بهترین روشهای مطالعه درسی

اگه هنوز نمی دونی چطور باید درس بخونی پس تا فصل امتحانات نرسیده این روشها را امتحان بکن 🙂

یادداشت‌های خودت رو مرور کن.

 • ۱-یادداشت‌های خودت رو مرور کن.

اگه برای خودت یادداشت‌هایی نداری، از یکی از همکلاسی‌ها که بهش اعتماد داری، یادداشت‌هاش رو بگیر و کپی کن.دوباره خواندن یادداشت‌های خودت بسیار مهمه ولی کافی نیست. شروع به خواندنشون کن و قسمت‌ها و کلمات مهم رو علامت گذاری کن.

 • – سعی کن، خلاصه‌ای از یادداشت‌های خودت رو برای هر فصل و یا قسمت مهمی از درس، داشته باشی.اون‌ها رو با زبانی ساده بر روی کاغذ بنویس. این یادداشت‌ها، در روز درس خوندنت، بسیار می‌تونه بهت کمک کنه.
 • – وقتی که می‌خواهی نوشته ها رو مرور کنی، اون ها رو بدون نظم و ترتیب بخون. این باعث می‌شه که اطلاعات قسمت‌های مختلغف رو به تنهایی بلد باشی، نه فقط وقتی که مطالب پشت سر هم میان.

با صدای بلند بخون

 • ۲- با صدای بلند بخون.

وقتی داری درس می‌خونی، چیزهایی که فهمیدی رو با صدای بلند برای خودت تکرار کن، تا بهتر مرور کنی. این باعث می‌شه مطالب رو بهتر به یاد بیاوری، زیرا که در این حالت، مغز علاوه بر این که مطالب رو می‌خونه، همچنین اون ها رو می‌شنوه و تلفظ می‌کنه.

 • – سعی کن یک فصل یا مفهومی رو به یک دانش‌آموز خیالی، درس بدی. این باعث می‌شه، مفهومی رو که یاد گرفتی رو به طور کامل بیان کنی. و همچنین باعث می‌شه که روش تسلط پیدا کنی. این موضوع رو همچنین می‌تونی با یه نفر و یا گروهی که داری درس می‌خونی، امتحان کنی.

از شیوه و روش‌های حفظ و ازبر کردن، استفاده کن

 • ۳ -از شیوه و روش‌های حفظ و ازبر کردن، استفاده کن.

وقتی که دقایق آخر می‌خواهی خیلی از مطالب رو حفظ و ازبر کنی، روش‌ها و تکنیک‌های حفظ کردن می‌تونه، کمک کننده باشه.

 • – دوباره نوشتن مطالب برای چندین و چند بار می‌تونه، باعث حک شدن اون مطلب توی ذهنت بشه. برای این کار، ایده ها و مطالب رو حداقل سه بار روی کاغذ بنویس.
 • – از لوازم و تجهیزات حفظ کردن استفاده کن.دستگاه‌های حفظی، روش‌هایی هستند که به مغز کمک می‌کنند تا اطلاعات رو بازیابی کنه و در خودش نگه داره. ایجاد قافیه، کلمات اختصاری و آهنگ ها، که به مطاب درسی ربط پیدا کنند، باعث یادآوری و حفظ مطالب می‌شوند.

فلش کارت درست کن و ازشون استفاده کن

 

 • ۴- فلش کارت درست کن و ازشون استفاده کن.

واژه‌ها و مفاهیم، و تعریف آن ها رو روی برگه یادداشت‌های کوچکی بنویس. این باعث می‌شه که در طول روز، حافظه‌ات رو امتحان کنی. این فلش‌کارت‌ها همچنین می‌تونن، در روز امتحان و در جاهایی مثل اتوبوس یا صف نهار، برای یادآوری مطالب، بهت کمک کنن.

 

از دفتر و جزوه‌ی خودت استفاده‌ی بهینه کن

 • ۵- از دفتر و جزوه‌ی خودت استفاده‌ی بهینه کن.

دوباره خواندن جزوه‌ی درسی، برای یادآوری مطالب به سادگی، کمک نخواهد کرد. به ویژه زمانی که، فقط یک روز برای درس خواندن وقت داری. زمانی که درس را مرور می‌کنی، به خلاصه‌ی فصل‌ها و واژه‌های کلیدی، نگاه کن. و همچنین به مقدمه و نتیجه‌گیری ها توجه کن. زیرا که آن‌ها، خلاصه اطلاعات ضروری را دربر دارند.

 • – در آخر فصل‌ها به سوالات مرور فصل نگاه کن.این باعث می‌شه که خودتو محک بزنی و هم این که متوجه می‌شویف چه مطالبی از فصل مهم‌اند که باید آنها را بخوانی.

یک راهنمای مطالعه برای خودت درست کن

 

 • ۶- یک راهنمای مطالعه برای خودت درست کن.

راهنمای مطالعه، یک راه خوبی است تا خودت رو مجبور کنی که تمام مطالب رو بخونی. همچنین در روز امتحان، استفاده کردن ازش می‌تونه مفید باشه. یک لیستی، شامل واژه‌های کلیدی، تاریخ‌ها، مفاهیم و تمام مواردی که باید بخوانی را تهیه کن.و بعد، هر قسمتی را که خواندی، بر روی راهنمای مطالعه علامت گذاری کن.

 • – ممکنه که همکلاسی‌ها، برای خودشان راهنمای مطالعه‌ای را تهیه کرده باشند. و تو مشتاق باشی که با توجه زمان اندکی که داری، ازشون قرض بگیری. ولی در هر حال، اگه خودت راهنمای مطالعه رو درست کنی، این باعث می‌شه که واژه‌ها و کلمات رو به زبان خودت بنویسی و نکاتی رو که خودت بیشتر بهشون توجه داری رو داخل راهنمای مطالعه بنویسی.و در این صورت به ذهن سپردن مطالب راحت‌تر خواهد بود.

طوری درس بخون، تا برای امتحانی که داری، آماده شوی

 

 • ۷- طوری درس بخون، تا برای امتحانی که داری، آماده شوی.

حتی اگه دچار بحران زمان باشی و وقت کمی داشته باشی، باید خودت رو برای امتحان با فرمت و شکل خاص خودش که قراره گرفته بشه، آماده کنی. با توجه به سیلابس درسی و یادداشت‌های سر کلاس، باید متوجه شوی که امتحان، قرار است چگونه گرفته شود. اگه در این مورد چیزی نمیدونی، با یکی از همکلاسی‌هایت تماس بگیر تا تو رو راهنمایی کنه.

 • – در امتحان‌های چندگزینه‌ای، معمولا سوالات بر روی جزئیات مفاهیم، تاکید دارند.مثلا بر روی لغات و تعریف‌ها. در این گونه امتحانات، همچنین سوالاتی که در مورد تفاوت‌ها و شباهت‌های چندچیز باشد، رایج است.وقتی که زمان اندکی برای درس خوندن داری، به جای تمرکز بر روی نکات ریز، بر روی مفاهیم کلی تمرکز کن و یاد بگیر.
 • – در امتحان‌های با پاسخ کوتاه، باید مفاهیم و ایده‌ها را به خوبی فهمیده باشی.سعی کن قبل از امتحان، چندتا سوال با پاسخ کوتاه، از متن کتاب درسی برای خودت آماده کنی.یک زمان ۱۵ دقیقه‌ای در نظر بگیر و جواب ها را در این مدت پاسخ بده. در طول امتحان، نکات و واژه‌های کلیدی رو تو ذهنت مرور کن.

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

 1. علی گفت:

  با تشکر از سایت خوبتون مطلب مفیدی بود
  البته اونجا که گفتید بلند بخونید، خیلی کارآمد نیست. البته برای هر فردی روش مطالعه فرق دار و هر کسی باید روش خودش رو پیدا کنه

 1. آبان ۲۱, ۱۳۹۶

  […] بهترین روشهای مطالعه درسی […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *