ناگفته هایی در مورد کریسمس(قسمت اول)

 

تاریخچه درخت کریسمس

هیچ کس به طور دقیق نمیدونه که از چه موقعی درخت کاج صنوبر، به عنوان درخت کریسمس استفاده شده. شاید این موضوع برمیگرده به ۱۰۰۰ سال قبل توی شمال  اروپا. اکثر مسیحیان در اونجا، درخت رو با زنجیر از سقف آویزون میکردن.

در جاهای دیگه در شمال اروپا، به جای کاج صنوبر، از گیلاس یا زالزالک و یا حتی یه شاخه از درخت که توی یه گلدون کاشته شده، هم به عنوان درخت کریسمس استفاده میکنن  چون اینها گیاهان سودمندی در زمان کریسمس هستن. اگه شما نمیتونید یه گیاه زنده تهیه کنید، میتونید یه هرم چوبی بسازید و مثل یه درخت واقعی با کاغذ رنگی وشمع و سیب تزیینش کنید.

شاید درختای مثلثی شکل کریسمس، نشانه درختای بهشتی باشن. این مطلب در افسانه های مسیحیای آلمانی اومده. در تقویم اولیه کلیساهای مقدس، ۲۴ دسامبر، روز آدم و حوا نامیده میشه. بنابراین درختای بهشتی، نشانه ای از باغی هستن که آدم و حوا اونجا زندگی میکردن.

در مورد استفاده از درخت کریسمس، نوشته شده که اولین بار مردم شهر تالین در کشور استونی و همچنین مردم شهر ریگا در کشور لتونی، این کار رو انجام دادن. در میدان شهر ریگا، پایتخت لتونی، یک تابلو حکاکی وجود داره با عنوان “اولین درخت سال نو در سال ۱۵۱۰” که این عبارت به هشت زبان نوشته شده.

اولین فردی که درخت به داخل خانه اش برد، مارتین لوتر، کشیش آلمانی قرن ۱۶ بود. یک داستان در این رابطه میگه شب قبل از کریسمس، او داشت از یه جنگل عبور میکرد و درخشش ستاره ها رو، روی درختان نگاه میکرد. صحنه خیلی قشنگی بود. مارتین به خونه برگشت و به بچه هاش گفت که من عیسی مسیح رو دیدم که از ستاره های آسمون به سمت درختای زمین میومد. بعضی از مردم میگن که این همون درخت ریگا هست ولی نیست. چون درخت ریگا در چند دهه اخیر کاشته شده است.

یه داستان میگه که سنت بونیفیس از کریدیتون (اسم یه روستا در دون انگلستان)، از انگلستان به سمت آلمان سفر کرد تا مردم اونجا رو موعظه کنه و به مسیحیت دعوت کنه. هنگامی که به اونجا میرسه، میبینه که مردم میخوان یه پسر جوان رو برای یه درخت بلوط که اونو میپرستیدن، قربانی کنن. برای جلوگیری از این کار، سنت بونیفیس، درخت بلوط رو قطع میکنه و به طور معجزه آسایی، به جای درخت بلوط قطع شده، یه درخت کاج صنوبر از زمین بیرون میاد. سنت بونیفیس میگه که این یکی از نشانه های دین مسحیت هست و پیروانش، درخت کاج رو با شمع تزیین میکنن.

تزیین درخت کریسمس

یه افسانه دیگه از آلمان هم در مورد درخت کریسمس اینطور میگه که:

در یه شب سرد کریسمس، یه جنگل بان به همراه خانوادش دور شومینه آتش جمع شده بودن تا گرم بشن. ناگهان یه نفر در خونه رو میزنه. وقتی که جنگل بان در رو باز میکنه، یه پسر بچه کوچیک فقیر پیدا میکنه که روی پله در تک و تنها خوابیده. جنگل بان با خوشحالی اونو میاره توی خونه و بهش غذا میده و میبردش حموم و توی تخت خواب پسر کوچیکش میخوابونه. صبح روز بعد که صبح روز کریسمس بوده، خانواده جنگل بان با صدای سرود فرشته ها از خواب بیدار میشن و پسر بچه کوچیک فقیر، تبدیل به  عیسی مسیح در سن نوجوانی شده. عیسی مسیح به باغچه جلوی خونه رفت و یه شاخه کاج صنوبر رو شکست و به عنوان تشکر از خانواده جنگل بان برای نگهداری و مواظبت ازش، به اونها داد. پس مردم برای یادآوری اون شب، یه درخت کریسمس آوردن توی خونه.

در آلمان، اولین بار درخت کریسمس با چیزای خوراکی مثل شیرینی زنجفیلی و سیب تزیین شد. امروزه با گوی­های شیشه­ای، درخت رو تزیین میکنن. در متون تاریخی آلمان نوشته شده که “در کریسمس، در اتاق نشمین ، روی درخت آتش روشن میکنن و دور درخت رو با گل رز، کاغذ رنگی، سیب، بیسکوییت و شیرینی و نوار طلایی تزیین میکنن”

در ابتدا، یه مجسمه کوچک از طفولیت عیسی مسیح روی درخت قرار میدادن. به مرور زمان این مجسمه، تبدیل به فرشته های کوچکی شد که کشیش های عیسی مسیح نامیده میشوند.

این مطلب ادامه دارد…..

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *