حقایقی درباره ی خالق محبوب ترین شاهزاده جهان (سنت اگزوپری)

آنتوان دوسنت اگزوپری نویسنده شازده کوچولو

آنتوان دوسنت اگزوپری ماه می ۱۹۴۲

محبوب ترین شاهزاده در جهان کیست؟ شاهزاده ویلیام ؟ شاهزاده جکسون؟ شاهزاده چارمینگ؟

نه ، بلکه این شاهزاده کوچولو و یا به زبان فرانسوی Le Petit Prince ، قهرمانی با مو های طلایی که کتابش یکی از محبوب ترین و معروترین کتاب های چاپ شده است ، می باشد.

داستان شاعرانه ی یک جوان سرگردان فرازمینی ، که درصحرایی ظاهر می شود و با یک خلبانی که از محل زندگی اش دور افتاده است آشنا می شود ، تاکنون به بیش از ۲۵۰ زبان ترجمه شده و نزدیک به دو میلیون نسخه در هر سال می فروشد.

این داستان ،الهام بخش بازیگرانی همچون کاریو و هلسینکی و سریال تلویزیونی ، نمایشنامه ، اپرا ، رقص باله و همچنین موزه ای در ژاپن بوده است.

اولین فیلم انیمیشنی داستان گونه توسط مارک اوبسورنه (کارگردان انیمیشن پاندای کونگ فو کار) ساخته شد که در آن کار صدا گذاری را Jeff Bridges, Rachel McAdams و Paul Rudd و تعدادی دیگر از بازیگران هالیوود انجام دادند. که در ماه می گذشته صاحب بالاترین جایزه و ستایش از جشنواره ی فیلم کن شد و رکورد گیشه در فرانسه (که اولین بار در آن جا اکران شد.) را شکست. و هم اکنون مخاطبان در ایالات متحده آمریکا شانس دیدن این فیلم را خواهند داشت و در پنجم آگوست به طور محدود اکران خواهد شد.

اما با تمام شکوه و عظمتش ، هنوز هم یک راز نهفته در این داستان وجود دارد که حل نشده باقی مانده است. یک سال بعد از آن که شازده کوچولو در سال ۱۹۴۳ چاپ شد ، نویسنده و تصویر گر آن ناپدید شدند. چه اتفاقی بر سر آنتوان دوسنت اگزو پری آمد؟

“نوشتن میوه ی تجربه است” آنتوان دوسنت اگزوپری

در سال ۱۹۹۰ به دنیا آمد ، نام کاملش Antoine Marie Jean-Baptiste Roger, Vicomte de Saint Exupéry  بود که به سنت اگزوپری خلاصه شد. خانواده ی اشرافی فرانسوی او پولدار و باکلاس بودند. سنت اگزوپری در قلعه ای روستایی بزرگ شده بود ، شعر می نوشت و  غرق در معجزه ی اختراع جدید (هواپیما ) بود. او وسایل و تجهیزاتی به دوچرخه ی خود متصل میکرد و دیوانه وار در حال تلاش برای پرواز بود. او سر انجام به عنوان خلبان در ارتش فرانسه ، توانست آسمان را لمس کند . و به عنوان یکی از پیشگامان هوانوردی پستی ، بدون سیگنال رادیو بر  فراز صحرای sahara و کوهستان آندس بود . سنت اگزوپری به صورت قهرمانانه و با نجات همکاران خود در پرواز هوایی با حادثه دلخراش مواجه شد . او کتاب هایی در مورد ماجراجویی هایش تحت عنوان ” پرواز شبانه و باد”  و ” شن و ستاره هنوز به عنوان شاعرانه هایی از پرواز” نوشت. همان گونه که تام والف به درستی اشاره می کند ، دوسنت اگزوپری در سمت راست خدا پرواز می کرد .(کنایه از پرواز های خطرناک) و او تنها اینطور نبود .  او شخصی بود که به زیبایی از کلمات استفاده میکرد .

آنتوان دوسنت اگزوپری در تولوس فرانسه سال 1933

آنتوان دوسنت اگزوپری در تولوس فرانسه سال ۱۹۳۳

وقتی که جنگ جهانی دوم شروع شد ، سنت اگزوپری ، ماموریت های پروازی شناسایی در برابر نازی ها را به عهده گرفت . اما وقتی که در سال ۱۹۴۰ ، پاریس شکست خورد و اشغال آن آغاز شد ، او به آمریکا فرار کرد و در شهر نیویورک تبدیل به یک بیگانه و خارجی گشت. از قضا رمان شاهزاده کوچک در خانه ای شیک در جزیره لانگ و منهتن، متولد شد. و ابتدا در آمریکا منتشر شد –نه فرانسه- نیرو های مقاومت فرانسه و آمریکا سخت به جنگ علیه آلمان پرداختند .او بدون توجه به سن بالایش و صدمات تصادفات گذشته ، داوطلب اعزام به جنگ به عنوان نیروی هوایی شد. در ۳۱ جولای ۱۹۴۴  ، او کنترل یک هواپیمای p-38 در یک ماموریت بر فراز  فرانسه ی اشغال شده به عهده گرفت و ناپدید شد. آیا او توسط نیروی دشمن هدف گلوله قرار گرفته بود؟ یا عمدا هواپیمای خود را دچار سقوط کرده بود ؟ در حالی که ممکن است این موضوع به حل معما کمکی نکند ولی مشهورترین رمان دوسنت اگزوپری به طور گسترده ای با زندگی و تفکرات او ارتباط دارد . در این قسمت به ۵ نکته جالب که شامل واقعیاتی در داستان شازده کوچولو می باشد ، می پردازیم.

شازده کوچولو

۱-صحرا چی ؟؟؟ شما از آسمان افتاده اید؟؟”

این جزو اولین سوال هایی است که شازده کوچولو از خلبانی که داستان را روایت می کند ، می پرسد. سنت اگزوپری  چیزی را در مورد افتادن از آسمان می دانست. در سال ۱۹۲۳ جمجمه اش در اولین تصادفش شکست . سپس در سال ۱۹۳۵ سعی کرد ۱۵۰ هزار فرانک پول را از طریق شکستن رکورد سرعت در پروازی از پاریس به سایگون ، به دست آورد. او و مکانیک همراهش در صحرای ساهارا دچار تصادف شدند. آن ها طی چهار روز در تپه های شنی اوقات خود را تنها با قهوه شیرین ، شکلات  وتعداد اندکی کلوچه گذراندند. آن ها دچار کم آبی و توهمات زمانی شده بودند ، که توسط یک بادیه نشین (همانند شخصیت شازده کوچولو در داستان ) نجات داده شدند.

کونسلو دوسنت اگزوپری در سال 1942 در مونترآل

کونسلو دوسنت اگزوپری در سال ۱۹۴۲ در مونترآل

 

۲-گل رز ” برو و دوباره به گل های رز نگاه کن ، متوجه خواهید شد که برای شما در کل جهان منحصر به فرد است”

شازده کوچولو ، گل رز بیهوده  را در سیاره اش را ترک و رها می کند و اشتیاق به تنها شدن دارد. بسیاری براین باورند که گل رز نمایانگر همسر دوسنت اگزوپری می باشد . همانند گل رز شازده کوچولو ، او ریز اندام ، دلپسند و دچار بیماری سرفه ی مزمن بود. او قبلا دو بار با دو خلبان بلند قد که به زور در کابین هواپیما جا می شدند ازدواج کرده بود.

عاشق سابق او گفته بود که او زبانی همچون مار افعی و بدنی زیبا همچون موسیقی داشت. خواهر دوسنت اگزوپری او را تند و زننده می نامید. بر همه واضح بود که کونسلیو  تا قبل از  ازدواج با دوسنت اگزوپری ، روابط نامشروعی داشت. که معروفترین آن ها با شخصی به نام “لا بلوند” بود. که فردی مقتدر در جامعه آن زمان  بود و  فردی مظنون به جاسوسی از نازی ها به شمار می رفت.

ولی در نهایت کونسلو ، آخرین کلماتی که در کتابش در بارهی مهربانی های همسرش استفاده کرد ، تحت عنوان  شرح حال رز بود.

 یکی از نقاشی های کتاب که در کتابخانه مورگان و موزه ای در نیویورک نگهداری می شود.

 یکی از نقاشی های کتاب که در کتابخانه مورگان و موزه ای در نیویورک نگهداری می شود.

 

۳-روباه” کلمات منشا سوء تفاهم ها هستند”

روباه به شازده کوچولو گفت که می تواند بدون آن ها رام و اهلی باشد. کاراکتر روباه عاقل احتمالا از سیویلیا همیلتون الهام گرفته شده بود. روزنامه نگاری نیویورکی که اندکی به زبان فرانسه می توانست صحبت کند اما می توانست تخم مرغ نیمرویی متوسطی درست کند. سنت اگزوپری از یادگیری زبان انگلیسی خودداری می کرد اما شب های متوالی ، در طبقه ی پنجم آپارتمانش شخصی به نام سیلیویا زندگی میکرد که قلب او را توسط  تخم مرغ ها و کلوچه ایی که می پخت در حالی که او روی کتاب کار می کرد ، به دست آورده بود. درست قبل از ترک آمریکا به منظور پیوستن به ارتش فرانسه ، اگزوپری به سیویلیا یک کیسه کاغذ مچاله شده داد. دست نوشته شازده کوچولو ، پر از لکه قهوه ، سوراخ کوچک که با سیگار سوزانده شده بود و تصاویر آبرنگ نقاشی شده بود. در سال ۲۰۱۴ نسخه های دست نوشته شازده کوچولو محور اصلی یک نمایشگاه  در کتابخانه ی  مورگان و موزه ای در نیویورک سیتی شد .

از سوی دیگر روباه موجود در داستان ممکن بود یک حیوان خانگی می بود که دوسنت اگزوپری در بیابان ساهارا پیدایش کرده بود.

دستبندی که نام اگزوپری روی آن حک شده بود و توسط مرد ماهی گیر پیدا شد

دستبندی که نام اگزوپری روی آن حک شده بود و توسط مرد ماهی گیر پیدا شد

۴-و شاهزاده ” من باید به عنوان یک مرده نگاه می کردم ، ولی آن درست نخواهد بود….”

خیلی ها نظرشان این است  که غریبه ی کوچک موجود در داستان احتمالا براساس شخصیت برادر کوچک تر دوسنت اگزوپری بوده است که به خاطر بیماری رماتیسم در سن کمتر از ۱۵ سالگی در گذشته است. و یا این که این شخصیت رابراساس پسر به خواب رفته لهستانی که او را در قطار دیده است ، خلق کرده است . که وقتی اولین بار او را دید این عبارت را بیان کرد ” چه چهره ی  قابل ستایشی… . شاهزاده های کوچک در افسانه ها متفاوت از این نیستند ، اما خود سنت اگزو پری زمانی ، کودکی با موهای طلایی بوده است که او را به نام “پادشاه خورشید “صدا می زدند. او همانند شازده کوچولو کنجکاو ، شجاع و تنها بوده است. و همانند آفریده اش راه سخت را یاد گرفت که ” تنها با قلب است که انسان می تواند به درستی ببیند، چیزی که ضروری است توسط چشم قابل مشاهده نیست”.

کماکان فراموش نشدنی ترین شباهت اگزوپری با شازده کوچولو در انتهای آن است. شازده کوچولو توسط یک مارگزیده می شود و روی شن و ماسه می افتد.” به آرامی همان گونه که درخت می افتد”  و بدن او ناپدید می شود –آیا او در حال مرگ بود یا در راه خود به سمت خانه بود . ما هرگز نخواهیم دانست. درست همانند دوسنت اگزو پری . هواپیمای او در سال ۱۹۴۴ در جنوب فرانسه ناپدید شد. در سال ۱۹۹۸ در سواحل مارسی دریای مدیترانه ، تور یک ماهی گیر به دستبند نقره ای حکاکی شده با نام دوسنت اگزوپری گیر کرد. ۶ سال بعد با دنبال کردن محل پیدا شدن آن دستبند غواصان در نهایت توانستند قسمت هایی از هواپیمای شکسته اگزوپری را پیدا کنند. اما اثری از بدن او نبود . به همین خاطر تشخیص این که هواپیما در جنگ سقوط کرده است یا توسط خود او ، غیر ممکن بود.  راز کماکان ادامه دارد.

دستبندی که نام اگزوپری روی آن حک شده بود و توسط مرد ماهی گیر پیدا شد

۵- قول – “من در یکی از ستاره هابه زندگی ام ادامه خواهم داد. در یکی از آن ها من لبخند خواهم زد”

داستان فانتزی در سال ۱۹۹۳ تبدیل به واقعیت شد، زمانی که پس از شازده کوچولو سیارکی به نام B-612 نامگذاری شد.

سیارکی دیگر پس از اگزوپری نامگذاری شد. یک فرودگاه در لیون و تعدادی مدارس زبان فرانسه در اروپا ، کانادا و آمریکای لاتین ، همچنین نام او را یدک می کشد. قبل از یورو ( واحد پول) واحد پول فرانسه ۵۰ فرانک سوئیس بود که به خاطر سنت اگزوپری ارزشش بالاتر رفت . همچنین یک گونه ی نادر گل رز به رنگ آبی ، به افتخار او پرورش داده شد.

قهرمانان هالیوود ، اورسون ولز و جیمز دین ، هر دو علاقه داشتند که فیلم هایی برگرفته از داستان شازده کوچولو بسازند.

بعضی از قسمت های داستان حتی روی نحوه ی حرکت و رقص مایکل جکسون نیز تاثیر گذاشته بود. در یکی از اولیه ترین بررسی های کتاب ، مری پاپینس نویسنده ی کتاب تراورس ، پیش بینی کرد که شازده کوچولو در میان کودکان ، درخشش و جایگاه مناسبی خواهد داشت. این داستان به آن ها گوشزد خواهد کرد که این کتاب ناشی از ذهن (تخیلی ) نیست و زمانی فرا خواهد رسید که کتاب را به درستی درک خواهند کرد.

و این گونه نیز شد و پیش بینی درست از آب در آمد.
مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *