به اختراعات جدید فکر کن!

یک اختراع جدید میتونه لباسی باشه که تو را توی تابستون خنک کنه شاید فکر کنی که این اختراع چندان به درد نمیخوره ولی خوبه که بدونی توی همین تابستون ۵۰ نفر توی ژاپن از گرما تلف شدن.

لباس خنک کننده

مثلا فکر کن که میتونی از سلول‌های خورشیدی برای گرفتن برق استفاده کنی. این سلول‌های خورشیدی میتونه سراسر لباس را بپوشونه سلول های خورشیدی می تونی برق به دست بیاوری. از این برق در یک سیستم سرمایشی استفاده کنی. این سیستم سرمایشی مثل یخچال خونه عمل می کند یعنی اینکه با استفاده از برق به خنک کردن داخل لباس می‌پردازه.

یخچال خانه چطور کار میکنه?

یخچال از سه قسمت اصلی تشکلیل شده، اسم این اجزا عبارت است از:

 

-کمپرسور
– کندانسور
– تبخیر کننده

  •  کمپرسور یعنی متراکم کننده و کارش اینه که دائماً گاز سرد کننده  را می مکد و فشرده می کنه . این کار درست مانند تلمبه ای است که برای باد کردن لاستیک دوچرخه مورد استفاده قرار می گیره. کمپرسور هم گازها را فشرده میکنه و روی هم متراکم می کند و این عمل باعث می شود که گاز  گرم تر شود.
  • یخچال از سه قسمت اصلی تشکلیل شده
  • گازی که به این شکل فشرده  شده ، به درون دستگاهی موسوم به «کندانسور» می رود و در آنجا حرارت خود را از دست می دهد و به مایع تبدیل می شود   درست به همین دلیل است که اگه دستتون را پشت یخچال بگیرید، احساس گرما به شما دست میده .
  • سیکل خنک کاری یخچال
  • حالا این مایع که سرد نیز شده است، به طرف دستگاهی به نام تبخیر کننده رهسپار می شود و در آنجا، هوای گرمی را که در داخل یخچال وجود داره را به خودش جذب می کنه و بر اثر این کار، هم خودش بار دیگر به صورت «گاز گرم» در می آید و هم با جذب حرارت باعث سرد شدن چیزهای داخل یخچال میشه.

 

کوزه های سرد کننده

کوزه آب

شاید پیش آمده باشه که اینطور کوزه ها را ببینید حداقل شنیدید یا عکس آن ها را در کتابهای قدیمی دیده اید.  کوزه های سفالی ویژگی های جالبی دارند و آن اینکه آب داخل آن ها سرد خواهد شد . در قدیم که یخچال نبود از این کوزه ها بسیار استفاده می شد.

خوب چطوری این کوزه ها آب را سرد میکند اون هم بدون استفاده از برق؟

راز عمل سرد کننده این کوزه ها بسیار ساده است آب از دیواره ها به بیرون  تراوش می کند و سپس به تدریج بخار می شود و ضمن تبخیر از کوزه و آب داخل آن حرارت ان را می گیرد

البته لازمه که بدونی میزان سرد شدن آب خیلی زیاد نیست و در حدود چند درجه سانتیگراد است علاوه بر این  میزان خنک شدن آب کوزه به عواملی بستگی دارد مثلا هرچه هوا گرمتر باشد آبی که از کوزه تراوش می کند زودتر و بیشتر بخار می شود و در نتیجه آب کوزه هم بیشتر سرد می شود .

اگر هوا مرطوب باشد تبخیر به آرامی صورت می‌گیرد و آب کم سرد می شود . در هوای خشک برعکس تبخیر به سرعت انجام می‌شود و آب بیشتر سرد می شود باد نیز موجب تبخیر می‌شود و به سرد شدن آب کمک می‌کند همه کسانی که در یک روز گرم و پر باد پیراهن  خیس پوشیده اند و احساس سرما کرده باشند این مطلب را به خوبی می فهمد در روزهای سرد کننده میزان کاهش دمای دما از ۵ درجه بیشتر نمی شود.

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *