تاریخ عدد های منفی

 

می ­­دونید که شمارش از زمانهای بسیار قدیم با توجه به کاربردی که داشته متدوال بوده ولی خب سروکله عددهای منفی از کجا پیدا شد؟

مفهوم عدد های مفنی تقریبا به ۲۰۰۰ سال پیش بر می گرده. این مفهوم را هندی ها، اختراع کردن. اونها عدد منفی را ، یعنی عددی که کمتر از صفر بود، وام یا قرض می گفتن و مقدار مثبت را دارایی. بعضی از ریاضی دانهای ایرانی هم از این اصطلاح برای بیان عدد استفاده میکردن ولی به طور کلی ریاضیدانهای ایرانی به جواب مثبت معادله توجه داشتن.

تاریخ اعداد منفی

جالبه بدونید که ریاضی دانهای اروپایی هم تا ۳۰۰ سال پیش ، اغلب به جواب منفی معادله ها بی توجه بودن و به اونها اهمیت نمی دادن و اونها را جواب های دروغ و بی معنا می دونستن.

عدد های منفی تنها وقتی مورد قبول عام قرار گرفتن که سرچشمه واقعی اونها پیدا شد ولی دانشمندها یکباره به این سرچشمه پی نبردن. برای رسیدن به این مرحله دشواریها و مانع های بسیاری وجود داشت.

یکی از روش های تفسیر مقدارهای مثبت و منفی را هندی ها پیدا کردن که بسیار هم طبیعی بود. اونها سرچشمه مقدارهای مثبت و منفی را در  دارایی و قرض پیدا کردن . اونها شروع به تجزیه و تحلیل این مفهوم کردن.

حساب کتاب کردن با عدد های منفی

ریاضی دانهای آلمانی در قرن شانزدهم ، استفاده از اعداد منفی را آغاز کردن. مثلا “شفیل” در کتاب “حساب آلمانی” خود با پیروی از قانون علامت ها در عمل جبری ، به فراوانی از عدد های منفی استفاده میکنه. او می نویسه:

“… عمل های جبری روی این عدد ها، در واقع  شگفت آوره … ما ناچاریم از عدد های کمتر از صفر یا کمتر از هیچ استفاده کنیم.”

در کنار هوادارن عدد های منفی، مخالفان هم وجود داشتن مثلاً ریاضیدانی به نام فرانسوا ویت بود که نه عدد های منفی را به رسمیت شناخت و نه در  نوشته های خودش به کار برد.

توجیه امروزی عدد های منفی به عنوان پاره خط های جهت دار در قرن ۱۷ میلادی در نوشته های دو ریاضیدان به نام های “ژیرار” و دکارت دیده میشه.  امروزه از عدد های منفی در رسم منحنی ها استفاده میشه. در ضمن عدد های مثبت و منفی به وسیله یک نقطه از محور ، از یکدیگه جدا میشن.

منبع: کتاب تاریخ ریاضیات- پرویز شهریاری

 

 

 

 

 

 

 

 

T

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *