حافظ کیست

حافظ یکی از بزرگ ترین و نام آورترین شاعران ایرانی ست . او که در قرن هشتم هجری زندگی می کرده ست ، توانست غزل فارسی به اوج خود برساند.

نام او خواجه شمس الدین محمد و در میان ایرانیان به « لسان الغیب» و «حافظ »مشهور است . حافظ در اشعارش از مفاهیم قرآنی استفاده ی بسیار کرده است چرا که او قرآن را حفظ بوده است و شاید همین ، دلیلِ آن باشد که او را « حافظ» لقب داده اند.

گفتیم که حافظ توانست غزل فارسی را در رفیع ترین جایگاه خود بنشاند یعنی او توانست مفاهیم عرفانی را که تا آن زمان از مفاهیم غالب در غزل محسوب می شدند با مفاهیم عاشقانه در هم آمیزد و غزل فارسی را در قرن هشتم یکه تاز عرصه ی شعر کند. حافظ از این منظر حق بزرگی بر گردن شعر فارسی دارد !

حافظ کیست

حافظ کیست

قرن هشتم روزگار ریا ورزی بود و حافظ که مردی اهل تفکر و روشن بینی بود در اشعارش که حتا در آن زمان هم تاثیر گذار بودند به نقد این ویژگی ، یعنی ریا ، پرداخت . که الحق و الانصاف هم در این زمینه خوب از عهده برآمد چرا که با به کار گرفتن طنزی پخته و زبانی سنجیده توانست بیشترین افشاگری را از ریاورزان زمان خود داشته باشد !

گفته شد یکی از لقب های خواجه محمد در میان فارسی زبان ها « لسان الغیب» است . هر ایرانی اگر برای یک بار هم که شده با دیوان حافظ فال گرفته است ، و همیشه شعری که خوانده می شود حاوی واژگانی ست که به شکلی با نیت فرد مطابقت دارد . این همان دلیلی ست که باعث شده او را لسان الغیب لقب دهند . انگار که حافظ از آنچه در ذهن ما می گذرد با خبر است ! از این ها که بگذریم دلیل اصلی این اتفاق می تواند دایره ی واژگانی بالای حافظ باشد چرا که او ازبسیاری از علوم زمان خود اطلاع داشته و همان طور که گفته شد قرآن را نیز حفظ بوده است و البته هنر حافظ در به کار گرفتن این واژه ها و اطلاعات به خودی خود باعث می شود که ما از شعر او لذت ببریم و در هر حال و احوال که باشیم ، در شادی و اندوه، با خواندن غزل های او به آرامش برسیم .

آرامگاه حافظ در شیراز یکی از زیباترین مکان های ایران به شمار می رود.

حافظیه

حافظیه

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *