دارو و روش های درست مصرف آن

بچه ها هیچ با خودتون فکر کردین که داروی ساده ای مثل استامینیفون که برای یه سرما خوردگی جزئی ازش استفاده میکنین چیه و چه اثراتی میتونه روی بدنتون داشته باشه. خیلی از ماها روزانه انواع مختلفی از داروهارو رو برای علتهای مختلف استفاده میکنیم بدون اینکه حتی کاغذ راهنمایی که داخل جعبه ی دارو هستش رو مطالعه کنیم. در حالیکه عوارض بد مصرف بعضی از داروها از سودی که به بدن ما میرسونن خیلی زیادتر هستش. همه ی ما باید طرز درست استفاده کردن از داروهارو یاد بگیریم و راهنمای کامل از دارو رو قبل از استفاد ازش باید مطالعه کنیم و یاد بگیریم. سالانه افراد زیادی در سراسر جهان بخاطر مصرف غلط دارو به دردسر میفتن و همونطور که خودتم از اخبار و روزنامه ها و تلویزیون دیدی و شنیدی افراد زیادی بخصوص در سنین کم جونشون رو بخاطر عوارض بد داروها از دست میدن. پس بچه ها مصرف درست داروها از هر نوعی رو جدی بگیریم. حالا بریم که با تعریف داروها و انواع داروها و عوارضی که این داروها میتونن در بدنمون داشته باشن بیشتر آشنا بشیم.

دارو چیست؟

*دارو چیست؟

دارو یه ماده ی شیمیایی هستش که پزشک بر حسب نیاز بیمار و نوع بیماری اونو تجویز میکنه که از یه نوع بیماری خاص پیشگیری کنه و حال بیمار رو بهتر کنه.

بچه ها همونطور که میدونین داروها از منابع مختلفی تهیه میشن که مهمترین اونها به صورت زیر هستش

۱. داروهای گیاهی

۲. داروهای معدنی

۳.داروهای تولید شده از منابع حیوانی

۴. داروهای تولید شده از منابع دریایی

۵. و داروهای تولید شدن در آزمایشگاه به روش مصنوعی

در دسته بندی بالا به انواع مختلف دارو اشاره کردم، که از این بین امروزه داروهای گیاهی جای خوبی رو برای خودشون بین انواع مختلف داروها پیدا کردن به طوری که عوارض استفاده از این داروها خیلی کمتره و آسیب کمی به بدن میرسونن. مثل خیلی از عرقیجاتی که تو خونه هامون از قدیم بوده و برای درمان انواع بیماری ها از سرماخوردکی گرفته تا رفع سنگ کلیه ازش استفاده کردیم. و از حق نگذریم باعث شدن که حالمون خوب بشه. امروزه این داروها جای خیلی خوبی تو طب سنتی پیدا کردن و چون اکثرا بدون عوارض و طبیعی هستن امروزه بیشتر مردم مایل به استفاده از این داروها هستن. اگه با اینجور داروها آشنا نیستی با یه سوال ساده از مامانت یا مامان بزرگت میتونی به اطلاعات خیلی زیادی در این زمینه برسی. البته یه موضوعی هم در این وسط هست که یه نوع مواد دارویی طبیعی هم هستن که درسته اگه کم ازشون استفاده کنیم به بدنمون سود میرسه اما از طرف دیگه اگه زیاد ازشون استفاده کنیم اثرات خیلی بدی میتونن رو بدنمون داشته باشن که در ادامه بیشتر درباره شون صحبت خواهم کرد.

داروی گیاهی

یه نوع دیگه از داروها که تو همه داروخونه ها پیدا میشن و اکثر پزشکان برای خیلی از بیماریها تجویزشون میکنن داروهای سنتزی یا مصنوعی هستن و بخاطر اثرگذاری سریع محبوبیت پیدا کردن. اما همونطور که گفتم عوارض استفاده از این داروها از مصرفشون زیادتره و توصیه ای که من بهت میکنم اینه که تا روزی که مجبور نشدی از اینجور داروها استفاده نکن، مگر در موارد جدی.

*تاریخ انقضا داروها

بچه ها همونطور که قبلا گفتم، قبل از استفاده از داروها حتما روی جعبه شو و کاغذ داخل جعبه شو به دقت مطالعه کنید، تا هم دارو رو در شرایط درست و در جای درست نگه داری کنید، و هم اینکه با عوارض مصرف داروها آشنا بشین و ببینید که واقعا می ارزه که این دارو رو استفاده کنید یا نه?

روی جعبه ی داروها تاریخی تحت عنوان Exp. date یا تاریخ انقضا نوشته میشه. این تاریخ بهت میگه که دارو از چه زمانی به بعد قابل استفاده نیست. چون ممکنه دارو اثرش رو تا این تاریخ از دست داده باشه و دیگه نتونی با اون بیماری خاص مقابله کنه. بعد از اون تاریخ، دارو نه تنها دیگه اثر نمیزاره بلکه ممکنه به اون عضو مریض بدن صدمه هم بزنه. چون دارویی که اثرش رو از دست داده در بدن تبدیل به سم میشه و ممکنه در بدترین حالت منجر به مرگ بشه.

با توجه به اینکه پخش انواع داروهای خطرناک تو همه جای دنیا زیاد شده، حتما سعی کن که اگه نیاز به یه داروی خاص پیدا کردی اولا تحت نظر و نسخه پزشک اون دارو رو بگیری، ثانیا از جاهای معتبر مثل داروخونه ها که مجوز فروش دارو رو دارن داروت رو بگیری.

تاریخ انقضا داروها

حالا گذشته از بیماریهای شایع، مثل سرماخوردگی، حساسیت های فصلی و بیماریهای جدی تر مثل بیماری قند، بیماریهاری های کلیوی و…. که خیلی هم در سطح جهان حتی در سنین کم شایع شدن و نیاز به داروهای خاص دارن، یه سری از سری دیگه از داروها هم وجود دارن که بین افراد بخصوص نوجوانان و جوانان شایع شدن و اثرات خیلی خیلی مخرب و بدی رو میتونن روی خودشون و حتی آدمهای اطرافشون داشته باشن، حالا به هر دلیلی این داروها بین نوجوونا و جوونا پخش میشن و تازه بعد از استفاده از این داروها هستش که مبینم وای! چه اثراتی رو بدنمون دارن.

معمولا هم اونقد این قرص ها اعتیاد آور هستن که ترکشون خیلی مشکله. حالا بریم تا با انواع این قرصها و مواد آشنا بشیم و ببینم چه خطراتی از جانب این مواد مارو تهدید میکنن.

قرص های روان گردان، زنگ خطر!

*قرص های روان گردان، زنگ خطر!

حتما با مواد مخدر آشنا هستین و در مدارستون به اندازه کافی بهتون اطلاع رسانی شده، مواد مخدر از جمله سیگار، تریاک و هروئین و الکل که از زمان قدیم استفاده میشده، اثرات خیلی بدی روی بدن داشته؛ بعدها که دانشمندان روی اثرات بد این مواد مخدر مطالعه کردن و به مردم اطلاع رسانی کردن، خیلیها به فکر افتادن که استفاده از مواد مخدر رو ترک کنن، به دنبال این موضوع جا برای پخش مواد روان گردان که یه نمونه ش قرص ایکس بود باز شد و خیلیها به سمت استفاده از این مواد رفتن. چون گفته بودن که با استفاده از این نوع مواد میشه استفاده از مواد مخدر رو ترک کرد، و خیلی از جوونها و نوجوونهای ساده که در دام مواد مخدر افتاده بودن به این فکر افتادن که با استفاده از این مواد روان گردان، مواد مخدر رو ترک کنن، اما نمیدونستن که با این کار از چاله در میان و تو چاه میفتن.

همونطور که گفتم قدیم افراد معتاد به مواد مخدر نهایتا از تریاک، شیره تریاک یا هروئین استفاده میکردن اما به دنبال ورود مواد روان گردان به بازار برای ترک مواد مخدر اعتیاد جدیدی در بین نوجوانان و جوانان شایع شد به نام اعتیاد به مواد روان گردان که واقعا نوع بدی از اعتیاد هستش که آدم رو درگیر خودش میکنه و واقعا نجات پیدا کردن ازش کار سختیه.

ترک اعتیاد

سالها پیش جوانان برای ترک اعتیاد مصرف این داروهارو خودسرانه و یا با تجویز متخصصانی که اطلاع زیادی از این داروها نداشتن شروع کردن و به امید ترک اعتیاد به این داروها وابسته شدن.

بدتر اینکه بعد از گذشت یه مدتی دیدن که نه تنها به این نوع قرصهای روان گردان وابسته و به اصطلاح معتاد شدن بلکه دوباره مصرف اون مواد مخدر رو شروع کردن. حالا مشکل شد دوتا! هم نتونستن مواد مخدر رو ترک کنن، هم اینکه به این قرصهای جدید وابسته شدن.

سطح اعتیاد به این قرصها در افراد مختلف متفاوته و بسته به مقدار مصرفی و نوع قرص، این قرصها اثرات مختلفی رو بدن میزارن. بعضی از افراد اون قدر به این نوع قرصها معتاد شدن که روزانه بیشتر از دویست قرص مصرف میکنن که اثر تخریبی خیلی بدی روی بدن مصرف کنند میزاره، اثر اولش اینه که باعث اختلال شعور یا به اصطلاح توهم میشه و طرف درکش رو از محیط اطرافش از دست میده و نمیدونی کیه و کجاست و دست به کارهای خطرناک میزنه و در مرحله بعد که مرحله خطرناک تر هستش اینه که دست به خودکشی میزنه و غیر از این ممکنه به آدمهای اطرافشم آسیب برسونه. فاجعه نیست? فقط و فقط بخاطر یه قرص و یه لحظه خوشی اینقدر سرنوشت خودمون و اطرافیانمون رو تغییر بدیم?

اعتیاد به مواد مخدر

کلا متخصصانی که در پی ریشه کن کردن اعتیاد بودن سعی در کشف داروی جدیدی بودن که بتونن با استفاده از اون فرد معتاد رو ترک بدن، اما هر بار دارویی که کشف شده، مشاهده شده که نه تنها کمکی به ترک اعتیاد نکرده بلکه هربار یه داروی خطرناک به جمع خانواده ی داروهای روان گردان اضافه شده که جوونای زیادی رو به خودش مبتلا کرده و هنوزم که هنوزه با وجود اطلاع رسانی های جهانی در رابطه با استفاده از این داروها و خطرات آنها، هنوزم افراد زیادی هستن که گول میخورن و میرن به سمت استفاده از این داروها. اما یه چیز خیلی مهمی هست که هممون خیلی خوب اونو میدونیم و اونم این هستش که اگه قبل از انجام هر کاری بهش فکر کنیم و  نتایج انجام اون کار رو بررسی کنیم کمتر تو دردسر میفتیم.

خب تا اینجا یه دید کلی راجع به داروهای روان گردان پیدا کردیم، حالا بریم ببینیم این مواد چی هستن و اثرات استفاده از این مواد در بدن ما چی هستش.

* انواع داروهای روان گردان

داروهایی که خیلی بین افراد و بخصوص جوونها شایع شدن رو میتونیم به سه دسته ی کلی تقسیم بندی کنیم.

۱. بنزودیازپین ها

۲.باربیتورات ها

۳.داروهای ضد افسردگی

حتما با داروهای خواب آور آشنا هستی، قرص هایی مثل دیازپام، لورازپام، اگزازپام جز خانواده ی بنزو دیازپین ها هستن. این قرص ها در مواردی توسط پزشک تجویز میشن اما به صورت غیر مجاز هم مصرف این قرصها در بین نوجوونا و جوونها خیلی شایع شده و افراد زیادی سرخورد از این داروها استفاد میکنن.

قرص های افسردگی

دسته ی دیگه قرصهای باربیتورات هستن که از جمله داروهایی که در این دسته قرار میگیرین میتونیم به آموباربیتال اشاره کنیم که مضرات خیلی بدی از جمله کاهش هوشیاری بدن در صورت استفاده زیاد رو برای شخص مصرف کننده داره.

دسته دیگه که در بالا بهش اشاره کردم داروهای ضد افسردگی هستن که از جمله داروهای مهمی که در این دسته قرار میگیرن میتونیم به ایمی پرامین، تری میپرامین و دی پرامین اشاره کنیم . قرص های ضد افسردگی خیلی خطرناکن و اعتیاد شدیدی رو برای شخص مصرف کننده به دنبال میارن. چون ترک این قرصها خیلی سخته، معمولا پزشکها در هنگام تجویز این داروها اثرات بدش رو هم بر روی بدن به بیمار توضیح میدن. اگه خدای نکرده احساس میکنی که افسرده شدی و نیاز به استفاده از قرص داری هیچ وقت سرخود از این جور قرصها استفاده نکن، چون ممکنه در طول مدتی که از دارو استفاده میکنی حالت بهتر بشه اما روزی که تصمیم میگیری دارو رو ترک کنی میبینی که نمیتونی و اینجاست که به دردسر واقعی افتادی. پس دست دوستان نابابی که اطرافت هستن و اینجور قرصهارو بهت پیشنهاد میکنن رو رد کن و سعی کن که از راه درستش مشکلت رو حل کنی.

 

قرصهای خطرناک دیگری هم از جمله ترامادول و کلونیدین هم برای ترک اعتیاد مصرف زیادی در بین جوانان پیدا کردن. پس اسم داروهایی که اینجا بهت گفتم رو همیشه تو خاطرت داشته باش و هیچ وقت سرخود سراغ این داروها نرو.

حالا در موارد خاص پزشک میتونه مقدار مشخص و یا به اصطلاح دوز مشخصی از هریک از این داروهارو به بیمار تجویز کنه و با این کار و مراقبتهای بعدی و در صورت نیاز جلسات مشاوره، مشکل بیمار حل بشه. هر دارویی و هرچیزی میتونه به حد و اندازه ی خودش اثر درمانگری روی بدنمون بزاره، مشکل از اونجایی شروع میشه که سرخود استفاده ی زیاد از یه دارو رو شروع میکنیم و در نهایت مقدار مصرف دارو رو بالا میبریم و به این ترتیب کنترل مصرف دارو از دستمون خارج میشه و به دردسر میفتیم و به اون دارو معتاد میشیم. یه مثال بهت میگم که بیشتر تو رو با اثرات مقدار مصرفی یا دوز مصرفی دارو آشنا کنم، مثلا آخرین حد مجازمقدار مصرف قرص دیفنوکسیلات در روز پونزده میلی گرم هستش که حالا خود این پونزده میلی گرمم حتما عوارض جانبی روی بدن داره؛ اما بعضی از افراد خودسرانه میان و روزانه دویست یا سیصد میلی گرم از این قرص رو استفاده میکنن و خدا میدونه چه عوارض بدی روی بدن میزاره و بدن چه واکنشی نشون میده. پس دیدی، پونزده میلی گرم از این دارو به احتمال خیلی زیاد بیماری و یا مشکلی که تو بدنمون هست رو بعد از یه مدتی ازبین میبره اما وای به روزی که بیشتر از پونزده میلی گرم استفاده کنیم، اونجاست که به اصطلاح به این قرص معتاد شدیم و بدنمون نه تنها بهتر نمیشه بلکه بدتر میشه.

حالا این خوبه، فکر کن یکی بیاد این قرص رو به همراه تعدادی دیازپام و ترامادول و آمی تریپتیلین استفاده کنه، فاجعه ست. اینجا دیگه عوارضی که تو بدن بوجود میاد نه عوارض دیفنوکسیلاته نه عوارض دیازپامه و نه عوارض آمی تریپتیلینه، بلکه یه عوارض خطرناکی هستش که از ترکیب این سه تا قرص بوجود میاد. این عوارض کاملا ناشناخته و عجیب غریبن و ممکنه در هر شخصی خودشون رو به یه نوع نشون بدن. جالبتر اینجاست که حالا اگه آدمی رو که از این قرصها استفاده کرده رو دکترم ببریم، دکتر بیچاره سردرگم میشه و احتمال زیاد نمیتونه راهی برای از بین بردن مسمومیت این قرصها پیدا کنه چون مطالعات خیلی کمی در رابطه با از بین بردن مسمومیت چند تا قرص با هم انجام شده. پس بهتر اینه که دنبال دردسر نریم و غیر از خودمون چند نفر دیگه رو هم درگیر اثرات این داروهای خطرناک نکنیم.

مسمومیت دارویی

حالا بریم که با انواع مواد مخدر که به عنوان دارو توسط جوانان استفاده میشن و اثرات خیلی بدی دارن بیشتر آشنا بشیم.

* مواد مخدر و خطرات آنها

همونطور که قبلا هم بهت توضیح دادم، مواد مخدر و اعتیاد به اون، خطرناکترین موضوع جامعه مون به حساب میاد، که نتایج اون عبارتند از، تباهی، نابودی، بیماری، پشیمانی و مرگ. خودت حتما افرادی که معتاد هستن رو دیدی، پس باید زندگی اونا درس عبرتی برای خودت و دوستات بشه. بعضی از جوونها بخاط یه شادی زودگذر و بخاطر دوستان ناباب سمت اینجور مواد میرن و بخاطر یه لحظه خوشی، یه عمر بدبختی برای خودشون به ارمغان میارن.

تمامی مواد و داروهای روان گردان مغز رو که مهمترین قسمت بدن هستش تحت تاثیر قرار میدن و تعادل شیمیایی بدن رو بهم میزنن. این اثرات روی جوونها بیشتر از افراد پیر هستن چون مغز جوونها در حال رشد و تکامل هستش.

مواد روان گردان به چهار گروه کلی طبقه بندی میشن که به طور ساده و خلاصه واست توضیح میدم.

مواد روان گردان

۱.محرکها

این دسته از مواد باعث افزایش انرژی در بدن، افزایش هوشیاری ذهنی و فعالیت جسمی، کاهش خستگی و افزایش ضربان قلب میشن. از جمله این نوع مواد روان گردان میتونیم به کوکائین و کافئین اشاره کنیم.

۲.سرکوبگرها

این مواد باعث کاهش انرژی، کاهش هوشیاری ذهنی، کاهش سرعت تنفس، خواب آوری و کاهش فعالیت جسمی میشن درست برعکس حالت محرکها. از جمله موادی که تو این دسته قرار میگیرن میتونیم به الکل، مرفینو هروئین اشاره کنیم. که در دوز کم این مواد تحت نظر پزشک خاصیت دارویی دارن اما در دوز بالا و در صورت استفاده روزانه فاجعه بارن.

۳. توهم زاها

این دسته از مواد باعث بروز عوارضی از قبیل اختلال در اخلاق و رفتار، اختلال در بینایی و شنوایی و؛احساسات، القای حالت رویا میشن، از جمله این مواد میتونیم به ماری جوانا و ال اس دی اشاره کنیم.

۴. مخدرها

این مواد باعث بروز بی حسی در بدن، کرختی و خواب شدید میشوند.

مواد مخدر

در اول این بحث بهت توضیح دادم که داروهای گیاهی خیلی بهتر از داروهای سنتزی یا شیمیایی هستن. اما یه سری مواد روان گردان گیاهی هم موجودن که میتونن اثرات خیلی بدی روی بدنمون بزارن که در زیر به چند دسته مهم از اونا اشاره میکیم.

۱. خشخاش

هروئین، مورفین، کدئین، و تریاک همگی از خشخاش بدست میان که بدترین نوع مواد مخدر هستن و از قدیم بین مردم رایج بودن.

۲. شاهدانه

این ماده یه ماده ی شل کننده ی عضلات و مسکن اصاب هستش و در کل یه ماده ی خواب آوره، ماری جوانا و حشیش که یه داروی روان گردان خیلی خطرناکیه از شاهدانه گرفته میشن.

۳. کوکا

کوکائن رو از این ماده استخراج میکنن که برای بی حسی در صنعت پزشکی مورد استفاده قرار میگیره.

یه ماده ی خطرناک که بالا بهش اشاره کردم حشیش یا گراس هستش که بیشتر همراه قلیان استفاده ش میکنن، در زمان استفاده اثر ریلکس کنندع بر روی بدن داره، حس شنوایی و بینایی در حین استفاده خیلی قوی میشن و اشتها قویتر میشه، کلا این ماده توهم زا هستش و بعد از استفاده حس میکنی که زمان دیرتر میگذره و اشیا به نظرت عجیب غریب میاد. اما اثر بدی که میزاره اینه که شخص رو دچار سردرگمی میکنه و بعلاوه باعث بروز اضطراب و بدگمان و کاهش توانایی یادگیری میشه.

 

از اثرات دراز مدت این قرصها هم میتونیم به جنون، روانپریشی؛ افسردگی و اضطراب اشاره کنیم. چون اکثرا این داروی روانگردان رو به همراه سیگار استفاده میکنن آسیب جدی به ریه وارد میشه.

مواد مخدر

ازماده روان گردان مهم دیگری که جوانان خیلی از اون استفاه میکنن میتونیم به ماری جوانا اشاره کنیم.

این ماده شبیه جعفری خشک شده و سبز و گاهی اوقات به رنگ سبز یا خاکستری هستش. از اثراتی که این ماده داره این هستش که گذشت زمان با استفاده ی این ماده حس نمیشه، تمرکز کاهش پیدا میکنه و همچنین حافظه و یادگیری کم میشه. این ماده باعث آسیب به ریه ها، عفونت مجاری تنفس و برونشیت میشه.

۴٫هروئین

همونطور که گفتم این ماده از خشخاش بدست میاد و به رنگ قهوه ای یا سیاه هستش

از اثرات این داروی روان گردان میتونیم به خوشی زیاد، کاهش درد، تهوع، خواب آلودگی یا به اصطلاح نئشگی و احساس سنگینی اشاره کنیم. این ماده خطرناک بسیار اعتیاد آور هستش و بروز بیماریهایی از قبیل هپاتیت و ایدز در این افراد بیشتره و استفاده بیش از حد از این مواد باعث قطع تنفس و مرگ میشه.

۵٫کوکائین

این ماده بصورت گرد سفید رنگه که بیشتر از طریق بینی مصرف میشه، اثرات این ماده بعد از سی دقیقه از بین میره و باعث میشه فرد دچار نا آرامی و افسردگی بشه. بچه ها دقت کنید که حتی یک بار مصرف این ماده باعث اعتیاد میشه. این ماده بصورت کوتاه مدت باعث افزایش اعتماد بنفس، احساس نیرومندی و هوشیاری میشه اما اثرات بعدش بسیار مخرب و خطرناکن که از اون جمله میتونیم به از بین رفتن تمرکز، تنفس کم و نامنظم، رفتار خشونت آمیز و ایجاد لرزش در بدن اشاره کنیم و همونطور که گفتم چون بعد از حتی یه بار مصرف شخص معتاد میشه دوباره برای افزایش اعتماد بنفس و… از این ماده استفاده میکنه که نتیجه بیشتر و بیشتر معتاد شدن و در بدبختی فرو رفتن هستش.

قرص های ال اس دی

۶٫قرص های ال اس دی

بصورت قرصهای مربعی شکل هستن که معمولا نقش هایی بر روی این قرصها وجود داره.

این قرصها یه حالت پرواز و نئشگی رو به فرد مصرف کننده میدن،  افسردگی، روان پریشی، جنون، تشنج و مرگ در اثر خودکشی از جمله اثرات استفاده از قرص های ال اس دی هستن.

شیشه

۷٫شیشه

شیشه هم از جمله مواد مهم روان گردان به حساب میاد که اثراتش خیلی بدتر از مواد روان گردان دیگه هستش، این ماده بصورت گرد سفید هستش که بصورت استنشاق یا از راه تنفسی مصرف میشه، این ماده سه تا چهار ساعت بعد روی بدن اثر میزاره و از جمله اثراتش میتونیم به هیجان زدگی، اعتماد بنفس بالا، افزایش هوشیاری، پر انرژی بودن، کاهش اشتها و بی خوابی اشاره کنیم. اما بچه ها دقت کنین که اینا جنبه خوبشن بعد از اینکه این اثرات از بین رفتن تازه باید با عوارض خیلی خطرناک این ماده دست و پنجه نرم کنی و اونوقته که میفهمی تو چه بدبختی ای گیر کردی. از جمله اثرات این ماده ی خیلی خطرناک میتونیم به افزایش ضربان قلب، اختلال در دید، سکته قلبی، سرگیجه و مرگ ناگهانی، توهم و وحشت زدگی، کاهش وزن، آسیب به مغز و حافظه و تشنج اشاره کنیم. پیشنهاد میکنم که اطلاعات کاملی در رابطه باانواع داروهای روان گردان و اعتیاد آور کسب کنی تا یه روز در دام این جور مواد نیفتی که نجات پیدا کردن ازش سخته.

تا اینجا راجع به یه سری دسته مهم از مواد روان گردان که تو سطح جهان و حتی جامعه ما رایج شدن صحبت کردیم، حالا میخوام راجع به آخرین دسته مهم از این مواد که به نام قرص ایکس شناخته میشن صحبت کنم. قرص هایی که اثرات خیلی مخربی دارن و با وجود اطلاع رسانی تو جامعه مون هنوزم که هنوزه افراد زیادی به دلیل آگاهی کم سمت این قرصها میرن.

 

* ایکس، دروازه ای به سوی جهنم

خاطراتی که افرادی که از مصرف قرص ایکس تعریف میکنن خیلی تیره و تاریکه.

اونا میگن انگار زمان از حرکت ایستاده و دنیا جلو چشماشون یه پرده ی ثابت و بی رنگ نیست. توهم عین شب تاریک منو به اعماقش کشیده طوری که هیچ راه نجاتی ازش نیست. چشمام اندازه ی کاسه شده طوری که میخواد از حدقه دربیادو و دنیایی که ساختمو برای همیشه تو چنگش بگیره و جاودانه ش کنه. اما افسوس که همه ی اینا خیالی بیش نیست. خیالی که منو تو مشتش میگیره و فشارم میده تا جونمو بگیره. و من میخندمو جیغ میزنم به دنیایی که جلوی چشمام دود میشه و میره هوا.

برای چی میخندم? به بدبختی خودم و به منجلابی که توش گیر کردم به آدمی که اونم مثل من بدبخت شده و داره جلوی چشمهام پرپر میشه، به چشمان مادرم و پدرم که در غم متلاشی شدن من به اشک نشستن.

حالم بد شد از شنیدن این حرفها؛ شما هم? اینا حرفهای جوونهای ناآگاهی هستن که در پی استفاده از این قرصهای خطرناک رفتن و خودشون رو نابود کردن.

بچه ها بیاین بیشتر راجع به این قرص خطرناک یاد بگیریم.

*تاریخچه

در جنگ جهانی اول از قرص ایکس برای جلوگیری از افسردگی سربازان استفاده میشد که موثر هم واقع شد.  بعدها در جنگ های بعدیم از این قرص تو موارد مشابه استفاده شد. بعد از مدتی مشاهده شد که استفاده از این قرصها تلفات شدیدی داشته و دولت شروع به جمع آوری این قرصها کرد. در اروپا بعضی از کشورها هم شروع به استفاده از این داروها بعنوان داروی ضدافسردگی کردن. در طی چند سال اخیر با گسترش استفاده از این قرصها در سطح جهانی، یواش یواش این قرصها وارد ایران شدن و سودجویان بسیاری در بازا فروش دارو در پی فریب جوانان برآمدند.

اگه یه سرچ ساده تو اینترنت بکنی میبینی که ای قرصها در رنگها و در شکلهای مختلف در بازار عرضه میشن و بیشتر در مهمانیها و پارتی ها توسط جوانان مورد استفاده قرار میگیرن.

این قرصها اسم های مختلفی از جمله، الماس، امگا، صلیب سرخ، تی ان تی و ….. دارن. پس اسم این قرصهارو یادت داشته باش تا اگه روزی کسی پیشنهاد استفاده از این قرصهارو بهت داد بدونی که همون قرص ایکس عستش و خلاصه خیلی خطرناکه.

 اثرات و عوارض قرص ایکس

* اثرات و عوارض قرص ایکس

اثرات و عوارض قرص ایکس

اثر این قرص نیم ساعت بعد از مصرف دارو شروع میشه و تا چند ساعت بعد زیاد میشه. فردی که این دارو رو استفاده کرده تو یه حالت توهم قرار میگیره و احساس خوشی زیادی بهش دست میده اما بعد از اینکه دارو اثرش رو از دست داد فرد دچار افسردگی و دلنگرانی میشه، برحسب تحقیقاتی که انجام ده این دارو باعث از بین رفتن قسمت مهمی از موادی در بدن میشه که نقش حیاتی تو سلامتی انسان دارن، به همین دلیل فرد مصرف کننده دچار از دست رفتن حافظه و کمبود اشتها و افسردگی میشه.

اگه فرد زیاد از این داروها استفاده کنه میتونه باعث آسیب مغزی و …. بشه.

بیشترین افرادی که در معرض خطرات اینگونه مواد هستن نوجوانهای کم سن و سال تا جوانهای نزدیک سی سال هستن. بچه ها بیاین آگاهیمون رو در مورد این گونه داروهای خطرناک تا میتونیم زیاد کنیم و خودمون و اطرافیانمون رو از این خطرات دور نگه داریم.

 اثرات و عوارض قرص ایکس

حالا یه غیر از مواد دارویی روان گردان یه نوع دیگه از داروها هستن که روان گردان نیستن اما اثرات خیلی بدی رو میتونن رو بدن افراد داشته باشن، این نوع داروها در موارد ساده توسط شخص مورد استفاده قرار میگیرن و اکثرا هم بدون نسخه خریداری میشن و مصرف اون در نوجوونا خیلی شایع تر از گروه های سنی دیگه هستش بریم که با این نوع داروها بیشتر آشنا بشیم.

داروهای خیر نسخه ای تنها در صورتی اثر بخشن که به درستی تجویز بشن، اما این داروها و حتی نوع گیاهیشون هم در صورت استفاده مداوم و دوز بالا میتونن خطرناک باشن.

همونطور که گفتم سومصرف داروهای غیرنسخه ای در میان نوجوانان سیزده تا شونزده سال متداوله.

حالا میخوام بهت فهرست داروهایی که بیشتر توسط نوجوانان و جوانان مورد سومصرف قرار میگیرن و اثرات بدی دارن رو  بگم.

دکسترومتورفان

*دکسترومتورفان

این دارو اکثرا در داروهای سرماخوردگی پیدا میشه. آمارها نشون میده که از هر ده نوجوان آمریکایی یه نفر به این دارو معتاد شده، مصرف مقدار زیاد این دارو باعث بروز سرخوشی، اختلال در تشخیص رنگ و توهم میشه که تا شش ساعت شخص رو درگیر خودش میکنه و در صورت استفاد طولانی مدت میتونه خطرناک باشه.

این دارو اعتیاد آوره و در صورت ترک دارو باعث بروز عوارضی از قبیل افسردگی، و از دست دادن تمرکز میشه، از عوارض بلند مدت این دار میتونیم آسیب به مغز استخوان و آسیب های قلبی و آسیب های مغزی اشاره کنیم.

داروهای مسکن

* داروهای مسکن

نوجوونا و جوونا به خاطر اینکه دوست دارن همیشه حالشون خوب باشه تا کارهاشون رو خوب انجام بدن از مسکن هایی مثل استامینیفن و ایبوپروفن  بیش از مقدار توصیه شده استفاده میکنن. عوارض استفاده از استامینیفن  از کار افتادن کبد و خونریزی معده و نارسایی کلیه هستش و در صورت استفاده دوز بالای ایبوپروفن خطرات حملات قلبی افزایش پیدا میکنه.

 

* قرص های کافئین و نوشابه های انرژی زا

این قرصها که با هدف افزایش انرژی مورد استفاده قرار میگیرن، باعث از بین رفتن آب بدن، بروز دلهره و اضطراب و نامنظمی ضربان قلب میشن و باعث مرگ ناگهانی بخصوص در افرادی که سابقه بیماری قلبی دارن میشن.

قرص های رژیمی

*قرص های رژیمی

مصرف قرص های رژیمی برای یه مدت کوتاه میتونه باعث بروز سرخوشی بشه اما در دراز مدت باعث بروز عوارضی از قبیل ریزش مو، اضطراب، تاری دید و نارسایی کلیوی و از دست دادن آب بدن میشه.

 

* قرص های مخصوص بیماری سفر

این بیماری یه نوع بیماری هستش که به علت اختلالات دستگاه گوارش  در طول سفرکردن ایجاد میشه، از جمله علایم این بیماری میتونیم به سرگیجه، تهوع و استفراغ اشاره کنیم. قرصهای سفر محتوی دیفن هیدرامین هستن که مصرف بالای این قرصها باعث توهم شدید مثل مواد روان گردان میشه.

داروهای تقویت جنسی

* داروهای تقویت جنسی

این داروها هم بخصوص زمانیکه با الکل مورد استفاده قرار بگیرن باعث بروز مشکلات جدی قلبی میشن.

پس تا اینجا با انواع داروهایی که در بین جوونها شایع شدن چه به صورت روان گردان و چه به صورت داروهایی که برای یه سردرد معمولی مورد استفاده میگیرن، همچنین با اثرات و عوارضشون بیشتر آشنا شدیم. حالا اگه داروی خاصی مورد استفاده قرار میدی میخوام بهت توصیه هایی بکنم که درست و به جا دارو رو مورد استفاده قرار بدی تا اثرات و عوارض این داروها رو در بدنت به حداقل برسونی.

حتما به یه پزشک مشورت کن

۱. حتما با پزشکت مشورت کن و بهش بگو که چه داروهایی استفاده میکنی

این مسئله به پزشکت کمک میکنه که یه دیدگاه خوب نسبت به بدنت و تاریخچه پزشکیت پیدا کنه، اگه پزشکت بدونه از چه داروهایی استفاده میکنی از تجویز داروهای دیگه که ممکنه در ترکیب با داروی دیگه خطرناک باشن پرهیز میکنه.

۲. برنامه ی مصرف داروهاتو بنویس

تو یه برگه، تعداد و مقدار داروهایی که مصرف میکنی رو بنویس، همچنین عوارض جانبیشون رو هم بنویس تا در صورت بروز اختلال اطرافیانت بدونن که چیکار کنن و بتونن به موقع بهت کمک کنن. همچنین به شرایط نگهداری از دارو هم دقت کن. البته اغلب داروهارو باید در محیط خشک و خنک و دور از یخ زدگی نگهداری کنن. حمام و آشپزخانه، محیط های خوبی برای نگهداری دارو نیستن چون این محیطها مرطوب هستن و باعث خراب شدن داروها و کاهش تاثیر اونا میشن

۳. پرهیز از مصرف زیاد

بعضی از مواد غذایی در ترکیب با داروها میتونن خیلی خطرناک باشن. مثلا آب گریپ فروت رو نباید با داروها مصرف کرد. مثلا مصرف داروهای ضدکلسترول با گریپ فروت خیلی خطرناکن. مصرف الکل و کافئین در ترکیب با داروها خیلی خطرناکن، از مصرف بیش از اندازه داروهای مسکن از قبیل استامینیفن و ایبوپروفن با بعضی از مواد غذایی پرهیز کنید. به دستورات پزشک خودتون در رابطه با پرهیز استفاده از بعضی داروها با مواد غذایی خاص دقت کن.

۴. داروهاتو به کسی نده

عملکرد دارو از یه شخص به شخص دیگه فرق میکنه، ممکنه دارو برای بدن تو یه تاثیر داشته باشه در حالیکه در بدن دوستت یه تاثیر دیگه داشته باشه و باعث بروز ناراحتی بشه، پس داروهاتو به کسی نده و از داروی افراد دیگه استفاده نکن، چون ممکنه عوارض خیلی مرگباری داشته باشه.

۵. در طول مدت درمان صبور باش

داروها از راه های مختلف اثر خوشون رو میزارن، بعضی از داروها بلافاصله بعد از مصرف جذب شده و خیلی سریع تاثیر خودشون رو نشون میدن، اما بعضی هم دیر تاثیر میزارن و بیمار دیرتر بهبود پیدا میکنه. ممکنه فکر کنی که به جای صبر کردن بهتره مقدار مصرفی داروتو افزایش بدی، اما با اینکار فقط خودت رو در معرض خطر مسمومیت دارویی قرار میدی، پس بهتره که صبر کنی تا دارو در بهترین زمان اثر خودش رو بزاره.

داروهای تاریخ گذشته رو دور بریز

۶. داروهای تاریخ گذشته رو دور بریز

هیچ وقت داروهای تاریخ گذشته رو تو خونه نگه دار و همیشه قبل از مصرف دارو تاریخ انقضاشو نگاه کن. چون مسمومیت در اثر گذشتن تاریخ مصرف آثار مرگباری داره و میتونه منجر به مرگ فرد مسموم بشه.

۷. داروهارو در تاریکی مصرف نکن

اگه نور محیط اونقدر کمه که نمیتونی برچسب روی دارو رو بخونی، داررو مصرف نکن. بخصوص اگه همه داروهاتو در یک محل نگهداری میکنی، چون احتمال اشتباه زیاده و ممکنه که داروهارو به جای هم استفاده کنی که این خیلی خطرناکه. مثلا ممکنه به جای دو عدد قرص کدئین از دو تا قرص دیگه که خطرناکه استفاده کنی که عوارض خطرناکی را به دنبال خواهد داشت. قبل از استفاده مطمئن شو که این همون داروئیه که باید استفاده کنی.

٨. قرص ها را نجویید

بزرگ بودن بعضی قرصها باعث میشه که بیمار قرص رو بشکنه یا حین خوردن قرص رو بجوه. این کار باعث میشه که دارو سریع از جای دیگه جذب بشه و حتما تاثیر دارو دچار اختلال میشه، انگار که دوز بیشتری از دارو مصرف شده باشه.

۹. لیست داروهاتو همیشه همراهت داشته باش

اگه از قرص و داروهای خاصی زیاد استفاده میکنی حتما لیست نام اون داروهارو همراه خودت داشته باش و رو یه بگه بنویس. تا اگه یه روز بیرون از خونه که قرصهات همراهت نبودن، افرادی که اطرافتن یا تیم پزشکی که درصدد کمک بهت هستن بتونن کمکت کنن و داروی مورد نیازتو پیدا کنن و با تجویز اون از خطرات احتمالی نجاتت بدن. همچنین دوز یا مقدار مصرفی هر دارو رو بنویس و همراهت داشته باش.

بیشتر همیشه بهتر نیست

۱۰. بیشتر همیشه بهتر نیست

بعضی وقتها که خیلی حالت بده، ممکنه به فکرت برسه که مقدار زیادی از دارو رو مصرف کنی. اما دقت کن که مقدار زیاد از اون دارو نه تنها نمیتونه کمکت کنه بلکه میتونه نتیجه برعکس داسته باشه و حالت رو بدتر کنه. پس به یاد داشته باش که بیشتر همیشه بهتر نیست.

پس امروز کلا راجع به انواع داروها از شیمیایی گرفته تا گیاهی آشنا شدیم و با انواع مختلف این دو دسته از داروهای روان گردان گرفته تا داروهایی که برای یه سرماخوردگی ساده استفاده میشن بیشتر آشنا شدیم، همچنین با اثرات و عوارض انواع مختلف داروها آشنا شدیم، دیدیم که حتی داروهای گیاهی در بهترین شکل خودشون هم اثرات و عوارضی به دنبال دارن که استفاده نکردنشون بهتر از استفاده کردنشونه.

بچه های عزیز، توصیه ای که من واستون دارم اینه که تا میتونین دور استفاده از داروهارو یه خط پررنگ قرمز بکشید و از امروز تصمیم بگیرین که سراغ هیچ گونه دارویی نرین. بلکه سعی کنید با ورزش کردن و رژیم های غذایی خوب بدنتون و سالم نگه ارید تا مجبور به استفاده از داروها نشید. مگر در موارد خاص! اگه وضعیت بیماریت به گونه ایه که حتماباید از یه داروی خاص استفاده کنید، بهترین کار اینه که با پزشکت مشورت کنی، حالا اگه دیدی که واقعا به پزشک احتیاج نداری، هیچ وقت دوز مصرفی دارو رو بالا تبر تا در معرض خطرات استفاده از داروها قرار نگیری.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *