جزییات تغییر رشته در پایه دهم متوسطه

 

یکی از مشکلاتی که بچه ها بعد از انتخاب رشته پیدا می کنند، اینه که در سال دهم حس می کنند، رشته ای که از طریق هدایت تحصیلی انتخاب کردن،  دلچسب اونها نیست.یعنی فکر می کنند که انتخابشون، خیلی با علاقه شون همخونی نداره. خب تغییر رشته اون چیزیه که اینجا بدردشون می خوره و به قول معروف جلوی ضرر را میگیره. نکته مهم اینه که باید توی سال دهم، اقدامات لازم را برای تغییر رشته انجام بدن. در این مقاله سعی می کنیم که شما را در خصوص مراحل انجام این کار راهنمایی کنیم.

انتخاب رشته سال نهم

تغییر رشته در پایه دهم

مراحل انجام تغییر شاخه / رشته :

مراحل تغییر رشته/ شاخه به رشته نظری

مراحل تغییر رشته/ شاخه به رشته نظری

 

مراحل تغییر رشته/ شاخه به رشته های فنی حرفه ای

مراحل تغییر رشته/ شاخه به رشته های فنی حرفه ای

 

مراحل تغییر رشته/ شاخه به رشته های کاردانش

مراحل تغییر رشته/ شاخه به رشته های کاردانش

 

الف ) نمون برگ تقاضای تغییر شاخه / رشته را پر کنید

نمون برگ تقاضای تغییر شاخه / رشته را پر کنید

۱- نمون برگ (تقاضای تغییر شاخه / رشته) باید تا دو هفته قبل از شروع امتحانات خرداد یا شهریورماه تکمیل کنید و به تائید ( امضاء و اثر انگشت) ولی تون برسونید و سپس به مدیر واحد آموزشی(مدرسه) تحویل بدید.

۲- به منظور آمادگی شما برای  شرکت در امتحان تغییر شاخه / رشته لازمه که با مشاور مدرسه  در طول سال تحصیلی پایه دهم  مشورت کنید و راهنمایی لازم را از او بگیرید.

معرفی دانش آموزان متقاضی شرکت در امتحان تغییر شاخه /رشته

ب)معرفی دانش آموزان متقاضی شرکت در امتحان تغییر شاخه /رشته :

بعد از تائید اداره آموزش پرورش منطقه به منظور شرکت شما در امتحان تغییر شاخه /رشته باید محل برگزاری امتحان تون متناسب با رشته ای که تقاضا کردید، مشخص بشه. اگه رشته مورد تقاضا در واحد آموزشی محل تحصیل تون وجود داشته باشه، در همان واحد آموزشی در امتحان تغییر شاخه / رشته شرکت خواهید کرد.

در صورتیکه رشته مورد تقاضا تون در  واحد آموزشی فعلیتون موجود نباشه با هماهنگی اداره آموزش و پرورش ، دبیرستان یا هنرستان مورد نظر تعیین میشه و شما را جهت امتحان به اون و احد آموزشی تا یک هفته قبل از شروع امتحانات براساس نمون برگ ب معرفی می کنن .

ج) شرکت دانش اموزان در امتحان تغییر شاخه/رشته:

برای انجام تغییر شاخه / رشته  در هر یک از شاخه یا رشته های فنی و حرفه ای ، نظری و کاردانش ، شما باید در امتحان یک سری از درس های مربوط به اون رشته (در پایه دهم اون رشته) شرکت کنید و نمره قبولی اون درس ها را بگیرید. ، جدول دروس تغییر شاخه /رشته شامل موارد زیر هستش:

 

جدول درس های تغییر شاخه/رشته دانش اموزش از پایه دهم به یازدهم در دوره دوم متوسطه

رشته / شاخه رشته ریاضی فیزیک رشته علوم تجربی رشته علوم و معارف اسلامی رشته های شاخه فنی و حرفه ای رشته مهارت های شاخه کاردانش
نام دروس تغییر رشته ریاضی ۱

هندسه ۱

فیزیک ۱

شیمی ۱

ریاضی ۱

فیزیک ۱

شیمی ۱

زیست شناسی۱

تاریخ ۱(تخصصی رشته)

عربی (زبان تخصصی رشته )۱

اصول عقاید ۱

علوم و معارف قرآنی ۱

شرکت در آزمون تمامی دروس اختصاصی ( دروس شایستگی های فنی و غیر فنی ) رشته مورد نظر و کسب نمره قبولی شرکت در تمامی آزمون های دروس اختصاصی ( قبولی در دروس شایستگی های غیر فنی ) و گذراندن شایستگی فنی “استاندارد مهارت ” و قبولی برابر با نمرات دستگاه متولی تا پایان پایه یازدهم

 

توضیحات در خصوص تغییر رشته

 

تطبیق درس های رشته قبلی با رشته جدید:

 • نمره قبولی همه درس ها در رشته قبلی که با درس های رشته جدید دارای کد درسی یکسانی هستند به عنوان دروس گذرانده شده در رشته جدید از شما پذیرفته میشه.
 • بعضی از درس هایی که شما گذروندید و کد یا عنوان اون مشابه با درس های  رشته جدید نیست ولی از نظر محتوا شباهت دارند براساس جدول زیر قابل تطبیق می باشد و نمره درس گذرانده شده از شما پذیرفته میشه و جایگزین نمره آن درس ، در رشته جدید میشه.
 • چنانچه تعداد واحدهای گذرانده شده با تعداد واحدهای دروس تطبیقی موضوع جدول تطبیق زیر یکسان نباشد ، تعداد واحدهای درسی رشته جدید ملاک محاسبه خواهد بود . به عنوان مثال درس ریاضی ۱ ویژه رشته های ریاضی فیزیک و علوم تجربی که درس ۴ واحدی است به جای درس ریاضی و آمار ۱ رشته های علوم و معارف اسلامی و ادبیات و علوم انسانی به ارزش ۳ واحد تطبیق داده میشه.
ردیف

 

دروس گذرانده شده ( قبولی) در رشته قبلی دروس قابل تطبیق با رشته جدید
عنوان درس کد درس عنوان درس کد درس
۱ ریاضی ۱ ۱۰۰۵۱ ریاضی و آمار ۱ ۱۰۸۱
۲ فیریک ۱ ۱۰۱۰۱ فیزیک ۱ ۱۰۲۹۱
۳ اصول عقاید ۱ ۱۰۲۴۱ تعلیمات دینی ( دینی ، قرآن و اخلاق)۱ ۱۰۰۱۱
۴ اصول عقاید ۲ ۱۰۲۴۱ تعلیمات دینی ( دینی ، قرآن و اخلاق)۱ ۱۰۱۵۱
۵ تعلیمات دینی (دینی ، اخلاق و قرآن )۱ ۱۰۱۵۱ اصول عقاید ۱ ۱۰۲۴۱
۶ عربی تخصصی ۱ ۱۰۱۶۱ عربی ، زبان قرآن ۱ ۱۰۰۲۱
۷ عربی تخصصی ۱ ۱۰۲۷۱ عربی تخصصی ۱ ۱۰۱۶۱
۸ عربی تخصصی ۱ ۱۰۲۷۱ عربی ، زبان قرآن ۱ ۱۰۰۲۱
۹ عربی تخصصی ۱ ۱۰۱۶۱ عربی تخصصی ۱ ۱۰۲۷۱
۱۰ تاریخ ۱ ۱۰۱۹۱ تاریخ ۱ تخصصی ۱۰۲۸۱
۱۱ تاریخ ۱ تخصصی ۱۰۲۸۱ تاریخ ۱ ۱۰۱۹۱
۱۲ ریاضی ۱ ۱۰۰۵۱ ریاضی ۱ ۸۸۶۱۰
۱۳ عربی،زبان قرآن۱ ۱۰۰۲۱ عربی ، زبان قرآن ۱ ۱۰۰۲۳
۱۴ فیزیک ۱ ۱۰۱۰۱ فیزیک ۱ ۸۸۹۰۰
۱۵ شیمی ۱ ۱۰۱۱۱ شیمی ۱ ۸۸۸۰۰
۱۶ عربی تخصصی ۱ ۱۰۱۶۱ عربی ، زبان قرآن ۱ ۱۰۰۲۲
۱۷ عربی تخصصی ۱ ۱۰۲۷۱ عربی ، زبان قرآن ۱ ۱۰۰۲۲
۱۸ زبان خارجی ۱ ۱۰۰۸۱ زبان های خارجی ۱ ۱۰۰۸۲
۱۹ زیست شناسی ۱ ۱۰۱۴۱ زیست شناسی ۸۸۷۰۰

 

 • پس از ثبت نام دانش آموز در رشته جدید ، تطبیق دروس از طریق سیستم رایانه ای انجام می شود و دروسی که شما برای فارغ التحصیلی باید اونها را بگذرونید ،با درج کلمه کمبود در کارنامه مشخص خواهد شد .
 • -پس از کسب شرایط لازم برای تغییر شاخه / رشته و براساس موارد زیر دروس (مربوط) از شما مورد قبول قرار میگیره و بقیه درس های پایه دهم رشته جدید را ، باید در دوره تابستانی پایه یازدهم یا دروه تابستانی پایه دوازدهم یا به صورت غیر حضوری در دی ماه پایه دوازدهم را انتخاب کنید و بگذرونید.

 

نمره های مربوط به درسهای تغییر رشته / شاخه در کارنامه شما ثبت میشه

چگونگی ثبت نمرات امتحان تغییر رشته

با توجه به اینکه امتحان تغییر رشته/شاخه همزمان با امتحانات خرداد یا شهریور ماه پایه دهم انجام میشه بعد از تموم شدن امتحانات، نمره های مربوط به درسهای تغییر رشته / شاخه در کارنامه شما ثبت میشه و در صورتیکه شما بتونید در همه درسهای مربوط به اون تغییر رشته جدید موفق بشید در این صورت مرکز آموزشی که در اون امتحانات تغییر رشته تون را دادید، یک نمون برگ تهیه  میکنه که در اون گفته شده شما با موفقیت درسهای تغییر رشته را گذروندید. این نمون برگ به  پرونده هدایت تحصیلی شما اضافه میشه و در پرونده تحصیلی شما نگهداری میشه و با توجه به این نمون برگ و نمره هایی که در کارنامه تحصیلی درج شده . شما میتونید در پایه یازدهم رشته جدید ثبت نام کنی .

اعلام نظر نهایی در خصوص تغییر رشته

 نکته مهم: توجه کنید که حتی اگه نتنونی بعضی از درسها را در خرداد ماه بگذرونی اونها رو میتونی تو شهریور ماه دوباره امتحان بدی

 

فایل های پیوست:

نمون برگ الف

نمون برگ ب تغییر رشته/ شاخه

 

 

مطالب مرتبط

۴۳۸ دیدگاه‌

 1. erfan گفت:

  سلام من پایه دهم ریاضی هستم در تیزهوشان من میخواستم واسه سال یازدهم تغییر رشته بدم به تجربی و چون کلاس ما ۶ نفر هست آیا آموزش و پرورش اجازه میده که من تغییر رشته بدم چون احتمال کنسل شدن کلاس وجود داره؟

 2. تجربی به انسانی گفت:

  سلام.امروز ۲۴ مهر ماه.یعنی ۲۴ روز از شروع مدارس گذشت می خواستم بدونم الان می تونم تغییر رشته بدم.اگر سریع جوابمو بدید ممنون میشم

  • nojavanshad گفت:

   با سلام موقع تغییر رشته قبل از امتحانات شهریور ماه یا امتحانات خردادماه است. الان نمیشه تغییر رشته داد

 3. مهشید گفت:

  سلام من شرایط ورود ب مدرسه تجربی رو نداشتم و اومدم انسانی ولی هنوزم عاشق تجربی و زیست و شیمی ام با این اوصاف برای امتحان تغییر رشته نیاز ب اون برگه هدایت تحصیلی سال نهم هست یانه

 4. helia گفت:

  سلام.من امسال نهمم و میخوام اولویتمو تو ازمون نمونه دولتی و تیزهوشان انسانی بزنم که قبول شم و بعد تغییر رشته بدم برم تجربی. بعد از تغییر رشته میتونم تو مدرسه تیزهوشان یا نمونه تجربی بخونم یا ن؟

 5. ali گفت:

  سلام من پایه دوازدهم رشته مکانیک خودرو هستم ۲ سوال داشتم. ۱-ایا امسال کنکور فنی داریم یا خیر ۲-ایا امکان اینکه کنکور رشته کامپیوتر رو بدیم هست؟ و برای اینکه در دانشگاه رشته کامپیوتر رو ادامه بدیم باید چیکار کنیم؟ ممنون از پاسخگوییتون

 6. reza گفت:

  سلام.من دانش آموز دهم انسانی هستم.من میخواستم برم رشته موسیقی ولی پدرم مخالفت کرد میخوام بعد این سال تغییر رشته بدم به موسیقی.میشه؟؟؟

 7. abaas behmard گفت:

  سلام .من یازدهم تجربی هستم که شهریورماه گذشته امتحان تغییر رشته به انسانی را دادم اما منطق را نمره نیاوردم. خواستم بدانم آیا الان که در پایه یازدهم تجربی هستم در آذرماه ۹۷ میتوانند دوباره منطق را از من امتحان بگیرند واگر نمره بیاورم بروم یازده انسانی …وسوال دیگر اینکه آیا میتوانم پایه دهم را از دوباره در رشته انسانی ثبت نام کنم وتجربی را ترک کنم یعنی کلا از ابتدا در انسانی ادامه دهم.

 8. با درود و خسته نباشید به کادر محترم شما بنده در سال دهم تحصیل میکنم و به دلیل دور بودن مدرسه فنی حرفه ای مجبور به تحصیل در رشته کاردانش(مکانیک خودرو)شدم میخواستم بدونم با این اوصاف میتونم در دانشگاه به رشته عمران تغییر رشته بدم؟و اگر نه شرایط ورود به رشته ریاضی برای بنده چگونست؟

 9. ارین گفت:

  سلام خسته نباشید بنده سال یازدهم هستم سال دهم تجربی خوندم و تعقیر رشته دادم کامپیوتر فنی حرفه ای الان من یه سری کتاب تو یه سال تو تجربی میخوندیمو فنی ها تو دوسال میخونن مثل عربی و انگیلیسی و سواد رسانه امتحان دادم قبول شدم الان باید اینارو امسال امتحان بدم؟

  • nojavanshad گفت:

   سلام
   باید دروسی که قبلا خوانده ای با دروس رشته جدید تطبیق داده شود. جدول تطبیق هم در هیمن مقاله آمده است مطابق با بخشنامه بایسیتی تطبیق دروس توسط مشاور مدرسه انجام شود:

 10. javad گفت:

  من قصد دارم تغیر رشته از تجربی به انسانی بدم .میخاستم ببینم .کی و چه موقع امتحانشو میدیم .و چه کتابایی رو برای اامتحاانش باید خوند؟؟؟

 11. Aylin گفت:

  با سلام من امسال دهم ریاضی هستم و در مدرسه نمونه دولتی درحال تحصیل هستم ولی میخوام برا سال بعد تغییر رشته بدم برا رشته موسیقی ایا میتوانم چنین کاری انجام دهم و این که برا این کار تمامی دروس رشته موسیقی رو باید امتحان بدهم؟!

 12. ali گفت:

  سلام من خرداد ماه میخواستم برم رشته ریاضی ولی نمرم نرسید از تجربی و انسانی هم متنفر بودم رفتم رشته کامپیوتر کاردانش بعد حالا میبینم واقعا بچه ها مدرسه شعور ندارن و از رشته کامپیوتر هم متنفر شدم الان که اسفند ماه هستش من میخوام تغییر رشته بدم برم ریاضی من باید کی این نامه هایی که گزاشتین رو بدم مشاور و اینکه آیا میشه از کار دانش برم ریاضی؟

 13. محمد رضا گفت:

  سلام ،من الان یازدهم مکانیک خودرو می خوانم در رشته فنی حرفه ای میخواستم تغییر رشته بدم به رشته هنری ،بازیگر بخوانم من باید چکار کنم تو کاغذ انتخاب رشته که ازا ول که دادن من بازیگری رو انتخاب کردم

 14. مهسا گفت:

  سلام من پایه دهم هستم رشته گرافیک می تونم برم رشته انسانی؟

 15. طاها گفت:

  سلام
  من رشته ی ریاضی پایه دهم هستم.میتونم برم رشته ی حسابداری؟؟
  اگه رفتم حسابداری ایا باید رشته ی دانشگاهی هم همین رشته برم؟؟؟

  • nojavanshad گفت:

   سلام
   با گرفتن مدرک پایه دوازهم ریاضی هم می تونی در رشته حسابداری تحصیل کنی.
   اما در صورتیکه تغییر رشته بدی و حسابداری هنرستان را بخونی ، دوره کاردانی هم باید همین رشته را بخونی

 16. امیرحسین گفت:

  با سلام
  بنده دانش اموز پایه دهم حسابداری هستم امکانش هست برای یازدهم به رشته علوم تجربی تغییر رشته بدم . امروز ۱۳۹۸/۲/۲۹ و حدودا یکی از امتحانات خرداده ماه من تمام شده باید تا پایان این امتحانات صبر کنم وبعد ازمون تغییر رشته بدم . خوشحال میشم اگر کمکم کنید

  با تشکر امیرحسین غلامی

  • nojavanshad گفت:

   سلام
   برای تغییر رشته بایسیتی در امتحانات شهریورماه دروس مرتبط شرکت کنی ، بهتره به مدیر یا مشاور مدرسه مراجعه کنی و درخواست فرم تغییر رشته بدی

 17. Mohammad گفت:

  سلام من کلاس نهم هستم بعد رشته ریاضی زدم هم برای تیز هوشان هم برای نمونه دولتی میخوام ببینم میتونم عوض کنم به تجربی قبل از ازمون چون سایت ها بسته شده امکان تغییر دوباره جود داره

 18. alice گفت:

  سلام من دانش اموزی ام که در پایه دهم تجربی در مدرسه نمونه دولتی درس میخونم …. میخواستم بدونم اگه بخوام که از الان که دوره ی امتحانات هست تغییر رشته کنم برم انسانی … ولی انسانی سال دهم رو بخونم باید چیکار کنم ؟؟ من نگران کنکور هستم (من اینسال رو به دلایلی نتونستم خیلی خوب درس بخونم و خراب کردم )
  ازتون میخوام بهم هرچه زودتر پاسخ بدید تا دیر نشده !!!!

  • nojavanshad گفت:

   سلام
   لازم نیست همه دروس را بخونی فقط دروس تغییر رشته را که در مقاله گفته شده بخون، برای ثبت نام در امتجانات شهریورماه به مدیر مدرسه یا مشاور آموزشی مراجعه کن و فرمهای لازم را بگیر

 19. Raziye گفت:

  سلام من امسال دهم رو تموم کردم و در همه دروس نمره قبولی و خوبی گرفتم اما تمایل به تغییر رشته و ادامه تحصیل در رشته انیمیشن شاخه فنی دارم ، امکانش هست تا شهریور امتحان بدم و مهر با با بچه های انیمیشن سال یازدهم رو بخونم ؟ یا باید دوباره دهم رو بخونم ؟ خیلی برای این قضیه استرس دارم

 20. میلاد گفت:

  سلام من در شهریور سال ۹۶ درامتحانات تغییر رشته از دهم تجربی به دهم الکتروتکنیک شرکت نمودم وتمام دروس تغییر رشته را نمره اوردم وسال ۹۷ به کلاس یازدهم الکتروتکنیک رفتم ودر خرداد قبول شدم ودر سال ۹۸ در خردادماه د پایه دوازدهم الکتروتکنیک رابا موفقیت گذراندم بعلت عدم اشنایی مسولین هنرستان با روند کار انها بنده را مجبور کردند که تمام دروسی که در دبیرستان گذارنده بودم مجددا در هنرستان بگذرانم وبه همین علت در بعضی از دروس دارای ۲ نهره می باشم یعنی هم نمره درس تطبیق داده شده در کارنامه هست وهم نمره ای که در هنرستان گدراندهام واین مشکل باعث گردیده که معدل کل بنده بسیار کمتر از مقدار واقعی شود وتعداد واحدهای گذرانده بنده ۱۲۶ در صورتیکه تعداد واحدهای گذرانده همکلاسی هایم ۱۲۰ واحد است ممنون از راهنمایی شما

 1. مهر ۲۴, ۱۳۹۷

  […] جزییات تغییر رشته در پایه دهم متوسطه | نوجوان شاد […]

 2. فروردین ۵, ۱۳۹۸

  […] جزییات تغییر رشته در پایه دهم متوسطه | نوجوان شاد […]

 3. فروردین ۲۴, ۱۳۹۸

  […] جزییات تغییر رشته در پایه دهم متوسطه | نوجوان شاد […]

 4. اردیبهشت ۲, ۱۳۹۸

  […] جزییات تغییر رشته در پایه دهم متوسطه | نوجوان شاد […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *