برا انجام دادن کار ها وقت کم میاری ؟ ؟

بعضی روز ها که سرت خیلی شلوغه و کلی کار ریخته رو سرت وقت کم میاری ؟ نمی تونی همه ی کار هات رو توی زمان خودش انجام بدی ؟ خب من برات یه راه حلی دارم ، اگه تو نحوه ی اولویت بندی رو بلد باشی و تو کار هات اولویت بندی کنی اول و بعد طبق اون اولویتی که دارین کار هات رو انجام بدی متوجه می شی که در آخرِ روز به همه ی کارهات رسیدی و اونا رو به بهترین نحو ممکن انجام دادی و زمانتونم هدر نرفته و همچنان انرژی داری و هیچ استرسی هم تو طول روز نداشتی . تو باید یاد بگیری که چجوری باید وظایف خودتون رو با سطح دشواری که داره طبقه بندی کنین و بعد سعی کنین به اون اهداف و کار هاتون تو طول روز برسین . تو این مقاله سعی کردیم شما رو راهنمایی کنیم تا بتونی کارهات رو بر اساس رتبه هایی که بهشون می دی اولویت بندی کنی .
اهداف و کار هایی که باید انجام بدین رو رتبه بندی کنین .

برا انجام دادن کار ها وقت کم میاری ؟ ؟
۱- به هر کاری که باید انجام بدین و به هر هدفی که باید برسین از نظر مهم بودن بهشون رتبه بدین .

تو لیست شما چه کار هایی مهمتر هست و حتما باید انجام بشه ؟ به صورت عمومی ، کار های مربوط به مدرسه و محل کار مهم تر از کار های مربوط به خانه و یا تعاملات اجتماعی شما با بقیه هستند و ضرورت بیشتری دارند که انجام شوند . برای مثال اگه شما فردا امتحان دارین و یا باید حتما پروژه ی مهمی رو برای فردا انجام بدین و وقت زیادی ندارین در حالی که شما باید غذا درست کنین و لباس های چرک رو بشورید ، باید به این دقت کنین که لباس های چرک می تونن یه روز دیگه هم صب کنن و یا می تونین امروز غذای سبکتری درست کنین اما امتحان و پرورژه ی کاری شما حتما باید امروز انجام بشن .
– تصمیم بگیرین از هر دسته ای که دارین ، چندین کار رو انجام بدین . توجه داشته باشین که این کار ها تو هر دسته ضرورت انجام رو دارن و نمی تونین حذفشون کنین و هر دسته رو با توجه به زمانی که می بره و مهم بودنش به سه سطح زیاد ، متوسط ، کم اهمیت تقسیم کنین و از هر دسته اول اون هایی رو که اهمیت زیادی دارند رو انجام بدین و بعدش اون هایی که اهمیت متوسط و در آخر کم اهمیت ها رو انجام بدین . برای مثال اول پروژه ی کاری تون رو انجام بدین ، بعد برای امتحانتون بخونین و در آخر غذا درست کنین . اینو به یاد داشته باشین که باید در تصمیم گیری جسور باشین .

کدوم کار ها فوریت دارن؟

۲- به فوریت هر کاری رو که لیست کردید ، رتبه بدید .

برای هر کاری با توجه به توانایی هایی که دارین یه مهلتی رو در نظر بگیرین و تموم تلاشتون رو بکنین تا وقتی اون مهلت تموم نشده کارتون رو انجام داده باشین . چه کارهایی رو باید به این زودی انجام بدید ؟ تو پایان روز چه کار هایی رو باید انجام داده باشین ؟ چجوری می تونین وقت بیشتری رو برای خودتون بخرین ؟ می تونین تو کار هاتون عجله کنین ؟
– باید مدت زمان لازم برای انجام دادن و به پایان رساندن هر کاری رو که می خوایین انجام بدین رو تعیین کنین ، شاید بخوایین وسطشون کارای مشخص و خاصی رو انجام بدین اونارم در نظر بگیرین . برای مثال اگه شما هر روز وقت زیادی رو به ورزش کردن و تمرین اختصاص می دین ، اگه روزی کاره زیادی داشته باشین بهتره فقط ۳۰ دقیقه ورزش کنین و یا می تونین اول کار هاتون رو انجام بدین و بعدش ورزش بکنین و اینجوری با جا به جا کردن کار هاتون می تونین به نتیجه و هدفی که می خوایین برسین .

عجله کن و تموم تلاشتو بکن
۳- برای هر کار و وظیفه ای که لیست کردید ، چقد باید تلاش کنین ؟

برای مثال فک کنین که لازمه در انتهای روز بسته ای رو به اداره ی پست برسونین به نظر این کارِ خیلی سختی نمیاد و به عبارت دیگه لازم نیست برای انجام دادنش خیلی تلاش کنین . کنار هر کاری که تو لیست وظایفتون نوشته اید به سختی اون کار و تلاشی که باید برای انجام دادنش بکنین نمره بدین . اینجوری می تونین بفهمین که شرایط چجوریه و یه وظیفه سخت رو با سایر کار هایی که دارین مقایسه بکنین و تصمیم بگیرین که بهتره کدوم کار رو اول انجام بدین .
– بهتره برای رتبه دادن به کار ها از نظر سختی از کلماتی که سطوح دشواری رو مشخص می کنن استفاده کنین . مثلا از کلمه های دشوار ، متوسط ، آسان استفاده کنین تا مقایسه این کار ها با هم به آسونی صورت بگیره . علاوه بر اون توجه کنین که منظور از دشوار و متوسط و ساده برای خوده اون کاره نه در مقایسه با کار های دیگه که باید انجامش بدین . قبل از اینکه این کار ها رو رتبه بندی کنین نگران انجامش نباشین . این رتبه بندی به شما کمک زیادی می کنه تا بتونین به همه ی کار هایی که باید انجام بدین برسین .

برا انجام دادن کار ها وقت کم میاری ؟ ؟
۴- تمام وظایفی رو که لیست کردید و بهشون رتبه دادین رو با هم مقایسه کنین و لیستی جدید بنویسید .

بهتر است در ابتدای لیست کار هایی رو که خیلی مهم تر هستند و به فوریت بیشتری دارند رو بنویسید . سعی کنید کار ها را با حداکثر تلاشتون رو انجام بدید تا قبل از وقت تعیین شده برای هر کدوم اون کار رو انجام بدید و اینجوری زمان ذخیره کنین تا بتونین در آخر روز یا در آخر هفته و اون مدت مورد نظر بیشترین کار هایی رو که توی برنامه هاتون نوشتین رو انجام داده باشین .

چند تا نکته مفید :
– وقتی شروع به نوشتن اهداف و کار هاتون می کنین و به عبارتی اولویت بندی می کنین و برای هر کدوم از کار هاتون یه مدت زمانی رو مشخص می کنین باید به این نکته توجه کنین که هر زمانی رو که برای هر کاری که میخوایین انجام بدین مشخص می کنین باید واقع بینانه باشه . یعنی نگین که مثلا یه فصل از کتاب زیست رو توی یه ربع می خونم ، برای این کار کمه کم ۱ساعت وقت باید در نظر بگیرید .
– اگر دو وظیفه همان اهمیت یا فوری داشته باشند ، کارهایی را که نیاز به کمترین تلاش دارند رو در نظر بگیرید .
– وظایفی که نیازمند تلاش طولانی تر هستند ممکن است نیاز به توجه خاصی داشته باشند تا شما طول مدت زمان زیادی را صرف بکنید تا آنها را تکمیل کنید .
– به دیگران کمک کنید و به آنها آموزش دهید . اگر وظایف خود را پیش از زمان انجام دهید ، پیشنهاد می شود که به خانواده یا دوستانتان کمک کنید و آموزش دهید . والدین شما ممکن است این کار شما رو جبران کنن و زمانی که شما سرتون شلوغ هست توی کار ها به شما کمک کنند .
– اگه کار هاتون خیلی طولانی هست ( منظور همان اهداف بلند مدت هست ) بهتره این کار ها و اهدافتون رو به چنتا هدف کوتاه مدت تبدیل کنین . اینجوری باعث می شه که وقتی به اون هدف بلند مدتتون فکر می کنید دلهره و استرس نگیرین .

سما معروف

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *