تکالیف عیدم رو دستم مونده …

بعضی روزها هست که ما تکالیفمون زیاد هست و خیلی استرس میگیریم که چیکار کنیم و چطور انجامشون بدیم

اطمینان حاصل کنید که قبل از شروع به انجام دادن تکالیف همه چیز‌های لازم رو دارید و قبلا مهیا کرده‌اید.

۱- اطمینان حاصل کنید که قبل از شروع به انجام دادن تکالیف همه چیز‌های لازم رو دارید و قبلا مهیا کرده‌اید.

وقتی که دارید روی تمرین هندسه کار می‌کنید ، این مسئله که از جای خود پاشید و دنبال خط‌کش و نقاله بگردید باعث اعصاب خوردی و حواس پرتی شما میشه. و اگه روند پیدا کردن اینا مثلا  نیم ساعت طول بکشه ، دیگه سخته که دوباره برگردی سر مسئله و بخوای از اول تمرکز کنی. شما باید به خوبی برنامه ریزی کنید و قبل از شروع به نوشتن تمرین‌ها ، هر چیزی که لازمه را آماده کنید و درکنار دستتون داشته باشید.

 • وقتی که شروع به انجام تکلیف کردید، دیگه تا وقتی که زمان استراحتی که از قبل پیش‌بینی کردین نرسیده ، از جای خود پا نشید . اگه تو طول درس خوندن نیاز به آب دارید ، قبل از شروع به آن ، آب رو کنار خودتون روی میز آماده کنید. قبل از شروع به دستشویی برید تا در حین مطالعه باعث حواس پرتی شما نشه. و تا وقتی که زمان استراحت فرا نرسیده ، به طور بی‌وقفه درس بخونید.

هر مقدار عامل مزاحم و حواس‌پرت کنی رو که به ذهنتون می‌رسه رو حذف کنید.

۲-هر مقدار عامل مزاحم و حواس‌پرت کنی رو که به ذهنتون می‌رسه رو حذف کنید.

گوشی خود را کنار بگذارین و در محلی به دور از کامپیوتر قرار داشته باشید ، و محیط اطرافتون رو تا حدی که می‌تونید آروم کنید. اگه تمام توجه و تمرکزتون رو به انجام تکلیف ، اختصاص بدید ، انجام اون براتون آسون‌تر خواهد شد ، چون ذهن انسان ، توان انجام چندین کار مختلف رو در یک زمان نداره.

 • معمولا دانش‌آموزا دوس دارن چن تا کار رو به طور همزمان با هم انجام بدن . تلویزیون تماشا کردن ، گوش دادن به رادیو ، چت کردن تو فیس بوک و همین طور انجام دادن تمرین‌های درسی . انجام این کارها بعد این که تکلیف‌تون رو نوشتین ، بسیار لذت‌بخش تر خواهد بود . و اگه تمام تمرکزتون رو روی انجام تکلیف بذارید ، وقت کم‌تری رو میگیره و شما وقت بیش‌تری برای انجام کار‌هایی که دوست دارید ، خواهید داشت.
 • شبکه‌های اجتماعی و گوشی موبایل خود را در زمان‌های استراحت چک کنید. و در طول درس خوندن و قبل اون این کار رو نکنید. نگذارید این عوامل حواس‌پرتی ، وقت شما رو تلف کنه.

در یک زمان مشخص ، فقط بر روی انجام یک کار تمرکز کنید.

۳-در یک زمان مشخص ، فقط بر روی انجام یک کار تمرکز کنید.

یک تکلیف مشخص را به صورت کامل انجام دهید و تیک مربوط به آن را در لیست تکالیف بزنید و سپس به سمت تکلیف بعدی برید.  معمولا بهتره که آدم یه کار مشخص رو به اتمام برسونه و خیالش از بابت اون کار راحت بشه و بعد اون بره سراغ کار بعدی. تمرکز بر روی فقط یک کار مشخص باعث می‌شه ، عوامل حواس‌پرتی از بین بره. تمام تکالیف دیگه‌ای رو که باید انجام بدین رو از ذهنتون خارج کنید و تمرکزتون رو بذارین روی کاری که الان دارید انجام میدید. اگه لازم بود از یکی از دوستای صمیمی تون بخواهید که بهتون کمک کنه.

 • اگه یه تکلیفی که دارید انجام میدید ، باعث سردرگمی شما بشه و نتونید حلش کنید ، بهتره که اون موقع برید سراغ یه تکلیف دیگه. فقط حواس‌تون باشه که یه وقت مناسبی رو در نظر بگیرید که بتونید دوباره برگردید و روی اون تکلیف کار کنید.
 • در هر یک ساعت یک وقت استراحتی برای خود داشته باشید.

۴-در هر یک ساعت یک وقت استراحتی برای خود داشته باشید.

یک مقدار زمان مشخصی رو در نظر بگیرید که بعد از هر یک ساعت درس خوندن ، به اون میزان استراحت داشته باشید. حواس‌تان باشد که زمان استراحتتان زیاد طول نکشد. چون اگه زمان استراحت زیاد طول بکشه ، شما مشغول یه کار دیگه میشید و رغبتتان برای برگشتن به سر کار اصلی ، کم‌تر می‌شود.

 • سعی کنید روشی رو که برای شما بهتر جواب میده رو انتخاب کنید.

بعضی از دانش آموزان ، دوست دارن بلافاصله بعد از این که از مدرسه میان خونه ، انجام تکلیف هاشون رو شروع کنن تا زودتر تمومش کنن . در حالی که شاید بهتره یه ساعت قبل از شروع ، استراحت کنند تا خستگیشون در بره.

 • شاید این طور به نظر برسه که ، بهتره کار رو شروع کنیم و همین طور ادامه بدیم تا این که تموم بشه . ولی اگه در طول این مدت چند بار به مغزمون استراحت بدیم کیفیت کارمون قطعا بهتر خواهد  شد .

این که به طور پیوسته ، روی یک موضوع به مدت بیش از ۴۵ دقیقه تفکر کنیم ، خسته کننده و سخت خواهد بود. یه کم به خودتون استراحت بدین و دوباره با انرزی سر کارتون برگردین.

بعد از استراحت ، مشتاقانه به سر کار برگردید.

۵-بعد از استراحت ، مشتاقانه به سر کار برگردید.

اجازه ندین که زمان های استراحتتون ، طولانی و طولانی‌تر بشن . شاید سخت باشه که بعد از استراحت دوباره بخواین برگردین سر کار ، ولی سعی کنید عادت داشته باشید که تا وقتی که کاری رو تموم نکردین ، ازش دست نکشین.

 • اولین ۱۵ دقیقه‌ی وقت استراحت موثرترین دقایق هستند. چون ذهن شما ، آرام و آماده برای کار خواهد شد. نیروی خودتون رو بازیابی کنین و با قدرت و با نشاط برگردین به سر کارتون.
 • برای تموم کردن کار به خودتون انگیزه بدید.

۶-برای تموم کردن کار به خودتون انگیزه بدید.

یه هویج رو کنار بگذارید و یا یه بازی ویدیویی یا یه قسمت از سریالی رو که دوس دارید رو در نظر بگیرید و یا کار‌هایی روکه  نمیشه تو وقت استراحت انجام داد. و به خودتون قول بدید که بعد تموم کردن درس و تکلیفتون برید سراغ اینا . این باعث می‌شه که  برای تموم کردن کار و انجام دادن تکلیفتون ، انگیزه داشته باشید.

 • اگه نمی‌تونید تمرکز کنید و مدام حواستون پرت می‌شه ، با پدر مادر و یا یکی از دوستاتون صحبت کنید و از اونا بخواید با صداقت کمکتون کنه. مثلا گوشی موبایلتون و یا دسته‌ی بازی خودتون رو به اونا بدین و ازشون بخواین ، وقتی دارین درس میخونین ، اونا رو به شما ندن. بعد این که تکلیفتون رو تموم کردین ، به اونا  کار نهاییتون رو نشون بدید ، و وسایل سرگرمی‌تون رو پس بگیرید. شرایط رو جوری تنظیم کنید که نتونید تقلب کنید.
 • اجازه بدین ، هر چقدر که نیازه ، تکالیف وقتتون رو بگیره.

۷-اجازه بدین ، هر چقدر که نیازه ، تکالیف وقتتون رو بگیره.

ممکنه که مثلا تمرین‌های ریاضی خیلی وقتتون رو بگیره ، در این جور مواقع آرامشتونو از دست ندین ، و با دقت و تمرکز و به آرامی به انجام تکلیف بپردازید. اجازه بدین که هر چقدر که نیازه ، تکالیف وقتتون رو بگیره ، در این صورت می تونید به درستی اونا رو انجام بدین.

 • شما می‌تونید این کار رو با همراه داشتن کسی که وسایل سرگرمی رو ازتون میگیره (موبایل ، دسته بازی و…) انجام بدین. مثلا وقتی که تکلیف رو انجام دادین ، کیفیت کارتون رو کنترل کنه . اگه اینو تو ذهنتون داشته باشید که تا وقتی که به درستی تکلیف رو انجام ندادین ، نمیتونین وسایل سرگرمی رو از اونا بگیرید. اون وقت دیگه دلیلی نخواهید داشت که تکلیف رو سریع و با بی‌دقتی انجام بدین.

سرعتتون رو کم کنید تا بتونید کارتون رو با دقت انجام بدین.

بعد این که کارتون رو تموم کردین ، اون رو مرور و بررسی کنین.

۸-بعد این که کارتون رو تموم کردین ، اون رو مرور و بررسی کنین.

بعد از این که آخرین مسئله را حل کردید و یا آخرین جمله را نوشتید ، کتاب هاتون رو جمع نکنید ، و کاغذ هاتون رو داخل کیف نذارید. یه کم استراحت کنید و دوباره به سر تکلیف برگردید و با ذهنی آماده یک بار جواب هایتان را بخوانید و به دنبال اشتباه‌هایتان باشید. درست کردن غلط های املایی و همچنین  درست کردن اشتباه‌هایی در جمع و تفریق در ریاضیات ، باعث افزایش نمره تمرین شما خواهد شد. همچنین این کار زمان زیادی ازتون نمیگیره و فقط لازمه که چند دقیقه روش وقت بذارید.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

 1. حسناx) گفت:

  حرف زدن دربارش آسونه ولی عمل کردن بهش خیلیی سخته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *