خروس بی محل

1

هر وقت کسی بی موقع صحبت کند یا بین حرف کسی برود و دخالت کند به آن فرد خروس بی محل می گویند . در گذشته صدای بی موقع خروس نشانی خبر بد و شوم بود . حالا چرا خروس بی محل می گویند ؟

کیومرث که اولین شاه در جهان بوده پسری به نام پشنگ داشته که همیشه در کوهها مشغول عبادت بوده. کیومرث پسرش را بسیار دوست داشت . روزی دشمنان کیومرث برای انتقام گرفتن از او پشنگ را می کشند . کیومرث برای انتقام گرفتن سپاهی آماده میگنه و به سمت دشمن میرود . در مسیر کیومرث  ،مرغ و مار و خروس سفید رنگی میبیند که خروس به مار حمله میکرد و هر بار که موفق میشد با نوکش به شدت به سر مار نوک می زد به علامت پیروزی .

کیومرث چون از خروس خوشش آمده بود. مار را از بین میبرد و مرغ و خروس را همراه خود میبرد . کیومرث که وجود خروس و مرغ را خوش یمن می دانست پس از پیروزی بر دشمنان به فرزندانش دستور می دهد که از این دو مراقبت کنند .

معمولا خروس وقتی که صبح بود میخواند و تا روز بعد نمی خواند ولی خروس شبی بی موقع شروع به خواندن کرد . که همه متوجه شدند کیومرث مرده است . از آن موقع به بعد صدای به موقعی خروس را خوش یمن نمی دانند و خروس بی محل می گویند .

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *