شدی به خودت بگی: به زمان حال برگرد.

*برای مثال نیم ساعت قبل از مطالعه به خودت زمان بده که راجع به امتحان و هر چیز دیگه ای فکر کنی و نگرانیت رو به خودت ابراز کنی. در این زمان مشخص سعی کن نگران مسائلت بشی و بهشون فکر کنی و در زمان مطالعه سعی کنی تمرکز کنی و نگرانی رو کنار بزاری.

۵-اهداف مطالعه قرار بده

اگه موضوع مطالعه خیلی واست جذاب نیست، میتونی با قرار دادن اهداف مطالعه اون رو برای خودت جذاب کنی.

*برای مثال به جای این که این ذهنیت رو داشته باشی که با ناراحتی مثلا بخش شش از ریاضی رو مطالعه کنی، به خودت بگو امروز تا دو ساعت بیست صفحه از این بخش رو میخونم و بعد به یه پیاده روی کوتاه میرم و بعد ادامه میدم. شکستن بخش های سخت به بخش های کوچک تر مطالعه رو راحت تر میکنه و تمرکز کردن بهتر میشه

چگونه در زمان مطالعه تمرکزمان را زیادتر کنیم 8

۶-همراه با مطالعه استراحت کن

برای مثال به ازای هر یک ساعت مطالعه، ده تا پونزده دقیقه استراحت کن. چون این کار تمرکز رو بالاتر میبره و ذهن کم تر خسته میشه.

*حرکت کن، نرمش کن، چیزی بخور. میتونی یوگا انجام بدی و یه سری حرکات ورزشی برای کشیدن دست و پای خسته ت انجام بدی. این کارها باعث افزایش تمرکز و بالاتر رفتن فعالیت میشن.

مقالات مرتبط :

تکنیک های مربوط به تمرکز حواس

نمی تونم موقع درس خوندن تمرکز کنم …

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *