چگونه سر کلاس درس تمرکز داشته باشیم؟

دقت نکردن و حواس پرتی سر کلاس نه تنها یک عادت بد است بلکه روی نمره ی آن  درس  نیز بسیار تاثیر بدی می گذارد. تمرکز داشتن موقع تدریس معلم نه تنها به ا و ثابت می کند که شما دانش آموز توانمندی هستید بلکه نشان می دهد که شما به سطح قابل قبولی از نظر بلوغ و خودکنترلی رسیده اید، که در زندگی آینده شما بسیار مهم خواهد بود. متن زیر را بخوانید تا اطلاعات بیشتری راجع به تمرکز داشتن در کلاس کسب کنید:

قسمت اول: قبل از کلاس

خواب شب مناسبی داشته باشید

 ۱-خواب شب مناسبی داشته باشید:

دانش آموزان باید هر شب ۹ ساعت خواب مفید داشته باشند. با این حال نگه  داشتن این عادت سخت به نظر می رسد. یک ساعت خواب منظمی را تنظیم کنید و هر شب در همان ساعت به رختخواب بروید. مغز شما اگر به اندازه کافی استراحت نکرده باشد ، قادر به تمرکز نخواهد بود.

صبحانه سالم و مقوی بخورید

۲- صبحانه سالم و مقوی بخورید:

اگر چه به نظر می رسد این موضوع به بحث تمرکز داشتن سر کلاس بی ربط است  اما خوردن یک وعده ی غذایی مقوی سر صبح به شما انرژی تازه ای برای ادامه ی روز  می بخشد. به یاد داشته باشید که صبحانه ی سالم به معنای زیاد خوردن در این وعده نیست. دو تکه ی ساده از نان تست و آب پرتقال تازه (همراه با تکه هایش، اگر امکان داشته باشد) و یک یا تعدادی تخم مرغ آب پز شده یک نمونه از  صبحانه ی خوب می باشد. اگر شما همچین وعده غذایی مناسبی را داشته بشید و مصرف کنید ،  شما احساس انرژی بیشتر و احساس سستی و خستگی کمتری خواهید داشت . و توجه و تمرکز بر روی کارهای روزمره تان آسان تر خواهد بود.

قسمت دوم: حذف عوامل حواس پرتی

 ۱- در ردیف اول کلاس بنشینید:

این به شما کمک می کند تا تمرکز بیشتری داشته باشید زیرا که در ردیف جلو بهتر از ردیف عقب می توانید تخنه سیاه را ببینید.

از نشستن با دوستانتان خودداری کنید

۲-از نشستن با دوستانتان خودداری کنید:

اگر چه نشستن با دوستانتان برای شما جذاب خواهد بود اما سعی کنید  از این سوسه اجتناب کنید. صحبت کردن با دوستانتان موجب خواهد شد که شما  در کلاس تمرکز کافی نداشته باشید. این موضوع فقط  شما را به مشکل نمی اندازد بلکه باعث خواهد شد نرخ تمرکز بقیه ی اعضای کلاس نیز پایین بیاید. اگر شما تمایل پیدا کردید که با همکلاسی که نزد شما نشسته است شروع به صحبت کنید، به معلمتان بگویید که جای شما را عوض کند ( بعضی از معلمان  به شما خواهند گفت که خودتان را کنترل کنید.) به هر حال بعدا(بیرون از کلاس ) به دوستتان بگویید که این حرکت شما به معنای توهین به او نبود بلکه شما فقط می خواستید روی درس تمرکز داشته باشید.

اگر شما سر کلاس با دوستانتان بنشینید و اگر حواستان جای دیگری باشد احتمالا آن ها شما را بیدار خواهند کرد اما به آن ها اجازه ندهید که باعث حواس پرتی شما شوند. اگر آن ها صحبت کردند سریع به آن ها در مورد موضوع مورد بحثشان پاسخ دهید و به یاد داشته باشید که سپس سرتان را برگردانده و به و به معلم نگاه کنید و به یادداشت برداری هایتان ادامه دهید. موقع  شنیدن عبارت هایی همچون “این مهم است” و “گوش کنید” و یا عبارات دیگری که نشان دهنده ی آن هستند که شما باید چیزی را بدانید.،  گوش هایتان را تیز کنید و به دقت گوش فرا دهید.

۳-خودتان را از شر عوامل حواس پرتی دیگر برهانید:

بعضی از ما ها حواسمان به راحتی پرت می شود که موضوع نگران کننده ای نیست. مشکل اصلی زمانی است که این عوامل ما را از یادگیری باز می دارند. آیا بطری آب توجه شما را به خود جلب می کند ؟ سریعا آن را از روی میز خود بردارید. آدامسی که می جوید چطور؟ آن را بیرون بیاندازید و شروع به یادداشت برداری کنید . این عوامل مزاحم را حذف کنید (حتی اگر نمی خواهید) و شما به زودی در هر کلاس حواستان به معلم خواهد بود.

در طول کلاس :

به معلم نگاه کرده و با او تماس چشمی برقرار کنید

۱-به معلم نگاه کرده و با او تماس چشمی برقرار کنید:

معلم شما آن جا نایستاده است که پر حرفی کند . آن ها مشخصا سعی می کنند که آموزش قابل قبولی به شما بدهند . به معلم ها نشان دهید که تمام حواس شما متوجه آن ها می باشد. با نگاه کردن به چشمشان و مشاهده کردن حرکاتشان.  تمام سعی خود را بکنید تا هوشیار به نظر برسید . اگر احساس کردید که چشمانتان متوجه چیز دیگری در اتاق کلاس هست ، جلوی خودتان را بگیرید  دوباره به معلمتان تمرکز داشته باشید. این شخص باید تمام حواس و تمرکز شما را در طول درس دادن داشته باشد. چشمان شما نباید متوجه جای دیگری باشد.

هدف خود را بدانید

۲- هدف خود را بدانید:

بسیاری از معلمان در آغاز  به شما هدف کلاس را می گویند . اگر امکانش را دارید همان لحظه ای که هدف را می شنوید آن را یادداشت نمایید. چه چیزی امروز مورد نیاز است تا انجام شود؟ شما در مورد چه موضوعی خواهید آموخت؟ چگونه در طول  این زمان می  توانید هوشیار باشید و تمرکزتان را حفظ کنید؟ برای خودتان اهدافی را تنظیم کنید و در طول کلاس آن ها را به خود یادآوری کنید. به این ترتیب شما دقیقا خواهید دانست که چه کاری را باید انجام دهید.

یادداشت برداری کنید

۳-یادداشت برداری کنید:

با یادداشت برداری دقیق  شما به طور کامل در جریان درس قرار خواهید گرفت.هنگامی که معلمتان صحبت می کند ، نکته های کلیدی را تشخیص دهید و به عباراتی هم چون”این مهم است” و “این ایده ی اصلی است” و “این در امتحان خواهد آمد” با دقت گوش فرا دهید. این به شما کمک خواهد کرد که به دقت گوش فرا دهید و چیزی برای تمرکز کردن و انجام دادن خواهید داشت.

اهداف: اگر معلمتان در ابتدای کلاس هدف درس را به طور واضح در تخته می نویسد آن را در ذهن داشته باشید و در آخر کلاس بررسی کنید که به آن هدف رسیده اید یا نه.

سعی کنید که تمرینات و درس های قبلی را سر کلاس ننویسید . آن ها را بعدا ودر زمان آزاد تان بنویسید در غیر این صورت نکته های مهم مطرح شده در آن جلسه را از دست خواهید داد.

در بحث های کلاسی شرکت کنید

۴- در بحث های کلاسی شرکت کنید:

این موضوع روشی فوق العاده برای تمرکز دانش آموزان موفق می باشد.وقتی معلم یک سوال می پرسد از معلم بخواهید که پاسخ آن را شما ارائه کنید.اگر او نظرات شما را بخواهد ، نظر خود را بیان کنید.این موضوع به معلم نشان خواهد داد که شما  وظایف خود سر کلاس را می دانید. این شیوه به شما کمک خواهد کرد که در شرایطی قرار نگیرید که معلم از شما چیزی را بپرسد در حالی که شما حواستان پرت بوده است. همچنین معلم به سایر کارکنان مدرسه خواهد گفت که شما دانش آموز فعالی سر کلاس هستید.

سوال بپرسید

۵- سوال بپرسید:

اگر چیزی را متوجه نشدید ، هرگز از سوال پرسیدن ترسی نداشته باشید.این سوال پرسیدن به معلمتان نشان می دهد که شما واقعا می خواهید بهتر یاد بگیرید و میتوانید مسائل مختلف و مشکلی را که که متوجه نشدیدرا تشخیص دهید. شاید کس دیگری در کلاس همان سوال را داشته باشد ولی از پرسیدن آن بیم داشته باشد.

بهترین خودتان باشید

۶- بهترین خودتان باشید:

زمانی که وارد کلاس می شوید حتما لبخند بزنید و با اعتماد به نفس وارد کلاس شوید . بهترین خودتان باشید و تمام توانایی خود را نشان دهید.

قسمت سوم: متمرکز ماندن

در زمان های استراحت به موسیقی گوش دهید

۱-در زمان های استراحت به موسیقی گوش دهید:

موسیقی گوش دادن می تواند روح تازه ای به انسان بخشیده و ذهن او را از درگیری ها برهاند ،  که می تواند عملکرد شما را بهبود ببخشد. اما خیلی زیاد درگیر موسیقی نشوید.

آینده خود را تجسم کنید

۲-آینده خود را تجسم کنید:

قبل از آن که شب به رخت خواب بروید مطمئن باشید که از نعمت کودکی تان استفاده  کرده اید و در مورد آن که در آینده خود را در کجا می بینید تفکر کنید. و به این فکر کنید که چگونه بدون تمرکز داشتن به رویایی که در ذهن دارید خواهید رسید. اگر  رویایتان درسی نباشد مانند ورزشی و موسیقی و…  شما نیاز خواهید داشت برای آن که فوتبالیست خوبی باشید  ، تمرکز خوبی نیز داشته باشید بنابراین آن را از ذهنتان دور نکنید.

در مدرسه آدم حواس پرتی نباشید. با هوش باشید و کار های درست را انجام دهید.

نکات:

*ذهن خود را بعد از هر جلسه آزاد کنید تا ذهنی آماده برای جلسات بعدی داشته باشید.

*زمانی که کلاس را ترک می کنید آموخته هایتان را مرور کنید . ببینید که می توانید نکات مهم  درس امروز را یادآوری کنید؟ و آیا تمام مفهوم ها را آموخته اید؟ این موضوع به شما ایده خواهد داد که آیا کار خود را به درستی انجام داده ایدیا خیر.

*اگر احساس خواب آلودگی کردید کمی آب بنوشید و یا به دستشویی بروید و  چند باری به سر و صورت خود آب بزنید . این باعث خواهد شد که شما تا ۱۵ دقیقه بعدی یا بیشتر سر حال باشید اما تعداد دفعاتی که از معلم اجازه بگیرید که بیرون بروید زیاد نباشد چون معلم احساس می کند که شما  می خواهید از درس فرار کنید.

* دفتر یادداشتی برای یادداشت برداری سر کلاس داشته باشید این باعث خواهد شد که شما مطالب را برای دفعات بعدی بتوانید مرور کنید.

* زیاد به ساعت نگاه نکنید زیرا باعث خواهد شد که گذر زمان به کندی برایتان اتفاق افتد.

* به یاد داشته باشید که تمریناتی که باید در خانه انجام دهید مهم هستند  زمانی که از مدرسه به خانه بر می گردید کمی استراحت کنید و غذا بخورید  سپس تمرینات را انجام دهید و برای کلاس بعدی مطالعه کنید.

* برای امتحان ها و پروژه های درسی خودتان را آماده کنید . این باعث خواهد شد که موقع امتحان و انجام پروژه اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید .

*سعی کنید در کلاس پیش دوستانتان ننشینید زیرا باعث حواس پرتی شما خواهد شد . اگر مجبور شدید که با دوستانتان بنشینید به آن ها بگویید که شما می خواهید به درس گوش فرا دهید.

هشدار ها:

 • از دوستانی که سر کلاس زیاد حرف می زنند دوری کنید . آن ها باعث حواس پرتی شما از درس خواهند شد.
 • اگر معلم باعث می شود که احساس راحتی نداشته باشید به والدین خود یا رئیس و مدیر اطلاع دهید . به یاد داشته باشید که نباید معلم باعث احساس ناراحتی شما شود.
 • برای مدت زمان طولانی به معلم خود خیره نشوید این ممکن است باعث شود کار خود را نتوانید به خوبی انجام دهید برای مدت کوتاه به معلم نگاه کنید نه بیش از اندازه.

 

مطالب مرتبط

۳ دیدگاه‌

 1. mahdi.b گفت:

  عالی بود و مفید…
  با تشکر از وب سایت خوبتون…

 1. اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۶

  […] دادن هستن این اجاره را به ما نمی دهن که بر روی درس خوندن تمرکز کنیم . فرقی نمی کنه حالا اتفاقات بدی رخ داده باشه یا […]

 2. دی ۳۰, ۱۳۹۶

  […] چگونه سر کلاس درس تمرکز داشته باشیم؟ […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *