دیگه نمی خوام تنبلی کنم

در مقاله قبلی با یه مقدمه تنبلی رو تعریف کردیم و سعی کردیم بفهمیم عواملش چیا میتونن باشن و چگونه میتونیم خودمونو از شرش خلاص کنیم. در این قسمت از مقاله بیشتر راجع به چگونگی ادامه دادن و دویدن در مسیر درست اشاره  میکنیم و جزئیات کار رو مورد بحث قرار میدیم.

روش  ۱ – شروع فعالیت

۱- استارت شروع کار رو بزن

همه چیز در اول مه آلود به نظر میرسه و تو هیچ ایده ای راجع به دورنما و سرانجام کار نداری، تنها کاری که باید انجام بدی این هستش که شروع کنی و قدم برداری. نباید توقعت رو در اولین قدم از خودت بالا ببری، باید بدونی رسیدن به هدف فقط با گذشت زمان به دست میاد. خوردن یه فیل بزرگ با یه گاز امکان پذیر نیست. باید به خودت زمان بدی و اجازه بدی هر کار در زمان مخصوص به خودش انجام بشه.

*در نظر گرفتن زندگی به صورت یه خیابان ساده امکان ناپذیره. زندگی همیشه سخت بوده. اما اگه از یه دید دیگه نگاه کنی، زندگی عالی و هیجان انگیزه و هر روز اتفاقات تازه ای در زندگیت منتظر افتادنن. با به تنبلی ادامه دادن فقط زندگیت رو خراب میکنی. با تغییر رویه ی زندگیت به خودت لطف بزرگی میکنی و زندگیت رو بهبود میدی. با این کار لحظه به لحظه در زندگیت شاهد پیشرفت خودت خواهی بود. هروقت کاری هرچند سخت به نظر رسید، سعی کن فقط شروعش کنی، اصلا باهاش بحث نکن، جنگ نکن. فقط بهش بچسب و سعی کن انجامش بدی.

به خودت وقت بده و از زمانت بهترین استفاده رو بکن

۲-به خودت وقت بده و از زمانت بهترین استفاده رو بکن

خیلی خوبه که یه وظیفه رو بتونی به وظایف کوچیکتر بشکنی. وظایف کوچکتر انجامشون راحت تره و بهتر به نظر میرسه. با این کار احساس کنترل زیادتری روی کار مورد تظر خواهی داشت و احساس بهاری خواهی داشت و احساس تنبلی نخواهی کرد. تنبلی معمولا زمانی به وجود میاد که یه کار خیلی بزرگ برای انجام داشته باشی و ندونی چجوری انجامش بدی. پس میتونی این کار بزرگ و سخت رو به چند تا کار کوچک بشکنی که دیگه این جوری سخت و بزرگ به نظر نیاد.

*این به این معنی نیست که تو نمیتونی اون کار رو انجام بدی بلکه به این معنیه که میخوای یه جوری با اون کار برخورد کنی که در نهایت موفق بشی. همیشه از دید خوب و مثبت به مسئله نگاه کن.

*اگه رو مغزت بیش از حد فشار بیاری، از فعالیت می ایسته و اونطور که باید نمیتونه فعالیت مورد نظر رو انجام بده. فقط وظایف مختلف رو با هم قاطی نکن و سعی کن در آن واحد رو همشون تمرکز نکنی. به خودت وقت بده و با دقت فکر کن  ببین که چطوری میتونی انجامش بدی

به خودت جملات امیدوار کننده بگو

۳- به خودت جملات امیدوار کننده بگو

یادت نره که تو رئیس خودت هستی و فرمان زندگیت دست خودته. به خودت جملات و حرف های انگیزشی بگو ، به خودت بگو: من میخوام این کار رو انجام بدم، من الان دارم این کارو انجام میدم و من میتونم بعد از این که این کارو به نحو احسن انجام دادم استراحت کنم. و این استراحت جایزه ی من برای خودم در قبال انجام این کار خواهد بود. این چیزها رو با صدای بلند به خودت بگو. تو با صدای خودت انگیزه پیدا میکنی.

*این جملات رو میتونی رو کاغذ بنویسی و رو دیوار بچسبونی. جمله ای مثل (من میدونم که میتونم این کار رو انجام بدم ) خیلی کمک کننده خواهد بود. همچنین کارهایی که تونستی تا حالا انجام بدی هم بعنوان یه عامل انگیزشی واست عمل میکنن.

 

۴-زمانی که به کمک نیاز داری کمک بخواه

بعضی از مردم از کمک خواستن ترس دارن و فکر میکنن کار اشتباهیه. این اشتباهه و یه روش غلط و ناسالم در زندگی هستش. ما در جامعه زندگی میکنیم و بخش زیادی از زندگی ما در ارتباط با دیگران میگذره.

*بعضی وقت ها، بودن یه شخص دیگه و نظارتش بر زندگی ما بزرگترین کمک میتونه به حساب بیاد. اون شخص گاهی وقتها انرژی لازم برای شروع کار رو به ما میده و مارو به جلو هل میده. کاری که ما نمیتونیم برای خودمون انجام بدیم.

*دقت کن که اطرافت رو با آدم هایی پر کنی که در مواقع ضروری بتونی ازشون کمک بخوای. خودت رو در جمع آدمایی قرار بده که باعث میشن احساس خوبی داشته باشی و در مواقع لازم بتونن راهنماییت کنن.

با خودت رو راست باش

۵-با خودت رو راست باش

از تختت دور باش تا زمانیکه همه ی فعالیت های لازم رو انجام بدی. با برنامه ریزی خواهی فهمید گه چه کاری رو باید در چه زمانی انجام بدی.

*به خودت جایزه بده و با این کار خودت رو به انجام بهتر و بیشتر کارها تشویق کن. حتما خودتم ناراحت میشی که بعد از ده دقیقه کار، دو ساعت تلویزیون نگاه کنی. سعی کن یه جوری عادلانه بین کار و استراحت موازنه برقرار کنی طوری که بتونی به همه ی وظایف مشخص شده در طول روز برسی.

 

۶- از خودت تعریف و تمجید کن

قبل از هر کاری فکر کن که از تنبلی دراومدی  داری وظایفت رو انجام میدی هر چند کوچک، زمانی که به هدفی رسیدی و کاری رو اونطور که باید، انجام دادی، به خودت تبریک بگو، این کار بهت حس خوبی میده.

*برای رسیدن به هدفت جشن بگیر، شاد باش، برای خودت کادو بخر و انگیزه ت رو بالاتر ببر. این کار باعث میشه انرژیت بالاتر بره.

 

روش ۲ – با انگیزه ادامه دادن

برای هر چیز کوچکی به خودت جایزه بده

۱- برای هر چیز کوچکی به خودت جایزه بده

این جایزه ها انجام وظایف رو واست شیرین میکنن. اگه یه کار رو با سرعت و دقت بالایی انجام دادی، مستحق دریافت جایزه هستی. این جایزه ها رو ساده انتخاب کن، مثلا افزایش زمان استراحت ، نگاه کردن فیلم و…با دادن این جوایز به خودت، ذهنت خود به خود برای انجام بهتر وظایف فعال تر میشه.

*از طرفی اگه وظیفه ای رو به درستی انجام ندادی میتونی خودت رو با کار کردن زیادتر تنبیه کنی.

 

۲- هر هفته اهدافت رو یادداشت کن

لیست هفتگی باعث میشه که انگیزه ت بالاتر بره. درسته که با گذر زمان اهدافت ممکنه تغییر کنه اما بلند مدت ها معمولا ثابتن.

*این اهداف رو همه جا بچسبون. روی صفحه ی موبایلت به صورت دیجیتالی، رو ذر یخچال و…همه جا باید جلوی چشمت باشن.

 

۳- اینو به خودت یاد بده که زندگی تجارت بین هزینه ها و سودهاست

برای استفاده از هرچیزی باید چیزی در قبالش بپردازی. باید برای رسیدن به اهداف دردها و ناهمواریهای راه رو تحمل کنی.

 

۴-به کارت ارزش قائل شو

همه ی افراد ماهر میدونن که نتیجه ی یه کار بزرک نود و نه درصدش به خاطر عرقی هستش که برای اون کار میریزی و تنها یک درصدش مربوط به استعداد میشه.

*باید بدونی که در کارت پیشرفت نمیکنی مگر مثل سایرین تلاش کنی و به اصطلاح عرق بریزی. این یه چیز نرماله و همه ی ما یه جورایی با این واقعیت در زندگیمون رو به رو شدیم.

 

۵- به راهت ادامه بده

در مراحل انجام کار، بالا و پایین هایی خواهد بود، خودت رو نباز و به کارت ادامه بده, پیروزی در نهایت از آن تو خواهد بود.

*فقط به این فکر کن وقتی کار مورد نظر رو انجام دادی در نهایت چه احساس شیرینی خواهی داشت.

تسلیم نشو

۶-تسلیم نشو

انگیزه پیدا کردن برای انجام کار یه طرف قضیه هستش و نگه داشتن این انگیزه، طرف دیگر قضیه هستش. در هر شرایطی تا رسیدن به موفقیت این انگیزه رو از دست نده.

*به خودت یادآوری کن که این هدف زندگیته و باید بهش برسی، هر جا کمک لازم داشتی، کمک بگیر و… فقط تسلیم نشو و به کارت ادامه بده.

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *