درباره زئوس چه می دانید

حتماً تا به حال در مورد اساطیر و خدایان یونان باستان چیزهایی شنیده‌اید! تایتان ها نیز گروهی از همین ایزدان بودند که در این مقاله به طور خلاصه در موردشان صحبت می‌کنیم:

در داستان‌ها و روایات اسطوره‌ای یونان باستان، اولین موجودی که از خلا به وجود آمد «گایا» نام داشت. گایا احتمالاً همان زمین است و به همین دلیل به او الهه‌ی زمین می‌گویند و از آن‌جا که نخستین مادر نیز بوهد، به الهه مادر نیز مشهور است. گایا در اکثر تصایر و مجمسه‌ها به شکل مادر یا به همراه زمین دیده می‌شود.

گایا نخستین مادر در افسانه های یونانی

گایا نخستین مادر در افسانه های یونانی

گایا خودش ۲ فرزند به نام «پونتوس» یعنی دریا و «اورانوس» یعنی آسمان به دنیا آورد. سپس با اورانوس ازدواج کرد. فرزندان آن‌ها «تایتان‌ها» بودند که ۱۲ نفر شامل ۶ دختر و ۶ پسر بودند. البته گایا و اورانوس فرزندان دیگری مثل سیکلوپ‌ها (غول‌های یک چشم)، الهه‌های انتقام، گیگانت‌ها و هکاتونکایر ۱۰۰دست  نیز داشتند اما مهم‌ترینشان که همان تایتان‌ها بودند شامل کرونوس، رئا، اکئانوس، تتیس، هیپریون، امنموسینی، تمیس، یاپتوس، کئوس، کریوس، فوبه و تئا

 

اورانوس پدر تایتان‌ها از آن‌ها متنفر بود و آن‌ها را در تاتاروس (جایی شبیه به جهنم یا به تعبیر یونانیان جهان زیرین) زندانی کرده بود اما مادرشان گایا از این کار خشمگین شده و از تایتان‌ها خواست انتقامشان را بگیرند. از میان آن‌ها «کرونوس» که کوچکترین آن‌ها بود پذیرفت. گایا داس بزرگی از جنس سنگ به او داد و کرونوس هنگام شب که اورانوس به سمت زمین می‌آمد با داس او را اخته کرد و پس از شکست دادن پدر، به جای او فرمانروای خدایان شد. سپس با خواهرش رئا ازدواج کرد که حاصل آن ۶ فرزند به نام ‌های هستیا، دمتر، پوزئیدون، هرا، هادس و زئوس بود. اورانوس و گایا پیش بینی کرده بودند که کرونوس نیز توسط یکی از فرزندانش سرنگون می‌شود. به همین دلیل او پس از تولد هر فرزندش، اورا می‌بلعید تا خطری برای جایگاهش نداشته باشد!

تولد زئوس

تولد زئوس

تا زمانی‌که آخرین فرزندش «زئوس» متولد شد. رئا به نزد گایا رفته و از او کمک خواست تا کرونوس آخرین نوزاد را نبلعد. گایا تکه سنگی را به‌جای زئوس به کرونوس داد و زئوس را به جزیره‌ی کرت فرستاد تا در آن‌جا رشد کند. در آن‌جا زئوی از شیر بزی به نام «آمالتئا» تغذیه می‌کرد و بعدها به عنوان پرستار زئوس شناخته می‌شد و پس از مرگش زئوس با پوستش برای خود سپری درست کرد و از شاخ او جامی به نام «شاخ نعمت» ساخت تا همیشه همراهش باشد.

زئوس

زئوس

پس از مدتی زئوس برای گرفتن حقش با پدرش و دیگر تایتان‌ها وارد جنگی شد که به نبرد تایتان‌ها معروف است است. البته از بین تایتان ها «اوکئانوس» و «تتیس» که یا یکدیگر ازدواج کرده و دارای ۳۰۰۰ فرزند شده بودند که پریان رودخانه‌ها و دریاها بودند، در جنگ شرکت نکردند و در صلح به زندگیشان ادامه دادند. البته زئوس پیش از وارد شدن به جنگ با تایتان‌ها، ابتدا با خوراندن معجونی بدمزه به پدرش سبب شد کرونوس تمامی فرزندانش را که بلعیده بود بالا بیاورد. پس از آن بود که فرزندان کرونوس در یک طرف و تایتان ها در طرف دیگر به نبردی ۱۰ساله برای به دست آوردن جایگاه سلطنت ایزدان پرداختند. در این نبرد، رئا از تایتان‌ها در طرف فرزندانش بود.

نبرد زئوس با کرونوس

نبرد زئوس با کرونوس

سرانجام پس از سال ها نبرد، فرزندان کرونوس و رئا که بعدها به «اُلمپ نشینان» معروف شدند، پیروز شدند و زئوس به عنوان بزرگترین و قدرتمندترین ایزد، تایتان ها را مجدداً در تاتاروس زندانی کرد.

از این اسطوره‌ها تا به حال چندین فیلم ساخته شده است؛ یکی از آن‌ها با نام «برخورد تایتان‌ها» در سال ۱۹۸۱ میلادی ساخته شده اما نسخه‌ی جدیدتر آن با همین نام در سال ۲۰۱۰ منتشر شده که به داستان نبرد دوباره‌ی تایتان های نسل دوم با زئوس می‌پردازد. قسمت دوم این فیلم نیز با نام «خشم تایتان‌ها» در سال ۲۰۱۲ منتشر شد.

 

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *