در جستجوی دلتورا

«دلتورا» نام سرزمینی خیالی‌ست که نویسنده‌ای به نام «امیلی رودا» آن را به وجود آورده و پرورش داده است. این نویسنده‌ی استرالیایی که نام اصلی‌اش «جنیفر روو» است، در آثاری که برای کودکان و نوجوانان نوشته از این نام استفاده می‌کند.

امیلی رودا نویسنده کتاب در جستجوی دلتورا

امیلی رودا نویسنده کتاب در جستجوی دلتورا

یکی از پرفروش‌ترین مجموعه‌های کتاب نوجوان در استرالیا مجموعه‌ی «دلتورا»ست که روی هم رفته ۱۵ جلد کتاب را شامل می‌شود. ۸جلد اول مجموعه‌ی «در جست و جوی دلتورا» را تشکیل می‌دهند که شامل «جنگل‌های سکوت»، «دریاچه اشک»، «شهر موش‌ها»، «شن‌های روان»، «کوهستان وحشت»، «هزارتوی هیولا»، «دره گمشدگان» و «بازگشت به دل» است. ۳ جلد بعدی مجموعه «سرزمین سایه‌های دلتورا» شامل «غار وحشت»، «جزیره توهم» و «سرزمین سایه‌ها» است و ۴ جلد آخر نیز مجموعه‌ی «اژدهایان دلتورا»ست که خود شامل «لانه‌ی اژدها»، «دروازه‌ی سایه»، «جزیره‌ی مردگان» و «خواهر جنوب» می‌باشد.

در مجموعه‌ی اول، سرزمین دلتورا تحت حکومت ظالمانه «ارباب سایه‌ها» قرار گرفته و شهر «دل» که پایتخت دلتوراست به ویرانه‌ای تبدیل شده است. پسری به نام «لیف» که فرزند آهنگری علیل است با اصرار پدر و مادرش تصمیم می‌گیرد وارث حقیقی تاج و تخت دلتورا را پیدا کند و برای شکست دادن ارباب سایه‌ها به او کمک کند. اما لازمه‌اش این است که ابتدا هفت گوهر ارزشمند کمربند دلتورا را بیابد و سرجایش بگذارد و کمربند مشخص کند که وارث حقیقی چه کسی است؟

نقشه سرزمین دلتورا

نقشه سرزمین دلتورا

اما این گوهرها چیست و از کجا آمده؟ هر یک از این گوهرها متعلق به بخشی از سرزمین دلتوراست که سالها پیش، هنگاهی که قسمت‌های مختلف سرزمین دلتورا با یکدیگر متحد می‌شدند به نشانه وفاداری به کمربندی نهادند و آن را جادویی برای محافظت از سرزمین‌شان قرار دادند. حالا در ابتدای سفر لیف، هرکدام از آن‌ها در سرزمین اصلی‌شان مخفی شده‌اند و هرکدام نیز نگهبانانی قدرتمند و عجیب دارند. در هریک از کتاب‌ها، لیف با همراهی دوستش «باردا» و «جاسمین» که در طول سفر با او آشنا می‌شود، باید تلاش کند از خطرات عبور کرده و به گوهرها دست یابد.

معنای کلمه دلتورا

جالب است بدانید نام «دلتورا» DELTORA برگرفته از حروف اول هریک از آن گوهرهاست: الماس Diamond، زمرد Emerald، سنگ لاجورد Lapis lazuli، یاقوت زرد Topaz، اوپال Opal، یاقوت سرخ Ruby و لعل بنفش Amethyst

در مجموعه‌ی دوم، لیف به همراه دوستانش به سرزمین سایه‌ها، جایی که مقر اصلی ارباب سایه‌هاست می‌روند تا برده‌هایی که او در طی سالها اسیر کرده نجات دهند. در مجموعه‌ی سوم نیز آن‌ها سعی می‌کنند سرزمین‌شان را از شر ۴ خواهر جادوگر که توسط ارباب سایه‌ها به دلتورا فرستاده‌شده بودند تا آزار ناامیدی بخوانند، نجات دهند. در نهایت نیز با کمک اژدهایان دلتورا، سرزمین‌شان را برای همیشه از شر ارباب سایه‌ها و خدمتکارانش آزاد می‌کنند.

همه ۱۵ جلد کتاب مجموعه‌ی دلتورا توسط خانم «محبوبه نجف‌خانی» به فارسی برگردان شده و توسط انتشارات بنفشه به چاپ رسیده است. مجموعه دلتورا توسط کشور ژاپن به سریال ۶۰ قسمتی تبدیل شده که به صورت انیمه می‌باشد. همچنین بازی‌های کامپیوتری متعددی نیز با اقتباس از این مجموعه ساخته شده و طرفداران زیادی نیز دارد.

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. حسناx) گفت:

    عالیه عاشقشم♥

  2. مسلم گفت:

    یکی از بهترین داستان هایی بود که در دوران نوجوانی خوندم. ترجمه خانم نجف خانی هم خیلی عالی بود. هنوز بعد از ۱۰ سال، یاد این داستان میفتم. دلم میخواد دوباره بخونمش، ولی میترسم با استانداردهای الانم همخونی نداشته باشه و خوشم نیاد ازش!!! :))

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *