بیشتر بخندیم و شاد باشیم

 

خنده بهترین دواست

حتما شنیدی که میگن “خنده بهترین دواست“. ثابت شده که خندیدن نه تنها باعث شادی و آرامش میشه بلکه ایمنی بدن رو زیاد میکنه و کمک میکنه راحت تر بشه درد رو تحمل کرد. در نهایت میتونه منجر به سلامت فیزیکی و روانی ما بشه.

نوزادان معمولا در حدود 400 بار در طول روز میخندن

    تخمین زده شده که نوزادان معمولا در حدود ۴۰۰ بار در طول روز میخندن این در حالیه که بزرگسالان حدودا ۱۵ بار میخندن. اما چطوری میشه این خنده های گم شده در گذر از نوزادی به بزرگسالی رو دوباره پیدا کنیم؟

 

 • وجه خنده دار و طنز هر موقعیت رو پیدا کن.

درسته هر موقعیتی نه اما بیشتر موقعیت ها میتونن جنبه طنز داشته باشن. در این مواقع بخند و از صدای خندت خجالت نکش. اما مواظب باش با خندیدنت کسی رو اذیت نکنی.

به خودت و اشتباهاتت بخند

 

 • به خودت و اشتباهاتت بخند!

این یکی از تفاوت های مهم آدمهای شاد با آدمهای افسرده است. وقتی اشتباه میکنی، چیزی رو فراموش میکنی، زمین میخوری، خرابکاری میکنی یه فرصت خوب واسه خندیدنه نه خجالت کشیدن و ناراحت شدن. خیلی جدی نباش و به خاطر چیزای چرند و کوچیک به خودت سخت نگیر.

 

دور و برتو پر از چیزهایی کن که باعث شادی و خندت میشن

 • دور و برتو پر از چیزهایی کن که باعث شادی و خندت میشن

با دوستایی که میخندوننت و تو رو سرگرم میکنن ارتباط بگیر. کارتون های خنده دار ببین، مهم نیس چند سالته تام و جری هنوز هم یکی از بهترین گزینه هاس.

عکس ها یا پوسترهای خنده دار و شاد به دیوار اتاقت بچسبون. وقتی کارهای روزمره و معمولی انجام میدی، نوارهای صوتی کمدی گوش کن و بیشتر فیلم های کمدی ببین. حتی اگه ژانر مورد علاقت درام یا ترسناک باشه باز هم فیلم هایی رو پیدا کن که شدیدا تورو به خنده میندازن. مثلا کمدی کلاسیک ببین. حتما یه دلیلی وجود داره که هنوز هم کمدی های چارلی چاپلین یا سریال من لوسی را دوست دارم بیننده داره. شاید به این دلیله که اون ها هنوزم خنده دار و جالبن.

**دکتر جوئل گودمن میگه: سپری کردن هفت روز بدون خنده یک نفر رو بسیار ضعیف میکنه.**

 • هر صبح رو با خوندن اخبار شروع نکن

هر صبح رو به جای دنبال کردن اخبار اتفاقات سیاسی یا اقتصادی با برنامه های رادیویی طنز و یا پادکست های شاد و خنده دار شروع کن. اخبار رو میتونی بقیه طول روز بخونی.

 • اتفاقات خنده دار رو بنویس

یه دفتر بردار و روزانه هر چیز خنده دار و بانمکی که میبینی، میشنوی یا حتی بهش فکر میکنی رو بنویس. تمام مطالب خنده داری که میخونی، توو فیلم ها میبینی، تکه کلام های بامزه و… اینطوری یه مجموعه از جوک ها، سخنان خنده دار نویسنده ها، شعرها، معماها، اتفاقات، خاطرات و داستان های بامزه و خنده دار داری. نوشتن توی این دفتر سرگرمی جالبیه و جالبتر و خنده دارتر وقتیه که بعدا دوباره بخونیش!

کمی با بچه ها وقت بگذرون

 • کمی با بچه ها وقت بگذرون

خودتو در سطح اون ها پایین بیار و با اون ها بچگانه رفتار کن با هم بازی کنین، آشپزی کنین، کتاب بخونین باهم کاردستی درست کنین و… چه اشکالی داره!

 • شوخی کن

شوخ طبعی یک توانایی هست که ناخودآگاه دیگران رو به خنده وا میداره. اگه شوخی هات اغلب بیمزه هستن و مردم رو عصبانی یا ناراحت میکنن باید بدونی که شوخی مناسبی نبوده. واسه تشخیص مناسب نبودن یه شوخی هم میتونی به حس درونی خودت راجع به اون شوخی و نگاه و برخورد دیگران اعتماد کنی. یادت باشه شوخی باید متناسب با شرایط، به موقع و بجا باشه و با ذوق و هیجان بیان بشه.

 

نکته آخر اینکه اگه در خنده دچار شک و تردید شدی از خودت سوال کن که آیا داری به دیگران میخندی یا همراه اون ها داری به یه موضوع خاصی میخندی؟ شوخی و خنده باید درجهت رشد و تقویت و حمایت از دیگران یا شرایط باشه نه اینکه گستاخانه باشه و باعث خواروخفیف کردن، شرمندگی و نابود کردن شخصیت و هویت دیگران بشه.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

T

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

 1. خنده دوای درد هاست
  ممنون از مقاله زیباتون
  پیگیر مقالاتتون هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *