دنباله روی بیجا ممنوع

 

دقت کردی بعضی آدمها فقط بلدن ادای بقیه رو در بیارن که بگن: آره ما هم مثل فلانی همه چیز بلدیم! در حالی که همش هارت و پورته!! مثلا بعضی آدمها هستن که میرن بلیط های گرون قیمت  یه کنسرت رو میخرن، فقط برای اینکه  بگن  منم اهل موسیقی  هستم! اما توی دلشون چه حرصی میخورن که هیچ لذتی از موسیقی نمیبرن!! یکی نیست بهشون بگه که آدم حسابی مگه مجبورت کردن!!

یه روز یکی از دوستام تعریف میکرد که وقتی رفتم بالای درخت که میوه بچینم با کله افتادم زمین و پام ضربه خورد! بهش گفتم مگه بار اولت بود؟ گفت: آره، چون دیدم خیلی ها راحت میرفتن بالا و میوه میچیدن، گفتم منم یه امتحانی کرده باشم…. بهش گفتم: با این تقلید کور کورانه ات که داشتی جفت پاهات رو به باد میدادی که! گفت آره دیگه درس عبرت گرفتم که بالای درخت نرم .

عاقبت تقلید و حکایت " خر برفت" از مولوی

عاقبت تقلید و حکایت ” خر برفت” از مولوی!!

بذار برات یه حکایت جالب تعریف کنم، مولانا توی مثنوی یه حکایتی آورده که میگه: یه مسافری به استراحتگاه رسیده بود و خر خودش رو به جایی بست و وارد جمع مردم شد. اونشب یه عده از جمعی که توی استراحتگاه بودن و پول و پله ای هم نداشتند، یواشکی خر یارو رو فروختن و باهاش یه شام شاهانه هم نوش جان کردن. بعد از شام هم که کیفشون کوک شده بود، به جشن و پایکوبی مشغول شدن و مرتب میگفتن: خر برفت و خر برفت و خر برفت!!!

این مسافر هم که صاحب این خره بود، به تقلید از اونها تکرار میکرد که: خر برفت و خر برفت و خر برفت… اونشب گذشت ولی فردا صبحش که بیدار شد، دید که  جا تر است و بچه نیس!! (از خره خبری نبود).. بعد رفت یقه نگهبان اونجا رو گرفت و گفت که: خری که دیشب بهت سپردم پس کو کجاست؟؟ نگهبان هم گفت: خر رو دیشب فروختن و با پولش هم عیش و نوش کردن! مسافر از عصبانیت سرخ شد و گفت: پس تو چیکاره بودی که به من خبر ندادی که خرم رو دارن میبرن تا بفروشن؟؟

نگهبان هم گفت: ده بار اومدم بهت بگم که خرت از دست رفت. اما هر بار اومدم، دیدم که خودت میگی خر برفت و خر برفت و خر برفت! منم با خودم گفتم پس لابد خودت از ماجرا خبر داری دیگه، چه میدونستم فقط از بقیه داری تقلید میکنی!!

مسافر حالا با جفت دستهاش میزد توی سرش که چرا تقلید بیجا کرده! اما دیگه فایده ای نداشت و فقط براش درس عبرت خوبی شد که هر چی مردم میگن یا هر کاری که انجام میدن درست نیست، آدم بایستی با عقلش یه راهی رو انتخاب کنه نه با تقلید!! و نبایستی بگه که اگه میخواهی رسوا نشوی همرنگ جماعت شو!! الان خوب شد که همرنگ جماعت شدی و با تقلیدت، داراییت رو به باد فنا دادی….

مولانا نتیجه این حرکت رو خیلی قشنگ توصیف کرده و میگه::

خلق را تقلیدشان بر باد داد

ای دو صد لعنت بر این تقلید باد

نویسنده و گرداوری کننده: محمد نعیمی

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *