درباره خرخونی

نظر شما در خصوص کلمه خرخون چیه؟ اگه کسی بهتون بگه خرخون ناراحت میشید و یا از این عنوان خوشتون میاد. در این مقاله می خواهیم در خصوص این موضوع با هم صحبت کنیم.

شخص خرخون کیه؟

در لغت نامه دهخدا، معنی این کلمه درس خوان معنی شده و خرخوان را کسی دانسته که زیاد درس می خواند. آقای دکتر شیروی در سایت خودش داستانی را تعریف می کنه و میگه که درسش خوب بوده  و هم کلاسی هاش بهش حسادت می کردن.  اولین بار  که تو دبستان به او کلمه خروخون را گفتن این طور عکس العمل نشون داده:

“شب آن روز که می خواستم بخوابم همه اش این کلمه لعنتی «خرخون» و آن جر و بحث در مدرسه دور کله ام چرخ می زد که آخه این «خرخون» یعنی چه: یعنی من خر هستم و درس می خوانم. “

“… عین خر درس می خوانم یعنی چه؟ یعنی همانطور که خر سرش را پایین می اندازد و بار را به مقصد می رساند، من هم سرم را روی کتابم می اندازم و … هی این حرفها را به خودم می زدم و به خودم دلداری می دادم که «خرخون» خیلی حرف بدی هم نیست. حتما «خرخونی» یعنی خیلی درس خونی، 

تصورات اشتباه در خصوص خرخونی

خرخونی کلاً صفت خوبیه یا بد؟

فرض کنیم که آقا پسری با خانواده با خواستگاری دختری رفته باشه و  در جلسه خواستگاری از ویژگی های او صحبت به میون میاد:

“این آقا پسر بسیار اهل مطالعه ، سعی و تلاش و در یک کلمه خرخون به تمام معنی است”.

آیا کلمه خر بکار رفته در کل واژه “خرخون” بار معنایی منفی به دنبال داره؟ مگه نه اینکه در جامعه ما هر کی که آدم نفهم و کودنیه را با خر خطاب می کنن و مگه خود کلمه خر یک دشنام محسوب نمیشه؟

درباره خر

درباره خر در فرهنگ های کشورهای مختلف، چیزهای متفاوتی وجود داره مثلاً در کردستان عراق بر این باورند که خر موجودی بی آزار و زحمت‌کش است از این رو خر را محترم‌تر از شیر می‌ دونن. در آمریکا هم نماد حزب دمکرات خر است

اما در ایران چرا خر به نفهمی متهم است؟

کلمه خر در فارسی معانی مختلفی داره. یک معنی کلمه خر به معنای بزرگ است. مثل خرگوش یعنی حیوانی که گوش بزرگی داره. خر بیچاره و صبور  حیوانی است که هر چی بارش می کنن صدایش در نمی آد ، حتی اگه بارش بقدری سنگین باشه که توان راه رفتن هم نداشته باشه باز هم بار را زمین نمی اندازه و به هر زحمتی شده راه می ره ، آنوقت آن صاحب ِ خر ، که خودش نفهم است این کوشش و تحمل و سعی خر  بیچاره را به نفهم بودنش ربط میده  و میگه  که هرچی بارش کنیم حالیش نیست که ، خره دیگه!!

قضیه خر:

شاید بد نباشه بدونید که اگر چه خرگوش و روباه به باهوش بودن معروف هستن ولی، تنها حیوانی که در ریاضیات قضیه داره، خر است. واقعیت اینه که خر بیشتر از هر حیوان دیگه ریاضیات را درک میکنه!

قضیه خر

قضیه‌ای در هندسه هست که میگه همواره کوتاه‌ترین مسیر بین دو نقطه، خط راست بین اون دو نقطه هست. دلیل این موضوع اینه که اگر خری را در یک رأس مثلث (a) قرار بدیم و بوته یا علفی را در رأس دیگر آن(c) ، حیوان همواره کوتاه‌ترین مسیر (ac) را برای رسیدن به علف انتخاب میکنه  و از رأس b عبور نمیکنه. یعنی الاغ می فهمه که اندازه هر ضلع مثلث از مجموع .دوضلع دیگه کمتره

ایراد خرخونی چیه؟

تا اینجا فهمیدیم که شخص خرخون، بسیار اهل مطالعه تلاش و زحمت کشیدن است. شاید این وِیژکی تلاش گری در حیوان نجیب خر هم باشد  ولی خب حالا مشکل خر خونی چیه؟

واقعیت اینه که شخص خرخون با وجود سعی و تلاش زیاد، آن طور که زحمت کشیده ، نتیجه نمی گیره ، یعنی مثلاً نمره خوب می گیره ولی مفهوم را بطور کامل نفهمیده. بار منفی کلمه خرخون هم از اینجا ناشی میشه یعنی شخص خرخون سعی میکنه با حل انواع و اقسام مسایل، هر نمونه مسلئه دیگه ای را هم به نمونه ای از مسایل حل شده قبلی ارتباط بده و در واقع مخزنی از سوال و پاسخ را توی ذهنش درست کنه. ایراد او همین جا خودش را نشون میده و اون ایراد هم اینه که او بجای تقویت تفکر بر تقویت حافظه کار کرده است. ایراد کار او این است که می تواند انواع مسله را حل کنه به شرطی که قبلا نمونه ای از اون را دیده باشه. مشکل کار او اینه که اینقدر در حفظ کردن انرژی ش را مصرف کرده که دیگه جایی برای خلاقیتش باقی نمونده است.

سخن پایانی:

سعی کنید کمتر درس را حفظ کنید. بیشتر فکر کنید. استلال کنید. پیش خودتون موضوع را با انواع روش های مختلف بررسی کنید. کتاب های مختلف بگیرید و خودتون را به کتاب درسی محدود نکنید. همیشه در حال جست و جو باشید، از اینترنت استفاده کنید،

درس بخونید ولی به اندازه. بیش از حد درس نخونید چون دیگه وقتی برای فکر کردن باقی نمی مونه. از طرفی بیش از حد درس خوندن و به اصطلاح ملا لغتی شدن باعث میشه که زود خسته بشید و انرژی کافی برای پیدا کردن راه های نو، ایده پردازی ، تخیل ، ماجرا جویی نداشته باشید.

به نمره اهمیت بدید ولی به اندازه.  متاسفانه اکثر پدر و مادرها و معلم ها به غلط نمره را معیار خوب درس خوندن میدونن. شهامت داشته باشید و مسیر خودتون را خودتون مشخص کنید، نذارید تمام انرژی تون صرف بدست آوردن نمره بشه. نمرات ۱۶ و ۱۷ هم برای تحصیل، نمرات خوبی محسوب میشن. سعی کنید به علاقه مندی هاتون توجه کنید، به چیزهایی که دوست دارید در آینده برسید فکر کنید و براش برنامه ریزی  کنید.

 

 

 

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

 1. مهراسا گفت:

  عالیه
  الان چند سال پشت سر هم دانش آموز تاپ شدم و همه به من می گن خرخون
  حتی معلم ها
  عالی هستید.

 1. اسفند ۲۲, ۱۳۹۶

  […] درباره خرخونی […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *